Vacanta pe insula cu doi copii

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde homey » Vin Apr 24, 2015 9:35 am

Bine v-am gasit. Suntem o familie cu doi copii, o fata de 7 ani si un baiat de 10 ani si am dori sa ne petrecem anul acesta vacanta pe insula Thassos. Am avea rugamintea de a ne ajuta cu recomandari.. cam despre absolut totul ..:) Noi am fost pana acum la Mamaia si la bulgari la all inclusive. Vrem sa facem plaja si bai in mare dar suntem si foarte dornici de a cunoaste locurile. Sa mergem cu masina personala? Suntem din Iasi. Cand e cel mai bine de mers iunie-iulie-august?
Multumim foarte mult pentru orice ajutor.
homey
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 19, 2014 8:09 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde Ade » Vin Apr 24, 2015 10:08 am

Buna homey!
Ai 2 copii marisori, sigur vor fi incantati de insula, mai ales de balaceala. Mi se pare o locatie ideala pentru familiile cu copii. http://forumthassos.ro/viewtopic.php?f=17&t=330
Ca si locatie de cazare ti-as sugera o localitate mai mare cu plaje frumoase: Limenaria sau zona Golden Beach. http://forumthassos.ro/viewforum.php?f=40
Neaparat de mers cu masina si explorat cat mai multe plaje, sunt sigura ca veti fi toti incantati. http://forumthassos.ro/viewforum.php?f=39
Referitor la cazare copiii find marisori probabil aveti nevoie de un studio mai mare, un apartament, de obicei au si o mica chicineta.
In legatura cu masa(depinde de preferintele familiei), dar eu recomand maxim mic dejun. Oferta tavernelor este mai mult decat satisfacatoare. http://forumthassos.ro/viewforum.php?f=57
Preferinta personala privind perioada: inceput de septembrie(apa foarte calda, temperatura aerului suportabila, preturi putin mai mici)
Gasesti pe forum cam tot ce vrei sa stii despre localitati/plaje/taverne/cazare ramane doar sa alegeti ce vi se potriveste :)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde alexd » Vin Apr 24, 2015 5:28 pm

Salut, daca suntei familiarizati cu all inclusive-ul bulgaresc, cu toate ca nu este nici 10% din cel turcesc, tot ati ramane dezamagiti in Thassos. Aici totul este mai rural, mai boem, mai "dezordonat" , mai neamenajat
, bazat in mare parte pe "comuniunea om-natura"...adica este un alt concept de turism care celor familiarizati cu stilul "industrial" nu le va pica prea bine. De obicei recomand insula, dar in cazul de fata ganditi-va bine daca merita pt voi sa bateti drumul de la Iasi. Anul trecut am auzit multe comentarii dezamagite si descurajate de la cei acomodati cu sistemul bulgaro-turco-romanesc si care s-au trezit in mijlocul padurii de pini, fara drum asfaltat pana la plaja...plus costurile. Drum mai lung, deci mai scump, costul ferry-ului(vaporasul care va aduce pe insula), tavernele care nu sunt ieftine comparativ cu Bulgaria. Cu 25 de euro nu mananci ok la un pranz in 4 , poate cu 40-50. Sa mananci gyros toata vacanta iarasi nu e o afacere...acum, voi stiti ce putere financiara aveti si ce disponibilitate pt un concediu in mijlocul naturii. :thumbup:
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde homey » Vin Apr 24, 2015 9:51 pm

alexd scrie:Salut, daca suntei familiarizati cu all inclusive-ul bulgaresc, cu toate ca nu este nici 10% din cel turcesc, tot ati ramane dezamagiti in Thassos. Aici totul este mai rural, mai boem, mai "dezordonat" , mai neamenajat
, bazat in mare parte pe "comuniunea om-natura"...adica este un alt concept de turism care celor familiarizati cu stilul "industrial" nu le va pica prea bine. De obicei recomand insula, dar in cazul de fata ganditi-va bine daca merita pt voi sa bateti drumul de la Iasi. Anul trecut am auzit multe comentarii dezamagite si descurajate de la cei acomodati cu sistemul bulgaro-turco-romanesc si care s-au trezit in mijlocul padurii de pini, fara drum asfaltat pana la plaja...plus costurile. Drum mai lung, deci mai scump, costul ferry-ului(vaporasul care va aduce pe insula), tavernele care nu sunt ieftine comparativ cu Bulgaria. Cu 25 de euro nu mananci ok la un pranz in 4 , poate cu 40-50. Sa mananci gyros toata vacanta iarasi nu e o afacere...acum, voi stiti ce putere financiara aveti si ce disponibilitate pt un concediu in mijlocul naturii. :thumbup:

Vai de mine! Multumesc pentru raspuns... Sincer sa fiu erau mai utile niste recomandari: locatii, hoteluri.. de genul..
Oricum si "caracterizarile" noastre ne-au ajutat mult :) Deci in principiu eu si familia mea suntem familiarizati cu stilul industrial ... cam rupti in fund si prostuti... ne place asfaltul si ne-ar da gata un pin doi acolo, neintelegand comuniunea om-natura... si apoi dupa ce am polua insula cu prezenta noastra, am comenta cu nesimtire si pe forumul acesta !!!
Stupefiant mesaj de bine-venit. Scuze de deranj.
homey
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 19, 2014 8:09 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde Ade » Vin Apr 24, 2015 10:10 pm

Homey, la raspunsul asta nu ma asteptam :?
Posibil stilul lui alexd e mai direct, dar problema ridicata e reala: multi au comentat cu dezamagire(nu zic ca e sau va fi cazul vostru) despre insulele grecesti ca nu se "ridica" la nivelul all-inclusive turcesc(bulgaresc), adevarul e ca e altceva! Nu e mai rau, nu e mai bine.
Faptul ca te documentezi in avans iti da avantajul de a sti la ce sa te astepti si vezi daca se potriveste nevoilor voaste. Mie mi s-a parut ca DA si ti-am dat si niste recomandari punctuale.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde April » Vin Apr 24, 2015 10:24 pm

Homey, bine ai venit pe forum!
Te ajutam, ne sfatuim. Si Ade si Alex ti-au dat raspunsuri sincere si e bine ca te pregatesti.
Cam ce fel de cazare v-ar placea - vila, hotel? cu mic dejun, cu demi-pensiune, doar cazare?
Intr-o localitate mai agitata sau mai linistita?
Vreti sa stati la plaja langa cazare sau sa va plimbati la diverse plaje - asa cum facem majoritatea :D ?
Masina ar fi foarte buna, sa vizitati insula- fie masina voastra, fie inchiriati de acolo.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9336
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31063 times
Been thanked: 28916 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde alexd » Sâm Apr 25, 2015 9:52 am

Homey, you got it all wrong!
Nu am zis nici o clipa ca sunteti rupti in fund si nici prostuti, asa cum deduci tu. Doar ti-am atras atentia ca exista o majora diferenta in conceptul de turism de pe insula fata de cel pe care l-ai accesat tu pana acum. Nu este oare corect si cinstit ca noi, cei care cunoastem insula sa iti spunem si aceste aspecte? Plus ca nu vad de ce asociezi stilul "industrial" cu cei fara posibilitati. Este o problema de gusturi. Dar poate nu este clar ce inseamna "industrial" - inseamna turism organizat exclusiv prin agentii, practicat in statiuni construite exclusiv pentru turism, cu hoteluri mari, de retea, intr-un mediu complet amenajat pentru divertisment, odihna, relaxare, unde natura a fost modificata sau complet inlaturata(paduri de ex) pentru a acomoda aceste facilitati. Adica statiuni precum : Albena, Nisipuri, Sunny Beach, Mamaia, Neptun-Olimp etc.
Daca vrei detaliem si sistemul de turism din insula, dar dupa ce te lamuresti ca ai gresit interpretarea din mesajul tau. Eu nu am vrut decat sa iti vin in intimpinarea intrebarii tale cu informatii, zic eu, necesare de a fi cunoscute inaintea deplasarii.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde mischaela » Sâm Apr 25, 2015 10:18 am

eu cred ca varsta copiilor este ideala pentru explorarea insulei.
Fiecare a fost ceva mai prudent la inceput ... si noi care suntem cortisti de felul nostru am ales la un moment data sa incercam all inclusive-ul vecinilor din sud. Apoi cand am vazut ca furtul rinichilor in camp sau cuiele simetric aranjate in cauciuc sunt mituri am hotarat sa exploram Thassosul. Nici macar drumul rupt de anul trecut nu ne-a oprit ... desi ne-a speriat un pic ... iar in perioada 20-22 iunie forumul asta semana cu un comandament dezastru.

... deci ... bine ati venit pe forum!
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Apr 25, 2015 1:10 pm

homey scrie: Vai de mine! Multumesc pentru raspuns... Sincer sa fiu erau mai utile niste recomandari: locatii, hoteluri.. de genul..
Oricum si "caracterizarile" noastre ne-au ajutat mult :) Deci in principiu eu si familia mea suntem familiarizati cu stilul industrial ... cam rupti in fund si prostuti... ne place asfaltul si ne-ar da gata un pin doi acolo, neintelegand comuniunea om-natura... si apoi dupa ce am polua insula cu prezenta noastra, am comenta cu nesimtire si pe forumul acesta !!!
Stupefiant mesaj de bine-venit. Scuze de deranj.

