Thassos 2018 mai merita?

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Thassos 2018 mai merita?

Mesaj necititde irbo » Dum Noi 26, 2017 2:59 pm

Buna. In 2018 planificasem concediul pt Thassos (ar fi prima data in aceasta zona). In Grecia am mai mers in Kefalonia (xi) vara ,kavala in vizita, etc. Citind aici pe forum inteleg ca lucrurile nu mai sunt tocmai ok in Thassos urmare inundatiilor, incediilor, etc. In acest caz mai merita concediul in Thassos, macar sa il vezi odata sau lucrurile s-au stricat atat de rau incat nu mai merita aceasta zona. Mentionez ca avem si 2 copii de 8 si 2 ani. Intentia noastra era pt Limenaria/potos functie de cum gasim cazare. Am dori sa combinam plaja cu obiective turistice...Ms mult
irbo
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 26, 2017 2:52 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 13 times

Re: Thassos 2018 - mai merita?

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Noi 26, 2017 7:33 pm

Pare ca intrebarea ar avea sens pentru unii ca mine, care la anul vor merge pentru a n-a oara (in cazul meu a sasea). Pentru cineva care n-a mai fost pana acum nu cred ca are sens, ori te hotarasti ori nu - nu ai termen propriu de comparatie. In cazul meu merita. Sau ca sa ma exprim in limba contemporana, "se merita". Dar sigur eu nu m-as duce in Potos.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: thassos 2018 mai merita?

Mesaj necititde Maria » Dum Noi 26, 2017 10:10 pm

Inundatiile nu au lasat urme vizibile in Thassos. Incendiul a ars destul de mult. Dar nu cred ca au afectat (incendiul&inundatiile) atat de mult frumusetea insulei. Din punctul meu de vedere, DA, merita!
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: thassos 2018 mai merita?

Mesaj necititde irbo » Lun Noi 27, 2017 9:04 am

Maria multumesc mult. Am hotarat sa nu anulam concediul in Thassos asa ca vom ramane pe Limeneria din pacate depind de altii si nu imi pot alege alta zona), insa fiind cu masina pot bantui cat doresc. Nu imi prea place sa stau locului. Pana in vara am timp sa citesc pe aici despre taverne bune si atractii, eventual ceva "tipsuri" pentru cei care au copii gasesc pe acest forum?
irbo
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Noi 26, 2017 2:52 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 13 times

Re: thassos 2018 mai merita?

Mesaj necititde tannu » Lun Noi 27, 2017 3:09 pm

Inundatii si incendii sunt peste tot in Grecia (si nu numai). Anul asta a ars juma' din Grecia si un sfert din Europa. la capitolul inundatii, tot cam asa. Daca mai pui la socoteala si cutremurele (care au ocolit Thassosul), probabil, vei alege sa mai dai o tura pe litoralul romanesc. Cat de bine te vei simti si cat de mult vei cheltui... depinde de multi factori.
Thassosul le-a avut pe ale lui. Urmele lasate in ultimii ani nu sunt asa vizibile si sunt in curs de vindecare. Am fost prezent si la incendii si la inundatii. Parerile de rau s-au redus simtitor vanzand puterea de renastere a insulei (ajutata, bineinteles, si de oamenii de acolo).
Eu zic ca merita.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Thassos 2018 - mai merita?

Mesaj necititde claz » Lun Noi 27, 2017 6:19 pm

Intrebarea corecta este daca noi meritam Thassos, nu daca Thassos merita :evil:
Glumesc, desigur.
Am fost anul acesta cu sotia si cu fetita de 2 ani si-un pic. Ne-am simtit excelent toti. Am facut greseala sa cautam cazare cat mai aproape de plaja in ideea de a nu merge mult pe jos. Am stat in Limenaria la 5 minute de plaja, plaja pe care am stat o ora in tot concediul. In rest am vizitat plajele deja consacrate, pe care nu le mai enumar aici... sunt topice dedicate. De mancat bine, am mancat in Panagia si Theologos. De asemenea la terasa hotelului Molos in Limenaria am mancat foarte bine si ieftin. Inainte sa sa intram prima oara la terasa Molos, am intrebat un ademenitor de-asta de statea la intrare daca au chicken soup (pentru copil), la care exclama ala "ciorbita de puuui! haideeee!!!".
Concediu placut :thumbup:
Schimb caiet studentesc A4 cu Audi similar.
claz
Consilier
 
Mesaje: 319
Membru din: Lun Aug 14, 2017 7:08 pm
Localitate: Brasov
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1329 times

Re: thassos 2018 mai merita?

Mesaj necititde Iulia » Sâm Dec 02, 2017 9:58 pm

Va referiti la inundatiile din toamna? Stiam ca au fost in Grecia Centrala..au afectat si Thassos? Am fost in mai 2017 ultima oara si da, se vad zonele afectate de incendiile din toamna lui 2016 dar sunt reduse ca dimensiuni prin comparatie cu suprafata insulei. E inca o insula extrem de verde si de frumoasa. A 3a oara am fost si inca am zone unde nu am ajuns desi m-am plimbat destul de mult. Doar gandul de a compara litoralul romanesc cu thassos..imi da senzatia de :crazy:
Iulia
 
Mesaje: 31
Membru din: Mie Oct 14, 2015 5:43 pm
Has thanked: 89 times
Been thanked: 133 times

Re: thassos 2018 mai merita?

Mesaj necititde roana71 » Mar Dec 05, 2017 10:00 am

Aceiasi intrebare mi-o pun si eu, dupa o vara in care am fost ptr prima data in Thassos. Sunt lucruri ptr care as mai merge o data, dar si lucruri ptr care as alege alta destinatie.

Ce nu mi-a placut: aglomeratia ( chiar daca am fost dupa 20 august, mi-e frica sa ma gandesc ce-i la inceputul lui august) , preturile imense la tot ( cazare, masa.....la TOT), statul in vama vreo 2 ore la dus, aprox 30 minute la intoarcere, drumurile de 2 ori pe zi pana la plaja - faceam plaja la Golden Beach sau la Paradise Beach, una era la 9 km cealalta la 3km....de la Ploiesti in Thassos sunt 640 km, noi am facut aproape 500 km pe insula :thumbup: - in 10 zile.

Ce mi-a placut: pai ...(aici am mai multe de scris) . Sa incep cu ferrybotul si cu pescarusii care-l insotesc, cazarea care desi a fost la un pret cam maricel ptr zona in care era- Kinira- a fost de departe cea mai ok intalnita pana acum (studio Aspa), plajele Paradise si Golden, de Marble....nu mai zic, taverna Irene din Potos- cea mai cea...nota 11....dulceata de la Giannis :D - fii-mea ar vrea sa dau o fuga pana acolo sa-i mai iau :D - si altele care nu-mi mai vin acum in minte.

Nu mi-a placut Skala Potamia, nici Potos-ul. Daca m-as mai duce as lua cazare in Skala Panagia sa fiu aproape de plaja, sau undeva in sudul insulei sau pe partea de vest, ca sa colind si pe acolo, ca anul asta n-am apucat. Am cerut deja 2 oferte, una in Skala Panagia si cealalta in Astris . De la prima am primit raspuns si desi imi place mult (Apollonio ) nu dau 800-900 euro ptr cazarea pe 10 nopti . De la cealalta (Oinochoe) nu am primit raspuns desi cred ca e aproape o luna de cand i-am scris, dar mai astept.

In functie de ce preturi voi gasi ptr cazare voi decide daca raman la Thassos ptr vara 2018 sau aleg altceva ( Stavros ptr ca-i mai aproape sau Pelion-ul ca-i mai salbatic).
roana71
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 04, 2017 10:41 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times


Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


cron