Ce faci dacă îți ridică numerele la mașină în Thassos

Discutii despre masini, motociclete, ATV-uri.

Ce faci dacă îți ridică numerele la mașină în Thassos

Mesaj necititde calinb » Mar Iun 21, 2022 1:14 pm

Salutare,

Dacă ajungi în Thassos și se întâmplă să parchezi neregulamentar, așa cum am făcut eu, poți avea surpriza ca poliția să-ți ridice numele de la mașină și să îți dea amendă.
:!: Mare grijă că în satul Panagia este greu să găsiți loc de parcare și să nu vă luați după unde au parcat alții, pentru că puteți păți ca mine.

După ce mi-au ridicat numerele de la mașină, am mers la fabrica de ulei de măsline Sotirelis pentru a-i întreba dacă mă pot ajuta. Ca norocul că doamna Sandra (soția domnului Giorgos, antreprenorul care deține fabrica) este româncă. A sunat la poliție și a aflat care este procedura în acest caz. Eu trebuia să mă întorc în România a doua zi, iar fără ajutorul ei, ar fi trebuit să-mi prelungesc șederea cu alte 2 zile. Mulțumesc, Sandra!

Pas cu pas, ce trebuie să faci dacă îți ridică numerele la mașină când ești în Thassos:
1. Trebuie să plătești amenda de 40 eur (atât a fost când m-a amendat pe mine)
Plata se poate face și online sau la poștă. Recomand să o faceți online și să vă printați dovada plății.
Plata se face pentru destinatar: Dimos Thassos
Banca: ETHNIKI TRAPEZA
Cont: GR8701103490000034954003926
Detalii plată:
Parking fine
<număr mașină>
<număr amendă>

Adică trebuie să apară ceva de genul la detalii:
Parking fine
CJ08GRD
NO 323200016682

Printează dovada plății sau trimite-ți-o pe email să o ai la îndemână.

2. Mergi la poliția din Limenas
Aici e adresa: https://goo.gl/maps/VKwHt2dmJpgUaduk8
La poliție, mergi cu amenda, cu dovada plății și cu buletinul.
Ia la tine pentru orice eventualitate și talonul mașinii. Mie nu mi l-a cerut.
Spune polițistului de gardă că ai venit să ridici plăcuțele. Arată-i amenda, dovada și buletinul.
Te va pune să completezi și o declarație pe proprie răspundere.

Gata. După ce faci acești doi pași, ar trebui să-ți dea pe loc numerele.

Am înțeles de la domnul Giorgos că grecilor nu le este așa ușor să-și recupereze numerele, dar sper ca tu să n-ai probleme.
Mult succes și drum fără probleme!
Călin

PS. dacă e permis, vreau să mulțumesc iar domanei Sandra pentru ajutor și să vă încurajez să treceți pe la muzeul și magazinul lor https://olivecenterthassos.com :thumbup:
Avatar utilizator
calinb
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 21, 2022 12:57 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times

Re: Ce faci dacă îți ridică numerele la mașină în Thassos

Mesaj necititde AdrianHH » Vin Iul 22, 2022 10:51 am

Eu sunt patit in Sithonia/Agios Nikolaos.
Situatie similara, din ce am aflat de la gazda, a declarat ca a doua zi plec, a adus registrul de cazari al pensiunii unde a aratat treaba asta si asta a fost argumentul pentru care politistul a "cedat"(el sau asa o fi zis legea), ca altfel dura 2 zile lucratoare(la mine se intamplase joia seara, chiar in prima zi, era un miniconcediu de 3 zile).
Nici in ziua de azi nu am gasit o referire la o parcare gratis sau contracost oficiala in acea localitate.

Dar ontopic : in Panagia unde e parcarea orasului? Sau o zona gratis sau contracost?
Dar in Limenas?
Stiu si eu de port sau/si curtea scolilor dar am auzit si pareri ca nu ar fi voie mereu etc.
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times


Înapoi la Auto-Moto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori