Istorie

Politica, evenimente etc.

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Vin Aug 23, 2019 11:19 am

Țeapă, maradoneală, șmen, întoarcerea armelor, tras în piept, combinație, furăciune
Happy 23 August!
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde iuliangrecu » Vin Aug 23, 2019 11:34 am

teo scrie:Țeapă, maradoneală, șmen, întoarcerea armelor, tras în piept, combinație, furăciune
Happy 23 August!
Mai multe detalii, aici

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 8&sfnsn=mo
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Vin Oct 11, 2019 1:25 pm

Tradiții la români:

teo scrie:Țeapă, maradoneală, șmen, întoarcerea armelor, tras în piept, combinație, furăciune


...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde April » Mar Dec 24, 2019 11:32 am

22 decembrie 2019
Va urma...?!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Istorie

Mesaj necititde teo » Mar Feb 04, 2020 2:51 pm

Orașul Detroit și-a luat numele de la Ditrău, plus alte conspirații amuzante care ne-au înseninat viața în România

Conspirațiile sunt sport național în România. După fotbal, evident. La ultimele două campanii electorale conspirațiile au mers mână în mână cu fake news-urile, iar acum chiar nu credeam că mă mai poate surprinde ceva. Toată tevatura de zilele acestea cu episodul rasist de la Ditrău mi-a demonstrat că m-am înșelat.

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... etroit.htm
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Istorie

Mesaj necititde pozeDECAT » Joi Noi 03, 2022 2:44 pm

In mod constant, la iesirea din mailul meu de yahoo, sunt invitat sa citesc articole de pe cateva site-uri, dintre care cel putin doua imi dau senzatia ca angajeaza numai redactori retardati. Azi am vazut : "ce nu stiai despre imperiul otoman" si "curiozitati despre ..." (https://playtech.ro/2022/ce-nu-stiai-despre-imperiul-otoman/) Intru intr-o doara sa vad ce s-a mai descoperit despre istoria otomana. Bineinteles, nici urma de curiozitati ci doar confirmarea ca oamenii astia care scriu acolo (sau poate si cititorul lor statistic uzual) au sarit in tastatura direct de la gradinita, fara sa mai treaca deloc pe la scoala. "Pe vremea mea" aceste "curiozitati" sau lucruri inedite erau prezente in manualele de istorie de gimnaziu. Analfabetism functional: "Decizia guvernului lui Erdogan de a converti celebrul templu bizantin Hagia Sofia într-o moschee, în 2020, este cel mai bun exemplu în acest sens." Convertirea n-a facut-o Erdogan ci Mahomed cuceritorul, Erdogan doar a reintrodus-o in cult (pe ea - biserica, nu pe el - templul) dupa ce, ratand serbarea celor 500 de ani de cand functionase ca moschee, servise exclusiv ca muzeu timp de 85 de ani (ca expresie a caracterului secular al noii republici a Turciei). Revenirea in cult impusa de el e doar o marca a populismului cu iz religios a unui dictator cu pretentii de sultan. Asta nu e o "pozitionare impotriva vestului" ci doar o pozitionare in piata politica interna care poate fi vazuta mai curand ca o declaratie de independenta si de superioritate in raport cu vestul. Care sa arate ca Turcia e o mare putere care face ce crede ea, nu ce crede vestul, ba chiar mai iute si mai bine decat vestul (in Siria, in Libia, in relatia cu Rusia etc) si, mai ales, in acord cu dreptul pe care i l-ar da istoria. Pe care astia de la site-ul cu pricina n-au citit-o ci doar au extras niste paragrafe pe care nu le-au inteles dar pe care ni le-au livrat drept noutati si curiozitati.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Anterior

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori