Croatia

Germania, Norvegia, Marea Britanie, Belgia, Ungaria, Cehia, Serbia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, Polonia, Portugalia

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 10:25 pm

pana la urma am primit si fructe ... la urmatoare destinatie ... in Zadar, intr-un apartament de luxe, bestial in pozele de le booking, in realitate cam intrat la apa ... si cu poze imprumutate si de la camerele vecine. Ne asteptam noi sa avem cabina de dus transparenta in camera ... dar poate aveau baietii peste care am intrat din greseala in camera vecina ... ce e 1 ce e 4 :shh: . Apartament frumos, scara interioara ... intradevar luxury ... si au navalit plozii nostri ... :lol: Hm ... acolo era de dus cu secretara si cu servieta nu noi.
M-am convins ca plita aia electrica digitala era mai mult de frumusete pusa acolo, dupa 10 minute nu reusisem sa incalzesc apa ... asa ca ne-am luat picioarele in spinare si am plecat in oras.
Zadarul, l-am vazut noaptea, banuiesc ca si ziua are farmecul lui. Ca toate vazute pana atunci, are si el partea cu cetatea, cu vestigiile romane, dalele lucioase si alunecoare, diferit este ca plat, la nivelul marii. Ce e altfel aici, au si elemente moderne, o orga marina care canta impreuna cu valurile si seara e activ un ansamblu de panouri solare, incarcate peste zi si reprezentand sarutul soarelui, parca zic ei. Locusor bun de odihna, nu de alta, dar in ziua aia m-a felicitat pedometrul, am facut 19 km pe jos...
Dimineata al eliberat locul, aveam si un mic dejun inclus, unde am fost si am ramas cu cura cascata ca la dentist ... cum dracu' sa imparti un ou la patru persoane???? nu am apucat sa mai aflu, dar sotul meu a spus ca ii va scrie Antoniei, blondina draguta care ne-a cazat, sa o intrebe daca ea stie componenta meniului ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 11:06 pm

dupa ce ne-am saturat toti patru din oul ala in zadar, totusi sa nu omit cateva lucruri, erau si cateva bruschete si niste cutiute de unt si gem pe masa, ne-am incadrat frumusel pe autostrada, direct spre dubrovnik, cu mari regrete ca evitam coasta, si in special Splitul si Trogirul. Dar e a naibii de lunga tarisoara asta si m-am organizat prost.
Dupa cateva ore bune petrecute pe lucratura omului in inima naturii, terenul se mai largeste, apar campii micute, oricum altceva decat munti, minti si iar munti.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 11:11 pm

urmeaza Bosnia, necunoscuta traseului, bucatica scapata la mare.
Locul e civilizat, la granita a fost civilizat, am constatat ca nu e nevoie de pasaport, Romania e o tara foarte agreata, drept pentru care ni s-a urat tranzit usor si gata. Pe bucata de 6 km se intinde oraselul Neum, cu nimic mai altfel decat cele prin care trecusem.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 11:42 pm

urmeaza dubrovnik ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 11:48 pm

din nou ...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Sâm Iul 11, 2015 11:55 pm

...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde HHR » Dum Iul 12, 2015 7:14 am

Uite ce`mi faci tu acu, inainte de plecare, ... sa`mi bag macaroana`n retina ca majoritatea a votat Thassos pentru vara asta ! :crazy:


Later edit: am gasit si io una din excursia de acum un secol in Craotia :mrgreen:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Dum Iul 12, 2015 8:06 am

:lol: ... lasa macaroana acolo unde e :)
deocamdata copilul tau e mic ... are nevoie de plaja ... lectiile de geografie mai tarziu ...

Deci ... accesul in Dubrovnik se face pe la inaltime ... nu de alta dar nu e pe unde ... si plecarea tot asa ... cel putin la plecare mi-a cam tremurat chestia de pe bancheta din fata. E un drum serpuit pe munte ... iti cam da senzatii tari ... de unde mai pui ca il vezi si de cand esti in oras.
Parcare am cautat inainte, vazusem un blog si scria acolo ca e mai ieftin. O fi fost teapa, sau adevarat nu stiu ... dar si destul de departe de zidurile cetatii si la 30 kuna pe ora ... Asta e ... Lasat masina in parcarea subterana si plecat pe jos printre case, pe alei cu trepte pana la cetate. Petrecut 3 ore pe acolo fara sa ne dam seama, mancat o pizza buna tare, iar regrete ca nu am luat cazare si acolo ... regretat ca nu am luat vioara copilului cu noi, facea domnisoara un banut acolo, nu de alta dar cu un "canta cucu'n Bucuvina" ii taia fata turcului stresant care zdranganea intr-o chestie ... e si el intr-o poza.
Exclus sa luam telecabina pana sus, sus pe munte sa ne tragem in poza cu panorama orasului, nu de alta dar senzatii de astea ai si in masina pe drum :mrgreen: .
Am parasit cu regrete oarecum Dubrovnikul, intreptandu-ne spre punctul final al acelei zile : Kotor.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Dum Iul 12, 2015 3:50 pm

Am ajuns si la febletea mea, Kotor.
Bine ati venit inMuntenegru, drum bun ... care deodata se transforma in "ca la romanica". La un moment dat am avut o masina de gunoi in fata noastra, un oras intreg. Fa poze daca poti. In fine, incetineala de pe drum e compensata clar de frumusetea locului, de indata ce intri in golf, deja te crezi in fiorduri. Dureaza ceva pana ajungi la Kotor, drumul e ingust si merge pe malul lacului. La un moment dat am ratat o traversare cu bacul, asa ca am facut in plus inca 10 km.
In oras ne-am invartit la greu dupa vila, cu vila sub nas, si culmea una dintre cele mai mari cladiri din zona. Locul e super, il recomand oricand, un apartament detinut de o familie, intr-o vila. Doua camere, living cu bucatarie, baie, terasa enorma, loc de parcare si priveliste impresionanta. Abia ne cazasem si aparuse luna in varful muntelului. Centru e la 5-10 minute pe jos, supermarket la 5, plaja la 7. Si al naibii de bine a fost sa le deschid frigiderul si sa gasesc sticla de cola rece, rece ...
Am plecat pe la 10 seara in oras, de unde am revenit dupa 1 ... Orasul se vede ca a fost pe mana venetienilor, au stiut cum sa il construiasca. E la baza muntelui, pe care se urca cu trei euro de persoana, pana la o biserica si apoi pana sus, daca vrei, pe aceleasi trepte lucioase si alunecoase. In cetate, atmosfera era boema rau, baruri deschise pana tarziu, lume vesela destinsa. Alaturi, portul adapostea numai una si una ... parca pregatite pentru showroom.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Dum Iul 12, 2015 3:55 pm

...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Dum Iul 12, 2015 3:56 pm

...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Joi Iul 30, 2015 3:49 pm

am abandonat calatoria de ceva vreme ...
ramasesem datoare cu orasul pe timp de zi ...
a fost destul de socant sa vezi locul frematand ... soarele era foarte puternic, si totul altfel.
Dar totusi daca ma plangeam de aglomeratie, la plecare am constatat ca intra in port o ditamai nava de croaziera ... asa ca ma intreb cum era locul cu inca vreo doua mii de oameni.
Gazdele au fost foarte dragute, si pentru ca nu mai venea nimeni dupa noi, ne-au spus ca putem ramane oricat. A contat mult, asa am putut manca sanatos inainte de plecare spre meleaguri mai putin fierbinti.
Am reusit si am facut si o super baie, care a picat la tanc dupa urcusul in soare.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde mischaela » Joi Iul 30, 2015 3:58 pm

....
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Lun Sep 04, 2017 5:24 am

Deși aveam bilete de avion cumpărate din noiembrie anul trecut, rezervari făcute în Atena, Monemvasia, Elafonisios, Porto Cheli și Poros, a trebuit să renunțăm la toate acestea din motive de sănătate și cățelușă.
Sănătatea cerea plaje cu umbră, cățelușa cerea plaje pet frendly așa că am renunțat la Grecia și am plecat spre Croația, de data asta dorind să vedem Dalmația(Istria o văzusem în 2011).

La dus am mers pe traseul Sibiu – Nadlac – Budapesta – Balaton – Letenye – Zagreb. Autostrăzile croate sunt impecabile dar scumpe. Costurile le găsiți pe site-ul acesta http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist
La porți se poate plăti numerar sau cu cardul, în Kune sau Euro. Singura zonă fără plată este Zagreb Ring-ul.

Pe drum am oprit la Zagreb în mall-ul Supernova pentru a schimba bani și cumpăraturi de la Pet Center pentru cățelușa noastră. Am primit un curs bun, de 7,3 Kuna pt. 1 Euro(în benzinării, la casele de schimb din zonele turistice cursul e undeva între 7 și 7,1 Kuna. Cursuri bune găsiți doar în zonele ne-turistice sau la anumite bănci, chiar dacă băncile vă percep comision, undeva la 1,5%).

Prima destinație a fost în parcul Krka, pentru 2 zile.
Impresionante cascadele dar și mai impresionantă mi s-a părut organizarea.
Parcare imensă gratuită, multe case de bilete, posibilitate cumpărare online de bilete, toalete suficiente și curate, autobuze noi cu aer condiționat, posibilitatea de a face baie, semnalizări turistice pe toată suprafața parcului inclusiv în zonele locuibile(terenuri private) iar la 10.000 de bilet vândute/zi parcul se închide(în zona caselor de bilete există un contor electronic care îți arată exact câte bilete au vândut în ziua respectivă).
Am menționat lucrurile acestea pentru că sunt exact opusul a ceea ce am găsit în parcul de la Plitvice

IMG_1277.jpgIMG_1313.jpgIMG_1342.jpg

Din Krka am plecat pentru 7 zile în insula Mljet.
Am traversat coridorul Neum(ieșirea la mare a Bosniei, ieșire care taie teritoriul croat; croații vor construi un pod care va uni peninsula Peljesac cu continentul, astfel că în viitor se va evita trecerea prin coridorul Neum. Construcția podului este o condiție pentru aderarea Croației la Spațiul Schengen).

IMG_1346.jpg

Ferry-ul l-am luat de la Parapratno iar traversarea durează cam 30 de minute. Biletele au costat 200 Kuna/sens(aprox. 27,5 Euro. 4 Euro/pers + 19,5 Euro/masina) și le-am luat online.

IMG_1347.jpg

Insula are o lungime de vreo 50 de km iar ca lățime undeva sub 10 km. Drumurile asfaltate impecabil, destul de late(cu câteva excepții în anumite sate din interior) dar greu de parcurs din cauza serpentinelor(în special în sud; din portul Sobra, unde te lăsa ferry-ul, până în Saplunara sunt aproximativ 15 km care îi făceai în 20-30 de minute)

IMG_1357.jpgIMG_1392.jpgIMG_1459.jpgIMG_1577.jpg

În Mljet am stat în sudul insulei, într-un mic sătuc, Saplunara, singura zonă de pe insulă cu plaje cu nisip. În Saplunara majoritatea turiștilor erau italieni, francezi, cehi și croați.
În Saplunara am avut închiriat un apartament cu un dormitor și cu o terasă imensă. Vis-a-vis aveam un mini-market bine aprovizionat.
Apa mării a fost destul de caldă iar plajele cu nisip erau la marginea unor pinete. Mai existau câteva plaje mici cu nisip/pietre, pietre sau platforme de beton.
Saplunara avea 4 restaurante, 1 fast food și-un beach bar. 3 dintre restaurante aveau niște prețuri exorbitante(am plătit 75 de euro pt. 2 calamari la grill și 2 beri). Restaurantele erau în special pentru cei veniți cu iahturi sau veliere, de aici și preturile așa mari. Cel de-al patrulea restaurant avea prețuri mai omenești dar mâncarea proastă(extrem de sărată sau calamarii necurățați). Aceeași problemă cu prețurile mari am văzut-o și în nordul insulei(58 de euro/kg mielul rotisat, 90 de euro/kg peștele zilei).

