Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Obiective turistice

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mar Aug 16, 2016 8:26 am

tannu scrie:Am citit pe niste bloguri si cred ca si pe aici, pe forum, de "Castelul din Potos". Eu nu stiu sa existe vreun castel in Potos, asa ca daca ar putea sa ma lamureasca cineva, as fi foarte recunoscator.

Aici nu cred, ca il muscam :)
Nu avem castel in Potos. Unde se termina plaja San Antonio, sus pe deal, sunt niste ruine, dar nici vorba de castel.
Mai sunt ruine la Kastro, Palataki in Limenaria, un hotel in Limenaria si niste studiouri in Skala Potamia cu numele asta.
Confunda sau au baut prea mult, insolatie, something...
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mar Aug 16, 2016 8:27 am

Mai sunt niste ruine in Limenaria, pozasem eu de acolo niste apusuri. Barut Hana, unde isi tineau turcii armele, dar nici vorba de castel
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde tannu » Mar Aug 16, 2016 9:46 am

http://travel4you.ro/Thassos_autocar_iasi-427859

http://www.supereva.ro/info.asp?id=869

Am gasit si aici: http://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid ... e--thassos
Este exact ghidul utilizatorului demential, ghid care exista si undeva pe forum.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde Maria » Mar Aug 16, 2016 9:58 am

tannu scrie:http://travel4you.ro/Thassos_autocar_iasi-427859
http://www.supereva.ro/info.asp?id=869

Astia mi se pare ca au copiat unul de la altul.
Acuma pe bune, Potos-ul este o localitate "noua", cine sa faca aici castele?
Tu ai mai fost in Potos, un castel ar trebui sa aiba niste dimensiuni care sa il faca observabil, ca doar nu l-au camuflat localnicii.
Pe amfostacolo, pare foarte convingator postul. Dar castelul lipseste cu desavarsire.
Si daca citesti mai jos, apare si surpriza: - cupcake [08.11.09 01:40:04]
am o rugaminte,daca postul nu este ok,tinand cont ca eu personal nu am vazut tot ce este scris mai sus,rog ca domnul admin sa stearga postul,daca este ok sper sa ne fie de folos pe viitor

Mai e amfiteatrul ala langa dig...
Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde tannu » Mie Aug 17, 2016 10:51 am

Pai asta e, ca ma tot duc acolo de cativa ani si nema ruine, nema castel. Ma gandesc ca cineva o fi confundat zonele, la un momemt dat, si a plasat castelul/conacul din Limenaria, in Potos. Apoi a urmat un copy/paste continuu.

Pana la urma, toate oraselele astea nu erau decat noste amenajari pescaresti pt locuitorii din munti, care s-au transformat in orasele locuite. De aceea si corespund. Kazaviti-Prinos, Theologos-Potos, Kastro-Limenaria.

Speram ca am omis eu ceva... Desi, la 10 m patrati, cat are Potos, nu prea imi venea sa cred.
Multe se trec cu vederea, dar putine se uita
Avatar utilizator
tannu
 
Mesaje: 136
Membru din: Joi Iul 02, 2015 2:15 pm
Has thanked: 793 times
Been thanked: 431 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde April » Dum Sep 18, 2016 8:38 am

Intrebare de la prietena mea din Filipine:
"In my mind, I am wondering if Thassos is the same as Tarsus in the old Testament bible. There was an account in the old testament that the prophet Jonah did not obey God's command to go to Nineveh but instead sailed to Tarsus."
Stie cineva raspunsul?

Deocamdata am gasit "Shakespeare’s Tharsus: Thasos or Tarsus?"
https://craftytheatre.wordpress.com/201 ... rsus-pt-1/
si: To Thasos with Shakespeare to guide us!
https://craftytheatre.wordpress.com/201 ... -guide-us/

"The Agora, just metres inland from ancient boat sheds and marina, was a place of interest in forming the possible cityscape of Shakespeare’s Tharsus. It was the heart of the ancient city.
Could this archaeological site be all that is left of:

This Tharsus…
A city, on whom plenty held full hand,
For riches strew’d herself even in the street;
Whose towers bore heads so high, they kissed the clouds,
And strangers ne’er beheld, but wondered at…"
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde demential » Lun Dec 05, 2016 1:34 pm

Pentru ca nu era vremea de plaja am vizitat un muzeu. Primul muzeu pe care il vizitez in Thassos :) De arheologie, in Limenas viewtopic.php?f=40&t=168&start=75 .
1 euro intrarea :)
#part1
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde demential » Mar Dec 06, 2016 5:11 pm

sa stiti ca sunt multe de vazut in muzeu, cred ca am pozat maxim 10%. si acolo live se vad mult mai clar si mai frumos :D
m-am mirat cand am gasit asta, printre exponate:
IMG_0219.JPG
#part2 in muzeul de Arheologie din Limenas viewtopic.php?p=56162#p56162 :
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde demential » Joi Iul 20, 2017 8:15 am

Acum vad mai sus ca muzeul din Limenas i-a placut doar lui Florin. Inteleg ca nu reprezinta o atractie pentru voi istoria locului si conexiunile antice pe care le-a avut...
Duminica pe 25 iunie am fost cu o parte din grup la Aliki viewtopic.php?p=62732#p62732 , DOAR in plimbare.
Am facut si cateva poze, pentru ca aici am cam facut din toate unghiurile posibile :D
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Sep 02, 2018 12:58 pm

De cand a fost @demential acolo, muzeul de arheologie a schimbat cate ceva la orar si la tarif. Inchid la 19.30 si e 2 euro exclusiv pentru adulti (minorii nu platesc). Am ajuns cam tarzior, pe la 18 si ceva. Ar trebui sa aveti in vedere macar un ddoua ore si jumatate, daca nu vreti sa alergati incercand sa cititi etichetele care sunt scrise cam marunt si cam obscure, atat ca iluminat cat si ca explicatii oferite. Cum ar zice Hagi, e un muzeu dragut dar merita vizitat.
muzeu arheologie limenas orar.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Muzee, monumente si situri arheologice in Thassos

Mesaj necititde April » Lun Feb 22, 2021 7:36 pm

Muzeul Louvre returnează insulei Thassos trei basoreliefuri de marmură antică. Acestea au fost expuse la Muzeul Luvru din Paris, fiind descoperite în 1864 de arheologul Emmanuel Miller în timpul săpăturilor în așa-numitul Passage of Theories.
Pasajul teoriilor a fost un coridor alcătuit din doi pereți paraleli de marmură, de 11 m lungime, amplasat în colțul de nord-est al vechii piețe din Thassos, Agora, asigurând legătura cu zidurile cetății, către vechile sanctuare - Artemisio, Dionysio și Poseidon.
Th.png
In mijlocul unui perete era o placă de marmură cu figuri în relief, care îl înfățișau pe Apollo cu o chitară în mână, încadrat de o figură feminină pe o parte și de trei nimfe pe cealaltă parte. Cea de-a doua placă îl înfățișează pe Mercur și mai multe figuri feminine.
Sunt datate între 480 î.Hr. - 465 î.Hr. și sunt dovezi importante ale artei sculpturale care a înflorit pe insulă încă din vremurile arhaice.
Basoreliefurile vor fi incluse în expoziția permanentă a Muzeului Arheologic din Thassos, Școala franceză de arheologie și Eforatul antichităților din Kavala-Thassos planificând pentru la vară o serie de evenimente pentru a onora revenirea în Thassos a vestigiilor antice.
Sursa: Keep Talking Greece
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Anterior

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori