Carburanti: de unde, de care, de ce?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde April » Joi Mai 28, 2015 8:09 pm

alexd scrie:
gabriel scrie:Zilele astea un coleg vorbea cu un prieten care nu vroia sa plece cu dieselul in Grecia pentru ca in toate benzinariile este motorina bio...
Eu nu cred asta, cred ca a alimentat de la o pompa cu motorina bio :D
Ce parere aveti?


Asta e din nesfarsita serie cu rinichi, cuie si gandaci. Mari zvonaci romanii astia. Dar si mari creduli, ca altfel nu ar mai existat zvonacii.

bio, o fi făcută din gândacii aia care se năpustesc in stoluri...aaa stai ca aia erau in Bulgaria
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28920 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde gabriel » Joi Mai 28, 2015 10:10 pm

alexd scrie:
dragos.f scrie:In Kardzhali pe Google Street View este un Shell la iesire, dupa pod la 700-800m pe dreapta. Mai este acolo sau nu e Street View-ul updatat? Si ar fi o alternativa buna la OMV-ul unde se pare ca au fost ceva probleme cu benzina? Multumesc.


acum este acolo un Gazprom, unde fac figuri daca vrei sa platesti cu cardul. Pentru cei bazati cu leve in buzunare, e ok.

am alimentat anul trecut la Gazprom pentru ca era aglomerat la Omv si am platit cu cardul, dar am fost nevoit sa-l bag in 2 pos-uri ca la primu a dat eroare si nu a tras bani, in rest a fost ok :)
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde dragos.f » Vin Mai 29, 2015 11:28 am

stefan85 scrie:Nu am alimentat niciodata in Bulgaria cand doar am tranzistat-o si din ce imi aduc aminte nici cand am fost la ei in vacanta.

De ce nu bagi de la Giurgiu si apoi in Grecia. Ma gandesc ca e mai safe ref la calitate. Pana la urma economia la un plin cred ca e de 2-3 beri BG fata de GR.


Diferenta la un plin de 50 litri e undeva cam 20 de euro daca alimentezi in Grecia fata de Bulgaria, deci ar fi 40 de euro la dus si la intoarcere. Nu e o avere, dar nici de neglijat. Ca idee, in Grecia unde ar fi ok de alimentat dupa granita, acolo inainte de Komotini?
dragos.f
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 27, 2015 10:57 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde stefan85 » Vin Mai 29, 2015 11:47 am

Cred ca aici te referi la benzina, pentru ca eu ma refeream la diesel unde preturile sunt apropiate.
stefan85
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 30, 2014 7:58 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde alexd » Vin Mai 29, 2015 11:49 am

stefan85 scrie:Nu am alimentat niciodata in Bulgaria cand doar am tranzistat-o si din ce imi aduc aminte nici cand am fost la ei in vacanta.

De ce nu bagi de la Giurgiu si apoi in Grecia. Ma gandesc ca e mai safe ref la calitate. Pana la urma economia la un plin cred ca e de 2-3 beri BG fata de GR.



masina mea cu care fac drumurile catre si dinspre Grecia, de cca 2 ani nu a mai vazut decat motorina bulgareasca. Nu romaneasca, nu greceasca. E bine merci, merge de rupe. Nu aveti de ce sa va faceti griji, sunt si ei in UE ca si noi, ba mai mult ei au absorbit 97% din fondurile UE, si chiar se vede in infrastructura, fata de noi, care din cele 40% absorbite am furat vreo 30% .
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde gabriel » Vin Mai 29, 2015 1:50 pm

Am o informatie in care se spune ca motorina aia mai buna si mai scumpa de la OMV e adusa de la rafinaria din Austria, aia mare de langa Viena...deci daca doriti o motorina sau benzina mai buna, asta e aceeasi si in BG si in RO...
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde stefan85 » Vin Mai 29, 2015 3:38 pm

Tot zic ca incerc si eu la drum lung motorina aia scumpa de pe OMV insa nu s-a lipt deloc de mine, poate unu din motive ar fi ca cifra cetanica e de 51 si la aia ieftina si la aia scumpa deci nu prea vad diferenta. Pana acum am alimentat de la Rompetrol cu aia de 55 singura diferenta e ca accelereaza liniar pana la 170 iar cu aia de 51 se cam gatuia la 140 (1.5 dci 106cp) partea proasta e ca parca se arde mai repede :| consum 6.3L
stefan85
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 30, 2014 7:58 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde gabriel » Vin Mai 29, 2015 5:19 pm

Eu bag motorina normala, insa la un plin bag 250ml ulei pentru ungere injectie nu mai scoate fum si mi se pare ca merge mai bine motorul, trage mai bine...practic aditivezi motorina
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde shine » Joi Iun 04, 2015 11:02 pm

Eu am o problema mai non-problema. Avand in vedere ca un prieten are card de benzina de firma si mi-l poate imprumuta (nefiind nominal), as vrea sa strang vreo luna benzina (cate 20-25 litri pe saptamana). Exista vreo norma conform careia sa nu am voie cu benzina dintr-o tara in alta? Mai e nebunia aia cu canistra metalica? Orice raspuns m-ar ajuta, in caz de scandal la granita. Eu oricum iau niste bidoane. Daca nu e voie, o las acolo, numa`sa nu fie cu amenda sau mai stiu eu ce dosare ptr contrabanda.
shine
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Mar 11, 2015 12:42 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 43 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iun 04, 2015 11:15 pm

shine scrie:Eu am o problema mai non-problema..


Vinde-o la prieteni si cu banii incasati, mai pui ceva peste si alimentezi omeneste de la statiile de benzina. Pt siguranta ta BENZINA trebuie stocata in recipiente metalice. Cele din plastic au sansa mare sa se incarce electrostatic si sa apara o scanteie care sa aprinda benzina. Bafta
Ultima oară modificat de damblagiu pe Joi Iun 04, 2015 11:18 pm, modificat 1 dată în total.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde Ade » Joi Iun 04, 2015 11:17 pm

Merge si motorina pe cardul ala? :D
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iun 04, 2015 11:19 pm

Ade scrie:Merge si motorina pe cardul ala? :D


Vrei sa cumperi la juma' de pret?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Info util - cat ne costa drumul?

Mesaj necititde shine » Joi Iun 04, 2015 11:30 pm

tacl2013 scrie:Cate BP-uri atatea preturi :-)


Ce imi notasem eu frumos in notite: alimentare BP ca vazusem pretul ala mic. Apoi am citit comentariul tau si am vazut si celelalte poze. E ca la noi la Petrom. Un Petrom tine de rafinare, altul de distributie, altul e partener si uite asa ajung sa fac eu plinul la Petromul de langa mall-ul din Constanta la un pret cu 30 de bani mai mic per litru fata de alte benzinarii din Bucuresti...
shine
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Mar 11, 2015 12:42 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 43 times

Re: De unde alimentati?

Mesaj necititde teo » Vin Iun 05, 2015 5:13 am

shine scrie: Avand in vedere ca un prieten are card de benzina de firma si mi-l poate imprumuta (nefiind nominal), as vrea sa strang vreo luna benzina (cate 20-25 litri pe saptamana).

cat ghinion pe patronul prietenului tau :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Carburanti: de unde, de care, de ce?

Mesaj necititde viorel73 » Vin Iun 05, 2015 12:49 pm

Buna ziua tuturor! Eu am pe benzina masina, vreau sa alimentez in Romania si pe urma in Bulgaria. Merita sa fac alimentarea in Grecia, in detrimentul celei din Bulgaria, ma gandesc si la pret/litru...? Multumesc!
viorel73
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Feb 26, 2015 10:05 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 56 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 102 vizitatori


cron