Thassos 2022

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Thassos 2022

Mesaj necititde yuliansch » Lun Mai 30, 2022 1:40 pm

Buna ziua,
In data de 10 Iunie vom pleca pentru o saptamana in Thassos si m-ar interesa , daca ma puteti ajuta:
- care ar fi noile preturi in zona Golden Beach / Paradise Beach: sezlonguri , taverne. Am inteles ca s-au scumpit sezlongurile , de la 7 eur la 20??? :shock:
- imi puteti spune cate ceva despre Villa Herih: proprietari , conditii de cazare
- cum este apa marii acum ?
Multumesc.
yuliansch
 
Mesaje: 45
Membru din: Dum Aug 21, 2016 3:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 41 times

Re: Thassos 2022

Mesaj necititde demential » Mar Mai 31, 2022 8:47 am

Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos 2022

Mesaj necititde demential » Joi Aug 11, 2022 3:06 am

Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Thassos 2022

Mesaj necititde cristi68 » Vin Aug 19, 2022 11:00 am

Bună ziua,
Scriu aceste rânduri în calitate de îndrăgostit iremediabil față de Grecia, încă de pe vremea când aveai nevoie de pașaport pentru a călători în această țară frumoasă și care îți transmite un sentiment minunat de bucurie, liniște și frumusețe!
Vă pot spune că încă de la primul sejur efectuat acolo (Nei Pori) am avut intenția de a mă muta în Grecia, atât de minunat mă simțeam, încât nu mai vroiam să plec niciodată de acolo (intenția nu a dispărut nici acum la aproape 20 de ani de la acel moment)! Oameni minunați, locuri minunate, obiceiuri frumoase, mâncare variată, bună și îndestulătoare, atenții gratuite, din partea casei, apa limpede și de un azur inconfundabil, insulele de vis, mare, plajă și munte în același loc, etc. De fiecare dată când mă apropiam de granița Greciei, pur și simplu mi se ridica părul pe mâini, simțeam că nu mai am răbdare să ajung pe acest tărâm minunat! An de an, idiferent de locație, m-am simțit extraordinar pe aceste meleaguri!
Dar, cum întotdeauna există un dar, trebuie să recunosc că, ceea ce de altfel au observat majoritatea turiștilor în perioada imediată marei crize din Grecia, s-au produs modificări, nu foarte mari , dar sesizabile de către un turist cu vechime pe aceste meleaguri! Oamenii nu mai sunt la fel de sociabili, politicoși, ospitalieri, așa cum erau în urmă cu câțiva ani! Au cam dispărut șezlongurile gratuite pe plajă, aperitivul sau desertul gratuit din partea casei, prețurile au crescut (ca peste tot de altfel)!
Acum, dacă vrei un șezlong pe plajă, trebuie să faci consumație de minim 5 euro de șezlong sau să plătești această sumă (oricum e mult mai ieftin decât pe plajele din România)! Au rîmas în continuare plocurile de parcare gratuite peste tot și aproape că nu există loc fără să ai posibilitatea de a parca autoturismul, cel puțin pe Thassos, unde am fost de curând (04 - 11 august 2022).
În concluzie, și grecii au început să se acomodeze turiștilor străini și obiceiurilor acestora, doar sunt și ei tot oameni, nu!
Oricum, deocamdată tot Grecia rămâne în fața litoralului românesc cu prețuri nesimțite, pline de vedete de carton, șmecheri cocalari de toate genurile, nesimțirea prezentă peste tot (parcă o simți în aer), înghesuială la maxim și mizerie la maxim, cu patroni care vor să se îmbogățească peste noapte, care îți oferă condiții românești la prețuri de Coasta de Azur (ba chiar și francezii sunt invidioși că i-am cam depășit la prețuri, nu și la condiții bien sur).
Na échete mia ómorfi méra kai ta léme sýntoma (O zi bună și să ne vedem cu bine)! KALIMERA!!
cristi68
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 19, 2022 10:27 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times


Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori