Kalliopi's Houses (Apartamente) Astris

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Kalliopi's Houses (Apartamente) Astris

Mesaj necititde Malex » Vin Mai 30, 2014 5:16 pm

Salutare tuturor,
Am urmat sfatul lui “demential” pentru care ii multumesc pe aceasta cale si va scriu aici mai detaliat despre vilele unde mergem noi Kalliopi’s House. Sunt situate in sudul insulei, in localitatea Astris, la 7 km de Potos, respectiv 13 km de Aliki. Noua ne-a placut aici de prima data cand am fost in Thassos, in 2009, pentru ca este liniste, curtea este mare (1500-2000 mp), este foarte multa vegetatie si nu te deranjeaza nimeni. Doamna care administreaza vilele locuieste pe continent, in Kavala, asa ca vine aici numai cand soseste/ pleaca cineva sau cand aduce lenjeriile si prosoapele de schimb (odata la 3-4 zile). Exista 4 apartamente si un studio care se pot inchiria. Apartamentele sunt situate in doua vile, parter si etaj, situate la 15-20m departare una de alta. Apartamentele sunt compuse din: dormitor complet separat cu doua paturi care se pot folosi fie separat (single), fie unite ca un pat dublu, sifonier, noptiera, televizor; sufragerie mare (20 mp) cu doua paturi similare celor din dormitor, masuta cafea, chicineta (plita electrica, cuptor electric, chiuveta, mini frigider, cafetiera, vesela – oale, pahare, farfurii, tacamuri etc); baie (toaleta, cadita dus); un balcon mare pentru apartamentele de la etaj, respectiv terasa pentru cele de la parter cu masa mare, scaune, uscator rufe. Balconul este acoperit asa ca exista si ceva umbra. Alte dotari: A/C, televizor satelit (prinde si posturi romanesti internationale), obloane exterioare pentru toate ferestrele si plase insecte. Studioul de 2 persoane este situat mai spre fata curtii, cam cu aceleasi dotari, dar mult mai mic ca suprafata. Despe tarife: anul acesta, pentru 2 adulti si un copil de 2 ani platim 35E/noapte, iar prietenul meu – 3 adulti si 2 copii minori 38E/noapte (noi mergem la sfarsitul lui august). La studio este ceva mai ieftin, in jur de 30E/noapte, dar spatiul este mult mai mic. Cel mai mult am platit in 2009, de pe 5 august – 4 adulti – 40E/noapte in full sezon.
Proprietara este o doamna foarte simpatica si cu bun simt. Odata la 3-4 zile aduce lenjeriile si prosoapele de schimb pe care le lasa la intrare, pentru ca nu vrea sa intre in camere in lipsa noastra. Am inteles si am apreciat acest lucru. Nu exista receptie permanenta, de aceea trebuie tinuta legatura prin e-mail, telefon pentru stabilirea intalnirii (cand sositi, plecati). Despre curte: este mare, situata la soseaua principala care inconjoara insula, insa este liniste pentru ca vilele sunt amplasate in parte din spate. Exista si un loc de joaca pentru copii in curte, iar in spatele vilelor un loc dedicat pentru gratar, cu doua gratare mari de piatra. Personal nu am facut niciodata gratar desi am fost tentat de idee, am preferat sa stam mai mult la plaja sau sa ne plimbam. Exista si o vegetatie bogata- flori, copaci si multe locuri unde poti parca masina la umbra (printre copaci, sub copaci etc). Daca mergeti spre sfarsitul verii va puteti delecta, gratuit, cu smochine, pere si alte fructe din curte...sunt la liber. Iar la sfarsit o sa aveti si o surpriza din partea doamnei: o sticluta cu ulei de masline sau masline sau ouzo, toate facute de familia ei. In apropierea vilelor se afla si un mini market, un hotel cu restaurant si teren de tenis care se poate inchiria si o mica plaja mai putin amenajata (cam la 400m de vile). Exact peste drum este o mica benzinarie si punct de inchiriere masini, scutere, atv etc. Aici puteti sa splati masina si sa faceti presiunea la roti. Cea mai apropiata plaja amenajata, cu nisip fin, este la Psili Amos la 1,5-2 km distanta de vile. Mai multe informatii si o galerie cu poze gasita pe site-ul dedicat: http://kalliopishouses.gr/ . Daca aveti nelamuriri sau vreti mai multe informatii va stau la dispozitie si va urez Vacanta Placuta.

P.S: Am uitat un amanunt destul de important pentru internauti: Wi-Fi GRATUIT in intreaga locatie.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ultima oară modificat de Malex pe Sâm Mai 31, 2014 1:42 pm, modificat de 4 ori în total.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Kalliopi's Houses (Apartamente) Astris

Mesaj necititde Ade » Vin Mai 30, 2014 9:32 pm

Interesanta cazarea pentru pretul cerut, frumoasa descriere :thumbup:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Kalliopi's Houses (Apartamente) Astris

Mesaj necititde Malex » Sâm Mai 31, 2014 10:10 am

Ade scrie:Interesanta cazarea pentru pretul cerut, frumoasa descriere :thumbup:


Multumesc pentru apreciere. Facusem o descriere si mai detaliata inainte, dar cand am vrut sa atasez niste poze a disparut tot ce scrisesem...asa ca am scris din nou, mai pe scurt.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Kalliopi's Houses (Apartamente) Astris

Mesaj necititde Ade » Sâm Mai 31, 2014 10:17 am

Malex scrie:Facusem o descriere si mai detaliata inainte, dar cand am vrut sa atasez niste poze a disparut tot ce scrisesem...asa ca am scris din nou, mai pe scurt.


Am patit si eu la fel :oops: , trebuie scris intr-un word cand vrei sa scrii mai mult si apoi copiezi :thumbdown:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Kalliopi's Houses (Apartamente) Astris

Mesaj necititde Malex » Sâm Mai 31, 2014 10:32 am

Ade scrie:
Malex scrie:Facusem o descriere si mai detaliata inainte, dar cand am vrut sa atasez niste poze a disparut tot ce scrisesem...asa ca am scris din nou, mai pe scurt.


Am patit si eu la fel :oops: , trebuie scris intr-un word cand vrei sa scrii mai mult si apoi copiezi :thumbdown:


Asa am facut. M-am lecuit de scris direct in interfata. Multumesc pentru sfat.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori