GPS

Discutii generale, probleme, setari, harti, programe, rute.

Re: GPS

Mesaj necititde Malex » Joi Iun 19, 2014 12:15 pm

eu am instalat de anul trecut din Google App Store aplicatia gratuita Map Factor Navigator care foloseste harti OSM. Ultima actualizare am facut-o saptamana trecuta pt RO, BG si GR cu hartile din 25 mai 2014. Merge foarte bine si are si modul ghidare in limba romana. Vede drumul nou pana in Keramoti la fel ca Google Maps. Puteti sa o incercati si voi.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: GPS

Mesaj necititde butterfly » Joi Iun 19, 2014 3:04 pm

Salut!
incerc sa gasesc aplicatia dar nu reusesc... Esti sigur ca se cheama exact asa?
butterfly
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mai 23, 2014 2:03 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 6 times

Re: GPS

Mesaj necititde Malex » Joi Iun 19, 2014 4:39 pm

Mai exact se cheama si se scrie asa:
MapFactor: GPS Navigation. Asa apare in Magazinul Play. Poti vedea linkul: https://play.google.com/store/apps/deta ... .navigator
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: GPS

Mesaj necititde Tiberiu » Joi Iun 19, 2014 4:46 pm

salut
si eu folosesc acesta aplicatie..merge perfect
recalculeaza rutele rapid,stie drumurile noi, nu avertizeaza la depasirea limitei legale de viteza.
Tiberiu
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 28, 2014 7:29 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 2 times

Re: GPS

Mesaj necititde butterfly » Joi Iun 19, 2014 4:47 pm

Multam mult, l-am gasit, dar este pt android din pacate pt mine, din acest motiv nu-l gaseam.
O zi excelenta!
butterfly
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mai 23, 2014 2:03 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 6 times

Re: GPS

Mesaj necititde Malex » Joi Iun 19, 2014 5:10 pm

Tiberiu scrie:salut
si eu folosesc acesta aplicatie..merge perfect
recalculeaza rutele rapid,stie drumurile noi, nu avertizeaza la depasirea limitei legale de viteza.


Tiberiu,
aplicatia are si optiunea de avetizare la depasirea vitezei legale numai ca trebuie sa o setezi..cand am instalat-o era dezactivata, dar poti sa alegi intre 5, 10, 20 % sau mai mult peste viteza legala.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: GPS

Mesaj necititde zoomzet » Lun Iun 23, 2014 12:46 am

Am folosit și eu MapFactor zilele acestea. Ne-a dus și ne-a adus perfect prin Makaza.
zoomzet
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 04, 2014 11:05 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 28 times

Re: GPS

Mesaj necititde tacl2013 » Lun Iun 23, 2014 2:35 pm

Ceva similar pentru IOS ?
tacl2013
Fan Thassos
 
Mesaje: 180
Membru din: Vin Apr 11, 2014 9:03 pm
Has thanked: 606 times
Been thanked: 951 times

Re: GPS

Mesaj necititde adryanos » Lun Iun 23, 2014 6:09 pm

Si eu recomand aceasta aplicatie sau altele asemanatoare din cauza ca se folosec de hartile de la OpenStreetMaps, harti facute si updatate de utilizatori pasionati mult mai repede decat o fac marile companii producatoare de harti. Alternative pentru iOS ar trebui sa fie, dar trebuie cautat. Dai o cautare in app store dupa OSM sau OpenStreetMaps. Una dintre ele e asta, dar nu cred ca e cea mai buna: https://itunes.apple.com/us/app/wisepil ... 92460?mt=8

Later: Am gasit aici o lista cu toate aplicatiile care folosesc hartile OSM pentru iOS: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Appl ... g_features
adryanos
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mai 10, 2014 12:59 am
Localitate: Galati
Has thanked: 92 times
Been thanked: 90 times

Re: GPS

Mesaj necititde Metalactual » Lun Iun 23, 2014 6:53 pm

Malex scrie:Mai exact se cheama si se scrie asa:
MapFactor: GPS Navigation. Asa apare in Magazinul Play. Poti vedea linkul: https://play.google.com/store/apps/deta ... .navigator


Am descarcat-o si eu acum cateva saptamani. Am testat-o foarte putin. Ma cam enerva meniul.
Acum am insistat mai mult pe ea si ma lasa sa aleg in detaliu traseul.

Are cateva mici bube, de ex aici:
https://maps.google.ro/maps?saddr=%D0%B ... 4&t=m&z=16

Insa imi place cum se misca virtual, sa vad cat de mult ma enerveaza in traseul real.

Pana acum nu am avut un "gps" care sa nu ma scoata din minti si sa nu sfarseasca scos din bricheta si mers dupa indicatoare.
Concluzia mea este: trebuiesc harti la zi si invatat foarte bine cum se utilizeaza gps-ul, respectiv sa iti faci de acasa traseul pe google maps/etc si sa programezi gps-ul sa urmeze intru totul acea ruta. Altfel te baga prin balarii, pe unde "crede" el mai bine/repede/scurt/ieftin, depinde de setarile implicite. Chestia este ca nu am rabdare si mereu am patit-o, cu o singura exceptie...cea care probabil confirma regula.

O sa incerc si google.maps, in Thassos, pe o portiune scurta, sa vad cum se misca si cat trafic papa. Este mai mult o curiozitate, decat necessitate.
Avatar utilizator
Metalactual
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 16, 2014 8:45 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 60 times

Re: GPS

Mesaj necititde adryanos » Mar Iun 24, 2014 2:55 am

Cred ca cel mai bine este ca daca ai un Smartphone sa pui pe el minim 3-4 aplicatii pentru GPS offline. Spre exemplu: iGO, Sygic, Navigon, MapFactor, OSMand. Pe langa astea iti mai trebuie Google Maps in caz ca ai nevoie de ceva locatie ce nu se gaseste in niciuna din cele 3 aplicatii. Una din aceste aplicatii trebuie sa te multumesc si fiecare aplicatie cu hartile pentru 3-4 tari nu ocupa mai mult de 300 MB. Deci cu ~ 1,5 GB poti avea suficiente alternative si vei sti sigur ca ajungi la destinatie fara probleme.
adryanos
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mai 10, 2014 12:59 am
Localitate: Galati
Has thanked: 92 times
Been thanked: 90 times

Re: GPS

Mesaj necititde Alinuta » Mar Iun 24, 2014 6:50 am

Metalactual scrie:Pana acum nu am avut un "gps" care sa nu ma scoata din minti si sa nu sfarseasca scos din bricheta si mers dupa indicatoare.

Subscriu!!! :thumbup:

Imi aduc aminte, in primul nostru an de Thassos, cand indicatoarele de pe centura Stara Zagora erau bune, dar lipseau cu desavarsire, ne-am trezit pe un drum lateral, intr-un satuc uitat de lume, despre care nu auzisem in viata mea!
GPS-ul cedase definitiv saracul... :)

Atunci am luat la studiat harta Bulgariei (cumparata dintr-o benzinarie din Russe) si, bazandu-ma pe cei 8 ani de limba rusa din scoala (din care nu mai stiam decat caracterele si ce inseamna cuvintele "zavod" si "devochica" :lol: ), am reusit sa iesim din incurcatura. Cred ca a fost prima oara in viata mea cand m-am bucurat ca am facut rusa la scoala si nu franceza...

Alta data, GPS-ul s-a incapatanat sa ne arata fiecare centru de oras de pe traseu. :D
In consecinta, drept pedeapsa n-a mai apucat sa vada vama pt ca a sfarsit in torpedou!

Si nu in ultimul rand, mai pe la inceput, cand nu era autostrada Harmanli-Capitan Andreevo gata, intorcandu-ne acasa din concediu, dupa Liubimets spre Harmali a gasit el o scurtatura pana in Russe, care era atat de grozava, incat dupa 3-4km ne-am convins ca vom ajunge intr-o fundatura si ne-am intors pe E85.

Deeeeeci...suntem patiti si noi, asa ca d-aia e bine sa mai ai si-o harta la indemana si sa mai invatam si din greselile altora, ca sa evitam timpii pierduti inutil!!!
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: GPS

Mesaj necititde Metalactual » Dum Iun 29, 2014 9:36 am

Metalactual scrie:MapFactor: GPS Navigation. Asa apare in Magazinul Play. Poti vedea linkul: https://play.google.com/store/apps/deta ... .navigator


Am descarcat-o si eu acum cateva saptamani. Am testat-o foarte putin. Ma cam enerva meniul.
Acum am insistat mai mult pe ea si ma lasa sa aleg in detaliu traseul.

Are cateva mici bube, de ex aici:
https://maps.google.ro/maps?saddr=%D0%B ... 4&t=m&z=16

Insa imi place cum se misca virtual, sa vad cat de mult ma enerveaza in traseul real.[/quote]

A mers excelent. ..o recomand. Oricum, drumul este excelent marcat, greu sa te rătăcești.
Pentru cine vrea musai o aplicație GPS gratuita pe Android, MapFactor este foarte bună, cu verificarea de acasă a traseului și reglarea punctelor intermediare.
Avatar utilizator
Metalactual
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mai 16, 2014 8:45 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 60 times

Re: GPS

Mesaj necititde Bosley » Dum Iun 29, 2014 2:27 pm

Am folosit si eu MapFactor.
Per total e o aplicatie in regula pentru o aplicatie gratuita.

Micile probleme care le-am remarcat:
- desi eram pe drumul principal ma anunta ca in 100 metri merg inainte :) .. Asta pentru ca urma o intersectie cu un drum secundar. Mi se parea normal sa imi zica daca trebuia sa schimb drumu ...
- am pus niste puncte intermediare aiurea si tot incerc sa ma treaca prin ele... Aici as spune ca partial era si vina mea...
- hartile gratuite nu sunt updatate, dar asta nu ar fi problema neaparat a aplicatiei... Banuiesc ca oricum sunt mai actuale decat cele comerciale care se actualizeaza de 4 ori pe an... OSMMaps din ce stiu eu se actualizeaza de 2 ori pe luna
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: GPS

Mesaj necititde stefan85 » Lun Iun 30, 2014 10:51 am

Navigator caci asa apare ca aplicatie instalata este foarte buna, am folosit-o in tot Israelul asta primavara si niciodata nu m-a dus aiurea.

Totusi cea mai buna ramane Maps insa iti consuma net, acum cu scaderea tarifelor de roaming este ok.
stefan85
 
Mesaje: 21
Membru din: Lun Iun 30, 2014 7:58 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la GPS

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori


cron