Cazare in locuri departate de plaje

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Cazare in locuri departate de plaje

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Feb 28, 2015 10:57 pm

Vă propun un subiect legat de cazare în Thassos care să aibă o acoperire generală în particularitatea sa. Cazarea în locuri îndepărtate de plajă are avantajele şi dezavantajele sale şi o multitudine de opţiuni pe care nu le prea găseşti nici pe booking şi nici pe siteurile locale. De exemplu, ştiu că există variante de a te caza în Sotiros. Dacă dai căutare însă … Prin urmare, toate acele localităţi pitoreşti din Thasos nu sunt prea ţintite de public. Nu cred că vine nimeni în Thassos ca sa se cazeze în Theologos sau, cu atât mai puţin, în Kastro. Dar poate că unii se cocoaţă în Kazaviti sau Sotiros. Poate se aventurează unii în Panagia sau Kallirachi, de ce nu?
Pentru 2015 mi-am rezervat câteva zile în august-septembrie la Siroupulos, care e la circa 5 km de plaja din Prinos. Iată o primă întrebare care mă preocupă: unde dracu’ las maşina şi pe unde intru către plaja pe care în 2014 n-am fost în stare să o găsesc, anume Dasilio Prinos?
Părerea mea e că merită să cheltui circa 2 euro în plus pe zi cu benzina în două ture de dus-întors pentru ca să stau într-un loc liniştit şi mai răcoros noaptea. Ce păreri aveţi voi?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Cazare in locuri departate de plaje

Mesaj necititde Ade » Dum Mar 01, 2015 12:03 am

Buna ideea cu statul intr-o locatie mai "de munte" la mare si eu am avut-o anul trecut dar m-am lasat pagubasa :lol:
Referitor la Dasilio e chiar in continuarea SKala Prinos, nu prea ai cum sa iti dai seama ca ai ajuns, nu sunt hotare, asa ca daca te-ai plimbat pe coltul ala de "peninsula" eu cred ca ai fost in "celebra" Dasilio Prinos :lol:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Cazare in locuri departate de plaje

Mesaj necititde Mihaela » Mie Mar 04, 2015 12:06 pm

pozeDECAT scrie:Vă propun un subiect legat de cazare în Thassos care să aibă o acoperire generală în particularitatea sa. Cazarea în locuri îndepărtate de plajă are avantajele şi dezavantajele sale şi o multitudine de opţiuni pe care nu le prea găseşti nici pe booking şi nici pe siteurile locale. De exemplu, ştiu că există variante de a te caza în Sotiros. Dacă dai căutare însă … Prin urmare, toate acele localităţi pitoreşti din Thasos nu sunt prea ţintite de public. Nu cred că vine nimeni în Thassos ca sa se cazeze în Theologos sau, cu atât mai puţin, în Kastro. Dar poate că unii se cocoaţă în Kazaviti sau Sotiros. Poate se aventurează unii în Panagia sau Kallirachi, de ce nu?
Pentru 2015 mi-am rezervat câteva zile în august-septembrie la Siroupulos, care e la circa 5 km de plaja din Prinos. Iată o primă întrebare care mă preocupă: unde dracu’ las maşina şi pe unde intru către plaja pe care în 2014 n-am fost în stare să o găsesc, anume Dasilio Prinos?
Părerea mea e că merită să cheltui circa 2 euro în plus pe zi cu benzina în două ture de dus-întors pentru ca să stau într-un loc liniştit şi mai răcoros noaptea. Ce păreri aveţi voi?


Mi se pare greu de dat cu parerea pt ca nu am stat pe acolo, insa am vazut multe masini cu nr de Romania pe la porti si prin curti pe drumul care urca la Manastirea Sf. Pantelimon, prin Theologos, Kazaviti, Rachoni.
Am dat un search cu Siroupulos si am vazut ca e in jur de 29-30 euro pe noapte, ceea ce mi se pare cam mult comparand cu Hotel America, care are conditii mai bune, e mult mai aproape de plaja. Am vazut ca in incinta au si taverna... Ce te faci daca nu va place mancarea de acolo? E singura din zona. Dimineata daca vreti sa mancati paine proaspata, binecunoscutii covrigi cu susan si cu feta si alte produse calde cobori cu masina pana jos in Prinos ca sa iei si apoi te intorci la cazare? Daca in vreo zi va treziti prea tarziu pt a mai ajunge la plaja sau vreti sa mergeti pe jos la plaja? Seara cand veniti de la plaja ca sa faceti un dus inainte de cina va trebui sa va urcati iar in masina.
Liniste noaptea poti gasi si la un hotel pe plaja. Anul trecut doar valurile marii ne faceau sa ne trezim pt ca nu eram obisnuiti :lol:
Cat despre racoare nu cred ca e mare diferenta, ba din contra pe plaja mai e si briza. Anul trecut in perioada 20 august-8 septembrie doar de vreo 3-4 ori la pranz am dat drumul la aerul conditionat.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cazare in locuri departate de plaje

Mesaj necititde pozeDECAT » Mie Mar 04, 2015 6:24 pm

I-am spus si lui Demential, la America problema parea sa fie ca in "fereastra de oportunitate" pe care o aveam noi si in configuratia in care vrem sa mergem mi se raporta numai indisponibilitate ... Sincer, as fi vrut mai mult sa gasesc o casuta in Sotiros dar Siropoulos nu mi s-a parut deloc scump atunci cand am decis sa dau crezare evaluarilor disponibile pe booking.com, mai ales ca am inteles ca ar putin plauzibil sa nu ne placa mancarea la taverna respectiva :?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Cazare in locuri departate de plaje

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Aug 22, 2015 11:50 pm

pozeDECAT scrie:I-am spus si lui Demential, la America problema parea sa fie ca in "fereastra de oportunitate" pe care o aveam noi si in configuratia in care vrem sa mergem mi se raporta numai indisponibilitate ... Sincer, as fi vrut mai mult sa gasesc o casuta in Sotiros dar Siropoulos nu mi s-a parut deloc scump atunci cand am decis sa dau crezare evaluarilor disponibile pe booking.com, mai ales ca am inteles ca ar putin plauzibil sa nu ne placa mancarea la taverna respectiva :?

Salut Adrian,
Cu ajutorul Mihaelei, Alin & Kinder, iti transmit pozele atasate, sper sa-ti fie de folos.
S-aveti concediu placut si vreme cat mai buna! :thumbup:

11948192_830036547111750_196254309_n.jpg11911795_830036287111776_919279463_n.jpg11949695_830036017111803_1986248177_n.jpg11938193_830035910445147_409649548_n.jpg11936448_830036070445131_907824455_n.jpg11913569_830036100445128_217661597_n.jpg11911360_830036063778465_1739413127_n.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cazare in locuri departate de plaje

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Mar 15, 2018 5:11 pm

Intre timp, as vrea sa spun ca ne simtim atat de bine la Siropoulos incat anul asta avem rezervare pentru al patrulea an consecutiv ...

Anul trecut se refaceau dupa incendiu:
post incendiu.jpg
Pentru ca acum verdeata din jurul acestei terase s-a cam dus, sper sa se refaca mai repede:
Terasa Siropoulos in 2015.jpg
Se vede marea din balcon:
apus siropoulos.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori