Ce ULEIURI de masline preferati din Thassos?

Sondaje si chestionare

Ce ULEIURI de masline preferati din Thassos?

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iul 09, 2019 10:16 pm

Hai ca deschid calea, ca m-am lovit de mai multe ori de intrebarea astea si raspunsurile sunt amestecate in gramada de cumparaturi din Grecia :roll: ...

Zic sa facem oarece evaluari din preferintele/experientele altora. Bagati asa:
- Tipul de ulei
- Locul in care se produce/de unde e cooperativa care-l produce
- Pretul la bidon 5 l sau la litru, sa vedem si o evolutie in ultimii trei-patru ani daca om putea (ne asumam ca variaza de la loc de vanzare la altul)
- O sumara descriere, daca se poate (culoare, vascozitate, aroma)
- Ce credeti ca mai este relevant; printre altele mie mise pare foarte relevanta imaginea marcii, sa-ti sara in ochi in magazin

Daca vi se pare util, dati cu parerile :arrow:

Am comentat deja despre preferinta noastra. Primele bidoane luate de noi in 2015, de la gazdele noastre, cu 20 euro/5l:
ulei Thassos.jpg
Exista si varianta BIO, harta insulei e cu verde pe fond galben, cu o cununa de lauri si cu un pret care anul trecut era de 33E/5l pe cand cel normal era 25 la Latsouris in Skala Rachoni:
IMG_20180902_185535.jpgIMG_20180902_185504.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
pozeDECAT
Super Fan Thassos

Has thanked: 12592 times
Been thanked: 10933 times

Re: Ce ULEIURI de masline preferati din Thassos?

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Apr 21, 2020 7:55 pm

Tocmai am terminat cutia de Sotirelis. Extra virgin, Panagia. Mi l-a adus un prieten. Daca nu ma inseala memoria, a dat 26 euro la producator. La Latsouris eu l-am vazut apoi in scurta vizita de septembrie 2019 cu 27,88 euro/bidon 5 l
N-a fost rau desi la inceput mi s-a parut a avea un usor iz ranced si amar. Insa in cele din urma chiar am prins drag de usoara amareala. Are o culoare mai inchisa si mai verzuie decat favoritul meu - Dimitra.
sotirelis.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
pozeDECAT
Super Fan Thassos

Mesaj necititde demential » Joi Noi 12, 2020 7:48 pm

Preturile de noiembrie 2020.
Iar de câteva zile pot sa îți zic că îl prefer pe al meu :)
demential
Admin

Has thanked: 21268 times
Been thanked: 18270 times

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Noi 20, 2020 7:14 pm

Nu am reusit sa deslusesc numele uleiului tau (banuiesc ca v-ati luat o bucatica de pamant cu macar 20 de maslini daca va faceti uleiul?) ... In ce cooperativa te-ai inscris si cum se cheama ce se produce acolo?
pozeDECAT
Super Fan Thassos

Mesaj necititde demential » Lun Noi 23, 2020 11:26 am

pozeDECAT scrie:Nu am reusit sa deslusesc numele uleiului tau (banuiesc ca v-ati luat o bucatica de pamant cu macar 20 de maslini daca va faceti uleiul?) ... In ce cooperativa te-ai inscris si cum se cheama ce se produce acolo?

Avem 26 maslini, da :)
Nu suntem inca inscrisi in cooperativa - nu ne-am interesat inca, fiind un an destul de prost in ceea ce priveste recolta de masline. Am apartine oricum de Dimitra, fiind in Prinos.
Este un "no name", obtinut exclusiv din maslinele noastre. Prelucrarea s-a intamplat la o fabricuta vintage prin Skala Sotiros.
demential
Admin

Has thanked: 21268 times
Been thanked: 18270 times

Înapoi la Chestionare