IMG_1365.jpgIMG_1366.jpgIMG_1534.jpg

În nordul insulei se află parcul Mljet, cu cele două lacuri și insula Sveti Marija cu mănăstirea benedictina.

IMG_1400.jpgIMG_1410.jpgIMG_1431.jpg

Din Mljet am plecat pentru căteva ore în Dubrovnik(o oră de mers cu nava rapidă, cost 80 Kuna/pers, aprox. 11 euro/sens). Dubrovnikul este superb dar l-am prins într-o zi extrem de călduroasă și de aglomerată(în port erau 4 nave mari de croazieră plus alte 3 mai mici). Am avut senzația că ne sufocăm, plus că am fost nevoiți să ducem cățelușa în rucsac, de frică să nu fie călcată în picioare.

IMG_1473.jpgIMG_1477.jpgIMG_1495.jpg

Următoarea destinație a fost Trogir-ul pentru două zile. Superb și el, cu străduțele lui strâmte și terasele fermecătoare. Am avut parte și de o cazare foarte bună la intrarea in Old Town, peste pod, în insula Ciovo.

IMG_1611.jpgIMG_1616.jpgIMG_1633.jpgIMG_1640.jpg

În a doua zi am făcut o excursie la Split(la dus cu o barca, 35 kuna/pers iar la întors cu autobuzul 15 kuna/pers). Split-ul m-a impresionat, cred că este unul dintre cele mai frumoase orașe din Europa.

IMG_1677.jpgIMG_1695.jpgIMG_1682.jpgIMG_1740.jpgIMG_1690.jpg

Din Trogir am plecat la Plitvice. Parcul este superb, păcat că nu are organizarea celui de la Krka. Am închiriat un apartament la vreo 6 km de parc, într-un sătuc. Vis-a-vis de vila era un restaurant deschis doar seara, cu meniu prin viu grai: un fel de aperitiv, un fel principal compus dintr-un mix de cărneturi sau mix de pește, un fel de garnitură care s-a dovedit un fel de tocană de cartofi, un fel de salată, vin alb sau roșu și un fel de bere. Mâncarea a fost foarte bună, foarte multă și preturile OK.

IMG_1824.jpgIMG_1827.jpgIMG_1845.jpgIMG_1866.jpg

Drumul spre casă l-am făcut traversând tot nordul Croației(din nou cu o pauză la Zagreb în mall, pentru cumpărături la Pet Center ) oprind pentru o zi pe malul Dunării, la Mohacs, în Ungaria. Micuț și cochet. Am profitat de ocazie și de prețuri ca să ne facem cumpărăturile săptămânale pentru casă.
Legat de prețuri, în Ungaria am mâncat mereu cel mai ieftin iar porțiile erau uriașe.
În Mohacs am stat la o pensiune în centrul orașului, bine amplasată, curată, dotată modern, cu o cafenea la parter.

IMG_1897.jpgIMG_1916.jpgIMG_1918.jpgIMG_1900.jpg

Întoarcerea a fost prin Zagreb – Slavonski Brod - Beli Manastir – Mohacs – Szeged – Nădlac – Sibiu. Au fost vreo 3400 de km, încă nu mi-am făcut calculele cât am cheltuit cu combustibilul și autostrada(am plătit și cash și cu 2 carduri), estimez undeva pe la vreo 400 de euro(din care 100 autostrada).
După problemele de sănătate pe care le-am avut mi-e greu să-mi mai fac planuri de vacanță, cel mai probabil o să ne decidem pe ultima sută de metri, dar având în vedere că vom căuta locații cu umbră și mai ales pet frendly, cred ca la anul tot Croația o să fie destinația.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde HHR » Mie Sep 06, 2017 8:41 pm

Mă declar invidios !
Io la croați nu le-am văzut decît elefant (nu te rîdea !) și Porecul.
Autostrăzile sunt Zeiss !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori