Cum sa construiesti o casa

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Mar 28, 2015 2:55 pm

Deschid topicul asta pentru cei care sunt hotarati sa-si construiasca singuri o casa in regie proprie. In acelasi timp cei care isi construiesc cu ajutorul unei firme specializate se pot informa ce trebuie sa urmareasca pe parcursul constructiei. Constructia unei case nu e o treaba chiar asa simpla si o greseala f. mica poate avea repercursiuni majore cu costuri f. mari de remediere. Asteptam intrebari de la cei care pleaca pe acest drum precum si recomandari de la cei trecuti prin astfel de experienta. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde iuliangrecu » Sâm Mar 28, 2015 9:29 pm

Si noi cochetam cu ideea ridicarii unei case, recomandare site: http://www.5oferte.ro
>
> 5oferte.ro este o platforma de conectare a cererii cu oferta. 
>
> Clientii posteaza lucrarile, firmele isi listeaza serviciile , platforma face conexiunea.Gratuit !
>
> Veti gasi pe platforma firme si servicii din domenii multiple , dar majoritatea sunt firme de constructii si amenajari de interior.Fie ca esti in cautarea celor mai bune preturi in constructii sau a unei echipe serioase care sa se ocupe de renovarea unui apartament , aici le gasesti. Vrei sa obtii cele mai  bune cotatii la  manopera  in constructii sau cele mai bune tarife pentru amenajarea unui  apartament   a unei bai sau a unei  bucatarii ? Aici este locul ideal.Cauti o echipa pentru termoizolarea unei fatade, sau vrei sa afli cele mai bune preturi la termopan? In doar citeva click-uri poti primi rapid cinci  oferte.Ai nevoie de un instalator sau electrician si nu stii unde sa cauti ? Sunt la citeva click-uri distanta pe platforma noastra.
>
> Platforma grupeaza firme capabile sa efectueze orice lucrare de constructii sau mai amplu orice lucrare  legata de casa , de la conceperea ei de catre arhitect si cei care intervin in procesul de avizare/autorizare pina la cei care pot furniza mobila de bucatarie si restul mobilerului necesar pentru a amenaja un camin de vis.
>
> Astfel, 5oferte.ro este un website benefic si pentru cei ce au firme de constructii, cat si pentru cei ce au diverse lucrari de efectuat
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde damblagiu » Dum Mar 29, 2015 8:54 pm

Topicul nu-si propune sa recomande firme de constructii sau echipe de muncitori, ci sa sti ce sa ceri si sa controlezi la firmele si echipele mentionate mai sus. In constructii o lucrare prost facuta se poate masca usor. Daca nu sti sa verifici iti dai seama mult prea tarziu si atunci remediezi cu costuri mari. Nu mai vorbesc daca o astfel de lucrare prost facuta e in structura de rezistenta. Sa nu aveti pb- din astea! Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Mar 29, 2015 10:08 pm

damblagiu scrie:Topicul nu-si propune sa recomande firme de constructii sau echipe de muncitori, ci sa sti ce sa ceri si sa controlezi la firmele si echipele mentionate mai sus. In constructii o lucrare prost facuta se poate masca usor. Daca nu sti sa verifici iti dai seama mult prea tarziu si atunci remediezi cu costuri mari. Nu mai vorbesc daca o astfel de lucrare prost facuta e in structura de rezistenta. Sa nu aveti pb- din astea! Bafta

In cazul asta, nu pot sa dau sfaturi, inca nu mi-am ridicat propria casa.
Despre situl in cauza citisem ca sunt destul de profi, posibil sa fie ajutator ;)
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde demential » Mie Apr 01, 2015 10:45 am

Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 01, 2015 11:02 am

demential scrie:damblagiu, merita ?


In primul rand la alegerea (proiectarea) unei case trebuie sa ti cont de ce-ti doresti de la casa aia. Casa prezentata de tine e perfecta pt casa de vacanta unde sa locuiesti mai mult vara. Pretul e mic dar necesita cheltueli de intretinere mai mari decat o casa de aceiasi dimensiune din zidarie. Diferenta de pret dintre ele dupa cca 8-10 ani tinde sa fie egala. Cam atat. Daca mai sunt intrebari le astept. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde Mihaela » Mie Apr 01, 2015 12:44 pm

Felicitari damblagiu pt deschiderea acestui topic! :clap:
Inainte de a ajunge la constructia casei trebuie avut in proprietate un teren. Spune-ne cum trebuie sa fie acesta:deschidere, ce utilitati trebuie sa aiba in apropiere, deschidere, orientare, etc. Ce zone periferice pe langa Bucuresti recomanzi?
Fan inrait Masha and the Bear
Avatar utilizator
Mihaela
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 989
Membru din: Lun Feb 24, 2014 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 1396 times
Been thanked: 3048 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde damblagiu » Mie Apr 01, 2015 1:56 pm

Mihaela scrie: Spune-ne cum trebuie sa fie acesta:deschidere, ce utilitati trebuie sa aiba in apropiere, deschidere, orientare, etc. Ce zone periferice pe langa Bucuresti recomanzi?


Cu cat are mai multe utilitati are terenul cu atat e mai bine. Trebuie sa aiba minim curent. Daca are si gaz e f. bine. Apa si canalizarea se poat inlocui f. bine cu put si fosa septica. In ce priveste terenil trebuie sa fie dreptunghiular cu deschidere minim, latimea casei +6m. Marimea, daca tinem seama doar de confort trebuie sa fie de 1000mp, dar necesita munca si timp mult pt intretinere. Avand in vedere ca legea permite construirea pe 30% din suprafata, la o casa normala cu amprenta la sol de 120mp cu drumuri, alei si terase rezulta cca 400mp. In ce priveste locatia trebuie tinut cont de istoric. Sa nu cumva sa fi fost groapa de gunoi, oficiala sau neoficiala. Un fost teren agricol e cel mai bun. Daca exista si un studiu geo e bine. Inainte de achizitionarea terenului trebuie vazut si o harta topo, sau cel mai bine in momentul unei ploi torentiale (sau una de mai multe zile) vezi ce se intampla cu apa. Nu trebuie sa balteasca pe teren. Ca zona in jurul Bucurestiului depinde unde ai serviciul. Mai conteaza si accesul. De regula urmareste la ora 7-8 dimineata cat e de aglomerat pe sensul spre Bucuresti si la 17-18 pe sensul invers. Cam atat deocamdata
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde HHR » Joi Apr 07, 2016 7:29 am

Cu casa treburile sunt destul de nasoale. Chiar daca faci cu firma, in cele din urma, tot la o semiregie proprie (destul de oneroasa) ajungi. Am inceput cu firma, de fapt firma a inceput cartierul, pana la ridicarea peretilor, undeva in intervalul 2013-2014 treaba a fost simpla; nici nu`mi dadea prin cap sa fac vizite pe santier (oricum nu ma pricep la treburi d`astea complicate). Cu interiorul au inceput dificultatile. Ne`am trezit cu o scara evantai, numa buna sa`ti rupi gatul in miez de nuapte. Am zis stop, vreau cu platforma. Mi`au zis nu se puate. Pana la urma s`a putut. Nu stiu care usa nu era dreapta, vreau alta, am zis. Nu se poate, mi`au zis. Pana la urma s`a putut.Incet, casa a ramas intr`un stadiu semi si a inceput alergatura dupa muncitori. I`am invatat pe toti: Marian, Cornel, Tanase, Gabitzu, Grasu`, Sobolanu ..etc. Am invatat sa comunic cu ei partial verbal. Ii spun unuia, cand facem cutare lucru ? Sunt doua scenarii posibile, se apuca de treaba (mai rar) sau se scarpina pe cap si incepe evaziv ... nu stiu, ca mai am si alte lucrari. Semnul e clar, vrea bani. Ii dai si speri sa se apuce a doua zi. E posibil sa ramai cu speranta ... care muare ultima dar, tot muare. Mai e si faza cand se apuca imediat de treaba si o lasa neterminata, exact pe ultima suta de metri. Semn clar ca trebuie sa mai decartezi. Hai ca va mai zic mai incolo ca m`a sunat parchetarul....
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde damblagiu » Joi Apr 07, 2016 9:10 am

Vezi mai HHeRe de ce nu mai scriu eu pe forum!? pai eu vorbesc eu aud. V-am spus sa nu va zgarciti la 2-300 de euro si sa va angajati un diriginte de santier. Daca nu o faceti nu legea o fentati ci va fentati singuri. V-am spus inainte de demararea lucrarilor sa studiati bine proiectul in asa fel incat cand il puneti in opera sa nu mai modificati nimic. Orice modificare il exonereaza de raspundere pe proiectant si constructor. In caz de ceva, doamne fereste sunteti singurul raspunzator si veti ramane nauci uitandu-va in jur, ce vor astea de la mine de tot trag in toate partile.!?
Acum nu blama toate firmele de constructii. Nu prea am inteles care e situatia ta, dar daca e asa cum banuiesc ei au dreptate. Ei au contract cu dezvoltatorul si pt ei el e beneficiarul. Tu nu poti discuta cu ei decat prin intermediul dezvoltatorului. Zi merci ca te-au lasat sa intri pe santier. Au incalcat legea.
In legatura cu finisajele facute in regie proprie sunt intrutotul de acord cu conditia sa fi documentat cu preturile la manopera si sa sti sa "te misti" printre meseriasi. Eu te-am ajutat dandu-ti telefonul ala care stie sa comunice cu ei. Acu' tu doar trebuie sa-l folosesti.
Cand mesterul incepe sa se scarpine dupa ceafa, ii spui umil simtindu-te vinovat ca l-ai deranjat, lasa ca gasesc pe altcineva. Te intorci spasit si pleci. Sunt doua posibilitati; 1 va striga dupa tine sa te intorci si o vei face, dar o vei face pe cai mari. Te faci ca nu-l auzi. Il lasi sa strige de 2-3 ori. Cand te intorci Ii comunici ca nu dai arvuna. Primii bani ii dai la 1/3 sau 1/2 din lucrare, functie de marimea, implicit durata lucrarii. Platesti stadiul fizic-20% garantie de buna executie pe care o vei returna la finalul lucrarii. 2 Vei gasi fara pb-e, pe vremurile astea pe altul, dar se va duce vorba, -ba e al dracu asta, nu poate fi fraierit.
In rest, bafta si sa o stapanesti sanatos.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde HHR » Vin Apr 08, 2016 7:06 am

La urmatoarea casa voi tine seama, fara indoiala, de sfaturile tale. In plus, am acumulat si ceva experienta in domeniu. Cultura mea tehnica s`a imbogatit considerabil. Notiuni, pana acum straine, ... nipluri, dibluri, bariera de trecere, (n)imbus, kant (mai pikant bai, mai pikant, grijania lui de dulap !), gura de vizitare, teava de fi nu-stiu-cat, racorduri, coltare, mana curenta, distantiere, dezumidificatuare (uitasem initial denumirea si la magazin am cerut tampuane), la rosu, glafuri, doze, nulul ... etc, mi`au devenit familiare si, de ce nu, fuarte dragi. Nu pot nega faptul ca ceva cunostinte aveam inainte de a intra in aventura asta, stiam vag de: pensula, trafalet, lavabil, calorifer, centrala termica, pod, izolare termica ...etc.. Dar, oricate cunostinte ai avea in domeniu, meseriasul te simte ca nu esti doxa si te incuie la fiecare incercare de a arata ca esti, oarecum, cunoscator.Te juaca din cantitati. Are ochiul format. Ii spui, in camera asta vreau culoarea cutare si iti aduc o galeata de 5 kile de oskar. Se uita atent, masoara cu privirea peretii, lasa un moment psihologic de vreo 10 secunde ... si zice ... ntz, cinshpe kile ... si daca mai trebuie va sun. La final, pentru lucrarile ce depasesc ceea ce si`a asumat firma, il intrebi cat te costa. Brusc, ia o atitudine de crestin precrucificat si spune ... eh, cat va lasa inima. Iti spui in gand, daca`i sti matale cat ma lasa pe mine inima .... dar, bagi mana in buzunar si scoti mai mult decat valoarea estimata potrivit propriilor criterii. Noi sa fim sanatosi si tuata lumea multumita !
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde Sindrom » Vin Apr 08, 2016 9:31 pm

Mie daca imi zice cineva sa-i dau cat ma lasa inima i-o zic simplu ca nu ma lasa delocnca sunt zgarcit de fel. Mai insist odata, daca nu zice nimic la revedere ca nu ma rog de nimeni sa dau bani.

Cat despre casa...ar trebui înainte sa va cunoasteti nevoile si sa tineti cont de toate variabilele inainte de a va apuca. Si aici ma refer de la locatia aleasa pana la scoala copilului si intretinerea masinii+intretinerea casei impreuna cu eventualele investiții.
Apoi...fie apelati la cineva de incredere ce va face recomandari (incepand de la tipul cimentului si adancimea sapaturii pana la tigla de pe casa). Apoi...ce va fi...resedinta sau casa de vacanta?

Ca o recomandare...nu faceti rabat la materiale. Am vazut in ultimii ani destule case care aaparent aratau bine dar dupa 6 luni au inceput ba cu infiltratii, ba cu mucegai, ba cu fisuri si lista poate continua. Numai zic de pereti strambi si alte inconveniente.

La sfarsit adaugati sumei obtinute minim 15% in plus pentru a ajunge la un pret corect.


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Apr 09, 2016 4:44 pm

HHR scrie: Ii spui, in camera asta vreau culoarea cutare si iti aduc o galeata de 5 kile de oskar. Se uita atent, masoara cu privirea peretii, lasa un moment psihologic de vreo 10 secunde ... si zice ... ntz, cinshpe kile ... si daca mai trebuie va sun.


HHeRe de cate ori vad reclama asta ma gandesc la voi si rad ca prostu. Sti ca noua constructorilor nu ne trebuie mult sa radem.
https://www.youtube.com/watch?v=1J2Vn00 ... tml5=False

De unde ti-a rezultat tie cate kg de vopsea lavabila trebuie si de unde meseriasului? Consumul specific e de 200g/mp. la o trecere .......samanta de dovleac :lol: :lol: :lol:
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde mjustin » Lun Mai 23, 2016 3:09 pm

Vad ca nu sunt singurul care ma familiarizez cu denumirile ;)
In curand termin tencuirea interioara si ajung ... la incalzire. Avand suprafete vitrate mari ma gandeam la incalzire in pardoseala. Apare intrebarea: de unde, cum, ce fel... Precizez ca am gazul la poarta asa ca centrala va folosi gaz. Ceva recomnadari imi puteti face? Multumesc.
Avatar utilizator
mjustin
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Aug 13, 2014 8:11 am
Localitate: Galati
Has thanked: 251 times
Been thanked: 161 times

Re: Cum sa construiesti o casa

Mesaj necititde Ade » Mie Mai 25, 2016 5:30 pm

Ne-am luat cada asta...soarta si predestinarea :shock:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 29 vizitatori


cron