Recomandare cazare statiune linistita

Aici gasesti informatii despre cazarea testata de membrii forumului in insula Thassos

Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde calatoarea » Dum Dec 04, 2016 4:54 pm

Salut! Conform principiului "sa-ti faci vara car si iarna sanie" de vreo trei zile de cand am poposit pe acest minunat forum ma tot delectez cu informatii(daca se poate spune asa) fac socoteli peste socoteli,ma uit pe gmap si iar o iau de la capat.
Ca sa spun si eu ce caut,mai intai sa va spun ca suntem o mica familie cu un pitic nazdravan de aproape 2 anisori,eu si sotul suntem mari iubitori de calatorii cu rucsacul in spinare,fosti vamaioti in "tinerete" :lol: ,un pic antisociali :lol: ,ne plac locurile salbatice si neexplorate in general,sa luam la pas fiecare coltisor si straduta dintr-un oras nou,sa facem mii de poze la orice ne iese in cale. Dar pt ca vacanta cu un copil (mic) nu mai poate fi intr-un loc (asa de)salbatic ne-am marit un pic pretentiile si cautam un loc decent intr-o statiune linistita,cu plaje curate si libere,cu nisip fin,nu langa port sau in oras,nici in pustiu dar nici sa ne calcam pe picioare, pensiune decenta cu chicineta,taverne si market-uri si...cam atat. Deci,ce recomandari aveti avand in vedere cerintele(nu prea mari,sper). Intentionam sa stam cam 12 zile.Anul trecut am fost in Corfu cu avionul,a fost dragoste la prima vedere,dar am vrea sa exploram si alte insule din minunata Grecie.
Ps: mai facut cineva un drum atat de lung cu o masinuta modesta? Matiz,in speta :shifty:
Multumesc!
calatoarea
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 04, 2016 4:16 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 61 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde damblagiu » Dum Dec 04, 2016 6:01 pm

Pai cu matizul ai voie sa iesi din Bucuresti?
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde damblagiu » Dum Dec 04, 2016 6:03 pm

Daca ai fost la Orsova, Cazanr, Timisoara cu matizul, astea sunt mai departe decat Thassos
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde Ade » Dum Dec 04, 2016 6:05 pm

Skala Prinos se incadreaza descrierii, in afara de faptul ca are port pentru ferry, dar nu se creaza agitatie.
Referitor la masina, daca e bine intretinuta, nu cred ca e pb.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde calatoarea » Dum Dec 04, 2016 7:47 pm

damblagiu scrie:Daca ai fost la Orsova, Cazanr, Timisoara cu matizul, astea sunt mai departe decat Thassos

Dap,am ajuns cel mai departe la Borsa in Sighetu Marmatiei din Bucuresti.
calatoarea
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 04, 2016 4:16 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 61 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde calatoarea » Dum Dec 04, 2016 7:50 pm

damblagiu scrie:Pai cu matizul ai voie sa iesi din Bucuresti?

haha!...buna asta :clap: :lol:
calatoarea
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 04, 2016 4:16 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 61 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Dec 04, 2016 7:55 pm

Ade scrie:Skala Prinos se incadreaza descrierii, in afara de faptul ca are port pentru ferry, dar nu se creaza agitatie.

Exact zona asta vroiam sa o recomand si eu, am fost anul trecut si se incadreaza la dorintele 'calatoarei' :wave:
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde damblagiu » Dum Dec 04, 2016 8:36 pm

calatoarea scrie:
damblagiu scrie:Daca ai fost la Orsova, Cazanr, Timisoara cu matizul, astea sunt mai departe decat Thassos

Dap,am ajuns cel mai departe la Borsa in Sighetu Marmatiei din Bucuresti.

Pai vezi!? Thassos e la maxim 3/4 din distanta asta. In plus, localnicii sunt f priceputi in repararea matizurilor. . Fa i o revizie la directie, frane si articulatii si go. Tassosul va asteapta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde calatoarea » Joi Dec 08, 2016 1:31 pm

Ade scrie:Skala Prinos se incadreaza descrierii, in afara de faptul ca are port pentru ferry, dar nu se creaza agitatie.
Referitor la masina, daca e bine intretinuta, nu cred ca e pb.

M-am zapacit de tot :problem: ...deci Skala Prinos ar corespunde cerintelor mele,dar are port...acum intrebarea este cat de aproape de plaja este acest port? am citit tot aici cum ca in apa ar fi ochiuri de benzina de la ambarcatiuni,deci poluare....deci mai bine nu..
Alta intrebare...plajele listate ca bune pt snorkeling inseamna ca au pietre in apa?din ce inteleg asta ar fi un avantaj pt cei care practica acest sport,dar cum noi nu o facem,am vrea totusi o plaja fara pietre,mai ales pt pitic..
calatoarea
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 04, 2016 4:16 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 61 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde demential » Joi Dec 08, 2016 3:30 pm

calatoarea bine ai venit pe forum!
Inteleg ca ai citit pe forum multe informatii, dar le-ai amestecat cumva :)
Incerc si eu sa iti raspund din punctul meu de vedere la cateva dintre intrebari :
- poti merge cu Matiz in Thassos, ba chiar te poti plimba peste tot : Marble, Giola, Ipsarion, Paradise beach... postarile mele din August si Decembrie sunt din locurile in care am ajuns cu matiz-ul.
- in functie de perioada in care mergi, toate statiunile sunt aproximativ la fel. in aprilie/mai/octombrie toate sunt linistite :) diferenta apare abia in full sezon - unele localitatii au centrul mai aglomerat intr-adevar, dar la periferie este liniste.
- aproape toate localitatile au cate un port - unele au port mai mare, altele port mai mic. DAR plaja nu este neaparat IN PORT :) ambarcatiunile nu andocheaza printre sezlonguri.
- "in apa ar fi ochiuri de benzina de la ambarcatiuni" - unde ai citit asta ? :) citisem si eu mai demult ca sunt cuie in bulgaria, dar ca Thassos e poluata cu deversari de carburant inca n-am citit :D
- Skala Prinos este al doilea port in care vin ferry-uri pe insula, din Kavala - MULT mai putine decat cele care vin din Keramoti in Limenas. INSA zona portului este clar delimitata de zona plajei dintre Skala Prinos > Dasilio Prinos, fiind cea mai mare zona de plaja de pe insula dupa Golden Beach, si nu ar trebui sa iti fie teama - asta DACA alegi pana la urma Skala Prinos + Dasilio Prinos.
- cand ajungi la o plaja in Thassos ai de obicei : zona de scufundat + extremitati. majoritatea zonelor de scufundat sunt CURATE, cu nisip, iar extremitatile au pietre si arici :)
Eu iti propun sa arunci o privire aici viewforum.php?f=78 si sa iti alegi tu tipul de vila/hotel care iti place. Apoi discutam despre ZONA in care sunt (plaja, aglomeratie...), in functie de perioada dorita.
Localitati linistite sunt Skala Rachoni, Kinira, Skala Sotiros, Skala Kallirachi, Skala Maries, Astris ... Dar asta nu inseamna ca nu poti sa gasesti LANGA Potos sau LANGA Limenas sau LANGA Limenaria cazari FOARTE linistite :)

P.S. : "cu plaje curate si libere,cu nisip fin,nu langa port sau in oras,nici in pustiu dar nici sa ne calcam pe picioare, pensiune decenta cu chicineta,taverne si market-uri" - asa ceva nu exista :) adica nu exista aceasta statiune PERFECTA descrisa de tine :) fiecare statiune are avantaje si dezavantaje, important e sa alegi in cunostinta de cauza, dupa ce te informezi corect, statiunea care ti se pare tie ca se apropie de preferintele voastre. si inca o chestie : oriunde te-ai caza pe insula, nu ar trebui sa stai doar acolo :) ar trebui sa te plimbi cat mai mult, ca sa-i vezi toate atractiile :) sau cat mai multe.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde calatoarea » Joi Dec 08, 2016 4:28 pm

demential scrie:calatoarea bine ai venit pe forum!...


Intr-adevar,le-am amestecat de nu mai stiu care-i statiune,care-i localitate si care-i plaja :crazy: Multumesc pt detalii,restrangem posibilitatile si o luam iar de la capat. M-a derutat faptul ca am citit ca Limenas si Limenaria(unde initial am vrut sa facem rezervare) ar fi un fel de Mamaia :( noi mergem cam la inceputul lui septembrie,deci ma gandesc ca nu ar fi asa aglomerat. Referitor la poluarea din apa de la ambarcatiuni,chiar aici am citit,dar nu mai stiu despre ce plaja era vorba..
calatoarea
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 04, 2016 4:16 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 61 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde florin04 » Joi Dec 08, 2016 4:41 pm

calatoarea scrie: Referitor la poluarea din apa de la ambarcatiuni,chiar aici am citit,dar nu mai stiu despre ce plaja era vorba..

Aici ai citit:
viewtopic.php?f=39&t=69&start=15#p8727
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde demential » Joi Dec 08, 2016 4:42 pm

Pai d-aia suntem aici, sa te sfatuim :)
Limenas si Limeria sunt in top 3 cele mai mari orase de pe insula (mai este si Potos).
Limenas e CAPITALA, multe taverne, cel mai mare port, foarte multe magazine, cel mai mare supermarket... Plaja este cumva departe de centrul statiunii, ferita. Mediocra din punctul meu de vedere, "standard", in sensul ca exista si plaje mai spectaculoase dar si plaje mai putin spectaculoase. Aici iti propun sa arunci o privire la viewtopic.php?f=78&t=944 (ai si localizare). Este la intrare in Limenas, deci nu in zona aglomerata. Ar putea sa fie una din optiuni.
Limenaria este in sudul insulei, pe diagonala. Putin mai aerisita ca localitate fata de Limenas, mai putine magazine, parca mai putine taverne. Din pacate (din punctul meu de vedere) plaja din Limenaria nu este extraordinara, in apa fiind o placa de piatra destul de deranjanta. Unele beach bar-uri incearca sa tina curata zona iar intrarea in apa sa fie fara probleme. Daca nu te deranjeaza placa din apa de pe plaja din Limenaria, clar este o optiune. Aici iti propun sa arunci o privire la viewtopic.php?f=78&t=991 si la viewtopic.php?f=78&t=985 . Ambele sunt la intrarea in Limenaria, intr-o zona foarte linistita.
Toate cele 3 propuneri sunt "la strada".

Limenas, Limenaria, Potos - au nimic in comun cu "Mamaia" :) PROBABIL comparatia se refera doar la faptul ca in plin sezon aceste 3 localitati sunt cele mai animate de pe insula, in sensul ca mai gasesti cateva beach-bar-uri cu muzica seara pe faleza, daca ai chef de "club" (desi e mult spus).
La inceput de septembrie insula nu este la fel de aglomerata ca in iulie-august, deci nu o sa va calcati pe picioare cu altii. Mai ales dupa inceperea anului scolar.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde calatoarea » Joi Dec 08, 2016 5:19 pm

demential scrie:Pai d-aia suntem aici, sa te sfatuim :)
Limenas si Limeria sunt in top 3 cele mai mari orase de pe insula (mai este si Potos).
Limenas e CAPITALA, multe taverne, cel mai mare port, foarte multe magazine, cel mai mare supermarket... Plaja este cumva departe de centrul statiunii, ferita. Mediocra din punctul meu de vedere, "standard", in sensul ca exista si plaje mai spectaculoase dar si plaje mai putin spectaculoase. Aici iti propun sa arunci o privire la viewtopic.php?f=78&t=944 (ai si localizare). Este la intrare in Limenas, deci nu in zona aglomerata. Ar putea sa fie una din optiuni.
Limenaria este in sudul insulei, pe diagonala. Putin mai aerisita ca localitate fata de Limenas, mai putine magazine, parca mai putine taverne. Din pacate (din punctul meu de vedere) plaja din Limenaria nu este extraordinara, in apa fiind o placa de piatra destul de deranjanta. Unele beach bar-uri incearca sa tina curata zona iar intrarea in apa sa fie fara probleme. Daca nu te deranjeaza placa din apa de pe plaja din Limenaria, clar este o optiune. Aici iti propun sa arunci o privire la viewtopic.php?f=78&t=991 si la viewtopic.php?f=78&t=985 . Ambele sunt la intrarea in Limenaria, intr-o zona foarte linistita.
Toate cele 3 propuneri sunt "la strada".

Limenas, Limenaria, Potos - au nimic in comun cu "Mamaia" :) PROBABIL comparatia se refera doar la faptul ca in plin sezon aceste 3 localitati sunt cele mai animate de pe insula, in sensul ca mai gasesti cateva beach-bar-uri cu muzica seara pe faleza, daca ai chef de "club" (desi e mult spus).
La inceput de septembrie insula nu este la fel de aglomerata ca in iulie-august, deci nu o sa va calcati pe picioare cu altii. Mai ales dupa inceperea anului scolar.

Multumesc pt rezumat! :thumbup:
calatoarea
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 04, 2016 4:16 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 61 times

Re: Recomandare cazare statiune linistita

Mesaj necititde calatoarea » Joi Dec 08, 2016 5:21 pm

florin04 scrie:
calatoarea scrie: Referitor la poluarea din apa de la ambarcatiuni,chiar aici am citit,dar nu mai stiu despre ce plaja era vorba..

Aici ai citit:
viewtopic.php?f=39&t=69&start=15#p8727

Dap..deci plaja Pefkari.
calatoarea
 
Mesaje: 21
Membru din: Dum Dec 04, 2016 4:16 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 61 times


Înapoi la Cazare Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori