Istorie

Politica, evenimente etc.

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Sep 19, 2015 9:50 am

teo scrie:pavel asta al tau era cam......ungur :mrgreen:


Pai in trecerea voastra spre campia Panonica nu ati strabatut si teritoriile amintite de mine?! A ramas si dupa urma voastra ceva, desi eu inclin sa cred ca e nume slav
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Sâm Sep 19, 2015 10:04 am

damblagiu scrie:
teo scrie:pavel asta al tau era cam......ungur :mrgreen:


desi eu inclin sa cred ca e nume slav


apai ma bro' si mie imi mai zice lumea Toader, Teodor, Theo, Teofil,Teodorius, da io's Teo toata ziua. asa si cu saracu' Pal :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Sep 19, 2015 10:22 am

teo scrie:apai ma bro' si mie imi mai zice lumea Toader, Teodor, Theo, Teofil,Teodorius, da io's Teo toata ziua. asa si cu saracu' Pal :mrgreen:


Bai frate mi-ai adus aminte! In copilarie am citit de mai multe ori Baietii din strada Pal, semn ca mi-a placut. Acum nu-mi mai amintesc despre ce era vb in ea. De! varsta. Sa nu spui ca memoria te lasa ultima ca nu e adevarat.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Sâm Sep 19, 2015 12:24 pm

@hhr, uite aici un exemplu recent de "modificare" a istoriei: http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/cum ... index.html

"istoricul" citat e un fost parlamentar prm.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Sep 19, 2015 2:41 pm

Cand ai origini incerte iti permiti sa scornesti tot felul de povesti in care esti eroul pozitiv. Asa e si cu oltenii.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Sep 19, 2015 4:00 pm

Va mai las pe voi fratii sa mai vorbiti putin intre voi. Incurati-va! ( cuvant des folosit in oltenia)
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Sâm Sep 19, 2015 4:40 pm

sa-mi aduci aminte bro sa-ti cumpar o caciula de dac, sa ti-o fac cadou :mrgreen: eticheta cu made in china de pe ea dovedeste pana unde s-a intins burebista :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Sâm Sep 19, 2015 8:17 pm

Caciulile, statul centralizat, monoteismul, vasta cultura, romanizarea ... sunt povesti romantate, nesustinute de argumente istorice veridice.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Dum Sep 20, 2015 7:06 am

HHR scrie: ... sunt povesti romantate, nesustinute de argumente istorice veridice.


......spre deosebire de marea descalecare a urmasilor lui Atila,sau Otilo cum ii ziceti voi, descalecare ce a avut loc pe un teritoriu pustiu unde nu au gasit nici tipenie de om.Au trait ei fericiti in teritoriile respective pana ce au fost invadati de hoarde de romani ce si-au arogat drepturi teritoriale scornind inventia cu urmasi lui Decebal si Traian. Din momentul ala, bietii urmais ai lui Attila nu au mai avut liniste fiind fortati sa se stranga in jurul Balatonului. Au avut sansa, ca popor ca nu toti sa poata fugii din fara hoardelor de romani avizi de sange de ungur si o mica parte dintre ei a ramas pe meleagurile astea. Uni chiar s-au amestecat cu populatia invadatoare dand nastere la familii mixte. Consider asta o greseala fatala care le va pune in situatii inposibile urmasii. Ma gandesc intr-un viitor nu f. indepartat cand urmasii lui Teo si ai Damblagiului isi vor sparge capetele, bietul urmas a lui HHR nu va sti in cine sa dea. Greseala asta am facut-o si noi ca popor, de acum nici nu stiu ce sunt, dac sau roman. Ca sa nu mai spun de barfele pe care le suportam ca suntem un popor nascut din doi barbati. Era sa fac si eu greseala asta in tinerete cand am vrut sa ma insor cu o negresa. Noroc cu bietul tata care mi-a spus, pleaca bai de aici! vrei sa te inpiedici noaptea de ea prin casa? Nu stiu daca am facut bine sau rau, dar am in minte numai contrastul cu cearceaful alb al patului. Aranjam noi si cu istoria. Gaseam dovezi ca o mica parte din sclavii dusi cu anbarcatiunile din Africa in America au evadat trecand inot Mediterana si prin stramtoarea Bosfor ajungand in Marea Neagra unde, sletiti de puteri au iesit la mal in locul de bastina a lui @callatis06 de unde s-au raspandit in spatiu carpato-dunareano-pontic.
Ce zici de istoria asta HHeRe, iti place?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

Re: Istorie

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Sep 20, 2015 10:35 am

Cred ca este irelevant pentru ca oricum, in foarte scurta vreme, cea mai importanta romanta a istoriei va deveni "Razvan si Vidra". Fiecare oras va avea cate o statuie a lui Razvan in cea mai importanta piata publica iar in soclul acestor statui va exista obligatoriu cate un difuzor de unde vor murmura la 100 decibeli manelele cele mai nobile ale acestui popor. La Hadareni am eu indoieli ca vor gasi material pentru statuie dar asta se va rezolva curand printr-o directiva europeana care-i va obliga sa amplaseze si ei statuia cu pricina :evil:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2565
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14148 times
Been thanked: 12782 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Dum Sep 20, 2015 1:07 pm

damblagiu scrie: Ca sa nu mai spun de barfele pe care le suportam ca suntem un popor nascut din doi barbati.

:mrgreen:
apetitul lui Traian pentru baieti tineri e fapt, nu barfa :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde HHR » Dum Sep 20, 2015 10:01 pm

......spre deosebire de marea descalecare a urmasilor lui Atila,sau Otilo cum ii ziceti voi, descalecare ce a avut loc pe un teritoriu pustiu unde nu au gasit nici tipenie de om.Au trait ei fericiti in teritoriile respective pana ce au fost invadati de hoarde de romani ce si-au arogat drepturi teritoriale scornind inventia cu urmasi lui Decebal si Traian. Din momentul ala, bietii urmais ai lui Attila nu au mai avut liniste fiind fortati sa se stranga in jurul Balatonului. Au avut sansa, ca popor ca nu toti sa poata fugii din fara hoardelor de romani avizi de sange de ungur si o mica parte dintre ei a ramas pe meleagurile astea. Uni chiar s-au amestecat cu populatia invadatoare dand nastere la familii mixte. Consider asta o greseala fatala care le va pune in situatii inposibile urmasii. Ma gandesc intr-un viitor nu f. indepartat cand urmasii lui Teo si ai Damblagiului isi vor sparge capetele, bietul urmas a lui HHR nu va sti in cine sa dea. Greseala asta am facut-o si noi ca popor, de acum nici nu stiu ce sunt, dac sau roman. Ca sa nu mai spun de barfele pe care le suportam ca suntem un popor nascut din doi barbati. Era sa fac si eu greseala asta in tinerete cand am vrut sa ma insor cu o negresa. Noroc cu bietul tata care mi-a spus, pleaca bai de aici! vrei sa te inpiedici noaptea de ea prin casa? Nu stiu daca am facut bine sau rau, dar am in minte numai contrastul cu cearceaful alb al patului. Aranjam noi si cu istoria. Gaseam dovezi ca o mica parte din sclavii dusi cu anbarcatiunile din Africa in America au evadat trecand inot Mediterana si prin stramtoarea Bosfor ajungand in Marea Neagra unde, sletiti de puteri au iesit la mal in locul de bastina a lui @callatis06 de unde s-au raspandit in spatiu carpato-dunareano-pontic.
Ce zici de istoria asta HHeRe, iti place?


Dambla, pana prin 451 hunii au cam dominat militar Europa, rastimp in care dacii nu prea sunt prezenti in izvoarele istorice. Dacii, in forma de agregare in care ii prezinti, au aparut mult mai tarziu, in filmele cu Sergiu Nicolaescu :mrgreen:
In plus, hunii nu sunt unguri si Atilla nu e Arpad; asta ca sa fixam exact cadrul discutiei.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Mar Sep 22, 2015 9:18 am

HHR scrie: hunii nu sunt unguri si Atilla nu e Arpad; asta ca sa fixam exact cadrul discutiei.


Constat cu amaraciune ca nici voi nu stiti cine sunteti.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Mie Sep 23, 2015 11:23 am

damblagiu scrie:Constat cu amaraciune ca nici voi nu stiti cine sunteti.


http://adevarul.ro/locale/timisoara/tra ... index.html :mrgreen:

plus

„În momentul unirii cu ţara, în Lugoj, ca peste tot în Ardeal şi Banat, s-a efectuat schimbul de administraţii. Astfel, sosit din Bucureşti, noul director al poştei din Lugoj, get-beget, şi-a vizitat instituţia, iar la sfârşit, privind încă o dată cu atenţie în jur, a exclamat: frumoase perdele, să mi le aduceţi acasă! Şi aşa mi-am dat seama care e diferenţa între administraţia austro-ungară şi cea românească“, spunea Constantin Daicoviciu.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde damblagiu » Mie Sep 23, 2015 11:38 am

Mai teo! cu gogosice din astea gen "Sergiu Nicolaescu" faci tu istorie? Ma gandesc la puseul vostru de tensiune care a generat fenomenul Nagy Imre. Nu a fost nici cu revolutia in totalitate si nici cu puterea sovietica. Nici el nu stie de ce a fost executat. Ulterior a aparut salvatorul Janos Kadar. Asta e istorie nu perdelele de la ferestrele postei din Lugoj
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori