UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la.....?

Restaurante, diete, retete etc.

UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la.....?

Mesaj necititde eugenm » Mar Mar 04, 2014 9:16 pm

BUCURESTI - Fidel Gastro - O experienta

M-am tot gandit daca sa scriu acest "manifest" adresat iubitorilor de gastronomie fiind usor indoit de ideea de a face "reclama" ... dar pana la urma va las pe voi sa decideti legitimitatea demersului meu.

Totul a inceput in locul unde de cativa ani incoace pastoresc unul din proiectele noastre (unul drag noua, dar asta este alta poveste), unde intr-o zi cu soare a aparut o rulota autointitulata "Fidel Gastro" ... Locatia de care va vorbesc se numeste Dimitrie Pompei si in masura in care vreunul dintre voi face parte din "comunitatea corporatistilor" sau pur si simplu lucreaza in zona, stiti despre ce vorbesc.

Intr-o zi am decis sa ma duc acolo si de atunci si pana acum am adaugat cateva kilograme (nedorite) ... Oamenii sunt super simpatici, mancarea este preparata din ingrediente proaspete si in fiecare zi se gateste altceva ... Surprinderea mea a venit din faptul ca toate aceste performante se realizeaza cu un cost al portiei de mancare de 12 ron ... In trecut am cheltuit si 100 ron pe o masa care nu se ridica nici macar la jumatate din nivelul celei de la FG ... Intre timp lucurile s-au mai schimbat, preturile variaza intre 12 si 20 ron, dar calitatea a crescut (in opinia mea).

Pentru cine vrea sa aiba o "revelatie" culinara il rog sa treaca pe la Fidel Gastro ... https://www.facebook.com/FidelGastro.ro !

Ma simt nevoit sa precizez ca nu am nicio legatura cu acesta afacere, nu primesc nici un ban sau avantaj pentru ceea ce am scris mai sus, ci doar vreau sa impartasesc cu voi unul din locurile "secrete" unde mancarea este buna, foarte buna !...
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

De prin crasme adunate

Mesaj necititde teo » Sâm Mar 15, 2014 1:02 am

azi: Old Lisbon din Sibiu

Restaurant cu specific portughez. Locatia: Sibiu, in Orasul de Jos, str. Targul Pestelui 4

Cochet, arata surprinzator de bine, destul de intim, curatenie luna, servete de masa, nota 9/10

Servire impecabila, printre putinele localuri din Sibiu unde iti decanteaza vinul, chelnerii educati, nu adunati de pe ulite, nota 10/10

Meniul fara sa fie stufos, bazat in general pe peste si fructe de mare. Ca aperitiv am incercat un chorizo de casa portughez flambat in rom, din nefericire nu prea pe gustul meu(nota: apreciat de sotie si prietenii nostri. eu am o problema cu carnatii, l-am comandat deoarece era singurul aperitiv care nu continea peste). Prietenii nostri au incercat un tartar de pastrav si somon si l-au laudat. Fel principal am ales niste frigarui mixte(pui,porc,vita) pe pat de cartofi cu chorizo. Exceptional. S-au mai comandat Cataplana cu fructe de mare si peste, Antricot de vita cu sos Madeira, cartofi si spanac. Toate laudate. Desert am ales o budinca de ou, iar restul souffle de ciocolata. Budinca de ou, pur si simplu D-E-M-E-N-T-I-A-L-A! Mancarea, nota 9/10. Desertul meu 10+!

Vinuri. Eh, din start pentru lipsa din meniu a Cartuxa-ei, nu le dau o nota mare. Ne-au promis ca in curand vor aduce. Probabil ca o sa mergem sa le cumparam tot stocul atunci. S-au baut 3 vinuri rosii seci-cam necunoscute, cam scumpe si nu prea stralucite(toate intre 90 si 140 lei) si un Poco da Canto, 43 lei, surprinzator cel mai bun dintre ele. Totusi pentru lipsa Cartuxa-ei si preturilor maricele pentru niste vinuri nu prea de top, nota este 6-7/10.

Nota de plata, bacsis inclus = 1000 lei/4 perechi. Nota finala pentru ei.....un 8 spre 9/10
Ramane un restaurant in care o sa mai mergem
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde April » Lun Mar 17, 2014 10:00 pm

BARCELONA

Azi am răsfoit pozele făcute în Barcelona.
Si mi-am adus aminte de bunătatea asta:

Imagine
Cam scump, dar a meritat.
2011 Barcelona 275.jpg

Tot pe acolo este și un restaurant fair, cu 10 euro all you can eat bar, totuși la low budget prefer La Vaca Paca.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde sil200 » Vin Mar 21, 2014 2:54 pm

Eu as avea nevoie de instructiuni de folosire la castronul acela!
O ceafa de porc cu cartofi prajiti este tot ce-mi doresc in concediu.
sil200
Fan Thassos
 
Mesaje: 189
Membru din: Mie Ian 22, 2014 11:51 am
Has thanked: 267 times
Been thanked: 896 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde April » Vin Mar 21, 2014 3:08 pm

:oops:
Nu eram in concediu, eram cu treaba!
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mar 21, 2014 8:55 pm

sil200 scrie:Eu as avea nevoie de instructiuni de folosire la castronul acela!


Se prizeaza
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde Ade » Vin Apr 25, 2014 4:18 pm

Pastravaria Izvor - Pojorâta
Daca va aflati prin zona va recomand pastravaria pentru o masa simpla, gustoasa si cu servire foarte rapida. Singurul inconvenient fiind pentru cei ce nu iubesc pestele ca nu prea exista mare varietate, doar desert si ceva din porc.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde teo » Mar Oct 07, 2014 8:39 pm

Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde Alinuta » Sâm Oct 18, 2014 7:54 pm

...Bucuresti!!! :)

Sambata trecuta am ajuns destul de tarziu in Promenada, tocmai la ora mesei de seara.
Insotiti fiind de copii, vrand nevrand a trebuit sa cautam un loc unde sa gasim de mancat si ceva pe gustul lor.
Dupa ce am dat un ocol etajului cu restaurantele ne-am oprit la...

ANTRICOT - steak si gourmanderie

Desi nu obisnuiesc sa vorbesc despre locurile unde mai mananc din cand in cand (e adevarat, destul de rar), de data asta mi-am dorit sa impartasesc cu voi experienta avuta, care a fost o SURPRIZA EXTREM DE PLACUTA, fara nici-un fel de exagerare! Si, spun asta, tinand cont de toate aspectele, de la modul in care am fost intampinati si pana la salutul de la plecare!!! :thumbup:

Inca de la intrare in local am fost "luati in primire" de unul dintre ospatari, care ne-a condus la masa pe care ne-am ales-o si ne-a explicat motivul din cauza caruia au fost nevoiti sa dea drumul la AC.
Apoi a fost extrem de amabil si ne-a facut cateva recomandari din meniu, in functie de preferintele noastre.
Noi am optat pt o varianta "family", cu o friptura de vita (bine facuta) pt toti 4, o garnitura de legume la gratar (+ cartofi copti la cuptor), o salata de rucola si doua sosuri (Chimichurri & Ciuperci).
octombrie 2014 035.JPGoctombrie 2014 031.JPG
Lucrul care insa a reusit sa ma impresioneze in mod deosebit a fost faptul ca, atunci cand ne-a intrebat daca dorim ceva de baut, iar eu i-am spus ca as fi vrut un cocktail, dar nu il vad in meniu, el m-a intrebat direct:
"Ce cocktail doriti, ca se rezolva!"
Zambind i-am raspuns ca "Mojito"!
A disparut pt un minut, dupa care s-a intors si mi-a spus ca isi cere scuze ca va intarzia cateva minute, dar coboara sa cumpere menta. :D
Am ramas uimita, pt ca nu mi se mai intamplase asta din Grecia!!! Numai acolo am vazut atata amabilitate si dorinta de a face un client fericit!!!

Friptura de vita a fost de exceptie, atata ca prezentare, cat si gust si fragezime! :clap:
Dupa parerea noastra, credem ca am avut parte de cea mai buna dintre toate cele incercate pana acum in Bucuresti!

La sfarsitul mesei, ospatarul a venit cu o tava plina cu toate deserturile pe care le aveau in meniu.
Asta a fost o alta surpriza, mai ales ca modul lor de prezentare era "altfel" fata de cum eram obisnuiti pana acum.
Souffle-ul a fost de milioane, iar prajitura cu biscuiti de ciocolata fff fina.
octombrie 2014 047.JPGoctombrie 2014 046.JPG
Si, ca tacamul sa fie complet, inainte de a ne aduce nota de plata, ma trezesc cu un Limoncello din partea casei: "Stimata doamna, un digestiv din partea casei pt dvs!"
octombrie 2014 034.JPG
Rasfatul a fost maxim! Fara cuvinte! :D
Nu stiu daca a fost vorba DOAR de noroc sau asa sunt ei de obicei, dar recunosc sincer ca e prima oara in viata mea cand am beneficiat de o astfel de servire si amabilitate in Romania!
Bravo lor!
Stiu cum sa faca un client sa le mai treaca pragul si alta data!!!
Pt ca vom reveni, cu siguranta, atunci cand vom avea pofta de o friptura de vita ADEVARATA! ;)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde HHR » Sâm Oct 18, 2014 10:59 pm

Faza cu "cobor sa cumpar menta" (sau, dupa caz, busuioc, aspirina, seminte .... samd) e deja clasica ....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde damblagiu » Dum Oct 19, 2014 6:52 am

HHR scrie: e deja clasica ....


Confirm trucul, dar intr-adevar produce o senzatie placuta care te face sa revii cu drag. Truc des intalnit in Grecia. Alaturi de zambetul deschis afisat pe fata aroprietarului de taverna care te primeste cu bratele deschise si cu "my friend"-ul de rigoare. Daca cumva cu 3-4 ani in urma ai mancat o data in taverna respectiva te trec fiorii ca ai fost recunoscut si abordezi si tu zambetul caracteristic oamenilor emotionati si placut surprinsi. Ce am spus eu aici nu inseamna ca e de rau. Si astea dau culoare vietii altfel am fi foarte tristi. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde Alinuta » Dum Oct 19, 2014 8:43 am

HHR scrie:Faza cu "cobor sa cumpar menta" [...] e deja clasica ....

La mine "escrocheriile" si "sarlatanismele" nu au avut si nu vor avea niciodata "catare"!!!
Indiferent de metodele folosite, rezultatul a fost ca am avut parte de o seara deosebita acolo.
Oamenii au stiut sa-si vanda marfa!!! Bravo lor! Ar fi fost si pacat sa nu faca asta, avand in vedere calitatea DEOSEBITA a materiei prime de care dispuneau...

Iar nenea ala chiar s-a intors de la Billa cu doua cutii de menta si o punguta de lime. Plus ca Mojito nu exista in meniu.
Cand veti fi serviti in Romania, cu ceva ce va doriti sa va rasfatati, dar nu se afla in meniu, sa imi dat si mie de veste!
Eu, pana saptamana trecuta, nu am avut parte de asa ceva in "carciumile" noastre, ci de cel mult de un ridicat din umeri sau un sec: "Ne pare rau, dar nu avem asa ceva!"
De aceea nici nu m-am ostenit sa imi pierd timpul amintind despre ele...
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde HHR » Dum Oct 19, 2014 9:09 am

Bine ...
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde teo » Dum Oct 19, 2014 9:18 am

Alinuta scrie:Cand veti fi serviti in Romania, cu ceva ce va doriti sa va rasfatati, dar nu se afla in meniu, sa imi dat si mie de veste


exagerezi :mrgreen: te asigur ca nu-i singura crasma din romania in care se face asta ;)
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: UNDE am mancat ultima oara bine atunci cand am fost la..

Mesaj necititde Alinuta » Dum Oct 19, 2014 9:38 am

Poate la voi in Ardeal lucrurile stau putin altfel...desi ar fi fost frumos sa vii cu exemple concrete in sprijinul afirmatiei tale.

Pe aici, prin sud, noi suntem satui pana peste cap de "calitatea" serviciilor din domeniul alimentatiei publice!!!
Si crede-ma ca vorbesc in cunostinta de cauza si nu din auzite!

Dar asta e alta poveste, care tine de alta arie...
Propun sa ne oprim aici, ca deja suntem off-topic.
Cine vrea sa-si deschida subiect de "cum devenim bataia de joc a sarlatanilor" e liber s-o faca pe "Social"!!!
Aici e vorba strict de "review"-uri, si cu bune si cu rele...
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Următorul

Înapoi la Gastronomie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori