Multumesc! Stiu traseul, dar vroia sa ma asigur ca nu vorbeai despre unul din podurile care leaga centura la intrare sau respectiv la iesire din Stara Zagora.
Apropo de Waze sau GPS dedicat- prin Bulgaria:
Indiferent daca folosesti Waze pe telefon sau un GPS dedicat, ele iti vor "recalcula" traseul in mers, fara sa tina cont de starea drumurilor pentru ca nu au prevazut acest criteriu, ca si filtru.
Daca vor modifica traseul pentru a evita aglomeratia sunt sanse mari sa aleaga un drum foarte liber tocmai pentru ca este plin de gropi. Drumul setat de acasa pe GPS se poate modifica pe traseu la o "recalculare". Am avut surpriza sa salvez tot traseul pe GPS si atunci cand am ratat o intersectie el a "recalculat" traseul prin alta parte. Pentru a nu mai avea surprize, eu imi setez cateva puncte intermediare pe drumurile pe care doresc sa merg, in asa fel incat daca "recalculeaza" traseul sa nu o poata face decat in anumite limite si sa ma duca pe unde doresc eu. Punctele intermediare trebuie setate cu mare atentie, pe harta la rezolutie maxima, si in afara oraselor. Apoi verific traseul ca nu cumva punctele sa fie pozitionate gresit.
Imi aduc aminte cand povestea cineva ca a cumparat un GPS pentru a ajunge in Thassos si a setat orasele principale prin care trecea drumul ca puncte intermediare pe harta.
In Veliko T. era setat ca punct intermediar centrul orasului unde la momentul respectiv era o parada. GPS-ul tot vroia sa treaca prin centru, dar era inchisa circulatia. Dupa trei incercari de a trece prin centru, omul a inteles unde era greseala si a setat drept puncte intermediare intrarile si iesirile din orase. Pentru ca nu a marit suficient harta când a ales punctele, a setat drept punct intermediar o zona de pe sensul opus de mers, de la iesirea dintr-unul din orase, unde drumul avea benzile separate pe fiecare sens de o zona cu verdeata. La primul giratoriu Gps-ul pentru a trece exact prin punctul intermediar l-a pus sa se intoarca spre oras.