GRADINĂRIM, în curte sau pe balcon?

Dispozitive mobile, bancuri, sport, animale de companie, shopping, etc.

Re: GRADINĂRIM, în curte sau pe balcon?

Mesaj necititde Tabby » Vin Noi 13, 2020 8:25 pm

@dowdow crezi că soluția ta bio ar avea succes și la așa ceva ? :think:
Sunt pasionată de ele ,le cresc și înmulțesc (uneori cu succes alteori nu, și am avut și culori deosebite) de peste 10 ani ,dar , de anul trecut am pierdut peste 20 de exemplare :cry: ...le-am schimbat și pământul și mai nou ,le-a năpădit așa ceva .
Evident că am incercat diverse soluții până și bețe de chibrit băgate invers , degeaba, reapar la loc sau cred că nici nu dispar...și mai rău, trec de la o plantă la alta ...chestiile astea , afide sau cum s-or numi ele, fac frunza lucioasă lipicioasă și urâtă tare .
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Înlăuntrul nostru se ascund multe armonii... nu socoti
Că suntem numai ceea ce vedem."
Tabby
Super Fan Thassos

Has thanked: 3471 times
Been thanked: 3104 times

Mesaj necititde dowdow » Vin Noi 13, 2020 8:49 pm

Tabby scrie:@dowdow crezi că soluția ta bio ar avea succes și la așa ceva ? :think:
Sunt pasionată de ele ,le cresc și înmulțesc (uneori cu succes alteori nu, și am avut și culori deosebite) de peste 10 ani ,dar , de anul trecut am pierdut peste 20 de exemplare :cry: ...le-am schimbat și pământul și mai nou ,le-a năpădit așa ceva .
Evident că am incercat diverse soluții până și bețe de chibrit băgate invers , degeaba, reapar la loc sau cred că nici nu dispar...și mai rău, trec de la o plantă la alta ...chestiile astea , afide sau cum s-or numi ele, fac frunza lucioasă lipicioasă și urâtă tare .

Dacă-s afide ştiu că sunt păpica preferată a gărgăriţelor :)...în orice caz siropul de zahăr, nu dăunează plantei, deci încercarea moarte n-are !
https://destepti.ro/gargarita-buburuza
https://www.paradisverde.ro/insecte-folositoare/buburuza-spaima-insectelor-daunatoare
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
dowdow

Has thanked: 131 times
Been thanked: 333 times

Mesaj necititde dowdow » Sâm Noi 14, 2020 11:11 am

Tabby scrie:Evident că am incercat diverse soluții până și bețe de chibrit băgate invers , degeaba, reapar la loc sau cred că nici nu dispar...și mai rău, trec de la o plantă la alta ...chestiile astea , afide sau cum s-or numi ele, fac frunza lucioasă lipicioasă și urâtă tare .

Dacă nu reuşiţi cu siropul de zahăr, la primăvară culegeţi 2-3 buburuze, le puneţi pe plante şi acoperiţi ghiveciul cu un con de tifon ( eventual dublat)...planta va primi lumină filtrată şi buburuzele nu vor "evada" prin casă...după o zi - două, mutaţi "instalaţia" la alt ghiveci...la sfârşit, le eliberaţi şi aţi scăpat de afide :)
Şi un sequoia la un moment dat a fost sămânţă !
dowdow

Has thanked: 131 times
Been thanked: 333 times

Anterior

Înapoi la Diverse