Spre Thassos prin Makaza 2016

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde drumetul » Sâm Iun 11, 2016 12:45 am

[quote="Barbu_Cerasela"]Cine știe un traseu fara serpentine și mai bun spre Thassos? Ce alta vama mai este în afară de Makaza( ca văd ca toți se înghesuie pe acolo )?

Ormenio (spre est), Kulata (spre vest) sau Ilinden cam tot pe acolo.
drumetul
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 12, 2014 4:44 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde samyr » Sâm Iun 11, 2016 5:32 pm

Am ajuns de putin timp in Potos dupa un drum obositor..plecat vineri noaptea dupa meci din Pitesti (aprox. orele 00 noaptea) si ajuns pe la orele 15,00.
La vama Giurgiu peste o ora timpul de asteptare ( altii mai ghinionisti aproape doua).
Makaza a fost insa durere, am prin o coada enorma si am stat peste 2 ore pentru a trece. Nu am luat in calcul ca bulgarii sambata dau fuga la greci...dar oricum vamesii se misca foarte greu de cand cu noul sistem de (dubla)inregistrare.
Vestea buna este ca nu mai exista trafic deviat dupa Makaza, au reusit sa termine si totul se prezinta bine.
Vestea mai rea: pe ferry biletul per persoana costa 3,5 E ...
In rest vreme frumoasa, apa destul de buna iar berea Mythos si Alfa si mai bune (noi am oprit la marketul Latsouri pentru apa, bere si alte mezeluri..)
revin si maine cu alte noutati iar daca aveti intrebari sper sa raspund in timp util.
samyr
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 03, 2015 4:40 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 45 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Barbu_Cerasela » Sâm Iun 11, 2016 10:42 pm

drumetul scrie:
Barbu_Cerasela scrie:Cine știe un traseu fara serpentine și mai bun spre Thassos? Ce alta vama mai este în afară de Makaza( ca văd ca toți se înghesuie pe acolo )?

Ormenio (spre est), Kulata (spre vest) sau Ilinden cam tot pe acolo.

Mulțumesc mult.Cu hărțile îmi pierd timpul și impresii despre drum.

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Barbu_Cerasela
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 22, 2016 5:18 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Barbu_Cerasela » Dum Iun 12, 2016 8:36 am

Și eu vreau o ruta pentru oameni panicați de serpentine și drumuri pentru șoferi neexperimentați! Varianta Ormenio sau Kulata?Un sfat și un drum detaliat te rog!Plec pe 19.06 și încă bâjbâi pe harti.

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Barbu_Cerasela
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 22, 2016 5:18 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde tony.2016 » Dum Iun 12, 2016 8:48 am

https://www.google.ro/maps/dir/Buchares ... 766956!3e0

Varianta asta vreau sa o fac si eu, drumul e foarte bun, si aproape jumatate e pe autostrada si drum expres, incepand cu Dimitrovgrad -Svilengrad pe autostrada, fara aglomeratie la vama ca la makaza, in Grecia drum expres si autostrada . E mai lung cu peste 100 km fata de makaza, dar parerea mea e ca se compenseaza ca timp cu ce pierzi la coada la makaza.
tony.2016
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Mai 29, 2016 10:43 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 79 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Radu F » Dum Iun 12, 2016 10:02 pm

Barbu_Cerasela scrie:Și eu vreau o ruta pentru oameni panicați de serpentine și drumuri pentru șoferi neexperimentați! Varianta Ormenio sau Kulata?Un sfat și un drum detaliat te rog!Plec pe 19.06 și încă bâjbâi pe harti.

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk


Nu ai de ce sa nu alegi drumul prin Makaza, nu e atat de plin de serpentine pe cat pare. Eu am facut acest drum ca prim drum "afara" in calitate de sofer si crede-ma ca nu e de speriat. Daca ai facut macar odata DN1A de la Ploiest-Valeni, prin cheia, pana la Brasov, atunci poti merge linistita si prin Makaza. E muuuulllttt mai "prietenos" decat cel amintit.
Problema e ca, fiind oarecum incepator, mi s-a parut obsitor, unde m-a si plouat toata Bugaria (asta era in Iunie anul trecut)... in schimb la intoarcere am facut 8h30... cu copil de 3 ani in masina si fara sa alerg ca nebunul... adica +10km/h fata de limita de viteza, sau lunadu-ma dupa "iepuri".

Deci curaj! :)
Radu F
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mai 27, 2015 4:09 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 21 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde drumetul » Dum Iun 12, 2016 11:13 pm

[quote="Barbu_Cerasela"]Și eu vreau o ruta pentru oameni panicați de serpentine și drumuri pentru șoferi neexperimentați! Varianta Ormenio sau Kulata?Un sfat și un drum detaliat te rog!Plec pe 19.06 și încă bâjbâi pe harti.

Daca pleci pe 19.06, indiferent daca e dimineata devreme sau seara, probabil varianta Makaza este cea mai buna. TIR-urile nu circula iar turistii de week-end sau nu, au plecat de vineri. Asa ca, teoretic, ar trebui sa ai un drum foarte liber pe traseul Ruse-Byala-Veliko Tarnovo, Gurkovo-Maglizh-Tulovo-Stara Zagora-Dimitrovgrad-Haskovo-Kardjali-Makaza-Komotini(autostrada Egnatia Odos)-Keramoti.
Drum bun si asteptam detalii indiferent ce varianta alegi. Noi plecam pe 23.06 in Thassos si postarile tale ne-ar fi de folos. Tcb!
drumetul
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 12, 2014 4:44 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Marcu bogdan » Lun Iun 13, 2016 6:20 am

Drumuri bune si distracție maximă ,noi plecam dimineața pe 26.06 din brasov
Marcu bogdan
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 13, 2015 6:10 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Barbu_Cerasela » Lun Iun 13, 2016 8:07 am

Mulțumesc frumos!Noi vom fi în Potos!

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Barbu_Cerasela
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 22, 2016 5:18 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Barbu_Cerasela » Lun Iun 13, 2016 8:09 am

Și cred ca o vom lua pe la Podul de la Vidin ca la Ruse e aglomerație mare și eu plec din Rm.Valcea.

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk
Avatar utilizator
Barbu_Cerasela
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 22, 2016 5:18 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde AdrianHH » Lun Iun 13, 2016 9:06 am

samyr scrie:Am ajuns de putin timp in Potos dupa un drum obositor..plecat vineri noaptea dupa meci din Pitesti (aprox. orele 00 noaptea) si ajuns pe la orele 15,00.
La vama Giurgiu peste o ora timpul de asteptare ( altii mai ghinionisti aproape doua).
Makaza a fost insa durere, am prin o coada enorma si am stat peste 2 ore pentru a trece. Nu am luat in calcul ca bulgarii sambata dau fuga la greci...dar oricum vamesii se misca foarte greu de cand cu noul sistem de (dubla)inregistrare.
Vestea buna este ca nu mai exista trafic deviat dupa Makaza, au reusit sa termine si totul se prezinta bine.
Vestea mai rea: pe ferry biletul per persoana costa 3,5 E ...
In rest vreme frumoasa, apa destul de buna iar berea Mythos si Alfa si mai bune (noi am oprit la marketul Latsouri pentru apa, bere si alte mezeluri..)
revin si maine cu alte noutati iar daca aveti intrebari sper sa raspund in timp util.

Salutare!
Cateva intrebari scurte daca ai timp:
1.Vama Giurgiu-Vineri spre sambata ,ora?
2.Ora la care ai ajuns la Makaza?
3.Nu mai exista devierea de dupa Makaza.Ce e gata acum?A23-ul acum da direct in DN2 aici
https://www.google.ro/maps/place/Komoti ... 25.4065582
Sau e la fel ca pana acum?
Multumesc!
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde tony.2016 » Lun Iun 13, 2016 9:26 am

Pana raspunde colegul, bag si eu cateva hint-uri :
1. Traficul de la giurgiu-ruse se poate vedea real time si online la :
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/
https://www.waze.com/livemap
Astept si eu raspunsul colegului samyr.
tony.2016
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Mai 29, 2016 10:43 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 79 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde Barbu_Cerasela » Mar Iun 14, 2016 3:49 pm

DarkLordSith scrie:Salut. Exista vreun drum inchis in zona Limenaria - Pefkari? La o simpla rutare pe google maps primesc o ruta ocolitoare de la Skala Marion via Theologos spre Potos. Sub nici o forma nu pot ruta direct Limenaria - Pefkari - Potos.
https://goo.gl/AuWxLV


Poate e o greseala ,pe alte harti arata drumul de-a lungul insulei.Uita-te pe Google Earth si cu zoom pe harta satelit trebuie sa vezi drumul
Avatar utilizator
Barbu_Cerasela
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 22, 2016 5:18 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 34 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iun 14, 2016 6:21 pm

Barbu_Cerasela scrie:Și cred ca o vom lua pe la Podul de la Vidin ca la Ruse e aglomerație mare și eu plec din Rm.Valcea.

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk


Prima data cand am fost in Thassos am luat-o prin vama Illiden - Exochi: https://www.google.ro/maps/@41.4455908, ... 312!8i6656

Asta inseamna de pe centura Sofiei de luat autostrada spre Plovdiv, de iesit la Kostenets, de luat spre sud in Bialo, de mers prin Yakoruda, Bansko si apoi spre Gotse Delchev.
Gotse Delchev.jpg
Un drum frumos si o vama goala. Pe urma prin Drama pana la Kavala si mai departe spre Keramoti.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2563
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14143 times
Been thanked: 12778 times

Re: Spre Thassos prin Makaza 2016

Mesaj necititde samyr » Vin Iun 17, 2016 7:16 am

AdrianHH scrie:
samyr scrie:Am ajuns de putin timp in Potos dupa un drum obositor..plecat vineri noaptea dupa meci din Pitesti (aprox. orele 00 noaptea) si ajuns pe la orele 15,00.
La vama Giurgiu peste o ora timpul de asteptare ( altii mai ghinionisti aproape doua).
Makaza a fost insa durere, am prin o coada enorma si am stat peste 2 ore pentru a trece. Nu am luat in calcul ca bulgarii sambata dau fuga la greci...dar oricum vamesii se misca foarte greu de cand cu noul sistem de (dubla)inregistrare.
Vestea buna este ca nu mai exista trafic deviat dupa Makaza, au reusit sa termine si totul se prezinta bine.
Vestea mai rea: pe ferry biletul per persoana costa 3,5 E ...
In rest vreme frumoasa, apa destul de buna iar berea Mythos si Alfa si mai bune (noi am oprit la marketul Latsouri pentru apa, bere si alte mezeluri..)
revin si maine cu alte noutati iar daca aveti intrebari sper sa raspund in timp util.

Salutare!
Cateva intrebari scurte daca ai timp:
1.Vama Giurgiu-Vineri spre sambata ,ora?
2.Ora la care ai ajuns la Makaza?
3.Nu mai exista devierea de dupa Makaza.Ce e gata acum?A23-ul acum da direct in DN2 aici
https://www.google.ro/maps/place/Komoti ... 25.4065582
Sau e la fel ca pana acum?
Multumesc!

scuze de intarziere dar am avut cateva zile fara net...
am ajuns la vama Giurgiu pe la 2,30 noaptea s i pe la 4,00 cumparam vigneta la bulgari.
la Makaza am ajuns aproape de 10,00 si dupa mai bine de 2 ore am reusit sa patrundem in grecia
nu mai exista devierea de pe A23 imediat dupa vama (se vedea in video-ul postat pe forum)
samyr
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Mai 03, 2015 4:40 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 45 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 226 vizitatori