GPL

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

GPL

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 02, 2015 2:54 pm

Topicul ar fi despre: avantaje; dezavantaje; recomandarI; intretinere; experiente personale si alte chestii adiacente temei supuse discutiei.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GPL

Mesaj necititde AlinE » Sâm Iul 04, 2015 8:39 pm

Hai sa deschid eu cearta....
In primul rand...bomba in portbagaj.
In al doilea rand injumatatirea spatiului din portbagaj.
In al treilea rand gaurirea aripei spate care in timp 2-3 ani va rugini.
In al patrulea rand consum mai mare cu 40-50% fata de benzina.
In al cincilea rand distrugerea mai rapida a motorului.

Avantaj gpl poate pe termen scurt, daca ai montata instalatia pe masina.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPL

Mesaj necititde LaurentiuG » Joi Aug 20, 2015 11:38 am

hai sa o termin eu

@AlinE - a vazut doar dacii cu GPL, care nu aveau vlaga si putea langa si in ele.

1. nu ai motive sa o gauresti, busonul de umplere se pune in alta parte. se da cu vopsea, ATENTIE: chiar si portbagajul acolo jos unde se pune butelia se gaureste si se da cu vopsea sa nu rugineasca, nu montezi instalatia in fata blocului, nu?
2. depinde de masina, daca vorbim de matiz, poti chiar sa ramai fara portbagaj.
exista roti din alea inguste, nu la fel de late ca cele normale de pe masina. exista kituri de reparatie roata = un spray cu o substanta ce o introduci in anvelopa intepata si care se umfla si astupa gaura.
la mine in portbagaj, unde este totusi o roata de dimensiuni normale - poti intra si tu sa faci un nani ca e loc destul.
3. consumul l-ai pus tu din burta, multumim! caruta mea, are motor de 1.6 16v si e chiar din 2001. am instalatie landi renzo LSi10 si consumul este cu maxim 2L mai mult
ia sa te vad cum stai cu matematica: 2500KM cu 430 lei de ce crezi? GPL! (2 persoane + bagajele aferente, drum de exterior, viteza maxima pe A`uri 130km/h)
4. "distrugerea motorului" ioi.. pai hai sa ti explic:
a. trecerea pe GPL (fiind automata) se face la 50 grade, pe care antigelul le are cam in 2-5 minute, in functie de temperatura exterioara (86 grade este temperatura optima de functionare a motorului OTTO)
b. benzina este vascoasa => rezidul in urma exploziei din motor (900 grade in camasa) da in supapa de evacuare cu ceva urme umede = "unge supapele" - mai jos scrie de ce am pus ghilimele, sa te vad daca te prinzi!
dar ce crezi? supapa DOAR astupa o gaura! este DOAR o bucata metalica ce astupa o gaura!
principiul de functionare este altul si multi ca tine ce habar nu au, le place doar sa vorbeasca aiurea
in spatele supapei, este tachetul. acesta fie se regleaza din CALCULATOR in reprezentanta, fie sunt hidraulici si se regleaza singuri fiind impinsi de presiunea de ulei (ori ce crezi tu ca unge pompa de ulei? "pompa de ulei unge motorul" bravo ma...)
c. exista o chestie ca cea din link ul accesta:
http://www.prinsautogas.com/en/products ... ecare.html
se pune si aici la noi in bucuresti - pentru cine vrea, eu personal nu am vrut - si functioneaza cam asa: la cateva cicluri, insereaza in circuitul de GPL un ulei, pentru a unge supapele. cum explicam mai sus, asta mi se pare un praf in ochi pentru GPL-isti

in alta ordine de idei:
la 157.000km am pus GPL pe ea
acum are 175.000km
daca ai facut socoteala la cei 2500km cu 430 lei de GPL, ajungi la concluzica ca deja dupa ~18.000km nu mai merg "sa scot banii de instalatie" - eu in orice caz nu o gandesc asa. masina am luat o sa ramana in familie...

costuri de reparatie in caz ca cedeaza tachetii (peste cativa ani, momentan te baga in scaun si te invit la proba):
admisie: (daca tot desfaci partea de sus a motorului, parca merita investitia)
1 supapa admisie = 16 lei
1 ghid supapa = 14 lei
1 simering supapa = 8 lei

evacuare:
1 supapa = 38 lei
1 tachet = 23 lei

sunt 16 supape + 16 tacheti = 608 + 368 = 976 lei + manopera care intreband in REPREZENTANTA informativ, mi s-a spus: 500 lei
la care adaugi tras planeitate chiuloasa + garnitura, ca tot desfaci motorul ...

info:
din noiembrie de cand am pus GPL, merg zilnic cu masina. clima pe AUTO si doar modific temperatura. la consum nu m `am mai gandit de mult, si am incetat sa ma uit la reno pe forum sa vad cat consuma altii, dupa ce am observat ca merg FARA clima/AC, ca in exterior nu depasesc 80km/h, etc..
in bucuresti plec primul de la semafor si ajung primul la urmatorul semafor (alteori, mergem bara la bara. nu ma supar, am buteliza plina cam tot timpul, rar ajunge sa se aprinda becul rosu. 1 plin ma costa maxim 95 lei si pe luna bag 150 lei de GPL)
consumul este maxim 13L /100 km
13L x 2,35 cat e gazu`= 30,55 lei
daca bati consumul asta cu orice diezel vrei tu ...iti urez bafta!

ps: am avut 2 diese l uri inainte si vre o 6 luni m -am interesat despre cum e sa mergi cu ...."bomba in portbagaj". tu?
LaurentiuG
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 08, 2014 10:35 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6 times
Been thanked: 77 times

Re: GPL

Mesaj necititde AlinE » Joi Sep 17, 2015 11:10 am

LaurentiuG scrie:ia sa te vad cum stai cu matematica: 2500KM cu 430 lei de ce crezi? GPL! (2 persoane + bagajele aferente, drum de exterior, viteza maxima pe A`uri 130km/h)


la un motor de 1,6i tu vrei sa spui ca ai scos un consum mediu de 7,32 l/100km de GPL????? sincer nu te cred, poate doar daca GPL-ul a ajuns la CO 98-100.
Hunter

Pentru ca răul să triumfe este suficient ca cei buni să nu facă nimic. E. BURKE
Avatar utilizator
AlinE
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1553
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:48 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 725 times
Been thanked: 3058 times

Re: GPL

Mesaj necititde LaurentiuG » Joi Sep 17, 2015 12:09 pm

Am alimentat din multe parti, am mers multi km și desi am vazut ca multi forumisti isi fac griji pentru cifra octanica a gpl ului, nu stiu cati au si masurat o.

Eu spun doar din ce vad pe bord si in homebank :)
CO ..sau cum legea a doua a termodinamicii, nu ma interesează atat timp cât mașina trage bine (apropo de asta, am umplut ieri rezervorul de GPL la BP - peco aici in thassos - ăla care are o floricică verde cu ceva galben-orange in interior) și in urcare pe benzină, am făcut trecerea pe GPL și mi am intrebat soția dacă a simțit trecerea ...
Alimentati cu incredere don thassos stimați colegi gpl-iști, că e chiar bun gazul

In speranța că și cei care au GPL își vor da cu părerea pe aici, vă doresc drumuri cu km mulți pe GPL.
Pentru restul, care mergeți pe benzină/motorină ...idem, cu mențiunea: nu vă dați cu părerea despre GPL, până nu dețineți o mașină echipată corespunzător.
Altfel zis: eu nu știu cum e să ai pilot automat și mă abțin ;)

Mâine dimineață plec spre makaza... s au dus 2 săptămâni. Voi face un rezumat aa km parcurși vs litrii de gpl, la intoarcere

Să trăim bine!
LaurentiuG
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 08, 2014 10:35 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6 times
Been thanked: 77 times

Re: GPL

Mesaj necititde damblagiu » Joi Sep 17, 2015 12:22 pm

LaurentiuG scrie:Să trăim bine!


Am trait destul bine, acum lasa-ne sa mai traim si rau. La intoarcere da-ne si impresii din vacanta nu numai de gpl. Drum bun
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: GPL

Mesaj necititde zanga2 » Vin Noi 06, 2015 4:10 pm

Eu am avut ocaza sa experimentez GPL pe doua masini identice (marca, model, motorizare, an de fabricatie). Pentru ca autoturismul in cauza avea aproape 2 tone si un motor de 2300 cmc consumul era destul de mare. Instalatia GPL a fost o mica bijuterie technica, ECU programabil de pe laptop, doua vaporizatoare cu 2 rampe a cate 2 injectoare ...astea toate pentru un motor cu doar 4 cilindri. Varianta GPL dupa mai multe reglaje (copiata mapa benzina, adaptat gaz, pe urma urmarit lambda) avea un consum cam cu 10-15% mai mare decat varianta pe benzina. Amadoua masinile aveau cam 140.000 km la inceputul testului, iar acum amandoua au trecut de 200.000, nici una din ele nu a avut vre-o problema cu motorul.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: GPL

Mesaj necititde HHR » Sâm Noi 07, 2015 12:47 pm

Gata, m`ati convins. Am o hardughie de doua tone cu motor de 2400, torni benzina in ea cu galeata. M`am cam saturat sa`mi rup de la gura pentru carburant.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GPL

Mesaj necititde zanga2 » Sâm Noi 07, 2015 10:31 pm

Ca o concluzie inainte de montaj: conteaza foarte mult ce instalatie alegi cine si cum o monteaza. O instalatie ieftina, montata bine va stica motorul, o instalatie scumpa montata prost va face la fel. Trebuie sa gasesti o instalatie buna si montata cum trebuie :thumbup:
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: GPL

Mesaj necititde HHR » Dum Noi 08, 2015 5:48 pm

O sa evit meseriasii care lucreaza la lumina unui bec chior in garaje situate pe strazi laturalnice si o sa merg la o firma ce imi ofera si garantie. :thumbup:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: GPL

Mesaj necititde LaurentiuG » Lun Noi 09, 2015 12:44 am

adica instalatia mea landi renzo lsi10 ca e cea mai ieftina e pe piata 2300 lei mi a stricat motorul?!

pai instalatia ASTA se pune pe tipul de motor de la masina mea. asta trebuie sa caute si el: TIPUL de instalatie ce se pune pe motorul lui, nu altceva..
daca o sa coste 500 lei, o sa vi tu sa i spui ca e ieftina si i strica motorul

bravo...
LaurentiuG
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 08, 2014 10:35 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6 times
Been thanked: 77 times

Re: GPL

Mesaj necititde zanga2 » Lun Noi 09, 2015 1:00 pm

LaurentiuG scrie:adica instalatia mea landi renzo lsi10 ca e cea mai ieftina e pe piata 2300 lei mi a stricat motorul?!

pai instalatia ASTA se pune pe tipul de motor de la masina mea. asta trebuie sa caute si el: TIPUL de instalatie ce se pune pe motorul lui, nu altceva..
daca o sa coste 500 lei, o sa vi tu sa i spui ca e ieftina si i strica motorul

bravo...


Poate trebuia sa intru mai in detalii si sa sa specific instalatie ieftina = 800-900 ron, cu un singur injector comun ce poate produce explozie in galeraia de admisie ce este frecvent montata pe dacii logan.
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: GPL

Mesaj necititde LaurentiuG » Lun Noi 09, 2015 1:03 pm

iti dai seama ca pentru un monstru de 2T trebuie secventiala :)))

rad acum ...zau::)))) prieteneste!
LaurentiuG
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 08, 2014 10:35 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6 times
Been thanked: 77 times

Re: GPL

Mesaj necititde zanga2 » Lun Noi 09, 2015 1:34 pm

LaurentiuG scrie:iti dai seama ca pentru un monstru de 2T trebuie secventiala :)))

rad acum ...zau::)))) prieteneste!


Este intradevar de ras, dar inca mai exista "firme" si amatori care se incapataneaza sa vanada asa ceva si de aici apar si basme cu "GPL strica motorul".
zanga2
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 557
Membru din: Vin Iun 20, 2014 4:13 pm
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1949 times

Re: GPL

Mesaj necititde LaurentiuG » Lun Noi 09, 2015 1:55 pm

da, cunosc asta ....nu, chiar radeam prieteneste si mi cer scuze daca ai inteles altceva..

ideea e ca in zilele noastre vorbim doar de instaltii secventiale, nu mai vorbim de alea vechi :P

da si eu am avut probleme cu instalatia. am fost idiot si m am incapatanat sa o montez langa casa, in loc sa merg la vernesti unde 1000 de oameni mi au recomandat..
na, cica sa facem cat mai multe greseli ca din ele invatam :)))) ...not
LaurentiuG
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Apr 08, 2014 10:35 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6 times
Been thanked: 77 times


Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori