Faze de toata lauda

Politica, evenimente etc.

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde dowdow » Lun Iun 28, 2021 12:55 pm

pozeDECAT scrie:As crede ca malformatiile sunt totusi altceva, nu nemultumirea referitoare la sexul fizic. Poate ca e o problema atunci cand e vorba de cazurile relativ rare de hermafroditism ... Zic si eu, fara sa ma pricep la problemele psihologice pe care le au persoanele cu altfel de "malformatii".

Corect, am dat exemplu general cu malformaţiile spre a-i dovedi colegului că natura are şi erori, unele chiar grave care trebuie corectate !
Am văzut documentare care pe lângă hermafrodism prezentau persoane născute fără "dotări" de niciun gen !
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Iun 28, 2021 12:59 pm

dowdow scrie:Asta face medicina în ziua de azi, încearcă să dea o şansă la viaţă şi celor care în natură ar fi fost condamnaţi la moarte din start!


La noi e mai pe traditional, asa
:lolno:
https://www.youtube.com/watch?v=xSY681mODD8
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde dowdow » Lun Iun 28, 2021 1:51 pm

pozeDECAT scrie:Zic si eu, fara sa ma pricep la problemele psihologice pe care le au persoanele cu altfel de "malformatii".


Păi să ne gândim la bulling...suntem foşti băieţi toţi trei (Dambla, Poze şi eu) , când eram la şcoală la sport, în vestiar sau la WC la pişoar obişnuiam să ni le măsurăm ( din priviri), nu? Scuze doamnelor care citiţi topicul, dar aşa faceau băieţii pe vremea aia ! După care mai de care ( mă includ aici) râdeam de unul sau de altul...fără să ne punem în pielea respectivului care chiar nu avea nicio vină că aşa s-a născut, nu??? Azi, când e mai bulling decât pe vremea noastră ( n-aveam celuloase şi reţele sociale atunci) ce impact are asupra psihicului celui vizat???
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 28, 2021 2:02 pm

dowdow scrie:
pozeDECAT scrie:Zic si eu, fara sa ma pricep la problemele psihologice pe care le au persoanele cu altfel de "malformatii".


Păi să ne gândim la bulling...suntem foşti băieţi toţi trei (Dambla, Poze şi eu) , când eram la şcoală la sport, în vestiar sau la WC la pişoar obişnuiam să ni le măsurăm ( din priviri), nu? Scuze doamnelor care citiţi topicul, dar aşa faceau băieţii pe vremea aia ! După care mai de care ( mă includ aici) râdeam de unul sau de altul...fără să ne punem în pielea respectivului care chiar nu avea nicio vină că aşa s-a născut, nu??? Azi, când e mai bulling decât pe vremea noastră ( n-aveam celuloase şi reţele sociale atunci) ce impact are asupra psihicului celui vizat???



Bre, eu n-am masurat-o niciodată. Nici acu' nu stiu cât are. Am mers pă încredere. Eu nici nu am bulingit și nici nu m-am lăsat bulingit cum ziceți voi la "a face mișto"
Dar deviem de la subiect, grav. Vorbeam despre decontarea cheltuielilor cu schimbarea de sex.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Iun 28, 2021 2:44 pm

http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde dowdow » Lun Iun 28, 2021 5:06 pm

damblagiu scrie:Eu nici nu am bulingit și nici nu m-am lăsat bulingit cum ziceți voi la "a face mișto".Dar deviem de la subiect, grav. Vorbeam despre decontarea cheltuielilor cu schimbarea de sex.


Din câte îmi amintesc eu, nu existau neutri...sau erai în echipa miştocarilor sau a miştocăriţilor...fiindcă altfel deveneau ei ţinte şi imediat li se atribuiau porecle de tip "sălbaticu", "mutu", "pustnicu" şi alte alea. Nu deviem deloc, bulling-ul este un efect pe care cei vizaţi de o eventuală schimbare de sex sau reconstrucţie îl suportă zilnic, fie la şcoală, fie pe stradă sau la locul de muncă !
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde damblagiu » Lun Iun 28, 2021 8:38 pm

dowdow scrie:Din câte îmi amintesc eu, nu existau neutri...sau erai în echipa miştocarilor sau a miştocăriţilor...fiindcă altfel deveneau ei ţinte şi imediat li se atribuiau porecle de tip "sălbaticu", "mutu", "pustnicu" şi alte alea.

Nu îți amintești bine. Faptul că practicam sport de performanță, statura și mediul în care m-am dezvoltat au făcut să descurajeze orice încercare de bulling, cum îi spuneți voi. Din fire nu am fost un bullingist d'ăsta. Ba dimpotrivă, când vedeam pe câte unul "încălecat" tare și care suferea din cauza asta îi săream în apărare. Nici vorbă de etichete care oricum mi s-ar fi părut ridicole, gem sălbatic, pustnic și mai ales mutu
Nu deviem deloc, bulling-ul este un efect pe care cei vizaţi de o eventuală schimbare de sex sau reconstrucţie îl suportă zilnic, fie la şcoală, fie pe stradă sau la locul de muncă !

Este o situație pe care trebuie să ți-o asumi în cazul ăsta mai ales dacă ții neapărat să faci public faptul respectiv. Gravă e situația copiilor ajunși intr-un fel sau altul în familii din astea unusex. Ei vor suporta bulling cumplit la școală și nu numai, pentru că sunt condamnați la așa ceva de la înfiere. Lucrul ăsta nu se va putea împiedica niciodata oricâtă educație se va injecta în societate. Copii, la vârsta aia dau o luptă feroce pentru afirmare în colectivitate cu orice arme. Asta e în firea lucrurilor și "educația" pe care se tot bate monedă nu va rezolva porblema. Cel mult o va diminua. De aceia copii respectivi vor căuta refugiu în alte lucruri.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde dowdow » Mar Iun 29, 2021 6:44 am

damblagiu scrie:
dowdow scrie:Din câte îmi amintesc eu, nu existau neutri...sau erai în echipa miştocarilor sau a miştocăriţilor...fiindcă altfel deveneau ei ţinte şi imediat li se atribuiau porecle de tip "sălbaticu", "mutu", "pustnicu" şi alte alea.

Nu îți amintești bine. Faptul că practicam sport de performanță, statura și mediul în care m-am dezvoltat au făcut să descurajeze orice încercare de bulling, cum îi spuneți voi. Din fire nu am fost un bullingist d'ăsta. Ba dimpotrivă, când vedeam pe câte unul "încălecat" tare și care suferea din cauza asta îi săream în apărare. Nici vorbă de etichete care oricum mi s-ar fi părut ridicole, gem sălbatic, pustnic și mai ales mutu
Nu deviem deloc, bulling-ul este un efect pe care cei vizaţi de o eventuală schimbare de sex sau reconstrucţie îl suportă zilnic, fie la şcoală, fie pe stradă sau la locul de muncă !

Este o situație pe care trebuie să ți-o asumi în cazul ăsta mai ales dacă ții neapărat să faci public faptul respectiv. Gravă e situația copiilor ajunși intr-un fel sau altul în familii din astea unusex. Ei vor suporta bulling cumplit la școală și nu numai, pentru că sunt condamnați la așa ceva de la înfiere. Lucrul ăsta nu se va putea împiedica niciodata oricâtă educație se va injecta în societate. Copii, la vârsta aia dau o luptă feroce pentru afirmare în colectivitate cu orice arme. Asta e în firea lucrurilor și "educația" pe care se tot bate monedă nu va rezolva porblema. Cel mult o va diminua. De aceia copii respectivi vor căuta refugiu în alte lucruri.


Ok, deci statura ta, aici înţeleg înâţime peste medie şi practicarea unui sport de performanţă, a descurajat pe amatorii de bulling în a te lua drept "ţintă", iar faptul că-i apărai pe cei luaţi în vizor este de lăudat!
În partea a doua a comentariului faci referire la familii "unisex"(homosexuali şi lesbiene), deci implicit "înfiere". Transgenderii nu sunt doar homosexuali şi lesbiene.
"Identitatea de gen nu are legătură cu reproducerea sexuată. O persoană cisgen, transgen sau non-binară, fiind biologic de sex masculin sau feminin, bărbat sau femeie, în marea majoritate a cazurilor, poate avea sau nu progenituri. Sexul reproducător nu necesită o identitate de gen specifică, în timp ce reproducerea necesită doar un singur act de copulare pentru a fertiliza ovulul prin spermatozoizi." - https://ro.wikipedia.org/wiki/Gen_non-b ... %83%C8%9Bi
Cât priveşte educaţia, păi primul lucru şi cel mai important e să aflăm că aceşti oameni EXISTĂ , apoi să conştientizăm că indiferent ce-au în chiloţi, pe cine preferă în pat, sunt tot oameni, deci parte a societăţii umane, cu drepturi şi îndatoriri ca şi noi, plătitori de CAS, deci implicit şi beneficiari. De-abia atunci o mare parte a bulling-ului suportat atât de ei cât şi de copii lor (naturali sau adoptaţi) nu-şi va mai avea rostul.
Cât priveşte îngrijorarea ta, privind o decontare a operaţiilor de schimbare de sex...capriciile se plătesc, "tunarea" sânilor şi a poponeţului se plăteşte...este decontată o operaţie de reconstrucţie la cancerul de sân sau la micşoarea DECISĂ de medici , ex atunci când fiind prea mari şi grei provoacă deformarea coloanei vertebrale. Deci clar decizia că este sau nu necesară şi-apoi decontată, parţial sau total, va aparţine medicilor, instanţelor care aprobă schimbarea de gen, deci nu va fi la bunul plac al fiecâruia !
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde damblagiu » Mar Iun 29, 2021 10:06 am

dowdow scrie:Ok, deci.....

Pe scurt și mai ales comic spus, cam așa ceva. Ai încercat cumva să mă bullingesti!?
Nu sunt de acord cu împărțirea asta a ta. Aici e vorba de "poziționarea în ierarhia haitei" Dacă ai fi fost atent ai fi observat că cei mai mari opresori nu sunt cei "din fruntea haitei" ci cei imediat mai jos în ierarhie. Cei opresați sunt cei care nu au nimic de oferit în sistemul de valori al haitei și aici nu intră valorile materiale. Valorile materiale îți conferă o poziție falsă și vremelnică în ierarhie. Cei opresați vin cu tare de acasă, din familie. Un exemplu. Intr-un parc aud o bunică -Mamaie, ai alergat, vrei să te hidratezi? Copilul respectiv se va obișnui cu exprimarea asta și i se va părea firească crezand că toți o folosesc. Când se va duce în clasa întâi și va juca leapșa în curtea scolii, va spune, stai puțin să mă hidratez. Vorbele astea vor fi speculate de ceilalti în lupta lor pentru un loc cât mai sus în ierarhie. Copilul respectiv are o singură șansă de a scăpa de bulling. Să înțeleagă că formularea respectivă trebuie folosită în anumite locuri și intr-un anumit context, iar acolo trebuie folosit sinonimul, stai bă să beau apă. Dacă rămâne în paradigma, -mamaie, tu ești educat, trebuie să vorbești frumos, nu va avea nici o șansă.
La subiectul doi nu cred că ai observat, eu m-am referit tot timpul la schimbarea de sex.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde dowdow » Mar Iun 29, 2021 10:26 am

Nu ştiu cu haita, dar tot pe legea naturii,în copilărie eu am fost "prădător" şi alţi mai slabi, mi-au fost "pradă"...de-asta am recunoscut că am fost bullingitor !
Mi-amintesc prin clasa a 4-a aveam un coleg nou-venit, de etnie rromă, slab ţâr, pe care îl foloseam pe post de haltere la propriu. Într-o zi, l-am îmbrâncit şi i-am luat sandvişul ( o felie de pâine neagră, udată cu apă şi presărată cu zahăr). La ieşirea din şcoală mă aştepta mama şi Dicu ( aşa îl chema), m-a pârăt. Mama ne-a luat de mână pe amândoi, ne-a dus la o cofetărie, şi-a cumpărat ei şi lui Dicu, prăjiturile mele preferate şi eu am stat să-i văd cum le mâncau! Asta mi-a fost prima lecţie în viaţă şi-mi cer iertare Dicule, oriunde te-ai afla! Probabil tot de-asta conform legii echilibrului am schimbat tabăra şi de ceva timp apăr partea mai slabă sau fără glas !
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde damblagiu » Mar Iun 29, 2021 11:00 am

Plina de pilde si miscatoare povestirea ta, dar confirma cele spuse de mine. De ce-l foloseai pe Dicu drept haltera? Simteai nevoia sa faci miscare? Nu. Doreai sa inpresionezi si sa te afirmi in fata celor din haita. Mai cidat faptul ca pedeapsa aplicata si-a atins scopul.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde dowdow » Mar Iun 29, 2021 11:12 am

damblagiu scrie:Plina de pilde si miscatoare povestirea ta, dar confirma cele spuse de mine. De ce-l foloseai pe Dicu drept haltera? Simteai nevoia sa faci miscare? Nu. Doreai sa inpresionezi si sa te afirmi in fata celor din haita. Mai cidat faptul ca pedeapsa aplicata si-a atins scopul.

Da, probabil ai dreptate, Dambla, din teribilism şi fiindcă aveam spectatori. Cu pedeapsa nu e ciudat, mama şi profesorii ştiau că orice "corecţie" fizică, n-avea efectul scontat la mine, am stat la colţ cu genunchii pe coji de nucă şi 4 ore râzând şi glumind cu colegii de faţă cu profu...în schimb dacă-i vedeam privirea îndurerată a mamei sau că nu vorbea cu mine...era ultimate pt mine!
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde damblagiu » Mar Iun 29, 2021 11:22 am

Haide bre că mi-ai înveselit ziua. Unde ai facut scoala, la țară? Incerc să-mi imaginez care dintre dascălii mei ar fi stat seara să spargă nuci și a doua zi ar fi venit cu săculețul în care a adunat cojile de nucă ca să ne pedepsească.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde dowdow » Mar Iun 29, 2021 11:41 am

damblagiu scrie: Haide bre că mi-ai înveselit ziua. Unde ai facut scoala, la țară? Incerc să-mi imaginez care dintre dascălii mei ar fi stat seara să spargă nuci și a doua zi ar fi venit cu săculețul în care a adunat cojile de nucă ca să ne pedepsească.
Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Şcoala generală nr.26 Bucureşti sector 2, 1971-1975...chestia cu cojile cu profu de matematică "Mexicanu" nu-i mai ştiu numele, doar porecla. După, am devenit elevul lui preferat, mi-a dat odată nota 1 că i-am suflat unei fete aflată la tablă, îmi spune să vină mama la şcoală, ea vine suparată că am luat 1 şi el îi răspunde râzând " Lăsaţi-l doamnă că e băiat destept, a suflat la un prost" ! La vreo săptămână după m-a scos la tablă la o problemă pe care o rezolvasem altfel decât în carte şi a mai adăugat un zero acelui 1 !
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Faze de toata lauda

Mesaj necititde damblagiu » Mar Iun 29, 2021 4:47 pm

Îmi pare rău, nu cunosc decât un "Mexican" Marian Mexicanu. Asta nu inseamna că sunt fun.
Lăsând amintirile copilăriei, văd în posturile anterioare că ai facut de câteva ori referire la Voiculescu. Chiar crezi în personaj sau ai zis la mișto?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


cron