Muzica

Teatru, muzica, filme, carti, fotografie etc.

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Lun Oct 24, 2016 1:07 pm

O piesa de exceptie de pe un album de exceptie. Un top al albumelor lor, daca imi e permis, 1. Wish You Were Here.2. The Dark Side of the Moon. 3. The wall.
Faptul ca primul contact cu muzica lor a fost prin primele doua albume s-ar putea sa fiu putin subiectiv. Wall-ul are calitatea uleiului in apa. Oriunde l-ai pune iese la suprafata. Prima data l-am ascultat la doua saptamani dupa lansare. Am avut sansa ca un prieten sa calatoreasca in "occident" de unde a achizitionat albumul pe care a dat o poala de bani la vremea respectiva. Suma respectiva trecuta prin filiera radio sau videocasetofon si convertita la final in lei insemna ceva, numai ca nu prea aveai ce face cu ei in vremurile alea. Te inscriai pe lista sa-ti iei tv color si-ti venea randul peste un an sau dai spaga aproape inca odata pretul lui si-l luai mai repede. Revenind, ma suna tipul si ma intreaba daca mai am scula aia tare, la pickup referidu-se. Normal ii raspund. Mai bine renunt la un rinichi decat la ea. Duminica dimineata vin la tine sa ascultam ceva, imi zice. Sambata, dupa ce ai mei vin de la servici le "fac vant" la tara dupa nu stiu ce produse, in asa fel incat duminica sa ma pot desfasura in voie. Vine tipul. Avea o figura segalnica de parca ascundea ceva cu care urma sa-mi "rupa gura" si asa a si fost. Desigileaza in fata mea albumul, scoate o lupa din buzunar cu care cerceteaza acul dozei Shure a pickupului dupa care lasa muzica sa umple camera. Cca o ora jumate nu am scos nici un cuvant. Se evaporase si alcoolul din Bloody Maryurile din paharele ramase neatinse atata amar de vreme. La final m-am uitat la el intrebandu-l, ce pana mea a fost asta, frate!? Radia de fericire. Baaaaa! am dat toata diurna pe albumul asta.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Lun Oct 24, 2016 2:39 pm

Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde HHR » Lun Oct 24, 2016 8:38 pm

Io mă gândeam la altceva ... mai consacrat și testat prin trecerea timpului
https://www.youtube.com/watch?v=SsmVgoXDq2w
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Mar Oct 25, 2016 8:33 am

Prefer piesa postata de mine. Eu sunt mai de pamant, asa. Imi spune mai mult "am o lene de ma doare" decat ce spun fetele alea acolo, mai ales ca bingalesc alta limba.
Piesa ta are si ea bunaciunea ei.........pe nume Susanna Hoff. Ba are niste ochii!!!,
I would die for them. De restu ce sa mai zic!?
https://www.youtube.com/watch?v=7zzGQJHZ0Qk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde HHR » Mar Oct 25, 2016 8:31 pm

MASTER OF PUPPETS (1986-2016) …
Line up
James Hetfield – solist, chitară ritmică, chitară acustică
Kirk Hammett – chitară principală
Cliff Burton – chitară bass, backing vocals
Lars Ulrich – baterie
Tracklist – 1.„Battery” 5:092.„Master of Puppets” (Cliff Burton, Kirk Hammett)8:353.„The Thing That Should Not Be” (Hammett)6:344.„Welcome Home (Sanitarium)” (Hammett)6:265.„Disposable Heroes” (Hammett)8:166.„Leper Messiah” 5:417.„Orion” (Burton)8:258.„Damage, Inc.” (Burton, Hammett) 5:31
Albumul debutează cu o capcană acustică care te face să te îndoiești că pe copertă scrie Metallica. Albumele precedente, Ride the Lightining și Kill em all aruncaseră în aer thrashul american, așa că, introul acustic te pune pe gânduri …Doar căteva zeci de secunde ești descumpănit, pentru că, după intro-ul molcom, îți explodează în timpane Battery , o piesă intensă, extremă, unde pilonul central este bateria secondată într-o cavalcadă nebunească de bass și armonie. Solo-ul este rapid și agresiv și îți râmâne mult timp în ureche după ultimul acord al piesei. Este piesa cea mai scurtă (5.09) și mai intensă de pe album. Master of Puppets este lungă (8.35), îți explodează în creier și te pune la pământ. Executată ireproșabil, echilibrată, bine compusă ca versificație și sound, este sinonimă cu Metallica. The thing that should not be, o piesă de intensitate ritmică medie cu un sound, apăsător, te introduce într-un univers horror cu umbre și multă moarte (H.P. Lovercraft).
Chiar și după treizeci de ani Welcome Home (Sanitarium) mă înfioară ca la prima audiție. O piesă ce mușcă din tine. Versuri simple susținute de o orchestrație bogată, arabescuri muzicale, ruperi de ritm, solouri și distors. În memoria mea muzicală stă alături de mai simpla Fade To Black de pe Ride The Lightning. Disposable Heroes, o piesă rea, prea puțin lucrată pentru nota conceptuală și complexă a albumului. Lepper Mesiah, bine înșurubată pe locul șase. Aparent aridă și greoaie anunță soundul ce va domina următorul material Metallica, … and justice for all. Orion, piesa instrumentală a albumului, este un binevenit respiro de final înaintea distrugătoarei Damage inc. care incheie albumul în maniera în care l-a deschis Battery, cu un intro lent și urmat de o dezlănțuire, ca un tanc ce calcă sub șenile tot ce întâlnește în cale. Cu certitudine Master-ul Metallica marchează soundul ce domină întreg thrashul optezecist.

Ascultați-l că nu cere de mâncare !

https://www.youtube.com/watch?v=2HEGGlYg7_Y
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Mie Oct 26, 2016 8:58 am

HHR scrie:MASTER OF PUPPETS (1986-2016) …


Mai fratilor, nu va luati dupa HHR. Nu ascultati asa ceva la volan. Sigur o sa fugiti dupa pietoni cu masina. O sa-i fugariti pe trotoar, prin parcuri, chiar si prin curtile caselor.
Pt mine piesa nr.1 de la Mettalica este Nothing else matters. De! suflet sensibil de roman, ce sa-i fac!?
https://www.youtube.com/watch?v=Tj75Arhq5ho
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Mie Oct 26, 2016 9:41 am

Propun azi o piesa despre care o sa vorbim cu alta ocazie, cand am sa gasesc pe youtube ce trebuie.
https://www.youtube.com/watch?v=FhKJgqxNDD8
......si una f. cunoscuta
https://www.youtube.com/watch?v=WXV_QjenbDw
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Oct 29, 2016 10:44 am

Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Mie Noi 02, 2016 8:29 am

Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde demential » Joi Noi 03, 2016 4:43 pm

2.8 milioane views in 4 zile :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9341
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Muzica

Mesaj necititde iuliangrecu » Joi Noi 03, 2016 7:10 pm


Tudor Gheorghe style
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Muzica

Mesaj necititde HHR » Joi Noi 03, 2016 8:37 pm

Mai bine trăgeau oltul peste ei ... ne luam de-o grijă.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Vin Noi 04, 2016 7:16 am

HHR scrie:Mai bine trăgeau oltul peste ei ... ne luam de-o grijă.


Rautate caracteristica celor care prizeaza metale grele. :lol: :lol: :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde damblagiu » Dum Noi 06, 2016 8:56 am

O piesa interpretata la festivalul rock Folk You din Vama Veche

https://www.youtube.com/watch?v=BWCqYlCeUvY
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6885
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21178 times

Re: Muzica

Mesaj necititde HHR » Dum Noi 06, 2016 7:20 pm

big like !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cultura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 173 vizitatori