eu plec din aiud in 22iunie ac.
traseul alba iulia, sebes, hateg, caransebes, resita, oravita, naidas.
apoi biserica alba, smederevo, predejane, presevo, gevgelija unde fac o oprire de o noapte. nu tin neaparat sa conduc noaptea.
mai departe evzoni, salonic, keramoti, ferrybot si thassos.
este o varianta cu multa autostrada. un segment de 50 km in tara si apoi de la smederevo pana la iesire spre keramoti. cu exceptia a doua tronsoane de 10-20 km in serbia.
sunt taxe: serbia 5+2+2 euro
macedonia 1+1.5+1
grecia 1,8+2.4+2.4 euro
ferry 22+1.5 de persoana pentru masina mai lunga de 4.25m. pentru masina mai scurta de 4,25 anul trecut a fost 16.
alimentez in oravita sa imi ajunga pana la kumanovo unde completez circa 10-15l. in gevgelija fac plinul cat incape.
in macedonia motorina este cu mai mult de 1,1 lei mai ieftina decat la noi.
poti consulta preturile daca cauti makpetrol. cursul 61mkd euro sau 13 lei aproximativ. vplata cu card.
plinul ma ajunge pana la intoarcere si inca vreo 250km pe insula.
la intoarcere fac din nou plinul la kumanovo si ajung pana acasa
alimentez motorina de la makpetrol un fel de peco de la noi.
la intoarcere nu uit sa opresc pe dunare la stara palanca in aprpiere de bazias unde iau masa numai din peste. ciorba si salau.
anul acesta incerc sa mai zabovesc pe insula pana pe la 11 si sper sa ajung la restaurantul dunavschi cvet=steaua dunarii din stara palanca inainte de inchidere.
1050 km si 12:50 ore
este varianta ce o folosesc de 10 ani atat pentru chalkidiki cat si thassos.
am fost si prin tr severin nis dar este o varianta mult virajata plus ca nu scapi de un masiv muntos.