Salut #homey!

Nu crezi ca esti un pic cam nesimtit?

Sa-ti argumentez si de ce cred asta. Vii aici intr-un spatiu public plin cu informatii virtuale reale, si ceri o parere pt nevoile tale.
Niste oameni iti ofera sfatul, sau sprijinul (din experienta lor proprie!) la cererea ta, dar tu supriza, tu esti total oripilat ca acei oameni nu ti-au spus exact niste locatii, hoteluri, etc.
Nu-i asa ca e mai simplu, ca niste prosti sa-ti spuna tie exact la ce pagina cutare este aceea informatie de care ai tu nevoie?
Eu am ales sa raman pe acest forum, tocmai pt ca am gasit informatii si oameni cum rar gasesti, atat.

Restul e can can, VAYA CON DIOS! :wave:

Imagine
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde HHR » Sâm Apr 25, 2015 2:26 pm

Bat pariu ca homey isi va duce familia in Thassos ... :thumbup:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde grace » Sâm Apr 25, 2015 5:35 pm

homey scrie:Vai de mine! Multumesc pentru raspuns...


Cred ca Thassosul nu e de tine, sau mai bine spus tu nu esti de Thassos. Cauta alta destinatie de vacanta si alt forum demne de pretentiile tale.
grace
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Dec 13, 2014 5:44 pm
Localitate: bucuresti
Has thanked: 151 times
Been thanked: 137 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde HHR » Sâm Apr 25, 2015 6:13 pm

Comunicarea via internet, mai ales pe un forum, este una incompleta, sunt chestiuni care scapa mesajului scris, aspect ce nu se petrece in comunicarea face to face care este insotita de tonalitate, gestica ... samd; perceptia informatiei este alta. Ceea ce in scris pare arogant sau cu aer de superioritate poate fi total altceva in comunicarea reala. De aia zic sa nu ne pripim cu judecarea si etichetarea unui user. Este atat de greu sa castigi un om pentru comunitate si atat de usor sa ii trantesti usa in nas.
Sper ca nu am suparat pe nimeni !
Peace !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde teo » Sâm Apr 25, 2015 6:54 pm

dragilor, sa tragem putin aer in piept, sa citim la rece postarile si sa ne linistim.

homey vrea sa mearga in thassos si a cerut sfaturi. cati dintre voi ati citit postarea lui cu ochii de acum cativa ani, cand ati testat pentru prima oara thassosul sau grecia? hmm? :think: oare sunt singurul care a citit postarea in cheia " prima data. aventura sau nu? "?

homey n-a scris nicaieri ca vrea ceva comparabil cu AI bulgaresc. a scris ca a fost doar la mamaia si in AI bulgaresti. n-a pomenit ca vrea fite sau ca vrea fazan in aspic cu portocale, ca vrea asfalt si produse chanel la buda. omul vroia pur si simplu informatii. atat

plec de la ideea ca raspunsul lui alexd s-a vrut ajutator. partea proasta e ca l-a formulat aiurea. da, stiu, unora vi s-a parut ok, dar vi s-a parut din punctul de vedere al experimentatului de thassos/grecia.

incercati sa cititi textul cu ochii lui homey, nestiutor de thassos, pentru el comparabil cu o aventura. prima fraza, prima recomandare: stai acasa!

Salut, daca suntei familiarizati cu all inclusive-ul bulgaresc, cu toate ca nu este nici 10% din cel turcesc, tot ati ramane dezamagiti in Thassos


dupa care urmeaza o insiruire de nemultumiri ale unora pe care textul in sine le considera indirect si lui homey(sa ma scuzi alexd, da' io am o sensibilitate la "tonuri" fie ele si scrise)

urmarea? replica lui homey. homey pur si simplu s-a simtit jignit de postarea lui alexd si i-a replicat. btw, in replica lui, homey s-a autoironizat la un punct!

ce-a urmat? ati sarit toti pe el. macar ati stat un moment sa va ganditi ca homey, alexd, voi, ati inteles gresit fiecare pe celalalt? :think:

parerea mea: alexd s-a vrut util dar s-a exprimat aiurea, homey n-a inteles nici el, voi la fel.

ideea nu e sa cautam un vinovat pentru asta, dar voi membrii vechi ar trebui sa cititi postarile novicilor ca venind din partea novicilor.

p.s.:alexd, toate ca toate, dar un lucru trebuie sa retii. forumul asta a fost facut sa promoveze thassosul, chiar si cu riscul ca pe insula sa ajunga si unii pe care nu i-am dori, de aceea eu veci, pururi, amin, n-o sa-i spun cuiva: nu merge in thassos, stai acasa! ;)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde HHR » Sâm Apr 25, 2015 7:24 pm

As vrea sa dau mai multe likeuri postului de mai sus dar ... stiu ca, tehnic vorbind, nu se poate.
In plus, o interventie moderatoristica prompta poate ar fi detensionat situatia si discutia nu ar fi derapat.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Vacanta pe insula cu doi copii

Mesaj necititde alexd » Sâm Apr 25, 2015 9:02 pm

Cred ca s-a ajuns totusi cam departe cu analizele pe text si cu "disensiunea". Nu am intentionat nici un momemt sa fiu malitios, din contra, am incercat cat de mult sa nu jignesc alte optiuni turistice. Ca s-a inteles altceva de catre unii iar altii au citit corect, nu poate fi decat imbucurator. O societate sau o comunitate unde toti gandesc la fel nu are sanse de dezvoltare. Exact aceste diferente ne definesc ca fiinte dotate cu rationament.

Cunosc foarte multi dezamagiti de Thassos. Nicu unii dintre ei nu sunt "rupti in fund" sau "prostuti". Toti sunt oameni cu dare de mana, dar carora le place ca in vacanta sa beneficieze de maxim confort si pe care ii incanta o alta atmosfera. Sunt oameni care merg in Mikonos, Lara, Bodrum, Sharm el Sheikh sau Duni si Sunny Beach. Platesc pe 7-8 zile cat cheltuiesc eu in 3 luni de vara pe insula.

Iar dojenirea cu promovarea no matter what a insulei, cred (sper) ca este doar o gluma. In primul rand nu este cazul sa ridicam insula la nivel de religie, plus ca in anumite cazuri, poate fi o promovare faptul ca ii spui cuiva sa nu mearga. Pt ca acel cineva daca nu o sa ii placa, va face reclama negativa, iar omul, prin esenta lui intiparita in gene si programata in cadrul instinctului de conservare, retine mult mai usor lucrurile negative decat pe cele pozitive.

Anyway, ca si o incheiere combinata cu o previziune : sa vedeti ca pt la anul va scadea interesul pt insula si sa vedeti cati nemultumiti vor fi. Din pacate sunt foarte multe zone din principalele localitati de interes stricate de inundatii, sunt lucrari publice incepute si neterminate , este asfalt mult mai putin, sunt buruieni maaaari pt ca a plouat mult, sunt roiuri de tantari, sunt broaste berechet, este praf foarte mult pt ca s-a sapat pt canalizare (limenaria) . Plaja Golden Beach este brazdata acum de multe torente ce se scurg de pe munte si care au mancat din nisip, fiind unele locuri unde practic a separat in 2 plaja. La Kinira sursura apa din pietrisul din partea de sus a plajei, de la baza caselor, adica iese apa din panza freatica. Tot la kinira timp de aproape 1 saptamana a plutit si mai pluteste inca la mal o zeama rosie de namol adus de torenti. Cam 2 randuri de hoteluri de pe malul apei in skala potama au suferit grave infiltratii din panza freatica. Adica a fost apa de 40 cm in subsolul/beciul lor. Inca mai este, sunt multe locuri unde se aud moto-pompe. Umezeala in exces a produs igrasie. Am vazut igrasie care atrana de tavan, lunga ca firul de iarba. Cei care vor nimeri in aceste hoteluri vor simti o diferenta fata de anii trecuti sau ca ceva nu este in regula. Toate astea au schimbat un pic in minus peisajul, chiar si pt un semi-localnic ca mine. Autoritatile nu au in plan sa faca nimic substantial pentru ca nu au nici un chior. Iar saracii localnici nici atat. Mai mult decat sa usuce la aer pernele si mobila nu pot sa faca, nu au de unde sa cumpere altele noi. Sunt unii care vopsesc fatadele (Korina de ex) si schimba balustradele dar cati credeti ca vor nimeri pe aici? Va spun toate astea ca unul care indrageste aceasta insula poate mai mult decat oricare de pe aici, care este implicat more or less in viata sociala dintr-o localitate de acolo si care incearca sa isi aseze lucrurile in asa fel incat in maxim 15 ani sa se mute acolo definitiv. Interesul meu este sa fie cat mai multi incantati si pt asta evit sa avem multi dezamagiti.

Sper ca s-a intelez "miezul". de data asta, aviz amatorilor, nu am scris nimic printre randuri. :thumbup:

DSC_0186.JPGDSC_0187.JPGDSC_0126.JPGDSC_0127.JPGDSC_0128.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Următorul

Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori


cron