Ypsario

Obiective turistice

Re: Ypsario

Mesaj necititde Tabby » Joi Mai 13, 2021 10:53 am

Pfff...ȘTIUUUU ..."te citisem" :lolno: adică îți citisem toate indicațiile și sincer mi s-au părut extrem de alambicate ,mai exact complicate :crazy: explicațiile tale așa că, am crezut că voi descoperi eu America mai repede ... oricum încercarea a fost de genul hai sa vedem dacă ne iese , drept dovadă am eșuat.

P.S. Anul acesta sper să am ghizi locali ! :D
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Joi Mai 13, 2021 11:20 am

Tabby scrie:adică îți citisem toate indicațiile și sincer mi s-au părut extrem de alambicate ,mai exact complicate

Adevarul ca eu gandesc mai repede decat vorbesc, cat despre scris, ce sa mai zic!?
Anul acesta sper să am ghizi locali

Poate ajung și eu pe insulă vara asta, că doar nu m-am vaccinat degeaba și nimerim aceiași perioadă.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde April » Dum Mai 16, 2021 6:43 pm

Nici aici nu-i?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mai 16, 2021 6:44 pm

April scrie:Nici aici nu-i?
Ba, acolo îi

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Azdica » Mar Iun 15, 2021 1:31 pm

Salutare! Am urcat pe Ipsario acum o saptamana, pe traseul explicat de damblagiu! Foarte ok! Multumesc.

Din cauza ploilor cazute in ultimele 2-3 saptamani, drumul pe anumite portiuni nu se poate parcurge cu masina break (distanta mare intre axe) sau masina cu garda joasa! Ideal ar fi inchirierea unui Suzuki Jimny, care face toti banii. Cu benzina de 15 euro, am urcat pe varf si am coborat prin Kastro catre Limenaria. Privelisti de exceptie.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Azdica
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 12, 2021 6:48 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Tabby » Mie Iun 16, 2021 8:12 pm

My dream came true :wave:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde PPV » Sâm Iul 17, 2021 10:16 am

Urmând indicatiile lui damblagiu (multumim pentru postare!), am urcat in 07.07.2021 pe Ypsario.
Drumul se prezintă bine si poate fi facut (in acest moment) in opinia mea cu orice masina cu gardă la sol peste 16cm, însă cu atentie sa nu tăiați cauciucurile in zonele cu pietre ascutite.
Atasez o poza cu o porțiune dintr-o hartă de drumetii care sper sa va ajute sa urmăriți si mai usor indicatiile lui damblagiu.
O informație suplimentara: drumul dinspre Limenaria ( varianta 1) este in lucru (se lucrează podul dinaintea intersecției in forma de Y si nu se poate trece), de aceea varianta de urmat in acest moment (iulie 2021) este Varianta 2. din Skala Maries (Marion).
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
PPV
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 05, 2021 8:21 am
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Lucian121 » Mie Iul 13, 2022 11:45 am

Salutare!
Drumul dat de GMaps este ok? (Vreau sa urc cu un Ford Puma)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Lucian121
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 13, 2022 11:34 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Joi Iul 14, 2022 1:50 pm

Lucian121 scrie:Salutare!
Drumul dat de GMaps este ok?


Nu

Trimis de pe al meu motorola edge 20 folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Byt3m33 » Vin Aug 12, 2022 9:25 pm

damblagiu scrie:Am vazut ca multi nu au reusit sa ajunga la Ypsario pentru ca nu au gasit drumul sau s-au ratacit. Pentru asta am sa descriu cum se ajunge cu masina acolo. Prima etapa e cea de sosea pana in localitatea Maries. Varianta 1. se face dreapta in Limenaria cum vi dinspre Potos urmarind indicatorul "Maries". Se ajunge la o intersectie in forma de "Y"unde pe stanga e o statie de betoane. Aici se face dreapta. Varianta 2. din Skala Maries (Marion). venind dinspre Limenas se face dreapta pe a 2 intrare in localitate si imediat stanga in asa fel incat se trece pe sub podul respectiv. De aici se merge cam 3km. pana se ajunge la intersectia cu statia de betoane, asta fiind pe dreapta acum. De aici se merge in continuare inca 9-10 km pana in Maries. la intrarea in localitate e o bifurcatie unde se face dreapta, pe o strada ingusta. dupa circa 5-600m se iese din localitate pe un drum forestier bun. Se merge in continuare pe drumul asta pana se ajunge la lacul Maries. De aici seurca in continuare pana la prima intersectie unde se face dreapta. (poza 1.2.) se urca in continuare pana la urmatoarea intersectie unde se face stanga. (pozele 3.4.5.) la urmatoarea se face dreapta. (poze 6.7.8.9). Restul intersectiilor sunt cu drumuri secundare care nu pun probleme in a le deosebi.


Confirm indicatiile de mai sus. Am ajuns azi (august 2022) pana in varful Ypsario cu un Suzuky Jimny de la Potos Rentals si doi copii (2 si 5 ani). Drumul este practicabil cu un off road sau cu o masina cu garda mai inalta. Nu pune probleme deosebite. Ca si comparatie, drumul spre Marble Beach mi s-a parut ceva mai greu, raportat la pante si denivelari.

Pentru a verifica daca drumurile sunt deschise (acum doua zile s-a produs incendiul in Skala Potamia) am sunat la Politia Limenas - +302593022500.

Experienta merita toate eforturile. Atat drumul cat si panorama de sus sunt deosebite!

Multumesc pentru indicatii si drumuri bune tuturor celor care se aventureaza!
Byt3m33
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 11, 2022 10:18 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Ypsario

Mesaj necititde Toaderro » Dum Iun 25, 2023 9:59 pm

Azdica scrie:Salutare! Am urcat pe Ipsario acum o saptamana, pe traseul explicat de damblagiu! Foarte ok! Multumesc.

Din cauza ploilor cazute in ultimele 2-3 saptamani, drumul pe anumite portiuni nu se poate parcurge cu masina break (distanta mare intre axe) sau masina cu garda joasa! Ideal ar fi inchirierea unui Suzuki Jimny, care face toti banii. Cu benzina de 15 euro, am urcat pe varf si am coborat prin Kastro catre Limenaria. Privelisti de exceptie.


De unde recomanzi sa inchiriem un Jimmy? Ai vre-un contact acolo?
Toaderro
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 25, 2023 9:46 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time

Re: Ypsario

Mesaj necititde damblagiu » Dum Aug 27, 2023 5:46 pm

https://www.forumthassos.ro/viewtopic.p ... &t=40#p266

Mă bucur că după atâta amar de vreme postarea mea rămâne cea mai precisă "aplicatie" cu care puteți ajunge pe vârf.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Anterior

Înapoi la Atractii si harti Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron