Ruta dinspre Sibiu?

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Ruta dinspre Sibiu?

Mesaj necititde makowey » Sâm Iun 15, 2019 4:33 pm

Buna ziua,

ce ruta ati recomanda pentru Thassos cu plecarea din Sibiu? Ruta prin Bulgaria sau Serbia/Macedonia. Multumesc pentru sugestii.
makowey

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Ruta dinspre Sibiu?

Mesaj necititde cornes » Dum Iun 16, 2019 3:45 pm

Ca timp si distanta e cam la fel daca mergi prin Pitesti-Bucuresti-Ruse...Makaza sau daca mergi prin Valcea Bechet, Sofia, Kulata. Nu vad de ce ai merge prin Sebia poate pentru niste (multi) km de autostrada - merita mai mult dinspre Timisoara sau in fine, vestul tarii. Nu stiu daca nu inseamna mai multe taxe, asigurari etc. As evita bacul p[entru ca nica mea experienta cu bacul a fost una proasta gen amanat bacul, mi-a belit unul oglinda acum evit pe cat posibil.
cornes

Has thanked: 37 times
Been thanked: 153 times

Mesaj necititde teo » Lun Iun 17, 2019 1:17 pm

makowey scrie:Buna ziua,

ce ruta ati recomanda pentru Thassos cu plecarea din Sibiu? Ruta prin Bulgaria sau Serbia/Macedonia. Multumesc pentru sugestii.

Din Sibiu:
Pentru partea estică a Greciei( Asprovalta,Kavala, Thassos, Samothraki, Alexandroupolis) cea mai optimă rută este via Ruse-Makaza.
Pentru restul Greciei via SRB/MK cu ieșire la Naidăș
Via Calafat-Kulata poate ar fi OK doar pentru Halkidiki dar dacă pui în balanță timp/km/autostradă vezi că tot prin SRB/MK ai ieși mai bine
Bă, luați 5 lei și cântați la altă masă!
teo
Consilier

Has thanked: 6461 times
Been thanked: 9267 times

Mesaj necititde makowey » Mar Iun 18, 2019 8:35 pm

Multumesc pentru sugestii.

Avand in vedere ca mergem ca familie, cu 3 copii, prefer drumul care este mai optim din punct de vedere timp/km/autostradă. Ma gandesc sa fac si un popas de o noapte prin zona Portilor de Fier ca nu am fost niciodata acolo si atunci s-ar mai reduce poate timpul pe traseul din SB/MK.
makowey

Mesaj necititde teo » Mar Iun 18, 2019 8:52 pm

makowey scrie:.. prefer drumul care este mai optim din punct de vedere timp/km/autostradă. Ma gandesc sa fac si un popas de o noapte prin zona Portilor de Fier ca nu am fost niciodata acolo si atunci s-ar mai reduce poate timpul pe traseul din SB/MK.

:o :o :o :o :o
1. Repet, pentru Thassos varianta optimă este Sibiu-Ruse-Makaza.

2. Sibiu via SRB/MK pentru restul Greciei dar via Naidăș!!!
Pe la Porțile de Fier scad nr de km de autostradă(practic autostradă o să mai ai 30-40% din total drum) și crește timpul de deplasare.
teo
Consilier

Mesaj necititde makowey » Mie Iun 19, 2019 9:12 am

Chestia cu Portile de Fier imi venise pe parcurs, si am vazut ca desi e mai aproape de granita pierzi la traseu prin faptul ca nu e autostrada, deci pica.
Pana la urma o sa merg pe ruta 1, Ruse-Makaza. Din ce am vazut ar ajunge la ~5h prin Bulgaria + vame.
makowey

Mesaj necititde makowey » Dum Iul 07, 2019 5:08 pm

Până la urmă am plecat spre Thassos din Sibiu pe ruta Lugoj Timișoara Serbia Macedonia. Drumul a fost bun, lunguț. Am stat cel mai mult la vama la intrare in Grecia, cam 40 de minute. Singurul impediment sa zicem a fost:
* Am platit de vreo 5-6 ori cred toll, tot dădeam câte 2,40 euro...
* Am luat feribotul din Kavala, și a durat 1 ora să ajungem pe Thassos. Plus că mai trebuie sa mergi spre Limenas încă câțiva km. Dar a fost frumos in schimb aerul. S-a meritat pe deplin ocolul, sa zicem.
* Cea mai mare supărare a fost... că a luat nationala U21 bătaie de la Nemți :)

La întoarcere am venit prin Bulgaria și a fost drumul bun. Cred că pentru Sibieni inca aș opta pentru drumul dus prin SB-MK. ~350 km in plus prin Serbia, compensează prin faptul că este autostrada. Am impresia că este mai aglomerată rută prin Bulgaria(dus), din ce am văzut la vame, dar poate și cum iti este norocul. Nu am reușit să ies din Sibiu mai repede de ora 3:40 și în Grecia am intrat undeva pe la oră 16.

Frumoasa insula, Paradise Beach numai buna pentru copii și părinți.
makowey

Mesaj necititde teo » Dum Iul 07, 2019 7:00 pm

makowey scrie:. Cred că pentru Sibieni inca aș opta pentru drumul dus prin SB-MK. ~350 km in plus prin Serbia, compensează prin faptul că este autostrada.

Eu sunt fan al rutei SRB/NMK pt. Grecia dar mă îndoiesc că +350km și +min.2 ore ar putea fi compensați de autostradă.
Pt Thassos însă rămân la idea că 800 km în 10-12 ore e cea mai valabilă variantă. Adică Ruse/Makaza
teo
Consilier

Înapoi la Rute/ Trasee