Razboi sau nu

Politica, evenimente etc.

Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Vin Iul 18, 2014 11:05 pm

Credeti ca evenimentele din ultima perioada preced un conflict mondial sau local in zona noastra? Daca, da cum credeti ca se va desfasura?
Personal de doi ani spun ca aceasta criza se va incheia cu un razboi mondial, dar in care se vor duce lupte locale gen fosta Yugoslavie care vor duce la faramitarea unor state, sfarsind in final la stabilirea altor sfere de influenta. Rusia nu va pierde. In istorie nu a pierdut nici un razboi ci doar lupte. Cine spune ca Rusia a pierdut razboiul rece se insala. Reactia Rusiei din ultimul an si timiditatea UE si Americi demonstreaza asta. Astept comentarii. Bafta

L.E.Acum, sa nu va treaca prin gand sa va aparati de un eventual razboi cu soricioaica!
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde teo » Vin Iul 18, 2014 11:22 pm

damblagiu scrie:Credeti ca evenimentele din ultima perioada preced un conflict mondial sau local in zona noastra?

dezvoltarea societatii nu cred ca ar mai putea creea un nou WW clasic. poate unul informatic, economic, dar in niciun caz unul clasic
damblagiu scrie:Personal de doi ani spun ca aceasta criza se va incheia cu un razboi mondial, dar in care se vor duce lupte locale gen fosta Yugoslavie care vor duce la faramitarea unor state, sfarsind in final la stabilirea altor sfere de influenta.

e un subiect sensibil. probabil nu vor fi lupte, dar o.....faramitare? sa-i spunem o trasare de noi granite, dar cu o noua gandire, pozitiva. dpmdv e un proces ireversibil, dar de lunga durata si corect. nationalismul nu are ce cauta in ecuatia asta. regionalismul, da.
damblagiu scrie: Rusia nu va pierde. In istorie nu a pierdut nici un razboi ci doar lupte. Cine spune ca Rusia a pierdut razboiul rece se insala.
in istorie Rusia a incasat destule KO. Si-a pierdut razboaie, nu doar lupte. Razboiul nu se mai duce cu arme. Momentan Rusia are o "forta" supraevaluata. Occidentul are o arma scapata de sub control:internetul. Viitorul o sa confirme asta.
damblagiu scrie: Reactia Rusiei din ultimul an si timiditatea UE si Americi demonstreaza asta.
America n-a fost nicodata timida. Doar a facut greseli.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Iul 19, 2014 6:21 am

teo scrie:dezvoltarea societatii nu cred ca ar mai putea creea un nou WW clasic. poate unul informatic, economic, dar in niciun caz unul clasic


Informatic si economic va fi cel interstatal dar slabirea autoritatilor locale va duce la conflicte interne, rasiale, interetnice etc.

teo scrie: America n-a fost nicodata timida. Doar a facut greseli.


Greseli facute din timiditate sau din interese care deocamdata ne scapa.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde sorindrag » Sâm Iul 19, 2014 7:03 am

nu cred intr-un nou razboi mondial Pe repede inainte caci trebuie sa plec din Thassos :lol: iar subiectele de genul asta ma fascineaza si nu pot sa nu ma bag in discutie:
ce se intampla acum este o rabufnirea a orgoliilor celor care au pierdut din sfera de influenta si nu numai asta
Putin vrea sa devina etern la putere, democratic nu o poate face atunci incearca sa trezeasca nostalgii in patura de jos a populatie aducandule aminte ca au fost canva in zona "buricul pamantului"
Mult mai grav mie unul m-i se pare ce se petrece in orientul mijlociu. Israelul a simtit ca are loc o islamizare accentuata a lumii arabe orchestrata de Iran care pe zi ce trece devine o nuca din ce in ce mai tare. In zilele astea se joaca o ultima carte de care pe care sa domine zona: Iranul simte slabiciunea americana si joaca cartea religiei pentru a domina lume araba, Statul Evreu la randu-i simpte ca partenerul american are problemele lui si joaca cartea fortei in Fasia Gaza crezand ca o demonstratie de forta va calma tendintele de islamizare fundamentaliste
Cine ar dorii un nou razboi mondial? Doar cei care au iesit bine din precedentele, si pe care criza economica ii apasa zi de zi. Am zis aici de America+Israel si Rusia!
Cine nu doreste? E aici este si garantia ca nu se va intampla nimic! Doua mari puteri nu-si doresc de loc razboiul Cei carora le-a priit criza economica Una ar fi Germania care si-a vazut visul lui Bismark si Hitler de a domina Europa: Cehia: Slovacia; Polonia;Tarile Baltice si mare parte din fosta Iugoslavie sunt deja tari depersonalizate cucerite 100% economic si politic de nemti De ce si-ar mai dorii nemtii un razboi? A doua mare putere este China! China ar vea dar nu poate. Industrializarea Chinei le-a ridicat nivelul de trai cum nimeni nu a visat China este cel mai mare producator de orice pentru toata lumea, un razboi inseamana productie mai mica pentru ca jumate din piata ar dispare si cealalta nu ar mai inghitii orice. Si pentru ce sa-si doreasca China un razboi? Pentru cateva zeci de mi de hectare de teritoriu pe care daca-l vrea il poate cumpara la kg!
Toate au un pret , dar la ora asta linistea Chinei si a Germaniei nu are pret
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Iul 19, 2014 7:30 am

sorindrag scrie: Pe repede inainte caci trebuie sa plec din Thassos?

Nici Marea Britanie nu si-a dorit al doilea razboi mondial, vezi Conciliatorii, si totusi a fost un membru activ in conflagratie.

Drum bun si sa ajungeti cu bine acasa.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde dflc03 » Mie Iul 30, 2014 1:41 pm

Razboi? Speram din toata inima ca nu va fi, pentru ca nici societatea noastra si nici suratele europene nu sunt pregatite pentru asa ceva. Din nefericire, apatia si pacifismul societatilor "civilizate" incurajeaza agresorii care sunt pregatiti sa le exploateze slabiciunile.

http://inliniedreapta.net/dereferinta/vor-reusi-oare-democratiile-sa-se-apere/
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde sorindrag » Joi Iul 31, 2014 7:35 pm

damblagiu scrie:
sorindrag scrie: Pe repede inainte caci trebuie sa plec din Thassos?

Nici Marea Britanie nu si-a dorit al doilea razboi mondial, vezi Conciliatorii, si totusi a fost un membru activ in conflagratie.

Drum bun si sa ajungeti cu bine acasa.


legat de Marea Britanie si al2lea razboi mondial servetelul asta i-a cam scos pe usa din dosChurchill_si_crucificarea_Romaniei.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 31, 2014 8:15 pm

sorindrag scrie:legat de Marea Britanie si al2lea razboi mondial servetelul asta i-a cam scos pe usa din dosChurchill_si_crucificarea_Romaniei.jpg


Intr-adevar, Conciliatorii au iesit pe usa din dos. De asta englezilor nu le prea place sa vorbeasca despre ei.

Despre Churchill, si-a aparat interesele tarii lui
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Joi Iul 31, 2014 10:53 pm

Important e sa ramana Grecia neutra !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde Bosley » Vin Aug 01, 2014 6:32 am

HHR scrie:Important e sa ramana Grecia neutra !

Ca sa putem merge in concediu in Thassos adica :D
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde sorindrag » Vin Aug 01, 2014 7:40 am

damblagiu scrie:Intr-adevar, Conciliatorii au iesit pe usa din dos. De asta englezilor nu le prea place sa vorbeasca despre ei.

Despre Churchill, si-a aparat interesele tarii lui

stai ca nu inteleg!
a da "pielea ursului din padure" inseamna ati apara interesele tarii tale?
pai de ce nu si-a trecut in sfera de influenta ruseasca irlanda sau scotia? Ce a castigat MB ca ne-a bagat in zona de influenta ruseasca?
pai astia ne-au vandut rusilor ca pe chiloti si din 90 ne bat cu cureauia la fund ca nu ne-am facut lectiile la democratie si civilizatie. Pai sa ma ierte al de sus daca ne-au dat profesori rusi de la care nu am avu de invatat decat " davai ceas, davai palton" ce democratie sa ai in Ro, cum sa-i mai civilizezi pe oamenii sarmani care astepta o data pe luna puiul lui mazare?
Iti reamintesc ca MB impreuna cu USA este garantul Ucraine in tratatul de la Budapesta cand Ucraina si-a cedat arsenalul nucleara in schimb primind asigurari ca nu va fi agresata economic si militar de catre Rusia Rezultatul il citim acum in ziare si-l vedem zi de zi la Tv! Cat despre garantia data de englezi.. VAX! O garantie data de niste lorzi desculti care-si sorbesc zatul de ceai la ora 5 doar daca le mai arunca miliardarii rusi cate o lira doua prin visteria lor goala, ca de ciordeala nu prea mai e nici in India, si nici in alte zone din asia
Si ca sa vezi pana unde merge marsavia astora care-si apara interesele nationale:
izbucnirea conflictului din Ucraina nu a fost intamplator el a fost convenit intre cancelariile ocidentale stabilinduse impartirea Ucrainei intre vecii sai. S-a trecut la anexarea Crimeii si cand s-a inceput pregatiriile pentru anexarea regiunilor de la granita cu rusia, MB si-a dat seama (de fapt le-a deschis rusii ochii nemultumiti ca nu iau tot ) ca lor nu le pica nimic, asa ca a facut scandal la Washington ca ei nu accepta o asa "marsavie" :), asa ca acum se lucreaza la un nou scenariu pe baza servetelului minune prin care ucraina revine in totalitate rusiei, UE scapa de Romania si Bulgaria care se reintorc la mama rusie iar UE primeste pe mai departe statutul de favorizant in relatii economice si comerciale cu rusia
- Ce castiga MB?
- pai castiga! Fondurile se impart la mai putini iar capitalul rusesc din bancile engleze va creste in situatia in care deasupra rusie nu mai apasa sanctiuni de tot felul, basca cheltuieli mai mici cand e vorba de contributia la NATO!
Un popor care voteaza corupti, impostori, hoti si tradatori, nu este victima! Este complice!
George Orwell
Avatar utilizator
sorindrag
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 761
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:44 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1208 times
Been thanked: 1460 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde demential » Joi Aug 28, 2014 1:25 pm

Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde mischaela » Vin Aug 29, 2014 7:55 am

sa se razboiasca ...
numai sa nu arunce cu pietre peste gard! :eh:
mischaela
Fan Thassos
 
Mesaje: 441
Membru din: Mie Mai 07, 2014 12:44 pm
Localitate: galati
Has thanked: 181 times
Been thanked: 2128 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde demential » Vin Aug 29, 2014 8:01 am

m-am uitat ieri ... sunt "doar" 1300 km intre orasul "atacat" ieri si Bucuresti :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Razboi sau nu

Mesaj necititde HHR » Vin Aug 29, 2014 9:46 am

asa, pe rand, sa nu bata la ochi; asa o sa ocupe si rusii ukraina, noaptea, unul cate unul.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Următorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori