Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde teo » Mar Mai 19, 2015 2:45 pm

Bosley scrie:Eu mi-am facut in fiecare an la Generali si din ce vad ei lucreaza cu EuropAssistance.
Pana acu nu am avut nici un incident.
Din ce cunoasteti cum se comporta ?


profi. testat pe pielea mea
sunat la compania de asistenta din cabinetul medicului-decontat direct cabinetului-la intoarcerea in tara am depus documentele+un bon de 20 eur pt medicamente-in a patra zi aveam banii in cont
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Joi Mai 21, 2015 9:59 pm

teo nu esti doar tatal asigurarilor, cred ca si mama si bunici, felicitari, cand voi avea nevoie sigur cer un sfat.
Am primit si cardul european, prin posta desi se vorbise ca-l ridica direct de la casa insa el veni tocmai hat de la Sibiu (stampila postei, 3 zile pe drum din 10 de cand depus cerere), uite asa ne scarpinam noi cu piciorul drept in urechea stanga ! Scrisorica de-l insoteste ne averizeaza de exact ce spuneam eu cu niste zile in urma, bine ca am si asigurare privata.
Va doresc intalnire placuta sambata, maine trec podul si dupa o crama la Melnik trec si-n Elada, sic !
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde HHR » Vin Mai 22, 2015 7:35 am

Io`mi fac asigurare la Teo ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde April » Vin Mai 22, 2015 9:08 am

Si eu! dar nu la April aia
Teo, dai VOUCHERE la forumisti? :mrgreen:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde damblagiu » Vin Mai 22, 2015 9:17 am

HHR scrie:Io`mi fac asigurare la Teo ! :mrgreen:


Pe mine m-a asigurat deja. M-a asigurat ca vine in octombrie la intalnire
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde teo » Vin Mai 22, 2015 10:34 am

April scrie:Si eu! dar nu la April aia
Teo, dai VOUCHERE la forumisti? :mrgreen:


legea interzice :lol: :lol: :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iun 10, 2015 3:31 pm

Elvira cum a fost in Thassos? Cum ti s-a parut? Sper ca nu ai avut nevoie sa apelezi la Cardul European de Sanatate sau la asigurarea privata.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde elviramvio » Mie Iun 10, 2015 7:49 pm

Mihaela draga inca nu sunt acasa de aceea intru cate un pic pe aici : slava Domnului ca nu au fost necesare dar era cat pe-aci sa fie urat, la intrarea in Grecia, ( Kulata) un sofer de tir ce mergea pe banda 1 a adormit la volan, sotul meu a claxonat continuu si, norocul nostru si al celor de pe sensul opus, respectivul a reusit sa revina, a tras dreapta si a oprit, noi am oprit in dreptul cabinei sa vedem ce e cu el, cand l-am vazut la fata aproape plangea, a zis ca se opreste sa se culce, noroc ca era un refugiu aproape. Este oribil sa vezi cabina tirului in botul masinii tale si in dreapta nodurile de la prelate. Am vrut sa salvam inregistrarea dar am luat cu noi un laptop din programul rabla care are instalat atlceva nu Win. si apoi ne-am gandit ca e mai bine sa uitam. Totusi la Edessa, sotul meu care nu le are cu biserica, m-a trimis sa aprind o lumanare.... In rest totul a fost de vis, mai putin ploaia din, cred, 28 mai din Thassos - cred ca scria ceva si Maria - cand drumul cu ferry a fost in orb iar pe insula pana la Potos destul de neplacut.
Nu stiu daca reusim sa revenim in septembrie ( depinde de serviciul sotului), speram amandoi !
Voi reveni cu traseul Bulgaria- Grecia peste o saptamana.
elviramvio
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 03, 2015 11:13 am
Localitate: Ilfov
Has thanked: 1 time
Been thanked: 164 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Mihaela » Mie Iun 10, 2015 7:54 pm

Concediu placut in continuare si fara incidente! Imi pare rau de patanie. Am patit si noi ceva similar pe DN1.
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde chronic » Lun Iun 15, 2015 3:46 pm

elviramvio scrie:Ieri am luat asigurarea medicala de calatorie multitravel de la Allianz : 64 lei persoana / 1 an / numar nelimitat de iesiri din tara cu acoperire primele 25 zile la fiecare iesire si extindere 15 zile in caz de accident major ce necesita spitalizare si nu recomanda deplasarea pacientului / PLANUL 1, adica toate tarile cu exceptia SUA, Canada si Romania (sau tari rezidenta asigurat). Pt cei ce practica sporturi diverse se plateste un plus, variabil, care poate duce la dublarea sumei, cei ce iau acest supliment trebuie sa ceara lamuriri caci sunt multe excluderi.
Am ales aceasta firma pt ca avem si casco de la ei; rca-ul era luat de la alta firma si pt a beneficia de extindere teritoriala am facut un supliment asigurare pt 16 zile, cost 15 euro la cursul bnr, la intoarcere expira rca si voi lua tot de la ei.
De asemeni un lucru de care am tinut seama este asiguratorul medical extern, in acest caz Mondial Assistance, varful de lance al asigurarilor medicale in Europa.
Sa nu o lungim, ca si recomandari pt cei ce cumpara o asigurare medicala de calatorie:
- cautati una din cele prime 3 firme de la noi care sunt serioase si ofera un asigurator extern de nadejde, fara sa fac reclama, n-am rude/prieteni ce lucreaza in domeniu, dar acestea sunt, pe langa cea de mai sus, Generali si Gothaer. Pt firmele care au asigurator extern Coris nu va recomand, se pare ca au probleme financiare si exceptand Turcia nu platesc ei direct ci turistul si in tara depune dosarul si -l asteapta pe Mos Vasile.
- pe polita OBLIGATORIU trebuie sa aveti nr de telefon al asiguratorului extern la care sa sunati voi sau medicul imediat ce a intervenit necazul pt a fi indrumati, respectiv, in cazul meu pt plata directa catre unitatea sanitara. Daca nu anuntati si ati platit servicii+medicamente, in primele 5 zile de la intoarcerea in tara depuneti dosarul pt rambursare cheltuieli.
- in ambele cazuri dar in mod special daca ati platit voi, dovediti intrarea/iesirea din tara cu : chitanta taxa pod, vigneta, factura cazare, bilet avion/autocar sau chiar cu chitanta benzinarie.
- asigurarea pe care am incheiat-o eu imi asigura servicii medicale in sistem de stat si privat, eliberare gratuita medicamente pe baza retetei, transport medical cu ambulanta in regim transfrontalier, repatriere corp in caz de deces, chiar decont pt o parte din convorbirile telefonice legate de incident, ceva asigurare pt cateva zile insotitor daca este cazul.
- inainte de a pleca interesati-va ce ofera sistemul de sanatate din tara de destinatie sau tranzit si aveti grija la acele polite cu fransiza, veti suporta suma trecuta pe ele, pt care ati semnat.
Despre cardul european de asigurari sociale de sanatate ( CEASS ) revin cand primesc, cerere depusa deja dar pot sa va spun ca este limitat la asigurarile sociale din tara respectiva, servicii aproximativ egale cu cele oferite cetatenilor proprii, ofera servicii medicale DE BAZA in caz de urgenta, fara transport medical spre tara si fara repatriere, cabinete si spitale de stat si, eventual private daca au contract cu casa de sanatate locala.
Asa cum spunea cineva, asigurarile medicale de calatorie sunt un rau necesar, preferabil sa le avem dar sa nu fie nevoie de ele.


Nu vreau sa ma bag ca musca in lapte dar citind totusi ce ai scris aici si mai jos, este un pic pe langa adevar.
Sunt de acord cu oricine care merge pe orice polita/produs care are incredere si care nu l-a dezamagit, totusi nu trebuie sa recomanzi lucruri din auzite ci cele experimentate pe pielea ta.
Observ ca recomanzi ca lumea sa cumpere polite ca scrie Mondial pe ele, acest "varf de lance".

Iti pot spune ca sunt mai multe firme decat cele 3 enumerate de tine, care sunt serioase si care ofera asigurator extern de nadejde. Acel asigurator extern nu prea exista (decat in anumite cazuri cand este o polita la care compania de asigurari din Romania este doar folosita ca fronting), banuiesc ca vrei sa te referi la compania de asistenta.
De unde se pare ca Coris are probleme financiare si ca exceptand Turcia nu platesc ei direct? Din experienta mea personala, Coris a platit direct....
" Daca nu anuntati si ati platit servicii+medicamente, in primele 5 zile de la intoarcerea in tara depuneti dosarul pt rambursare cheltuieli. " ??? de ce in primele 5 zile? pai si ce te faci daca in polita scrie ca trebuie sa anunti in 24 ore sau in 48 de ore? sau ca poti sa depui documente in 30 de zile....
Dovada cu iesirea/ intrarea in tara este pur si simplu pentru cazul tau ca ai o polita pe un an si cu perioade de 25 de zile consecutive....
Ce inseamna eliberare gratuita de medicamente? Adica te duci cu reteta la farmacie si ei iti dau gratis medicamente doar ca arati ca scrie Mondial pe polita?
Ai ramane cred mirata daca ai stii ca orice asigurare de calatorie de baza (chiar si la 20 lei) iti acopera "servicii medicale in sistem de stat si privat, eliberare gratuita medicamente pe baza retetei, transport medical cu ambulanta in regim transfrontalier, repatriere corp in caz de deces, chiar decont pt o parte din convorbirile telefonice legate de incident"
Unele chiar iti acopera si mai mult, gen bagaje, intarzieri avioane, raspundere civila, telefoane mobile, documente etc....
" asigurarile medicale de calatorie sunt un rau necesar" poate nu inteleg eu exact ce vrei sa zici, dar stiu cazuri unde fara o asigurare d-asta isi vindeau oamenii apartamentele. Mai bine zis sunt un lucru bun si necesar si care iti da o oarecare liniste privind concediul.
Daca nu ai inteles din ce am scris mai sus. lucrez in domeniu si imi cer scuze pentru mesajul meu care poate parea dur, dar chiar ai spus niste lucruri denaturate.

Ideea de baza e ca oricine vrea sa isi incheie asigurare sa citeasca atent conditiile. Suntem in Romania si asiguratorii au grija sa taie destul de mult la riscuri acoperite
chronic
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 15, 2015 2:50 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde Mihaela » Vin Iun 26, 2015 2:20 pm

Teo la asigurarea privata se plateste la nr de zile sau cum se procedeaza?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde teo » Vin Iun 26, 2015 3:04 pm

Mihaela scrie:Teo la asigurarea privata se plateste la nr de zile sau cum se procedeaza?

minim doua zile. fiecare asigurator are o politica de preturi. unii taxeaza pe zi, altii pe un anumit interval
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde callatis06 » Mar Sep 01, 2015 5:54 pm

Am aflat de curand de la un prieten de site-ul 9695.ro, al unui SRL din Bucuresti, care furnizeaza asigurari AUTO, printre altele.
Asadar mi-am cumparat deja un card de vacanta EXTRA care-mi da o oarecare liniste pentru drumul pe care il voi face zilele urmatoare in Thassos. Oricum am si CASCO, dar mi-am zis ca n-are ce strica, mai ales ca e si foarte ieftin. :)
In caz ca se apreciaza a fi reclama, rog un moderator sa "dilească" postul.
Am apreciat ca informatia poate fi interesanta pentru forumisti, mai ales ca asigurarea este valabila atat in Romania cat si in UE.
Avatar utilizator
callatis06
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 698
Membru din: Lun Iul 07, 2014 2:58 pm
Localitate: Mangalia
Has thanked: 8456 times
Been thanked: 3925 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde sir_ady » Lun Sep 07, 2015 1:21 pm

Si noi intentionam sa facem un card extra pentru vacanta. Sunt curios daca a apelat cineva la ei pana acum ... Cum se misca ?
sir_ady
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Oct 14, 2014 7:18 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 174 times

Re: Asigurari calatorie;Cardul European de Sanatate;Medicale

Mesaj necititde teo » Lun Sep 07, 2015 1:39 pm

callatis06 scrie:Am aflat de curand de la un prieten de site-ul 9695.ro, al unui SRL din Bucuresti, care furnizeaza asigurari AUTO, printre altele.
Asadar mi-am cumparat deja un card de vacanta EXTRA care-mi da o oarecare liniste pentru drumul pe care il voi face zilele urmatoare in Thassos. Oricum am si CASCO, dar mi-am zis ca n-are ce strica, mai ales ca e si foarte ieftin. :)
In caz ca se apreciaza a fi reclama, rog un moderator sa "dilească" postul.
Am apreciat ca informatia poate fi interesanta pentru forumisti, mai ales ca asigurarea este valabila atat in Romania cat si in UE.


daca imi permiti o corectie: ceea ce ai cumparat de la 9695 este un serviciu tip abonament, nu o asigurare.
ca sa fie asigurare trebuia sa fie emisa de catre un asigurator autorizat, sa fie un produs de asigurare, sa fie garantata iar tu sa ai calitatea de asigurat, nu de client.
din ce am auzit de 9695 se pare ca serviciile lor sunt ok. nu sunt sigur daca vand deja si produse de asigurari, trebuie sa indeplineasca niste cerinte legale. in spatele firmei e un fost mogulas tv :D
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron