Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde gabriel » Mie Mar 18, 2015 12:01 pm

teo scrie:sfaturi pentru cei "loviti" de un auto inmatriculat in BG(si nu numai, in general pt cei "loviti" de un auto inmatriculat in strainatate):
- obtineti copii dupa toate documentele vinovatului(carti de identitate, permise auto, taloane si carti de identitate auto, asigurari)
- intocmiti(cand este cazul) constatul amialbil
- pentru cei asigurati si casco va adresati direct asiguratorului vostru(sunteti niste oameni fericiti :clap: )
- pentru cei neasigurati casco, verificati pe baar.ro corespondentul din romania al asiguratorului strain si va adresati catre ei (ghinion :evil: acum aflati la ce e bun un casco :mrgreen: )
- pentru ghinionistii loviti de un auto inmatriculat in strainatate dar neasigurat rca: ghinion ma' bro :evil: dar nu dispera. te adresezi baar.ro placuta de inmatriculare e garantul despagubirii tale. cand si cum, asta e alta poveste :mrgreen:

din cauza asta am eu casco :thumbup:
Avatar utilizator
gabriel
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1403
Membru din: Joi Ian 23, 2014 11:10 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9813 times
Been thanked: 4268 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde paraschiv25 » Joi Iun 30, 2016 12:47 pm

Cu siguranta suntem de acord, la ce taxe avem in Romania, este singura varianta accesibila.
paraschiv25
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mar 28, 2016 3:21 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 8 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 01, 2016 8:56 am

Mie imi este oarecum neclar, masina inmatriculata in Bg. este pe numele proprietarului-cetatean roman sau pe numele unui cetatean bulgar ?
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 01, 2016 10:01 am

HHR scrie:Mie imi este oarecum neclar, masina inmatriculata in Bg. este pe numele proprietarului-cetatean roman sau pe numele unui cetatean bulgar ?


Pe persoana fizica sau juridica bulgara. Circuli in baza unei procure incheiata la notar care iti da dreptul sa conduci autovehiculul respectiv.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 01, 2016 11:19 am

Pe persoana fizica sau juridica bulgara. Circuli in baza unei procure incheiata la notar care iti da dreptul sa conduci autovehiculul respectiv.

Ahamz. In aceste conditii cred ca exista bulgari care au zeci de masini pe numele lor. Poate chiar sute. Ingenioasa chestie de eludare de la plata taxelor nationale. Ipotetic, imi inchipui un cetatean roman, din acesta cu masina inmatriculata in Bg. rastindu-se la un functionaras: "Tu esti platit din banii mei !" Desigur, doar ipotetic, nu cred ca in realitate se egzista asa tupeu, e de domeniul romanescului. Isn't that so? :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde Malex » Vin Iul 01, 2016 11:38 am

Chestia asta ține de „spiritul de întreprinzător” al românului șmecher, EU trebuie să am mașină străină, probabil germană că altele nu există și sunt mai deștept decât toți proștii aștia care-și plătesc taxele și impozitele...o înmatriculez în Bulgaria și sunt cel mai tare, eventual și fără asigurare că de, la ce-mi trebuie...decât să dau 7000 de euro pe o Dacie nouă, mai bine îmi iau un BMW de 10-15 ani, îi fac actele în Bulgaria și dau clasă sărăntocilor aștia autohtoni...și cum există vorba aceea: peștele de la cap se împute - ce exemplu mai elocvent doriți decât cel al fostului ministrul al mediului, a cărei familiei folosea SUV-uri de zeci de mii de euro înmatriculate în....Bulgaria, că de, trebuie să faci ce zice popa nu ce face popa!!
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 01, 2016 12:18 pm

Din ce am mai citit inteleg ca vecinii de la sud de Dunare pregatesc surprize din perspectiva asigurarilor obligatorii (RCA), in sensul ca inamtricularea se anuleaza in cazul autoturismelor fara RCA. Mai mult de atat, autoritatile bulgare doresc sa limiteze pierderile suferite de fondul de garantie mentinut de companiile bulgare de asigurari, cele care platesc pagubele suferite de un automobil atunci cand este implicat intr-un accident de circulatie. Acest fond de garantie va verifica periodic automobilele cu RCA-ul expirat si informatiile culese vor fi trimise Politiei Rutiere, care va anula inmatricularea.
Asta rezolva doar partial problema si nu antameaza adevarata hiba: atitudinea.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde HHR » Vin Iul 01, 2016 2:27 pm

Cu totul intamplator mi`a sarit in ochi un pasaj dintr-un material al Selmei Iusuf (aparut in ultimul numar al Dilemei Vechi):
Avem patrioți în fața cărora ar fi bine să nu deschizi gura. Sînt cei care aplaudă tare că în supermarket-uri o să fie jumătate plus unu marfă românească. Că de ce să înghițim noi toate porcăriile lor din afară cînd putem mînca gustos, sănătos de aici, de la noi? Stai numai să fie kilul de roșii neaoșe cu un leu mai scump, că patriotismul se va fîsîi instantaneu. Aceiași patrioți țin la valorile tradiționale, la istoria neamului, la figurile culturale, la Eminescu, Sadoveanu și Octavian Goga, la calul Bator, la sarmale și ciorba de potroace. Nu cunosc nici unul dintre ăștia care să fi dat un leu pentru Cumințenia Pămîntului. Cunosc mulți alții care au argumente solide și care pot explica de ce preferă să nu contribuie la cumpărarea Brâncușiului. Dar n-am găsit nici un patriot sadea, care simte zgomotos românește, care să caute prin buzunar un leu de Cumințenie. Prin urmare, cum sîntem? Enervanți, dar inofensivi, precum un burtos care plimbă un cîine și vrea să prindă o pisică – poate fi un răspuns plauzibil.

http://dilemaveche.ro/sectiune/societat ... i-mai-buni
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde Hunab » Lun Iul 11, 2016 4:10 pm

Nici eu nu sunt de acord cu masinile inmatriculate in Bulgaria. Imi provoaca foarte mult stres cand ii vad in jurul meu, mai ales ca prosesorii acestora, stiu ce conduc si ii doare la basca de disciplina, in trafic. Imi este teama ca nu au asigurare. Si pentru asta mi-am facut CASCO.
La toti ne este greu...dar nu la toti, la fel....
Hunab
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Iul 06, 2016 11:09 am
Localitate: Bragadiru
Has thanked: 18 times
Been thanked: 165 times

Re: Autoturisme inmatriculate in Bulgaria. Da sau Nu ?

Mesaj necititde Sindrom » Sâm Iul 16, 2016 7:37 am

Cand te costa Casco 1500e/an...nu-ti mai e frica de bulgari :)

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Anterior

Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron