Astris Beach (Marley)

Informatii despre toate plajele din Thassos

Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde Catalin S. » Lun Ian 13, 2014 5:14 pm

ASTRIS(Marley) BEACH
03.jpg
Localizare:

- Marley Beach se afla in sudul insulei, in Astris si cred ca este singura plaja la vedere din Astris... de aici si gluma din titlu "plaja comunala".

Accesibilitate:

- se ajunge foarte usor din drumul principal
- exista locuri de parcare cat pentru un stadion de fotbal

Plusuri:

- liniste
- nu e aglomeratie
- ideala pentru familii cu copii mici

Minusuri:

- uneori se da muzica prea tare la terasa Marley

Conditii de inchiriere sezlonguri + umbrela:

- exista, dar nu m-a interesat din cauza "arogantei" afisate "sub umbrela", mai exact a unui cartonas mare de tot prin care interzicea accesul cu lazile frigorifice
- pret sezlonguri 5 euro in care intra si umbrela aferenta

Altele:

Denumirea este data de baruletul care troneaza acolo dar care din pacate nu prea are musterii Cu toate acestea, in partea de est cum privim harta insulei, spre capatul plajei, la rasarit, gasim o taverna cu specific pescaresc. Tot in acea zona puteti descoperi, admira si mai ales puteti simti la picioare, izvoarele de apa dulce care schimba practic temperatura apei pe o raza de 30 cm. Desi majoritatea se afla dupa ce se termina plaja propriu zis, cu putin noroc puteti da de ele si in apropierea tavernei mai sus amintite (vedeti poza "04").

Nu este o plaja spectaculoasa cu exceptia unor stanci care "dau" bine la apus si o cladire cu aspect de "ruine" tot in zona aia (pozele 06 si 07), dar este o plaja linistita.

Cei care merg in Astris sau in Potos care e colea, pot da o fuga la un moment dat si pe plaja Marley.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde Alinuta » Joi Iun 19, 2014 8:37 am

Oare e vorba despre aceeasi plaja, cea de la ASTRIS???

DSC04387.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iun 20, 2014 7:09 am

Alinuta scrie:Oare e vorba despre aceeasi plaja, cea de la ASTRIS???

DSC04387.jpg


In partea dreapta cum te uiti la poza e cazarea mea de exceptie. Amintiri frumoase.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde Catalin S. » Vin Iun 20, 2014 11:48 am

Alinuta scrie:Oare e vorba despre aceeasi plaja, cea de la ASTRIS???

DSC04387.jpg


Dap, este aceeasi plaja! :thumbup:
Ei rad de mine pentru ca sunt diferit. Eu rad de ei pentru ca sunt toti la fel.

My music (metal) -> http://www.facebook.com/HatemodeBand
My music (tehno / dubstep) -> http://www.facebook.com/HolyFlameRomania
Avatar utilizator
Catalin S.
Fan Thassos
 
Mesaje: 160
Membru din: Mar Ian 07, 2014 7:24 pm
Localitate: Bucuresti, etajul 4
Has thanked: 31 times
Been thanked: 179 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde demential » Joi Iul 10, 2014 10:54 am

plecand de pe plaja Psili Ammos ( viewtopic.php?p=10704#p10704 ) prin stanga cum te uiti la mare, am ajuns dupa cateva minute de mers sa vad in "departare" plaja Marley :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde Delphinash » Lun Iul 14, 2014 1:56 pm

Mie mi-a placut mult la Astris - Marley. Foarte liniste, locuri libere la sezlonguri, servire f buna din partea barurlui, se manaca si bine acolo, apa arata bine..mi-a placut mult linistea.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Delphinash
Reporter special in Thassos
 
Mesaje: 255
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:12 pm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 1071 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde babyclau » Vin Iul 25, 2014 8:53 pm

damblagiu scrie:
Alinuta scrie:Oare e vorba despre aceeasi plaja, cea de la ASTRIS???

DSC04387.jpg


In partea dreapta cum te uiti la poza e cazarea mea de exceptie. Amintiri frumoase.


Buna! Imi spui te rog la ce hotel ai stat? Sa inteleg ca e ok plaja Astris? Ma bate si pe mine gandul sa merg in Astris...
babyclau
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 25, 2014 8:34 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Iul 26, 2014 6:29 am

babyclau scrie:
Buna! Imi spui te rog la ce hotel ai stat? Sa inteleg ca e ok plaja Astris? Ma bate si pe mine gandul sa merg in Astris...


Am stat la o pensiune, dar din pacate nu te pot ajuta deoarece anul asta e full tot sezonul. Vb pt anul viitor.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde sonia » Vin Aug 01, 2014 9:44 am

babyclau scrie:
damblagiu scrie:
Alinuta scrie:Oare e vorba despre aceeasi plaja, cea de la ASTRIS???

DSC04387.jpg


In partea dreapta cum te uiti la poza e cazarea mea de exceptie. Amintiri frumoase.


Buna! Imi spui te rog la ce hotel ai stat? Sa inteleg ca e ok plaja Astris? Ma bate si pe mine gandul sa merg in Astris...

Am stat si noi in astris, la astris sun. a fost foarte ok. Plaja nu este spectaculoasa, nu are nimic remarcabil, dar e ok. Oricum, langa, este Marley Beach, unde poti inchiria sezlonguri si baldachine, cu conditia sa faci consumatie de minim 10 euro pentru 2 sezlonguri si o umbreluta. Foarte aproape, la 2 km, se afla Psili Ammos, unde nisipul fin si apa turcoaz te determina sa vii si maine.
sonia
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Mar 19, 2014 5:52 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 13 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde Malex » Lun Feb 09, 2015 5:46 pm

Anul trecut (in septembrie 2014) am vizitat din nou plaja din Astris, mai ales ca am fost cazati acolo. Stiam din anii precedenti ca nu era cea mai buna varianta, dar avand in vedere faptul ca eram cu cei mici si uneori ne urneam mai greu, am hotarat sa incercam. Si bine am facut pentru ca acum arata mult mai bine. Gata cu pietrele de pe plaja...acum avem nisip, sezlonguri, umbrelute si masute si posibilitatea de a servi ceva rece fara a ramane fara bani.

Am aflat mai tarziu ca toate acestea erau acum posibile pentru ca o familie din zona, care are si restaurantul/ hotelul de pe plaja (se cheama chiar Astris Beach) a hotarat sa investeasca aici: a adus nisip cu basculanta pentru amenajarea plajei, a cumparat “echipamentele” necesare si ofera servicii de calitate la preturi acceptabile.

Sezlongurile se pot inchiria in schimbul unei consumatii de la barul restaurantului (o bere, o cafea, un suc etc) fara barem (de 5-10 euro cum este in alte parti). Fiecare comanda ce vrea. Poti servi produsele direct pe plaja sau daca doresti la umbra vitei de vie de pe terasa restaurantului care este exact pe plaja. Toata familia participa la aceasta activitate: bucatar este domnul, doamna se ocupa de aprovizionare, iar copiii (plus o verisoara ) de servire (toti studenti, veniti in vacanta sa ajute familia).

Se pot servi si pranzul sau cina la taverna. Mancarea este foarte buna, gatita la “vedere”, pentru ziua respectiva si uneori insuficienta. Uneori trebuia sa rezervam de la pranz pentru cei mici cateva portii pentru cina. Probabil ca nici ei nu se asteptau sa aiba asa succes, dar se pare ca investitia si efortul au meritat.

Si daca vi se pare cumva ca patronul este peste tot (bucatarie, restaurant, plaja, parcare si peste drum la magazinul cu de toate) nu va speriati: sunt gemeni identici, foarte amabili.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde laurentis » Joi Iul 02, 2015 4:13 pm

Alinuta scrie:Oare e vorba despre aceeasi plaja, cea de la ASTRIS???

DSC04387.jpg

Am fost și noi astăzi și impresiile sunt amestecate :
-Intrare dificila în mare, peste tot pietre și bolovani, inclusiv în larg
-Se poate sta la taverna în fata gratuit sau maxim o cafea etc
-La bar în fața te costa 7euro umbrela în care intra și o băutură
-Consider ca nu e o plaja pt copii. Pt adulți tb papucii de apa pt pietre, nu neapărat pt arici
E o plaja liniștită dar cam atât cu avantajele
laurentis
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 21, 2014 5:19 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times

Re: Astris Beach (Marley)

Mesaj necititde Tabby » Joi Iun 27, 2019 9:16 pm

Săptămâna trecută ,cred că undeva pe 22 iunie am intentionat și eu să fac plajă în Astris la Marley beach având în vedere că era relativ aproape de cazarea mea.
Prețurile la șezlonguri erau pe 3 categorii :
1.10 € in laterala stânga al barului șezlonguri de tip mai vechi
2. 15€ in fata barului aproape de mare
3. 20 € rândul următor , spre bar era alcătuit din șezlonguri cu saltele noi și de calitate
De fapt, trebuia să faci o minimă consumație in limita acestor bani pe perioada cat aveai de gând să stai la ei la plajă în funcție de categoria de șezlong pe care-l alegeai.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times


Înapoi la Plaje in Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori