GrExit

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mie Iul 01, 2015 12:51 pm

A aparut in Financial Times documentul ala, doar ca min german de finante le-a zis ca nu au cum sa accepte un accord care a expirat. :) LOL
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde iuliangrecu » Mie Iul 01, 2015 1:16 pm

teo scrie:Neconfirmat in acest moment de fluxurile de presa

Daca iei in considerare si fluxurile noastre de presa, e confirmat
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 01, 2015 1:17 pm

iuliangrecu scrie:
teo scrie:Neconfirmat in acest moment de fluxurile de presa

Daca iei in considerare si fluxurile noastre de presa, e confirmat


intre timp ministrul german de finante ii taie craca lui tsipras :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 01, 2015 1:26 pm

Strict formal nu mai poate accepta; termenul a expirat. Dar problema poate fi analizata din perspectiva unui nou acord. Daca accepta din prima era mai simplu ... acum chiar este la mana creditorului si ala il poate jongla oricum, impunand chiar conditii dincolo de rezonabil. E de urmarit sirul evenimentelor, prelungit si agravat in mod nejustificat si voit de premierul elen. De regula, la o faza de genul asta era necesara si o retragere a premierului de pe scena. Nu exclud ca jocul la cacealma practicat de premier sa aiba rezonante penale, s`a jucat cu soarta unei natiuni.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 01, 2015 1:51 pm

HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde AlinE » Mie Iul 01, 2015 2:54 pm

pana nu apare ceva oficial, mergem pe sistemul poate ca da, poate ca nu...
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mie Iul 01, 2015 3:11 pm

Am senzatia ca domnii creditori ar dori sa discute cu un alt guvern in acest moment. Ceea ce se va si intampla daca referendumul iese cu DA.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 01, 2015 4:51 pm

tsipras e live in conferinta de presa. cateva declaratii pana acum:
- se tine referendumul(intre timp cel mai mare sindicat din grecia ii cere sa nu-l tina)
- nu cedam santajului(blabla cu demnitatea)
- creditorii sunt de vina(mai lipsea sa se auda din spate tudor chirila cu "******* in gura sa-i *****)
- urat ce-a facut europa ca nu ne-a dat destul timp(deja ponta e mic copil pe langa mincinosul asta)
- sunt bani de pensii si salarii (LOL si LOL)
- bancile sunt sigure (de trei ori LOL)
- referendumul nu e despre euro, nici nu se pune problema sa fie
- NU-ul la refendum o sa forteze Europa sa se reaseze la masa negocierilor(oooo daaa)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 01, 2015 5:00 pm

continuare:
- cine care doresc acord cu FMI nu iubesc Europa
- Renzi mi-a zis mie ca Merkel lasa usa deschisa
- cu NU la referendum negociem altfel cu ei
- Nu la referendum nu inseamna NU la Europa, dar Europa o sa fie obligata sa se intoarca la valorile ei(medicamente!)
- odata cu anuntarea referendumului, Grecia a gasit solutii durabile(careeeee?)
- de luni din nou la negocieri(intrebarea mea: cu cine?)
cam astea au fost
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mie Iul 01, 2015 5:03 pm

atomic.rabbit scrie:Bai stiti ce nu inteleg eu? Grecii, zic ei, sunt din 2008 in recesiune/austeritate, s-au tot facut diverse reforme, taieri, ajustari si in ziua astazi s-a ajuns la un nivel ABSOLUT de nesuportat de austeritate. Se simt umiliti si au nevoie de un NU clar pentru a-si recapata demnitatea de popor si a ridica sus capul din pamant. Sa zicem citate aproximative din Tzatziki asta al lor.

DAR: Salariul minim este de 700. Salariul mediu 1000 euro. Pai despre ce austeritate si greutati vorbim noi aici baieti? :) Noi suntem gen aprox de 3 ori sub ei si inca acum lumea e relativ multumita si ok fata de 2008. Deci care-i austeritatea aia insuportabila ca m-am pierdut de tot. Da, e o problema daca iti doresti sa traiesti ca neamtu' cand tu produci 10% din cat produce el.


Suportabilitatea sau nesuportabilitatea nivelului de austeritate e diferita de la caz la caz. Ca si definitia saraciei. Est europenii nu au cum sa inteleaga prin ce trec grecii deoarece generatiile in viata din tarile respective nu au avut standardul de viata al grecilor din ultimii 20 de ani.
Cat despre cat de OK suntem noi fata de 2008 ia sa vedem ce avem noi aici...

06-07-grafic1.jpg

Sursa http://www.capital.ro/romania-condamnata-la-subdezvoltare-consum-pe-datorie-investitii-abandonate.html

Deci, desi pe timpul guvernarii Boc am avut taieri de cheltuieli bugetare si cresteri de taxe, gradul de indatorare a continuat sa creasca. Asta e austeritatea promovata de contabilii din institutiile financiare.
Nu garantez credibilitatea sursei, dar am trait experienta personala a unui plan de reducere a cheltuielilor administrative (facut de geniile din departamentul financiar) care a avut ca efect ... cresterea cheltuielilor administrative.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 01, 2015 5:25 pm

declaratii presedinti de asociatii din turism(lefkada, kefalonia, attica, corfu, zakynthos): val de rezervari anulate: 90% provin de la turistii greci. turistii straini nu par afectati, sunt destul de calmi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 02, 2015 6:21 am

Majoritatea grecilor au, de cateva zile, dureri in sinusuri, le iese pe nas Tzipras asta ... http://www.ziare.com/economie/criza/imp ... um-1371186
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Joi Iul 02, 2015 11:13 am

teo scrie:declaratii presedinti de asociatii din turism(lefkada, kefalonia, attica, corfu, zakynthos): val de rezervari anulate: 90% provin de la turistii greci. turistii straini nu par afectati, sunt destul de calmi.


Probabil ei stiu cat de grava e situatia, noi mergem ca inocentii :))
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Joi Iul 02, 2015 11:45 am

dflc03 scrie: Deci, desi pe timpul guvernarii Boc am avut taieri de cheltuieli bugetare si cresteri de taxe, gradul de indatorare a continuat sa creasca. Asta e austeritatea promovata de contabilii din institutiile financiare.


Pentru date, o sursa de incredere este Eurostat: http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/graph. ... olbox=type . La nivelul anului 2014 ca nivel de indatorare Romania ocupa ultimele locuri in Europa (datorie mica raportata la PIB). Ce ne spune asta? Ca austeritatea bugetara inceputa pe vremea lui Boc cu foc si sabie a reusit sa echilibreze macro economic tara. Romania traieste din cat produce. Acum cand baietii cei noi incep iar cu pensii speciale, beneficii + reducere de tva la 19% (daca o vor face) ramane de vazut cum vom evolua lucrurile pe termen mediu si daca modesta noastra crestere economica va acoperi aceste reduceri de fiscalitate si cresteri de cheltuieli.

In ceea ce priveste nivelul de indatorare, are o semnificatie cu atat mai mare atunci cand nu iti poti sustine rambursarile, in conditiile in care si economia ta este in recesiune (Grecia). Si cand trend-ul anilor precedenti (multi) este over-spending-ul nu e greu de prezis ca de intrepti spre faliment. O astfel de situatie nu se poate corecta decat in multi ani si cu sacrificii majore. Pe care grecii nu au nici cea mai mica intentie sa le faca. Ei ar trai la nesfarsit pe bani imprumutati pe care nu ii vor putea da niciodata inapoi.

Sa nu uitam, Grecia a mai beneficiat anii trecuti de o reducere cu 50% a datoriei externe + reesalonarea sumelor ramase. Angajamentul lor era de a face reforme + cresterea fiscalitatii pentru a spori incasarile bugetare. Este aberant si absurd sa ai 24% din PIB evaziune si sa nu faci nimic vizibil pentru a corecta asta. Sa nu imi spuneti ca pe voi va alerga cineva cu bonul fiscal prin insule. (cu toate ca au tone de facilitati chiar daca ar lucra corect). Au printre cele mai mici varste de pensionare din europa, iar salariul mediu este vreo 1000e. In sistemul bugetar (ministerul de finante, luat ca exemplu de mine) salariul de incadrare la angajare este 1500e. Somajul de 24% este cel mai mare din Europa (iar intre tineri este de 50%).

Eu nu spun ca n-au dreptul sa-si plateasca oamenii cu cat vor, dar nu poti face asta PE DATORIE. Nu putem sa transpunem felul american de viata in politici de stat, unde datoriile noastre vor fi platite (poate) de generatiile urmatoare. De fapt, in esenta, nimeni nu doreste asta. Doresc doar sa traiasca nesustenabil, pe banii europei, iar periodic datoriile sa le fie sterse. De ce? Pentru ca UE inseamna SOLIDARITATE, cei ce au excedent (Germania) sa dea celor saraci (Grecia). Asta este filozofia doctorului in economie marxista varoufakis.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Joi Iul 02, 2015 12:06 pm

Chiar si dupa Eurostat datoria RO aproape ca s-a triplat din 2008 pana in 2012.
Macroeconomie, fie...dar sa o stim si noi!
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 129 vizitatori


cron