GrExit

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Lun Iul 06, 2015 1:21 pm

Nu a fost nici la ei atat de simplu pentru ca imediat dupa WW2 (1946 - 1949) a avut un razboi civil intre fortele de stanga (ramura militanta a partidului comunist grec) si armata guvernamentala spijinita de americani si britanici. In fine, capitolul asta are multe nebuloase ... si face rezonabila aprecierea ca elenii au avut permanent o relatie duioasa cu stanga.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Iul 06, 2015 1:31 pm

Ca cam cum spuneam eu aicisea nu demult: viewtopic.php?f=20&t=82&p=23036&hilit=partizani#p23036
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2562
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14141 times
Been thanked: 12776 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Lun Iul 06, 2015 2:12 pm

Ministrul de Finante Yanis Varoufakis a anuntat ca isi da demisia dupa ce i s-a adus la cunostinta ca nu e dorit la masa negocierilor.

http://www.ziare.com/europa/grecia/grec ... ve-1371856

iata si o veste buna.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Lun Iul 06, 2015 3:38 pm

[quote=]"pozeDECAT"
La noi "intoarcerea la popor" e o chestie care da bine cand e aruncata asa, in spatiul public la caterinca.


Cu precizarea ca "intoarcerea la popor" cam este o caterinca peste tot in lume. Clasa de "conducatori" minte, inseala, manipuleaza, cumpara orice pentru a se mentine acolo unde este. De la popor la popor difera doar rafinamentul cu care o fac. Chiar crezi ca in realitate intereseaza pe cineva de "popor"? Poate doar pe cei care NU fac politica.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde Mihaela » Lun Iul 06, 2015 6:39 pm

Au zis la stirile Pro TV ca nici unul dintre cei 120.000 de turisti care au rezervat pachete turistice in Grecia nu a anulat rezervarea.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: GrExit

Mesaj necititde robyvol333 » Lun Iul 06, 2015 8:09 pm

Adunate de pe net:
de Ovidiu Eftimie
Pentru că încă nu am primit premiul Nobel pentru economie, cum ar fi fost normal, m-am dus weekendul ăsta în Grecia să-i văd pe ăștia cum pleacă din UE, cu două damigene de ouzo după ei şi cu sirtakisul dat la maximum în difuzoare. M-am dus să vorbesc cu grecii, cu ăia de jos, care cică stau cu burta la soare toată ziua și așteaptă să se coacă măslinele. Percepția generală în țara noastră, de oameni hărnicuți, este că grecii sunt niște putori, față de care noi, românii, suntem „nemții din Balcani”. 
Să știți că, în partea de Grecie  în care am fost eu, situația nu părea chiar dezastruoasă, chiar dacă, da, erau cozi la toate bancomatele, ceva coadă era şi la magazin, dar acesta nu era nici pe departe gol, iar grecii nu erau nici isterizați, nici foarte relaxați. Și, vă vine sau nu să credeţi, am primit bon la orice am cumpărat, de fapt într-o zi în Grecia am primit mai multe bonuri decât am primit în toată viața mea în județul Constanța, un loc din România pe care-l vizitez de cel puțin două ori pe an.

Desigur, în ziua Referendumului, ziua în care special m-am dus să beau o bere cu ei, grecii vorbeau mult despre Tsipras… Evanghelia, o doamnă farmacistă de pe undeva lângă Possidi mi-a zis că Tsipras nu e nici măcar legitim. Că a ajuns la putere prin alegeri anticipate și că de-asta nici măcar nu se duce să voteze la Referendum. Dar speră să iasă nu. Cealaltă vânzătoare din farmacie, Dimitra, zice că ea votează DA, că toată lumea a furat în țara asta și cineva trebuie să plătească. „Să taie pensiile la colonei și la bugetari”.
Între Kavala și Salonic, la o benzinărie aproape pustie, găsesc pe Iani, un tânăr extrem de tuciuriu care are opinii politice clare: „A big NO, my friend!”, spune el când e întrebat cum va vota la Referendum. Mă întreabă totuși ce cred eu că ar trebui ei să facă… eu zic că ar trebui să rămână în UE … și de aici începe să se ambalaeze: „Asta nu e Uniune Europeană. Eu muncesc 10 ore pe zi sunt plătit cu 10 euro, în Olanda și în Germania câștigă o sută de euro pe zi. Ei câștigă 3000 de euro pe lună, eu 1000. Unde e Uniunea dacă unii o duc bine și alții sărăcesc? Ar trebui să nu-i mai zică uniune, să-i zică Europia”. După această obositoare tiradă Iani se așează la o masă la umbră alături de alți trei colegi, și ei rupți de oboseală. E abia 9 dimineața.
Mai la mare, înspre Afitos, la recepția hotelului am parte de un bulgar care nu deschide înainte de 10 și chiar și-atunci mai moțăie un pic. Nu are drept de vot, logic, dar dacă ar avea ar vota NU. La Salonic, în centru, nu poți să iei un mic dejun înainte de zece, zece și ceva, hai unşpe, că deși sunt deschise cârciumile, băieții și fetele se mișcă tare greu. Turiștii stau pe terase și așteaptă de li se lungeasc urechile de foame, în timp ce grecii se deplasează lent prin spatele barului frecând-o cam aiurea. Au scuza că stau noaptea până târziu, iar azi mai e şi zi grea cu referendumul ăsta. În Piața Aristotelous doi moși de 70 de ani discută politică. Unul își zice Angelou, celălalt nu-mi zice cum îl cheamă că n-are încrede în străini, amândoi vor vota NU la referendum, când ajung și ei la cabina de vot. E doar 11, mai e timp, nu se compară cu pensionarii noștri care votează primii când se deschide urna.
În singurul loc unde am putut mânca micul dejun la o oră cât de cât logică (tipul de la bar) Yorgo, tânăr, zice că nu se duce să voteze, că el stă pe insulă și nu are cum să lase munca.
Acu’, după ce am băut niște beri cu grecii, impresia mea despre Tsipras ăla al lor a fost că seamănă cu Oprescu al nostru, cunoscut primar, harnic român, dar care voia să facă referendum pentru eutanasierea câinilor… Că el nu avea bile suficiente să facă asta de capul lui. Diferența între un lider și un lăutar e că liderul ia decizii, în timp ce lăutarul întreabă pe toată lumea: „e bine așa? Vreți una mai de jale sau una mai de dans?”. Tsipras al lor e un lăutar. Ca idee, că tot n-am luat eu Nobelul pentru economie, dacă, în loc să facă tot baletul ăsta cu Referendumul, Tsipras punea și el 100 de euro de benzină și făcea o tură prin cârciumile din Grecia economisea niște milioane. Nu a făcut decât să cheltuie niște bani pe care oricum nu-i are ca să dea vina pe alții pentru lipsa lui de curaj: „Bă băieți, eu aş fi vrut, dar poporul nu m-a lăsat”. 
E cam ca la români: nu grecii sunt naşpa, ci liderii
robyvol333
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Apr 29, 2015 12:12 pm
Has thanked: 238 times
Been thanked: 86 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Lun Iul 06, 2015 8:51 pm

Tzintzii caprii saptii partidii.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mar Iul 07, 2015 6:06 am

Nu stiu daca mi`a povestit cineva sau am citit pe undeva.
Cica isi ia unu` (non-grec) isi cumpara proprietate undeva in Greţia, vreo trei sute de metri patraţi.
Isi face omu releveu, schiţă si ce mai trebuie acolo, isi ia actele la mapa si da fuga la primarie sa se inregistreze pentru impozit. Ajunge la autoritaţile locale, inmaneaza documentaţia birocratului de serviţiu si ziţe: am 300 metri patraţii, cat trebuie sa platesc impozit ?. Funcţionarul, nedumerit, ii spune: deţi, ţinspii metrii patraţii, impozitul e de ţinspii euro.Tipul, de buna credinţă, il corecteaza pe birocrat: nu ţinspii metrii patraţii, trei sute de metrii patraţii. Birocratul, vizibil irirtat: nu se poate domnule, la noi toata lumea are ţinspii metrii patraţii si plateste ţinspii euro; ţine te crezi matale sa striţi obiţeiul locului.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iul 07, 2015 12:27 pm

robyvol333 scrie:Adunate de pe net: de Ovidiu Eftimie


Cand citezi e bine sa pui si sursa articolului, ca nu sunt franturi adunate din mai multe locuri. Este un articol de pe blogul lui Moise Guran: http://www.biziday.ro/2015/07/06/eftimi ... eferendum/
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mar Iul 07, 2015 12:39 pm

intre timp, turcii trolleaza putin grecii cu niste elicoptere :lol:
http://www.protothema.gr/politics/artic ... tofulakis/
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iul 07, 2015 12:41 pm

Pai se pregatesc sa preia serviciul de ferry catre insule, daca intra vaporenii cumva in greva :D
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mar Iul 07, 2015 1:31 pm

...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde pozeDECAT » Mar Iul 07, 2015 2:57 pm

punctul pe i 2.jpg
HHR scrie:Relativ la poza lui pozeDecat, eu as intitula`o: "in curul gol cu fata la comunism"

Atunci am gasit o varianta de rezerva, daca tot reincep negocierile EU-Gr. I-am zis foarte inspirat si original: "Oxi pe i (2)"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2562
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14141 times
Been thanked: 12776 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iul 07, 2015 3:46 pm

Cica s-au intalnit baietii sa discute
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mar Iul 07, 2015 4:20 pm

teo scrie:intre timp, turcii trolleaza putin grecii cu niste elicoptere :lol:
http://www.protothema.gr/politics/artic ... tofulakis/


Au schimbat tactica, pana acum survolau insulele cu F16. Sa fie un mesaj : "Bah, numai cu Paza de Coasta si tot va batem"?
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 135 vizitatori


cron