Discutii libere - rute/trasee

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde cccccc » Mie Iun 20, 2018 8:28 pm

eu plec din aiud in 22iunie ac.
traseul alba iulia, sebes, hateg, caransebes, resita, oravita, naidas.
apoi biserica alba, smederevo, predejane, presevo, gevgelija unde fac o oprire de o noapte. nu tin neaparat sa conduc noaptea.
mai departe evzoni, salonic, keramoti, ferrybot si thassos.
este o varianta cu multa autostrada. un segment de 50 km in tara si apoi de la smederevo pana la iesire spre keramoti. cu exceptia a doua tronsoane de 10-20 km in serbia.
sunt taxe: serbia 5+2+2 euro
macedonia 1+1.5+1
grecia 1,8+2.4+2.4 euro
ferry 22+1.5 de persoana pentru masina mai lunga de 4.25m. pentru masina mai scurta de 4,25 anul trecut a fost 16.
alimentez in oravita sa imi ajunga pana la kumanovo unde completez circa 10-15l. in gevgelija fac plinul cat incape.
in macedonia motorina este cu mai mult de 1,1 lei mai ieftina decat la noi.
poti consulta preturile daca cauti makpetrol. cursul 61mkd euro sau 13 lei aproximativ. vplata cu card.
plinul ma ajunge pana la intoarcere si inca vreo 250km pe insula.
la intoarcere fac din nou plinul la kumanovo si ajung pana acasa
alimentez motorina de la makpetrol un fel de peco de la noi.
la intoarcere nu uit sa opresc pe dunare la stara palanca in aprpiere de bazias unde iau masa numai din peste. ciorba si salau.
anul acesta incerc sa mai zabovesc pe insula pana pe la 11 si sper sa ajung la restaurantul dunavschi cvet=steaua dunarii din stara palanca inainte de inchidere.
1050 km si 12:50 ore
este varianta ce o folosesc de 10 ani atat pentru chalkidiki cat si thassos.
am fost si prin tr severin nis dar este o varianta mult virajata plus ca nu scapi de un masiv muntos.
cccccc
 
Mesaje: 145
Membru din: Lun Dec 04, 2017 6:12 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 357 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde kitty_figo_fan » Mie Iun 20, 2018 9:17 pm

Da... cred ca ai dreptate teo...
pe distante.ro mi-a dat varianta pe care ai zis-o tu, prin Caransbes si Calafat, Kulata
Vom merge cel mai probabil pe acolo... N-am prea gasit detalii pe forum despre benzinarii cu preturi bune si detalii de drum pe portiunea asta Calafat-Kulata, dar mai sap...
Multumesc mult pentru sugestii...
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
kitty_figo_fan
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 04, 2018 6:17 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde blick » Vin Iun 22, 2018 2:26 pm

Buna ziua,

Unde face popas cu copiii pe traseul spre Thassos prin Makaza?

Multumesc frumos,
blick
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde cccccc » Dum Iul 01, 2018 8:33 pm

grecii lucreaza de zor la porti de plata
am vazut un loc chiar in salonic.
macedonenii lucreaza la autostrada in zona demir kapia. traficul la intoarcere este deviat pe drum national ce ocoleste o poarta de plata.
sarbii au doua zone de autostrada ce inca nu sut gata.
asa ca o sa platim suplimentar iar in alte partii te poarta pe drumuri de exploatare transformate din nationale
grecii au introdus o taxa de sedere de .5 e pe zi.
ploile au lasat ceva urme balti sau alunecari de teren.
cu toate ca a ploat per total sejurul nu a fost afectat.
probleme mari la intrare si iesire din greciia. pe greci i-a apucat seriozitatea muncii iar rezultatul cozi mari de la cel putin o jumtate de ora in sus.
dar si sarbii si ungurii ii ajuta de zor.
cum simpu penatreaza cozile ordonate si nu se lasa pana ce nu fac harcea parcea din ele.
ieri m-am intors si am ajuns la granita grecilor pe la amiaz.
totul a fost bine sirurile inaintau mai groi dar inaintau pana au ajuns din spate sarbii si ungurii. a inceput o dezorganizare totala. granicerilor nici ca le pasau.
au o metoda ca sar peste borduri si te trezesti cu ei in roata sau aripa masinii. reactia este de usoara ezitare moment in care ei partund. sigur nu sunt singurii ci se ajuta unu pe altul.
o alta metoda este de plasare a unei femei mai in varsta in fata unei masini prin intelegere prealabila apoi patrunderea sirului de masini.
totul sub ochii grecilor.
altii pur si simplu intra intre randuri ca de nu sunt deschise doua vami alaturate si intra la granicer si pleaca apoi nestingheriti.
aceste aspecte au dus la stationarea in granita de peste doua ore.
acum ce este de facut.
pai gandesc la o petitie. insa nu stiu de unde sa incep.
in cazul in care aveti o sugestie rog nu ezitati.
in mod normal cele doua granite au fost bine organizate si chiar daca au fost multi la coada aceasta nu a fost dezmembrata.
au fost separati comunitarii de excomunitari si totul a mers ok.
cccccc
 
Mesaje: 145
Membru din: Lun Dec 04, 2017 6:12 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 357 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde tza » Mie Dec 26, 2018 9:58 am

blick scrie:Buna ziua,

Unde face popas cu copiii pe traseul spre Thassos prin Makaza?

Multumesc frumos,


Nu stiu daca am nimerit bine , dar era bine de stiut locurile unde se poate lua o pauza , mers la baie etc ....
tza
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Oct 14, 2018 4:28 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde damblagiu » Mie Dec 26, 2018 11:00 am

tza scrie:Nu stiu daca am nimerit bine , dar era bine de stiut locurile unde se poate lua o pauza , mers la baie etc ....


Ai nimerit bine. Băi nu am văzut în schimb orice benzinărie serioasă are wc. Găsești și sandvișuri, iar în unele chiar produse gen fast-food.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde alexgeogabriel » Dum Mar 01, 2020 8:43 am

Hey guys, vreau sa plec in Skopelos, aveti idee de ce pe Google maps imi arata ruta prin Alexandria, cu traversarea Dunarii pe la Turnu Magurele? Acolo parca este bac. Eu as urma drumul normal pe la Ruse si apoi fie fac dreapta pe E83 spre Pleven, fie urmez Veliko Tarnovo si apoi spre Yablanitza pe E772 desi dupa experientele cu gropi pe ruta ocolitoare de la Gurkovo, prefer sa nu mai urmez drumurile lor secundare.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc!
alexgeogabriel
 
Mesaje: 112
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:25 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 231 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde Malex » Lun Mar 02, 2020 8:30 am

Salut,
faptul ca iti dă ruta prin Alexandria cred că ține de setările GPS-ului (ruta cea mai rapidă?), dar cred că drumul cel mai bun este prin Ruse, Sofia, Kulata si mai departe până în Volos, la feribot. Pentru feribot cel mai bine este să faci rezervare din timp (cu câteva luni înainte).
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde ambmihai » Joi Mai 06, 2021 5:02 pm

salut,
tocmai am facut rezervare pentru luna iulie.Vom merge 4 adulti si un bebelus de 10 luni in 2 masini.
Ii rog pe cei care au calatorit cu copil mic sa ma ajute cu sfaturi.Ma refer:ora plecarii,popasuri,pauze etc.
Ce anume cred de cuviinta ca e bine de avut in vedere.
Va multumesc frumos.
ambmihai
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 11, 2016 7:05 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 55 times

Re: Discutii libere - rute/trasee

Mesaj necititde Malex » Mar Mai 11, 2021 3:32 pm

Salut!

si noi am fost in Thassos cu bebe când avea 10 luni. Am plecat seara, pe la 10, din București si a dormit pana la feribot. De oprit, am oprit când am simțit ca este nevoie, bebe oricum a dormit. Este de preferat, daca mergeți in iulie, să plecați seara...ziua este destul de cald și trebuie să dai drumul serios la AC. Depinde mult și de bebe, dacă doarme noaptea, daca se trezește să mănânce, dacă e obișnuit cu mașina etc. În rest, nu văd probleme serioase legate de deplasare. Profitați de regimul lui de somn și plecați când stiți că adoarme. O să vă descurcați, o să fie bine. Cu încredere.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Anterior

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori