Masina din dotare

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde alexd » Dum Aug 09, 2015 8:44 pm

John92, pe tine de fapt nu te interesa nici un fel de stare a drumurilor, ci ai gasit o solutie sa iti etalezi marca si modelul unui fier de care se pare ca esti extrem de mandru. Firma mea are 8 masini si zau daca stiu exact modelul dupa numar. Stiu doar ca e "dacia logan", nu si F77 sau Z88. Why should I know, atat timp cat nu folosesc fiarele ca moneda de lauda in raport cu lumea inconjuratoare. Azi pot sa ma dau cu o mega masina si maine ma multumesc cu loganul, care, by the way, este o super masina care trece pe oriunde, aidoma unei masini de teren.
Ultima oară modificat de AlinE pe Lun Aug 10, 2015 9:13 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=24&t=53 Art. 2 lit. b)
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde Sindrom » Dum Aug 09, 2015 8:49 pm

JOhn92 scrie:Fac si eu o intrebare aici pentru ca mi se pare cel mai potrivit loc.
Am un Bmw 520d E60 si anul acesta este prima vacanta in Grecia si as vrea sa stiu daca voi avea probleme pe drumurile din Thassos. La probleme ma refer la drumuri cu gropi mari, practicabile doar cu masini de teren.


Ideea e ca nu toata lumea stie cat e garda la sol la un e60 si nici nu e obligata sa stie sau sa caute pe google.
Nici retoricele celorlalti n-au fost mai grozave dar...totusi e un forum unde tre sa ajutam cat de cat legat de un subiect comun tuturor.

Si ca sa fiu onT : n-ai nici o problema decat daca ai de gand sa te duci la giola. Daca ai jante de 17-18 cu talon mic e posibil sa prinzi vreo piatra ascutita si sa faci pana. Oricum mai prost e drumul pe pod la Ruse decat pe insula.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde JOhn92 » Dum Aug 09, 2015 9:10 pm

Iti multumesc de raspuns Sindrom.
Eu unul nu vad nici o greseala in intrebarea pe care am pus-o si nu vad de ce a trebuit sa mi se raspunde cu sarcasmul acela.
Alexd nu te-a intrebat nimeni cate masini ai tu. Si daca stiu ce model e masina mea si imi place ce o ingrijesc nu e deloc un lucru rau sa stii. Fiecare le are pe ale lui.
Ultima oară modificat de AlinE pe Lun Aug 10, 2015 9:17 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: Sper sa treci peste sarcasmul nostru.
JOhn92
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 08, 2015 12:41 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 29 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Dum Aug 09, 2015 9:26 pm

Acum, ca toata lumea si`a scuturat esapamentul, putem sa depasim momentul ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde April » Dum Aug 09, 2015 9:31 pm

De fapt, in topicul asta spunem ce masini avem.
Nu ne suparam.

Daca Loganul e ragalie, Matizul ce-o fi?!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9353
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31108 times
Been thanked: 28933 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde JOhn92 » Dum Aug 09, 2015 9:35 pm

April scrie:De fapt, in topicul asta spunem ce masini avem.
Nu ne suparam.

Tocmai deaia nu am inteles reactiile la intrebarea mea....
Daca am gresit topicul unde am pus intrebarea, ok, imi cer scuze. Imi puteau zice cu frumosul. Dar am vazut ca toata lumea vorbeste despre masini si nu mi s-a parut o problema in a preciza marca si tipul masinii. Pun pariu ca daca era orice alta masina in afara de Bmw nu se gasea nimeni sa comenteze ceva. Dar asa e la noi in tara, o idee preconceputa despre aceasta marca si pe buna dreptate pana la urma ca majoritatea detinatorilor de Bmw sunt rromi.... In alte tari este considerata o marca ca oricare alta.
JOhn92
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 08, 2015 12:41 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 29 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Dum Aug 09, 2015 9:45 pm

Sa depasim momentul, zic.
Daca incepem sa dezbatem sorgintea prejudecatilor legate de firma BMW (tigani, proxeneti, evazionisti de frunte, cocalari de lux ...etc) nu o mai scoatem la capat. Si daca ne gandim bine ... firma nu are nici-o vina ! In plus, creca face masini destul de bune ... :mrgreen: ... fata de Ferrari care ... vad ca nu se prea cumpara.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Aug 09, 2015 10:35 pm

Eu imi cer scuze ca am generat treaba asta, in frustrarea mea, ca un caine turbat ... Dar va jur ca n-am avut ganduri d'astea cu conlocuitori. Doar ca primul gand avut a fost ca intrebarea aia a fost prea simpla. Si apoi am continuat ca tot romanu' in rationamentul expus de @alexd. Abia atunci m-am gandit sa pun intrebarea cu Maseratti. Inca o data, imi cer scuze daca s-a interpretat ca o prejudecata rasiala. Eu ma gindisem "decat" la Taranu' cu Maseratti, atata tot ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2567
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14153 times
Been thanked: 12785 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Lun Aug 10, 2015 7:14 am

O radiografie, ce se vrea obiectiva, a situatiei ar arata cam asa:
Vine omul, vede forumthassos, si se inscrie .... ca si`a loat belet pe insula. Buuun. Majoritatea am facut asea. Nu ? Omu are o intrebare ... si o pune. Alege topicul corect: despre masina/masinile din dotare si isi expune intrebarea:am masina X si vreau sa stiu daca o sa dau in gropi cu ea pe insula.
Noi, furati de marca masinii, dam navala, care mai de care, sa ne dam cu parerea asupra a ceea ce gandim noi ca se afla in spatele intrebarii: aroganta, grandomanie ... samd, acuzandu`l, fara motiv, ca vrea sa ne surprinda, sa ne socheze cu marca turismului din dotare, desi, cum am mai spus, omul a formulat o intrebare comuna (din cate imi amintesc, pe diverse subiecte. au mai fost formulate intrebari similare). Dat fiind faptul ca vreo trei iuzari am sarit ca arsi si l`am ironizat ... omul se simte dator sa raspunda cu aceeasi moneda si loveste in ce prinde: loganul lui pozedecat si, firesc, forumul care l`a intampinat cu "caldura". Deci, actiune si reactiune ... pe masura. De aici lucrurile au iesit drastic in decor si cred ca e timpul sa luam o pauza si sa evaluam situatiunea. Ce vina are omul ca a ales sa cumpere un BMW ? Ce vina are omul ca nu cunostea exact starea drumurilor de pe insula ? Pentru restul afirmatiilor ... l`am provocat noi.
Ce dreaqu, mai bine il determinam sa`si puna steguletz pe masina !
Hai, peace, ca de conflicte nu ducem lipsa !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde AlinE » Lun Aug 10, 2015 7:45 am

pozeDECAT scrie:
AlinE scrie:Gata, joi am incarcat instalatia cu freon si ieri am schimbat electromagnetul, fulia si ambreiajul de la aerul conditionat. Vedem zilele astea ce branza am facut ...

Cost? - material + manopera (eventual echivalentul pentru timpul propriu)

Incarcarea cu freon 80 lei - cu toate ca nu era necesar s-a recuperat 355 g din 500 g.
Kitul de ambreiaj aer conditionat 529 lei. Manopera de la 8.30 la 12.30, din pacate fara rampa, a mers ceva mai greu.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde Sindrom » Lun Aug 10, 2015 11:23 am

alexd scrie: loganul, care, by the way, este o super masina care trece pe oriunde, aidoma unei masini de teren.


Eh, hai sa nu exageram :) Pe unde trece loganul, trece si bmw-ul, da mai incet :)
Doar ca unu e 10,000 si celalalt e mai mult de 40,000 (vorbim de valoarea de nou). O mare diferenta e ca dupa 1000km de condus(da nu cu 30 de pauze), loganul iti rupe spatele si bmw-ul nu. Apoi, masinile astea sunt facute sa mearga pe sosea nu pe offroad.
Acum iarasi se imparte lumea, in unii pasionati, unii care considera masina un fier ce-i plimba de colo-colo, altii vor doar sa se dea mari, etc.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Mar Aug 11, 2015 7:13 am

Asta masina ....
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde alexd » Joi Aug 13, 2015 9:44 am

dovada incontestabila ca drumurile din Grecia sunt bune pana dincolo de plaja, chiar si pentru masini cu garda joasa, cu denumiri din prima parte a alfabetului latin:

https://www.youtube.com/watch?v=lrPdHh5rg4A
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde HHR » Joi Aug 13, 2015 3:02 pm

Clar, BMW-ul sufera la capitolul flotabilitate.
Hai si cu Loganul ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Masina din dotare

Mesaj necititde JOhn92 » Joi Aug 13, 2015 7:09 pm

Deci trebuie sa imi duc masina la lectii de inot ca vad ca nu le-au invatat din fabrica :lol: :lol:
Ori e bun pe post de submarin. :think:
JOhn92
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Aug 08, 2015 12:41 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 29 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori