GrExit

Generalitati, mancare traditionala, muzica greceasca etc.

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mar Iun 30, 2015 5:34 am

alexd scrie:Imi place cum interpreteaza fiecare cum il taie capul, si niciunul nu a stat adunat in 5 ani de zile macar 2 luni in Grecia sa ia pulsul strazii, sa vada ce fel sunt oamenii din tara respectiva, cam ce cultura au si cam cum gandesc si ce fac. Dar, asta e romanul, stiti voi chestia cu fudulul care....


nu era mai simplu sa ne faci prosti direct? :mrgreen: oricum am inteles ideea, inteligenta se masoara in numarul de proprietati in grecia :yawn:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mar Iun 30, 2015 6:22 am

alexd scrie:in 2014 conform graficului gasit de tine se vede clar cum in 2014 PIB-ul a mai crescut, deci e spre bine.

In afara de asta tu cand mergi in vacanta, mergi ca sa joci la bursa, sa faci investitii, sa analizezi piata de capital sau sa stai cu burta la soare? Ce treaba are PIB-ul cu nisipul fierbinte si cu Ciucas Lemon-ul adus de acasa? La ce te astepti in concediu? la protectie sociala? la alocatie pt copilul de 2 ani?
Imi place cum interpreteaza fiecare cum il taie capul, si niciunul nu a stat adunat in 5 ani de zile macar 2 luni in Grecia sa ia pulsul strazii, sa vada ce fel sunt oamenii din tara respectiva, cam ce cultura au si cam cum gandesc si ce fac. Dar, asta e romanul, stiti voi chestia cu fudulul care....


Zici ca daca PIB a crecut un pic in 2014 e spre bine? Asta se intelege din pulsul strazii, din cum gandesc sau ce fac oamenii din Grecia?
Daca noi, necunoscatorii, interpretam cum ne taie capul, inseamna ca macar avem cap si il folosim.

LE in afara de cap, mai posed si AFM
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 30, 2015 7:15 am

Este adevarat ca nu mergi in vacanta sa faci tranzactii financiare la bursa dar, tot atat de adevarat este ca in vacanta iti doresti din suflet sa nu ajungi in port si sa dai de greva (am inteles ca se profileaza una pe 6 iulie) cu copilul/copiii in masina dupa un drum lung (chiar daca este pe la Makaza); sa nu ajungi, din cauza unei nevoi survenite, de neanticipat, in fata unui bancomat gol sau care iti limiteaza tranzactia la o suma modica, sa nu te trezesti ca, peste noapte, felul tau preferat de la taverna X sare de la pretul Y la pretul Z (evident mai mare); sa nu stai seara cu grija, lipit de net sa vezi ce se mai intampla ca sa poti parasi in timp util locatia si, chiar daca ai inspiratia sa iei hotararea de a o parasi la timp, sa nu poti pune carburant ... tot felul de chestii marunte ce iti pot ruina o amarata de vacanta la care ai visat un an de zile. Cat despre, pulsul strazii si profilul grecului, ... nu stiu daca vacanta mea are ca scop principal un studiu pe marginea acestor chestii, poate doar in mod adiacent, in masura in care sunt nevoit sa interactionez la nivel cultural cu localnicii dar, la acest palier mi`e teama ca voi fi dezamagit si ma voi intoarce la sursele mele: istoria si Nikos Kazantzakis .... mixate cu fluxurile de stiri (din care o sa incerc sa discern cu capul din dotare ce este credibil si ce este mai putin credibil). Nici macar o proprietate imobiliara in Grecia (personal nu imi doresc) nu aduce cu sine un bagaj mai mare de cunostinte; o sa stiu, probabil, ce gandeste vecinul din dreapta si cel din stanga si care nu e obligatoriu sa fie cetatenii etalon pentru un esantion reprezentativ, nici macar pentru intreaga insula.
Nu vad nimic rau/etichetabil in a`mi aduce de acasa nu stiu ce bere sau vinul preferat, e o chestie ce tine de gusturi sau, pur si simplu, de ratiuni financiare deloc blamabile de oameni mai cu dare de mana. Fiecare isi planifica vacanta in functie de mijloacele de care dispune, de gusturi, de inspiratia de moment ... fiind conditionat, in mod fatal, de conditiile din tara de destinatie.
Aloha !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iun 30, 2015 8:56 am

Ministrul grec de finante ameninta cu o actiune in instanta impotriva UE pentru blocarea iesirii Greciei din zona euro.
http://www.telegraph.co.uk/finance/econ ... rexit.html

Sa intelegem ca astia nu vor de fapt afara din euro, dupa tot circul asta? :)) Vor doar bani gratis sa-si finanteze in continuare stilul de viata nesustenabil prin veniturile proprii. Pentru ca in viziunea lor, UE este despre SOLIDARITATE. Daca Germania are mai mult... de ce sa aiba? Sa ne dea si noua, ca de aia suntem aici. Politicieni lepre comunistoide.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mar Iun 30, 2015 10:05 am

Tsipras a spus in mod repetat ca respinge acordul de salvare, pe care l-a calificat ca pe o “umilire pentru Grecia.


si-o replica "cruda" a lui Eftimie de la TNR(pe FB) :lol: :lol: :lol:

Apropo de demnitatea grecească, merită dată pe repeat:



...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mar Iun 30, 2015 12:29 pm

Demnitatea nationala este o chestiune relativa, pe care nu poti sa pui degetul, o plasmuire fatezista, o reactie conjunctural-sentimentala, numai buna de aruncat in disputele particulare si, mai nou, in cele internationale. Pe mine, demnitatea nationla, ma duce cu gandul fie la un discurs politicianist ... fie la discutia dintre doi betivi, unul ungur si celalalt roman, pe teme perene: Eminescu vs. Petőfi; ne`ati furat ardealul vs. nu pot cumpara paine la Odorhei ...samd.
Civilizatia greaca, notiune ce include, sa zicem ... istoria, cultura si traditiile si care alimenteaza sentimentul lor de demnitate nationala, este, fara indoiala, una ce tine de patrimoniul mondial dar, este un argument ineficient in problemele financiare unionale. Dobanzile, transele sau scadentarele ... nu tin seama de faptul ca in vinele grecului curge si sangele lui Pericle. A fost si s`a dus, traim in prezent si nu ne putem justifica pasivitatea cu un trecut, oricat de glorios ar fi acesta.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iun 30, 2015 1:43 pm

Un grafic interesant:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mar Iun 30, 2015 3:43 pm

ce inseamna sa fi un politician-femeie cu qwae :mrgreen: :

Vineri noapte, Merkel si-a asumat (fara sa aiba acordul partidului din care face parte) o noua oferta catre Tsipras:
- un nou program de ajutorare(un nou imprumut)
- restructurea datoriei actuale: stergerea unei parti si esalonarea pe termen lung al restului
- un program de investitii de 35 mld euro in care cofinantarea din partea greaca sa fie sub nivelul de 15%
Tsipras n-a acceptat.


sursa: http://www.spiegel.de/politik/deutschla ... 41245.html
inainte sa acuzati sursa :mrgreen: va atrag atentia ca e de stanga :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mar Iun 30, 2015 4:07 pm

cum sa trollezi grecia :clap: :clap: :clap:

Cyprus Steps Toward Sustainable Growth
IMF Survey

IMF reviews Cyprus’s economic program, unlocks additional €278.4 million
Cyprus returns to growth, strengthens public finances
Work remains to clear up bad loans and reduce public debt


http://www.imf.org/external/pubs/ft/sur ... 62315A.htm
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde dflc03 » Mar Iun 30, 2015 8:55 pm

teo scrie:ce inseamna sa fi un politician-femeie cu qwae :mrgreen:... :


Eu sunt de parere ca in Europa nu exista lideri cu qwae. De aceea Frau Merkel are un avantaj, ea macar e femeie adevarata, pe cand majoritatea celorlalti (deoarece in afara de Tsipras mai sunt si cateva femei originale pe acolo) sunt doar niste eunuci. Un lider european adevarat, cu o viziune pe care sa fie dispusi sa o urmeze majoritatea europenilor, inca nu a aparut. Poate dupa deranjul asta...
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: GrExit

Mesaj necititde atomic.rabbit » Mar Iun 30, 2015 9:39 pm

Bai stiti ce nu inteleg eu? Grecii, zic ei, sunt din 2008 in recesiune/austeritate, s-au tot facut diverse reforme, taieri, ajustari si in ziua astazi s-a ajuns la un nivel ABSOLUT de nesuportat de austeritate. Se simt umiliti si au nevoie de un NU clar pentru a-si recapata demnitatea de popor si a ridica sus capul din pamant. Sa zicem citate aproximative din Tzatziki asta al lor.

DAR: Salariul minim este de 700. Salariul mediu 1000 euro. Pai despre ce austeritate si greutati vorbim noi aici baieti? :) Noi suntem gen aprox de 3 ori sub ei si inca acum lumea e relativ multumita si ok fata de 2008. Deci care-i austeritatea aia insuportabila ca m-am pierdut de tot. Da, e o problema daca iti doresti sa traiesti ca neamtu' cand tu produci 10% din cat produce el.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
atomic.rabbit
 
Mesaje: 84
Membru din: Lun Feb 23, 2015 7:23 pm
Has thanked: 148 times
Been thanked: 252 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 01, 2015 11:26 am

de un minut, pe twitter circula fotografia unui document atribuit guvernului grec, prin care Grecia accepta conditiile creditorilor.
Neconfirmat in acest moment de fluxurile de presa
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 01, 2015 11:31 am

...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: GrExit

Mesaj necititde HHR » Mie Iul 01, 2015 11:59 am

teo scrie:de un minut, pe twitter circula fotografia unui document atribuit guvernului grec, prin care Grecia accepta conditiile creditorilor.


era si cazul ca trebuie sa ma apuc de bagaje ... :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GrExit

Mesaj necititde teo » Mie Iul 01, 2015 12:18 pm

HHR scrie:
teo scrie:de un minut, pe twitter circula fotografia unui document atribuit guvernului grec, prin care Grecia accepta conditiile creditorilor.


era si cazul ca trebuie sa ma apuc de bagaje ... :mrgreen:


zic sa mai astepti :lol: :lol: :lol: :lol:
@meddybln
German Fin Min Schäuble tells reporters in Berlin Greeks can't accept or reject offer because it no longer exists.
(neoficial)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Despre Grecia

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron