Incendii în Thassos, 2016 – relatări LIVE

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde HHR » Dum Sep 11, 2016 11:37 am

Ca sa fiu in trend:
Maria, Coana Mare, Coana Sophia e bine ?
E bine de stiut ca Cuana Sophica stinge focul cu privirea !

Traphic:
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: adriansto, alexd, Alina.Petrea, Aurica, bibis_radoi, bog_qwerty, Bogdan Baluta, Brankica94micic, c0smin, callatis06, damblagiu, DanaSi, dflorin10, drapan, ellenarad, gioviro, GopyPri, HHR, Mas, mihaithecop, Nec70, ninoilea, Pisi_lumi, sekosan, sorcati, TLGTLC, valiman, zanga2 şi 49 vizitatori
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde DarkLordSith » Dum Sep 11, 2016 11:40 am

Hai cu scandalul, atata stiu romanii!... Mi-am luat popcorn...

Trimis de pe al meu ONE E1003 folosind Tapatalk
DarkLordSith
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 30, 2014 10:18 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde zanga2 » Dum Sep 11, 2016 11:59 am

Prietenii mei din Theologus zic ca focul a fost tinut sub control si inca nu a ajuns la case, dar este in continuare foarte aproape.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde DarkLordSith » Dum Sep 11, 2016 12:18 pm

Gazda mea din Potos mi-a spus adineauri ca acolo e ok acum. A fost focul la 4 km de Potos, dar s-a schimbat directia vantului si se indreapta spre Prinos (unde deja stim ca e un alt focar). In continuare arde sus in munti.

Trimis de pe al meu ONE E1003 folosind Tapatalk
DarkLordSith
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 30, 2014 10:18 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Maria » Dum Sep 11, 2016 12:18 pm

@hhr, nu stiu de sophia decat ca i-au ars niste terenuri.
Mama, ce poale in cap! Nu cred ca e cazul. Haideti sa revenim la discutii normale. Chiar nu ajutam cu nimic.
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde drapan » Dum Sep 11, 2016 12:21 pm

demential scrie:Din Rachoni pana in Kinira (pe partea de nord), da.


Nu ti se pare ca esti exagerat ??
SAU chiar arogant ??

Din partea mea, ai devenit o rusine ca si admin pe forumul asta
pacat de numele forumthassos.ro , la cum te comporti

Acum te rog sa ma dai afara de pe forum ca sa fie treaba pana la capat
Oricum m-am intors de pe insula cu un gust amar de la toate afisele cu care
ai impanzit insula , cate mese ai mancat gratis ???
drapan
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Apr 26, 2015 1:52 pm
Has thanked: 26 times
Been thanked: 7 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde alexd » Dum Sep 11, 2016 12:33 pm

Tot cam la fel s-a intamplat si pe pagina comunitatii germano-engleze din insula. Cu toate ca ei sunt mult mai putin spre deloc aserviti unor interese publicitare interpretabile, facuta intr-un mod cu care am spus de multe ori ca nu sunt de accord, si acolo au aparut tot felul de panicosi, care in loc sa linisteasca lumea ( chiar daca situatia nu era deloc linistitoare) turnau gaz pe foc. Depinde de felul fiecaruia de a fi si de posibilitatile intelectuale de discernere si interpretare a realitatii.
Ma gandesc ca poate nu o face nimeni din rautate....
Situatia este dramatica, pentru ca a ars fosrte multa vegetatie. Dar cel putin momentan nu este apocaliptica.
Eu nu sunt pe insula momentan, dar, ca presedintele Klaus, am urmarit indeaproape si cu interes situatia. Spre diferenta de el, am fost in permanent contact cu cele 4 camere de supraveghere din incinta casei mele de acolo, cu vecinii, prietenii si cunostiintele locale, de cel putin 5 nationalitati. Nu pot sa spun multe lucruri despre alte localitati, dar in Potamia / Skala Potamia totul este ok. Au fost mobilizati rezervistii greci, dar doar in situatia in care focul ar fi trecut muntele. Nu a fost nici macar miros de fum prea evident. Pe sus, prin sat s-a mai simtit, dar marginal. Curentul nu s-a intrerupt nici un moment.
Ca si o concluzie, cei care au concediu programat pentru zona Potamia/Kinira pot merge linistiti. Zona este protejata natural de munte, care are varful neimpadurit. Focul nu are cum sa treaca.
Am o fosta colega de liceu care locuieste in Skala Kalirachi, si a carei familie numeroasa este rasfirata prin Kazaviti, Kastro si Limenaria. In SK. Kalirachi nu a ars nimic. Astept de la ea update-uri obiective si daca este ceva demn de mentionat, va transmit. In prima etapa Stiu de la ea ca in Kazaviti au ars ceva case, este cel mai afectat, dar in nici un caz nu a ars in totalitate.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde teo » Dum Sep 11, 2016 12:41 pm

drapan scrie: cate mese ai mancat gratis ???


alexd scrie:Tot cam la fel s-a intamplat si pe pagina comunitatii germano-engleze din insula. Cu toate ca ei sunt mult mai putin spre deloc aserviti unor interese publicitare interpretabile, facuta intr-un mod cu care am spus de multe ori ca nu sunt de accord


misto cand poti comenta GRATIS :mrgreen:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Dum Sep 11, 2016 12:46 pm

Sursa Delphinas: "inca survoleaza; a inceput si o ploaie micuta"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28922 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde damblagiu » Dum Sep 11, 2016 12:48 pm

, cate mese ai mancat gratis ???[/quote]


Bai ce superficiali puteti fi! Pai aici sunt oameni mari ce nu se lasa manjiti cu o cana de bere si o strachina de scoici. Altceva ii mana in lupta. De exemplu, dragostea de.....Thassos. Cum altfel poti aduna mai multi iubitori ai insulei la un loc decat cu transmisii on direct asa cum am invatat de la ilustrul nostru inaintas Dan Diaconescu. Si ca falnici urmasi ai celui mentionat curand se va deschide si topicul Thassos in reluare. La final sa ne rugam pt Thassos
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6886
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21180 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde April » Dum Sep 11, 2016 1:03 pm

sursa FB
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9340
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31080 times
Been thanked: 28922 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 1:16 pm

Theologos, azi :
"Giannis Iatrou
The truth is: Fire was really huge but all firemen army people and normal citizens made a great job
Many places have been burnt
The first 48 hours are difficult
We will see"
"Lina Vamvouri
Theologos ok now"
incerc sa citez din memorie pe Maria cu care am vorbit acum cateva minute si e acolo acum :
"Focul a fost relativ departe de Theologos. Sunt turisti acum in Theologos la taverne. Incendiul a fost foarte puternic intre Theologos si Potos, pe drum este ars rau. Sunt multi pompieri si e si armata acolo".
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9342
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 1:24 pm

Nikos Kitrinos, din Potos : "the reality as I understand from my experience since 5 in the morning in the mountains and my driving since limenas today is that the nigh was worst than 1985 but now with the air support is much better and people who already planned to be here they don't have to afraid something
Of course today is in some places because of the smoke is little dark but in next hours will be more clear"
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9342
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde Fg3x » Dum Sep 11, 2016 1:27 pm

Salutare de pe plaja din Potos! Astăzi este mai puțin fum decât a fost ieri iar în rest nu ne deranjează nimic aici. Lumea e linistita, nu e panica.

Mai multe avioane utilitare au survolat plaja în ambele sensuri, pare ca autoritățile își fac treaba.

Azi dimineata am vizitat localitatea vecina Limenaria unde era liniste si relaxare de asemenea.

Intr-adevăr se întrerupe curentul când și când dar ăsta e normal pe aici iar hotelurile mai serioase au generatoare.

Mulți turiști au plecat pentru ca începe școala :)
Fg3x
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 11, 2016 12:56 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times

Re: Thassos LIVE

Mesaj necititde demential » Dum Sep 11, 2016 1:55 pm

Maria, LIVE : "Sunt la Aliki. Nu a ars plaja si nici situl arheologic. Este ars de la drum spre plaja pe o portiune de vreo 5 metri si ars mult de la drum spre munte.
La Kekes este ars tot pana la plaja, mai putin taverna. La intrare la Aliki dinspre Kinira este arsa complet taverna Gorgona."
Asadar NU a ars plaja Aliki si nici constuctiile de acolo, pentru cei ingrijorati.
Tot de la Maria, transcris in urma discutiei telefonice :"In Theologos este o zona defrisata, zona aia i-a salvat, de aceea nu a ajuns la oras.
In curtea manastirii Arhangel, nu acolo unde pe intra turistii, jos spre plaja, in curtea auxiliara, sunt arsi copacii, o baraca si o masina".
trimite poze cand se intoarce si are internet.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9342
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22408 times
Been thanked: 19851 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 152 vizitatori