Thassos Holidays Travel

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Thassos Holidays Travel

Mesaj necititde Sorin » Lun Apr 07, 2014 9:15 am

Am denumit astfel topicul, pentru ca intr-un final despre asta e vorba; fidelitatea me a fata de agentia asta si mai ales, prietenia mea cu omul din spatele ei; Isaias Imeri Chrysafi.

Deci, salutare tuturor,

Incerc sa scriu si eu cateva randuri despre vacantele mele in Thassos. In primavara lu’ 2009 mi s-a pus “pata” brusc sa merg si eu in Grecia. Am ales Thassos la intamplare. Dupa cateva zile de studiere a traseului, am stabilit data plecarii pe 16 Mai, asta din cauza nerabdarii mele dar si in urma sfaturilor tuturor; “…in Mai sau Septembrie, altfel vei muri de cald”. )As fi fost si eu curios sa vad cum e sa “mor de cald”, eu fiind mai mult soparla, incep sa functionez correct de la 32 de grade in sus.

Bun, masina pregatita (un Cielo din ’96), cort, oale, mancare, bere, catel, purcel si socrii, de care n-am putut scapa, ei fiind si la prima iesire din tara, asa ca am profitat si le-am umplut gura cu pietre.:)

Drumul ales a fost cel prin Sofia iar dupa 14 ore eram in campingul din Skala Panagia. De prisos sa va povestesc toate trairile avute, iubeam Grecia din carti, acum o simteam prin toti porii.

Toate bune si frumoase pana la starea vremii, nu numai ca n-am murit de cald ci am scapat de degeraturi datorita sotiei, care a incercat sa ia toata garderoba cu noi. Oricum, experienta a fost de neuitat si am batut insula in lung si-n lat, vremea numa’ buna de plimbare. Temperatura aerului n-a depasit 18 grade iar a apei… nu stiu, am amortit de la primul contact.:)) Au fost 7 zile minunate, dar tot n-as mai merge acolo in Mai, inceputul lu’ August e perioada mea preferata, nu ma sperie caldura, asa cum am mai spus iar temperature apei e numa’ buna de “snorkelit”, activitate care-mi ocupa 25% din timp. Din cauza pasiunii mele pt. treaba asta, m-am ales si cu doispe’ tepi de arici de mare intr-un singur degetel.  Dureros, asa ca….daca manusi nu va pot recomanda, neaparat sa aveti incaltaminte pt. scufundari.

De atunci am mai fost cu cortul inca o data, in perioada de varf, cand am vazut ce inseamna un camping supraaglomerat, plin de nemti, polonezi si greci veseli, majoritatea cantareti la bouzouki, ceea ce facea serile minunate. Cu ocazia aia l-am cunoscut si pe Isaias, un sarb stabilit in Thassos de 15 ani, casatorit acolo si patron al Thassos Holidays Travel. Un om simplu si modest. Dupa o discutie amicala la o bere, ne-am despartit zambind, eu cu cartea lui de vizita in mana, convins ca nu voi merge niciodata acolo decat cu cortul, pentru ca asa credeam eu ca am mai multa libertate; WRONG! Asta pentru ca greul, in vacantele la cort, cade pe nevasta-mea, asa ca anu’ urmator mi-a pus cartea de vizita in fata si m-a “obligat” sa-l sun pe Isaias; “-hai sa vedem ce ne ofera”.

Spre surprinderea mea, nu numai ca ne-a costat mai putin decat campingul dar am avut si toate conditiile despre care multi romani ne povesteau tot felul de nazbatii, cum ar fi; mizerie, spatii inghesuite si lipsa aerului conditionat promis, pt. care se platise. Nu spun ca au mintit, doar ca nu s-a intamplat in cazu’ nostru.De atunci merg numai prin agentia lui si pot spune ca ne-am imprietenit cu-adevarat. Intr-una din escapade ne-a oferit una din propriile lui locuinte (are trei case in Thassos), sus in Panagia, cam departe de mare dar foarte placut seara. Oricum, pana jos la plaja faceam 10 minute cu scuterul. Casuta asta este chiar in centrul Panagiei, langa platani si izvoare (pt. cei ce cumosc) si cu vedere asupra golfului. :D Alta data, ne-am cazat la “Eleni” (tot proprietate lu’ Isaias), o casuta de vis, aproape de campingul deja “al nostru”. Din pacate, “Eleni” este inchiriata tot sezonul de catre o familie de rusi, ce-si petrec toata vara acolo, ocazia de a sta o saptamana acolo a fost o exceptie.

In toate vacantele, ne-am cazat numai in golful cuprins intre Skala Panagia si Skala Potamia, singura exceptie am facut-o in primul an, cand ne-am mutat cu cortul in Pefkari. Anu’ trecut am fost ridicat la rang de “ghid local” ) de catre Isaias, care m-a recomandat astfel unor romani simpatici, dar care nu prea stiau ce pot face pe insula. Nu sunt chiar un adevarat ghid al Thassosului, nici macar p-aproape, am vazut ca sunt oameni p-aici, pe forum, care au mult mai multa experienta si pe care o si impartasesc, cu ocazia asta eu va multumesc. Pe Isaias l-am intanlit de atunci si in Bucuresti, cu ocazia Targului de Turism Bucuresti, la care e present in fiecare an. Anu’ asta merg din nou, tot in August, de data asta “moca”, cadou de ziua mea, din partea lu’ Isaias.:D Noroc ca nu-i chiar grec, altfel m-as fi temut putin.
Sper ca nu v-am plictisit de tot si va urez numai vacante frumoase si dese.
Sorin
 
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Apr 05, 2014 1:05 pm
Localitate: Chitila
Has thanked: 86 times
Been thanked: 117 times

Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori