Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde Tabby » Mar Dec 22, 2020 1:18 pm

@dowdow stau FOARTE BINE la capitolul memorie, slavă Domnului ! Din păcate nu aș spune că este întotdeauna o calitate sau in beneficiul meu :lolno:
Nu m-au "prins" încă cumpărăturile pe EBay sau Amazon
Eram curioasă doar cât ar fi transportul la cei 3$ deși am văzut că e in jur de 60 Ron de ex pe Amazon.
Nu știam că există și free shipping la o sumă infimă .Mersi de informație :thumbup:
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde dowdow » Mar Dec 22, 2020 1:27 pm

Tabby scrie:@dowdow stau FOARTE BINE la capitolul memorie, slavă Domnului ! Din păcate nu aș spune că este întotdeauna o calitate sau in beneficiul meu :lolno:
Nu m-au "prins" încă cumpărăturile pe EBay sau Amazon
Eram curioasă doar cât ar fi transportul la cei 3$ deși am văzut că e in jur de 60 Ron de ex pe Amazon.

Amazon este în general mai scump şi multe articole listate acolo nu sunt cu expediere în România.
Ok, deci ca idee dacă am nevoie de ceva rapid, cumnpăr online din Ro ( made tot în China, dar la preţ MULT MAI MARE), dacă nu mă grăbesc, întotdeauna aleg ebay cu transport gratuit sau comparabil mai mic decât preţul produsului, ( de ex am vrut un dvd care în Australia costa 5$ dar shipping-ul era peste 50$ :D), am primit însă un cablu de alimentare pt smart din Vanuatu...am rămas "blocat" când am căutat pr hartă şi am văzut unde e :P
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde teo » Mar Dec 22, 2020 1:30 pm

dowdow scrie:Aştept cu nerăbdare ( vorba vine, că mai am vreo 2 luni de aşteptat) un bec smart dimabil, controlabil prin smartphone şi Alexa sau Google Home, pe care am dat DOAR 3$ !!! (m-am gândit atunci că preţul e comparabil cu ce găsesc în Ro la un bec Led simplu şi am zis "why not" ).


Cu 15 lei întradevăr nu găsești dar cu 25 de lei se găsesc. Și cu livrare în 24 de ore.
Eu am luat în primăvară două seturi de becuri Broadlink cu 95 de lei/setul de 4 și sunt super ok.
Le controlez vocal atât prin Google Hub cât și prin HomePod(deși nu sunt compatibile cu HomePod-ul se pot controla vocal printr-un shortcut în Siri).
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde dowdow » Mar Dec 22, 2020 1:44 pm

teo scrie:
dowdow scrie:Aştept cu nerăbdare ( vorba vine, că mai am vreo 2 luni de aşteptat) un bec smart dimabil, controlabil prin smartphone şi Alexa sau Google Home, pe care am dat DOAR 3$ !!! (m-am gândit atunci că preţul e comparabil cu ce găsesc în Ro la un bec Led simplu şi am zis "why not" ).


Cu 15 lei întradevăr nu găsești dar cu 25 de lei se găsesc. Și cu livrare în 24 de ore.
Eu am luat în primăvară două seturi de becuri Broadlink cu 95 de lei/setul de 4 și sunt super ok.
Le controlez vocal atât prin Google Hub cât și prin HomePod(deși nu sunt compatibile cu HomePod-ul se pot controla vocal printr-un shortcut în Siri).


Da, acelea au doar nuanţe de white, rece,cald sau neutru ! Pe mine asta m-a mirat şi de-aia am cumpărat că am văzut în descriere RGB+CW.
Am vrut acest bec pt o aplică, deci inclusiv cu culori pt ambianţă. Ca sursă principală de lumină, visez la o plafonieră RGB+CW+difuzor bluetooth incorporat...dar aştept o reducere, preţul de-acum este peste ce sunt dispus să dau. :)
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde teo » Mar Dec 22, 2020 1:51 pm

pentru ambianță am văzut acum ceva timp într-un carrefour market...30 de lei, dacă-mi aduc bine aminte.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde dowdow » Mar Dec 22, 2020 1:55 pm

Ce am găsit săptămâna asta, sunt preţuri între 60-89 lei + livrare, pt becuri cu putere de 9-10W.
Deocamdată aştept un curier cu o comandă dată de miercuri (mâine face săptămâna şi nu mai ajunge), de nişţe prize smart ( pt a le folosi la flori).
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde dowdow » Mie Dec 23, 2020 8:06 am

Până la urmă a ajuns curierul aseară ( când i-am spus că de o săptămână stă la ei "m-a liniştit" cu "he,he, avem pachete în depozit şi de o lună" ), cu prizele comandate...ok, merg comandate atât din smartphone cât şi din asistentui Google Home ( pt iluminare la flori am creat o rutină: la 7 am ON la 21, OFF). Menţionez că preţul uneia a fost de 60 de lei...şi de curiozitate intru pe ebay, unde le-am găsit la 7$ (deci la cursul BNR de 4 lei pt 1$, ar fi costat 28 - 30 lei) !!!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde Tabby » Mie Dec 23, 2020 1:48 pm

dowdow scrie:... ( pt iluminare la flori am creat o rutină: la 7 am ON la 21, OFF)...


Chiar sunt necesare toate aceste accesorii ?(iluminare UV , sau asistata din aplicatii).Hai , cu frigiderul am inteles dorinta de a le avea inflorite intr-o anumita perioada a anului ...
Sa nu intelegi gresit , nu e o critica , doar gandesc cu voce :lolno: si eu sunt o pasionata a ingrijirii si cresterii plantelor/florilor.
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde dowdow » Mie Dec 23, 2020 2:05 pm

Tabby scrie:
dowdow scrie:... ( pt iluminare la flori am creat o rutină: la 7 am ON la 21, OFF)...


Chiar sunt necesare toate aceste accesorii ?(iluminare UV , sau asistata din aplicatii).Hai , cu frigiderul am inteles dorinta de a le avea inflorite intr-o anumita perioada a anului ...
Sa nu intelegi gresit , nu e o critica , doar gandesc cu voce :lolno: si eu sunt o pasionata a ingrijirii si cresterii plantelor/florilor.


Lumina UV e o pasiune a mea, dezvăluie ceea ce nu se vede în lumina normală.(n-are legătură cu creşterea plantelor, în schimb lumina UV-C are legătură cu sterilizarea inclusiv împotriva Covid! )
Asistarea din aplicaţii ne simplifică viaţa, oferind inclusiv control de la distanţă: de ex, când sunt în vacanţă în Thassos, îmi pot uda florile sau a le ilumina, sau cu un termostat smart ( vreau şi de-ăla :P ) pot modifica temperatura în casă. Am mai spus că ferestrele apartamentului în care locuiesc nu oferă iluminarea necesară plantelor şi deci ca să le am sunt obligat să le ofer iluminare artificială.
Şi poate motivul nr.1 pt mine, este serialul Star Trek, de când l-am văzut pe Jean Luc Picard, intrând în camera sa şi comandând : " Computer, lumină" sau "Computer, muzică" ...am rămas cu dorinţa de a trăi şi eu aşa ceva...astfel acum cu becuri, prize şi asistentul Google e un "dream came true" :)
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde Tabby » Mie Dec 23, 2020 2:28 pm

:D :thumbup: pentru SF-uri !
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5675 times
Been thanked: 4603 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde dowdow » Mie Dec 23, 2020 2:35 pm

Cât despre visul meu de mai sus ( plafoniera RGB + difuzor incorporat), vreau să mă trezesc dimineaţa în lumină bleu care creşte treptat în intensitate şi în sunete de "Ocean sounds / forest sounds" ...ca să fie şi mai SF! :lol:
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde teo » Mie Dec 23, 2020 2:52 pm

dowdow scrie:Şi poate motivul nr.1 pt mine, este serialul Star Trek, de când l-am văzut pe Jean Luc Picard, intrând în camera sa şi comandând : " Computer, lumină" sau "Computer, muzică" ...am rămas cu dorinţa de a trăi şi eu aşa ceva...astfel acum cu becuri, prize şi asistentul Google e un "dream came true" :)


Adevărul e că am ajuns și la momentul ăsta și deși poate părea o fiță eu găsesc domotica exterm de utilă.
Pe de altă parte trebuie să fiu și corect și să recunosc că atunci când asistenții o dau în bară o fac în mare stil :lol:
Siri dacă nu pricepe ce vrei măcar îți răspunde cu "hmmm" ori îți zice pe șleau că nu-i abilitată să execute ce-i cer, ba nu-ți poate oferi un răspuns sau să încerc să fiu mai specific. Cireașa de pe tort a fost când am făcut o pauză prea lungă când i-am cerut ceva și m-a întrebat la mișto "Ăăăăăăă?" :mrgreen:
Google știe mult mai multe dar se încăpățânează uneori să o țină langa pe a ei(da, e o ea :mrgreen: ), ca de exemplu azi dimineață când îi ceream să aprindă luminile B și ea îmi punea un anumit video de pe Youtube pe TV :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde dowdow » Mie Dec 23, 2020 3:04 pm

teo scrie:
dowdow scrie:Şi poate motivul nr.1 pt mine, este serialul Star Trek, de când l-am văzut pe Jean Luc Picard, intrând în camera sa şi comandând : " Computer, lumină" sau "Computer, muzică" ...am rămas cu dorinţa de a trăi şi eu aşa ceva...astfel acum cu becuri, prize şi asistentul Google e un "dream came true" :)


Adevărul e că am ajuns și la momentul ăsta și deși poate părea o fiță eu găsesc domotica exterm de utilă.
Pe de altă parte trebuie să fiu și corect și să recunosc că atunci când asistenții o dau în bară o fac în mare stil :lol:
Siri dacă nu pricepe ce vrei măcar îți răspunde cu "hmmm" ori îți zice pe șleau că nu-i abilitată să execute ce-i cer, ba nu-ți poate oferi un răspuns sau să încerc să fiu mai specific. Cireașa de pe tort a fost când am făcut o pauză prea lungă când i-am cerut ceva și m-a întrebat la mișto "Ăăăăăăă?" :mrgreen:
Google știe mult mai multe dar se încăpățânează uneori să o țină langa pe a ei(da, e o ea :mrgreen: ), ca de exemplu azi dimineață când îi ceream să aprindă luminile B și ea îmi punea un anumit video de pe Youtube pe TV :lol:


Da, se mai întâmplă, mai apar erori, e normal, e inteligenţă artificială care "învaţă". Eu am început să-i vorbesc "Ei" (Google asistent), rar şi răspicat şi ne înţelegem în 90% din cazuri.
Deasemenea ceea ce am observat eu, (am setarea pe English US), dar când îi cer o poveste audio, mi-o redă în engleza UK! :lol:
Tare-s curios ce se va întâmpla când va fi implementată limba română...mă aştept să reacţioneze la discuţiile din casă :P
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
Avatar utilizator
dowdow
 
Mesaje: 118
Membru din: Mar Aug 29, 2017 7:08 pm
Has thanked: 379 times
Been thanked: 904 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde teo » Mie Dec 23, 2020 3:27 pm

dowdow scrie:...mă aştept să reacţioneze la discuţiile din casă :P

dă mai tare sonorul la tv când e un film american :mrgreen:
ei zic că nu, dar am surprins de multe ori hub-ul așteptând o comandă....se activează când sesizează o frază/cuvânt folosit frecvent, inclusiv din căutări online.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Shopping on-line: opinii, sfaturi, pareri, reduceri

Mesaj necititde demential » Mie Dec 23, 2020 5:49 pm

"..., reduceri"
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori