Ferry insulele Ciclade

Totul despre ferry

Re: Totul depre Ferry

Mesaj necititde dflc03 » Mar Mai 06, 2014 5:58 pm

Ferry Santorini (Blue Star 1)

Din experienta mea cu sus-numitul (aprilie 2014):

Pireu - Santorini:
Plecat din Pireu (poarta E1) la 1800 ajuns in Santorini la 0100 (intarziere 25'). Am avut bilete "Economy", pret/adult 37.5 E, pret/copil 5 ani 19 E, pret/masina 90E. "Economy" inseamna ca nu ai un loc rezervat, te asezi unde apuci (cafenele, fast food, bar, pe punte, scaune "imprastiate" pe culoare). Cand ne-am imbarcat noi -cu o ora inainte de plecarea vasului, aproape toate locurile din interior erau ocupate. Cu greu am gasit niste scaune la o masa la fast food (Goodie's). Noi am si luat masa de seara acolo, dar erau o gramada de greci care stateau la mese fara sa consume ceva - si asa au stat tot drumul.
Alternativa "airseats" cu locuri la fotolii stil avion (numerotate si rezervate) nu am avut-o cand am rezervat biletele, erau toate ocupate.
Concluzia - daca nu luati airseats sau cabina, grabiti-va cu imbarcarea (cel putin in sezon de varf, Pastele e considerat sezon de varf).

Santorini-Pireu
Plecat din Santorini la 0230 (cu intarziere de 1 ora) ajuns in Pireu (E1) la 0800 (intaziere 15'). De data asta am avut locuri in cabina spre exteriorul vasului (cu dus si WC, - capacitate 4 paturi suprapuse 2 cate 2, vanduta drept cabina de 3), pret/adult 75 E, pret/copil 5 ani 37.5 E, pret/masina 90E. Am dormit ca o valiza in gara. Cabinele de interior (fara "vedere la mare") sunt mai ieftine dar se si vand cel mai repede.

Atasez o harta cu portile portului Pireu, consider ca e utila.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier

Has thanked: 3129 times
Been thanked: 2462 times

Mesaj necititde almona » Mar Mai 27, 2014 1:03 pm

Dacă iei airseats, dar călătoreşti fără maşină proprie unde îţi poţi ţine bagajele? Există vreo cameră de bagaje sau stai cu trolerul sub scaun?
Schimbă ceea ce stă în puterea ta să schimbi, ia aşa cum este ceea ce nu poţi schimba, fi înţelept şi fă diferenţa!
almona

Has thanked: 83 times
Been thanked: 170 times

Mesaj necititde florin04 » Mar Mai 27, 2014 3:26 pm

almona scrie:Dacă iei airseats, dar călătoreşti fără maşină proprie unde îţi poţi ţine bagajele? Există vreo cameră de bagaje sau stai cu trolerul sub scaun?

De obicei este un spatiu special amenajat unde stau bagajele (pe rafturi sau pe podea).
florin04
Consilier

Has thanked: 4024 times
Been thanked: 3956 times

Mesaj necititde dflc03 » Mie Mai 28, 2014 4:44 pm

florin04 scrie:
almona scrie:Dacă iei airseats, dar călătoreşti fără maşină proprie unde îţi poţi ţine bagajele? Există vreo cameră de bagaje sau stai cu trolerul sub scaun?

De obicei este un spatiu special amenajat unde stau bagajele (pe rafturi sau pe podea).

Am vazut niste rafturi pentru bagaje, langa zona cu "aiseats".
Winter is Coming
dflc03
Consilier

Mesaj necititde dflc03 » Dum Aug 03, 2014 10:32 pm

Pentru cei care se gandesc la Ciclade, cateva informatii si fotografii despre ruta Pireu - Milos (Adamas).
Noi am mers la dus cu Agios Georgios al companiei Ventouris, plecare din Pireu (poarta E9) la 07.24, pret pe calator (fara loc) adult 37E, copil 50%, masina 62E. Nu am o poza cu venerabila nava (e de o varsta cu mine) la Pireu, dar am o poza facuta de pe nava in care se vede o selectie de ferry-boaturi ale diferitelor companii care opereaza din Pireu.

2014 Pireu E9.jpg

In drum spre Milos, pe la ora pranzului, face o escala la Kamares, in Sifnos, prilej de a admira portul, oraselul si plaja.

2014 Sifnos Kamares 3.jpg

In drum spre portul Adamas, o avanpremiera a "insulei culorilor", satul Klima din Milos (cu Trypiti si Plaka in fundal).

2014 Milos Klima 1.jpg

Dupa circa 6 ore, am ajuns in Adamas, am gasit cu dificultate un loc de parcare si i-am facut o poza lui Agios Georgios in port, pregatindu-se deja de plecare spre Pireu.

2014 Milos Adamas Ferry 1.jpg

La intoarcere am apelat la serviciile companiei Aegean Speed Lines, cu vasul Speed Runner 3, plecare din Milos la 11.25. Treaba cu speed-ul nu e numai reclama, vasul parcurge distanta Milos - Pireu in circa 4 ore, inclusiv doua escale in Sifnos si Serifos. Pretul e mai mare, la clasa Economy platind un adult 54E, copil 50%, masina 62E, dar toata lumea are obligatoriu loc pe scaune numerotate. Asteptand in masina sa intru pe ferry, am prins in instantaneu cu vasul imediat dupa ce a acostat in Adamas.

2014 Milos Adamas Ferry 2.jpg

Un instantaneu cu Livadi, in Serifos.

2014 Serifos Livadi 1.jpg

De remarcat ca desi in teorie pe timpul deplasarii prezenta pasagerilor pe puntea deschisa (care este si platforma pentru o eventuala interventie de urgenta cu elicopterul) este interzisa, aceesul a fost liber pe punte (probabil si datorita faptului ca marea era linistita).

2014 Serifos Livadi 5.jpg

Vasul a sosit la Pireu conform programului, la poarta E7.

Va urma o scurta relatare a traversarii Milos - Kimolos.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier

Mesaj necititde dflc03 » Lun Aug 04, 2014 11:37 pm

Ferry Milos-Kimolos si retur - pentru informatii detaliate despre orar vezi http://www.gokimolos.gr/go/kimolos-milos/index.html.

Pe scurt, o experienta inedita care dupa parerea mea nu trebuie ratata odata ajunsi pe Milos.
Barcuta cu pricina (Panagia Faneromeni) face legatura Pollonia (Milos) - Psathi (Kimolos), iar calatoria dureaza aproximativ jumatate de ora si costa 2E/adult, 1E/copil si 8.5E/masina pe sens. E cel mai mic ferry pe care l-am vazut pana acum in Grecia, capacitatea fiind de max. 12 masini mici. Imbarcarea din Pollonia se face de la capatul debarcaderului de beton din poza, in dreptul celor doua barci pescaresti mai mari, accesul facandu-se pe un drum ingust printre tavernele si cafenelele de la malul marii. La 9.00 dimineata era destul de liber, daca facem abstractie de pisica :D .

2014 Milos Pollonia 15.jpg

Odata ajunsi la cheu, ne-am indreptat spre ghereta care se vede in poza cu gandul de a cumpara bilete, dar acolo un nene pe jumatate adormit ne-a dat indicatii (in greaca) cum sa aliniem masina la coada desi eram singura masina (inaintea noastra mai era doar o motocicleta) dar ideea era sa nu incurcam accesul care e foarte foarte ingust si ne-a spus ca biletele se cumpara pe ferry.
Am asteptat la ceva cafele si rontaieli pe malul marii pana cand am vazut in zare Panagia Faneromeni apropiindu-se vijelios, cu trapa de acces coborata.

2014 Milos Pollonia 17.jpg

Urcarea masinii pe vas se face cu fata (la cat era de "mare" m-as fi asteptat sa ne ceara sa urcam cu spatele dar nu prea e loc de intors in Pollonia), iar accesul pe puntea superioara se face print-o camaruta unde un "cerber" taie bilete.
Travesarea e rapida si nespectaculoasa, intrarea in portul Psathi fiind insa una fotogenica:

2014 Kimolos Psathi 3.jpg

Coborarea masinii de pe ferry la Psathi se face cu spatele - o alta premiera pentru noi in Grecia. Dupa o poza cu Panagia Faneromeni la cheu

2014 Kimolos Psathi 5.jpg

ne-am vazut de vizita noastra de o zi pe Kimolos revenind in Psathi abia seara, cand aceeasi si unica Panagia Faneromeni ne-a transportat rapid pe Milos.
Winter is Coming
dflc03
Consilier

Mesaj necititde Alinuta » Lun Aug 04, 2014 11:43 pm

Clar!!!!
Mai am nevoie de inca o "tura" de Grecia anul acesta!!!! :crazy: :D
Alinuta
Super Fan Thassos

Has thanked: 5456 times