Sfaturi pentru un prim concediu in Thassos

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Sfaturi pentru un prim concediu in Thassos

Mesaj necititde cosmin75 » Dum Feb 08, 2015 11:32 am

Salutare tuturor,

Conducand in Bucurestiul aglomerat la un semafor am zarit pe luneta unui automobil din fata mea acest site si m-am bucurat extraordinar de mult ca exista asa ceva, avand in vedere ca in acest an m-am hotarart sa merg in concediu in Thassos.
Am in trat pe forum si mi-am facut cont imediat. De cand am cont am tot intrat si am citit aproape tot ce s-a scris aici .Cantitatea de informatii venita in valuri m-a derutat putin.....adica:

1. Ce perioada este mai propice avand in vedere vremea , apa, preturi...
2. Ce zona a insulei este mai frumoasa( cred ca toata insula)
3. In jurul carei plaje sa caut cazare ( personal , mi-a placut Aliki datorita celor 2 golfuri si a tavernelor aproape de plaja)
4.Ce buget ar trebuii sa aloc acestei vacante ( intentionez sa stau 6-7 nopti)
5.Cat dureaza drumul Bucuresti -Thassos si cam cat costa drumul avand in vedere ca voi merge cu masina ( auto diesel)

In principiu aceste lucruri ar fi de lamurit.

Va multumesc pt ajutor si astept cat mai multe sfaturi ( utile)

P.S Daca nu am postat unde trebuie rog un moderator sa mute postul in sectiunea potrivita
cosmin75
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 06, 2015 8:57 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Sfaturi pentru un prim concediu in Thassos

Mesaj necititde demential » Dum Feb 08, 2015 11:44 am

Salut si bine ai venit la noi pe forum !
"1. Ce perioada este mai propice avand in vedere vremea , apa, preturi..." - pentru vreme si apa, iulie - august e recomandat. pentru preturi - iunie si septembrie. trebuie sa ai in vedere totusi si ca in august si iulie este foarte aglomerat.
"2. Ce zona a insulei este mai frumoasa( cred ca toata insula)" - nu exista O ZONA anume, frumoasa :) ai intuit bine : toata insula e frumoasa, in intregul ei. Totusi as putea sa iti recomand (pentru peisaj), latura estica (dreapta, cum te uiti la harta), cuprinsa intre Thassos Town si Limenaria.
"3. In jurul carei plaje sa caut cazare ( personal , mi-a placut Aliki datorita celor 2 golfuri si a tavernelor aproape de plaja)" - dupa ce citesti mai mult pe forum, o sa iti poti alege tu singur ce cauti : "agitatie", magazine, taverne SAU un satuc linistit :)
"4.Ce buget ar trebuii sa aloc acestei vacante ( intentionez sa stau 6-7 nopti)" - depinde de fiecare... e discutabil. sa spunem intre 500 si 1000 euro de cuplu.
"5.Cat dureaza drumul Bucuresti -Thassos si cam cat costa drumul avand in vedere ca voi merge cu masina ( auto diesel)" - in linii mari, cu 200 euro / masina, dus-intors si plimbari pe insula, rezolvi problema transportului (cu vignette, carburant, taxe ferry, etc.) si faci intre 7 si 12 ore, depinde cat de repede mergi si cat de dese si lungi ai opririle. O medie decenta ar fi de 10 ore, zic eu, cu tot cu cei 45-50 minute pe ferry.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Sfaturi pentru un prim concediu in Thassos

Mesaj necititde Mihaela » Lun Feb 09, 2015 10:36 am

cosmin75 scrie:Salutare tuturor,

Conducand in Bucurestiul aglomerat la un semafor am zarit pe luneta unui automobil din fata mea acest site si m-am bucurat extraordinar de mult ca exista asa ceva, avand in vedere ca in acest an m-am hotarart sa merg in concediu in Thassos.
Am in trat pe forum si mi-am facut cont imediat. De cand am cont am tot intrat si am citit aproape tot ce s-a scris aici .Cantitatea de informatii venita in valuri m-a derutat putin.....adica:

1. Ce perioada este mai propice avand in vedere vremea , apa, preturi...
2. Ce zona a insulei este mai frumoasa( cred ca toata insula)
3. In jurul carei plaje sa caut cazare ( personal , mi-a placut Aliki datorita celor 2 golfuri si a tavernelor aproape de plaja)
4.Ce buget ar trebuii sa aloc acestei vacante ( intentionez sa stau 6-7 nopti)
5.Cat dureaza drumul Bucuresti -Thassos si cam cat costa drumul avand in vedere ca voi merge cu masina ( auto diesel)


Iti urez si eu bun venit pe forum!
1. in fiecare am am mers la sfarsitul lui august-inceputul lui septembrie. Nu am avut surprize neplacute, apa a fost mereu calda, mai putin aglomerat iar preturile sunt asemanatoare cu cele de la sfarsit de iunie. Anul trecut am mers in perioada 20 august-9 septembrie si din 19 zile am avut doar 3 mai nasoale, in sensul ca nu era de plaja si balaceala, in schimb se putea faca turul insulei, se puteau vedea diverse obiective turistice.
2.Asa cum a spus si demential: toata insula este frumoasa. Cel mai mult imi place zona Skala Potamia-Golden Beach dpdv al culorii apei, al peisajelor, dar in ultima vreme a devenit foarte aglomerata pt gustul meu.
3. Depinde daca vrei liniste sau zona mai animata. Ca zone linistite iti recomand: Skala Rachoni, Skala Prinos, Astris, Skala Sotiras. Ca zone mai animate ar fi:Limenas, Limenaria, Potos, Skala Potamia, Golden Beach.
4. Depinde mult de preferintele voastre: daca vreti sa mancati numai la taverne sau de la supermarket. Cazarea e minim 30-35 euro in extrasezon. Ati iesi mai bine ca pret daca ati inchiria un apartament impreuna cu un alt cuplu/familie. Uita-te si pe ofertele de cazare de la noi dupa forum si trimite emailuri ca poate vei avea o surpriza placuta.
5. Anul trecut pt ca s-a deschis noua vama Makaza am facut 7 ore pana la ferryboat plecand dsin Bucuresti pe la ora 00.30. La intoarcere am facut vreo 9 ore pt ca am prins blocaj in vama de la Giurgiu. Drumul costa in jur de 200-250 euro. Si aici depinde f mult daca va plimbati mult pe insula sau nu.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori