Lumea Cafelei

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Dum Feb 21, 2021 12:43 pm

Tabby scrie:Doamne iartă-mă , păi dacă bei cafea la ora asta mai dormi noaptea ?!? :o


Păi tocmai ăsta e interesul. Ce, vrei să se stingă neamu!?
După mulți ani de experimentări cu tot felul de aparate am rămas tot la ibric. Macin cafeaua foarte bine. Pentru o cafea tare pun apa la fiert odată cu cafeaua. O dau de trei ori în clocot după care o pun în ceașcă. Aveam ceașca mea preferată, puțin ciobită pe care am salvat-o de doua ori de la gunoi. A treia oara nu am mai fost așa iute. Pentru o cafea mai puțin tare dar cu aromă și caimac, fierb apa, iar când dă în clocot o iau de pe aragaz și pun cafeaua. O acopăr cu farfuria de la ceașcă și aștept circa 5 minute după care o torn în ceașcă și o consum.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 24, 2021 12:17 pm

damblagiu scrie:Aveam ceașca mea preferată, puțin ciobită pe care am salvat-o de doua ori de la gunoi. A treia oara nu am mai fost așa iute.


Am gasit o poza cu ceasca mea preferata care acum e de mult oale si ulcele, cum s-ar zice.
IMG-20210224-WA0000.jpg
Primul lucru pe care am învățat să îl fac, cam pe la 9 ani se întâmpla asta, a fost cafeaua , la ibric

Am practicat atletismul, iar antrenorul imi interzicea cu desavarsire consumul de alcool si cafea. Pana si sarea trebuia sa o consum in mod moderat. Din cauza asta cafea am inceput sa consum dupa 22-23 ani. Ca si tine am avut o tentativa de preparare a cafelei tot pe la varsta aia. Auzisem de cafea cu ciocolata si intr-o dimineata, singur acasa, m-am apucat sa prepar si eu asa ceva. Tot fierbeam ibricul in care pusesem ceva cafea si topeam in ea cubulete de ciocolata. Cand am pus preparatul in ceasca s a inchegat si nu mai vrea sa curga din ceasca.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Tabby » Mie Feb 24, 2021 3:35 pm

damblagiu scrie:
damblagiu scrie:...Din cauza asta cafea am inceput sa consum dupa 22-23 ani. Ca si tine am avut o tentativa de preparare a cafelei tot pe la varsta aia. Auzisem de cafea cu ciocolata ...


Cred că nu îți imaginezi că beau cafea de la vârsta la care am învățat să o fac ...îmi plăcea doar cum miroase și să i-o pregătesc mamei ,iar eu in orașul copilăriei mele Onești, nu auzisem încă de cafea cu ciocolată ,îmi plăceau ce e drept ciocolățelele mici cu rom... :angel:
Revenind la amintirile din zona cafelei , de exemplu , la 18 ani când învățam nopțile de zor pentru admiterea la facultate, pentru că acum jde...33 de ani examenul era examen adevărat cu 25 de candidați /1 loc, îmi pregăteam shot-uri de ness și cofeină .. combinație ce m-a trimis direct la spital după 3 nopți de genul.
Cert e că mai bine de 25 de ani nu am mai suportat nici măcar mirosul de ness, până ce am descoperit deliciul denumit "frappe" fără de care nu mai există vară și de fiecare dată mă întorc acasă cu o cutie originală să îmi aline dorul până în următoarea vară... :angel:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Mie Feb 24, 2021 4:36 pm

Tabby scrie:Cred că nu îți imaginezi că beau cafea de la vârsta la care am învățat să o fac


Hai bre! Oi fi eu, dar nici chiar așa. Mă mai duce și pe mine oleacă mintea.
Tot la vârsta aia auzisem de cafea neagră. Gândeam că asta se face din cafea foarte bine prăjită. Pe vremea aia gaseai la alimentara, marketurile actuale, cafea verde, neprăjită. Am cumpărat 50g și am bagat-o în tava de la aragaz să o prăjesc. Dădusem cuptorul la maxim și mai zgâlțâiam tava din când în când. După imaginația mea trebuia prăjită până se face neagră ca tăciunele și așa am făcut-o. Am măcinat-o și am preparat cafeaua. Am băut din ea. Și așa la vârsta aia în afară de miros nu înțelegeam de ce sunt oamenii mari așa înnebuniți după cafea, dar după prima sorbitură mi-a venit să vomit de la cafeaua mea neagră
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde Tabby » Mie Feb 24, 2021 5:13 pm

Dacă e cu oleacă e bun așa :D
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

Re: Lumea Cafelei

Mesaj necititde damblagiu » Mar Dec 28, 2021 6:56 pm

Pai nu vine ea primavara!?
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Anterior

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori