Mânăstirile Moldovei

Mânăstirile Moldovei

Mesaj necititde Tabby » Lun Oct 26, 2020 12:47 pm

Ieri, într-o zi de toamnă autentică (mohorâtă, cu ceață și puțin ploioasă) ,și într-una dintre puținele duminici libere, am hotărât să ieșim din obișnuitul cotidian . În general , sfârșitul de săptămână e alocat părinților pentru că sunt în vârstă și ne bucurăm să îi avem încă alături de noi , cu o excepție...
Inițial intenția mea era să văd Ceahlăul, pentru că prea mulți dintre colegii de forum au fost in ultimul timp la munte ,să mă încarc cu energia lui, să mă bucur de toamnă ,de păduri (așa cum sunt și câte mai sunt ele..) dar, pașii ne-au dus , coincidență sau nu cu tema din Concursul de idei fotografice, spre alte locuri minunate și încărcate cu multă spiritualitate...
Așa am constatat cu surprindere că acestea nu sunt prezentate de nimeni aici pe Forum, deși sunt convinsă că unii dintre voi le-ați vizitat.
Prin urmare voi posta "câteva" fotografii din perioada aceasta cu totul diferită pe care o trăim. La magazinul de profil se intra doar cu mască ,la fel și în așezăminte dar , am văzut și credincioși care nu le purtau și care, manifestând o evlavie excesivă sărutau icoanele ! Vizitatori ,doar câțiva in toate cele trei mănăstiri la care am ajuns .

Prima la care ne-am oprit a fost Mănăstirea Horaița mai puțin cunoscută dar cu atestare documentară încă din anii 1400. Se află între orașele Piatra Neamț și Târgu Neamț într-o adevărată oază de liniște la poalele munților Stânișoarei. Mănăstirea este o "construcție unică, prin îmbinarea elementelor din arhitectura romano-bizantină, precum şi influenţe ruseşti, mai ales în privinţa numărului şi a dispunerii celor 8 turle, care se află pe acoperiş".
Aici am întâlnit niste pisoi frumoși foc și trandafiri de octombrie superbi... trandafirii ii vom vedea de-altfel în culori spectaculoase la toate mănăstirile .
Mai multe informații despre aceasta găsiți aici: http://www.rador.ro/2019/07/11/repere-s ... fleteasca/
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Mânăstirile Moldovei

Mesaj necititde Tabby » Lun Oct 26, 2020 3:50 pm

Mănăstirea Agapia

De la Horaița am plecat spre o emblemă a mănăstirilor din Neamț și anume Ansamblul Mănăstirii Agapia cea care este singura comunitate monahală din ţara noastră care poartă numele de "dragoste creștină", din grecescul "agapis" și este remarcabilă prin pictura – tezaur realizată de către Nicolae Grigorescu în anul 1858, prin compoziţia deosebită, ce îmbină elemente ale stilului bizantin cu influeţe neoclasice şi cu arta românească, dar şi prin caracterul de străveche vatră de credință și cultură şi de minunată oază de linişte, smerenie şi regăsire.
Aşezământul monahal de la Agapia are hramul “Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, sărbătoriţi la 8 noiembrie este un loc unde vieţuiesc aproximativ 450 de suflete și este cea mai numeroasă comunitate de maici din ţara noastră.
Sper ca fotografiile de mai jos să vă placă și să transmită măcar puțin din emoția locului.
Din interiorul bisericii mi-a fost jenă să fac mai multe fotografii ,cele căteva sunt oricum fără lumină, pentru că este interzis evident.
Accesul în mănăstire se face contra unui cost de 5ron de persoană, un preț absolut simbolic față de ceea ce oferă .
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Mânăstirile Moldovei

Mesaj necititde Tabby » Dum Noi 08, 2020 10:50 am

Pentru că tot e temă pentru săptămâna viitoare în topicul Concurs de idei fotografice postez aici trandafirii de octombrie târziu din curtea mănăstirii Văratec .
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Mânăstirile Moldovei

Mesaj necititde April » Dum Noi 29, 2020 5:07 pm

Superbi! M-am bucurat, poză cu poză!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times


Înapoi la Prin Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori