Dresorul de Cactuși

Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde HHR » Dum Dec 29, 2019 10:26 pm

Din când în când, viața se lasă adunată între coperțile unei cărți. Se supune cuvântului. Cu greutate, ce-i drept... Și atunci, devine literatură. Adică, încheie armistiții cu timpul și cu oamenii. “Dresorul de cactuși” își începe călătoria către cititori. Mulțumiri, Libris Editorial pentru susținere și pentru profesionalism! Lansarea este în pregătire. De asemenea, mulțumiri Forum Thassos, care timp de cîțiva ani mi-a găzduit poveștile mai mult sau mai puțin inspirate.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde HHR » Lun Dec 30, 2019 5:34 pm

HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Lun Dec 30, 2019 5:57 pm

Am comandat o azi, ca să o primesc la anu, să am ce reproșa autorului.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde HHR » Mar Dec 31, 2019 10:16 am

damblagiu scrie:Am comandat o azi, ca să o primesc la anu, să am ce reproșa autorului.

Practic, ăsta e rostul autorilor ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Ian 04, 2020 12:31 pm

HHR scrie:Practic, ăsta e rostul autorilor ! :mrgreen:


HHeRe vad ca te ai inspirat din Ion Iliescu "si, cu voia dumneavoastra, ultimul pe listă....."
....sau e tot ca pe vremea lu' Dulea, ca să publici o carte trebuie sa ti iei un coautor impus de partidul care era in toate, în cele ce sunt si n cele ce maine vor râde la soare!?
"Ăsta e un pamflet si trebuie tratat ca atare"
Abia astept curierul să mă apuc de citit. O voi citi de mai multe ori până o voi înțelege, asa cum ne a invatat dom președinte.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 05, 2020 9:10 pm

"Scriu ca să mă țin minte"
Deși nu e nici dă bătăi, nici dă dragoste abia astept să sosească. La carte mă refer bre! Răsfoii câteva pagini pă net, pagini care mă facură si mai nerăbdător.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Vin Ian 10, 2020 2:43 pm

A sosit. I am făcut un scandal monstru ăluia de la curierat. Cică, valoare zero (vezi ultima poză) Cum băi băiete!? Adică prietenul meu scrie cărți fără valoare!? Păi ai scris tu in viata ta vreo carte de zici asa ceva!? i am strigat eu in față, cu mâinile în șolduri. Acum m am dus la cârciumă sa serbez evenimentul. Am luat un pahar de vin pă caiet. Imi dai tu H ule banii când ne vom vedea.
ImagineImagine
Imagine
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde April » Vin Ian 10, 2020 4:54 pm

Acum ai ce face doi ani... :mrgreen:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Vin Ian 10, 2020 5:11 pm

April scrie:Acum ai ce face doi ani... :mrgreen:
Săru' mâna doamnă.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Dum Ian 12, 2020 1:05 am

Nu mai fusesem in Vamă de foarte multi ani. Nici nu mai știu de când. Acum trei ani, providența a făcut în așa fel ca firul vieții mele să se intersecteze cu cel al Callatișilor, doi oameni de ispravă. Ei au fost cei care ne au dus in Vamă. Era prin luna aprilie, când litoralul e pustiu. Inițial mi sa parut o deplasare banală. Cu toate că sunt o persoană care umblă prin viața "cu picioarele bine înfipte în pământ" atunci când am coborât din mașină am simtit cum imi fuge de sub picioare. Am incercat sa nu las să se vadă afară ce se întâmpla în interior. Nu stiu daca am reusit. Stăteam cu fața spre mare si eram in Vama mea, dar din care lipsea ceva atunci când mă întorceam cu spatele la ea. La început am crezut ca lipseste gașca. Ungurul cu nume greu de pronunțat și și mai greu de scris pe care noi îl românizasem in Șonilă și care ne traducea ce spuneau Locomotiv GT si Omega. Sau Marocanu, care imediat dupa terminarea liceului își lăsase barbă, ceva de ne conceput la vremea aia. Tenul lui mai inchis la culoare l a ajutat mult. Milițienii il confundau cu studenții arabi si l lăsau în pace. Spunea că i mai trebuie o mașină cu 12 B...si el ar fi mulțumit. Dar nu, nu ei lipseau. Ei erau acolo odată cu mine. Am crezut ca puzderia de construcții e vinovată, dar nu. Azi, când m am apucat să citesc cartea lui HHR am realizat ca lipseau cactusii. Așa botezasem lanurile de ciulinii de peste drum. Aveam si noi cactusii noștrii, ce numai americanii să aibe cactușii lor!? Povestirea asta nu are nici o legătură cu conținutul cărții din care am citit un sfert. Abia astept să ajung la final să văd dacă băiatul rămâne cu fata. Glumă. Despre carte, la final.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Mar Ian 14, 2020 10:47 am

Începutul a fost greu. Mă apucam sa citesc si mă trezeam ca citisem o pagină dar nu înțelesesem nimic. Gândul îmi fugea instantaneu la amintirile din Vamă. Băi să fie! Nu mi sa întâmplat așa ceva decât când am fost îndrăgostit, iar acum nu era cazul. Sau poate redescoperisem dragostea din tinerețe față de Vamă?! H ule, nu puteai să începi si tu cartea cu altceva, decât cu Vama!? Nici cu atenția distributivă nu stau eu prea bine. Mă rog, o luam de la capăt încercând să rămân cu atenția la ce citeam. Am tresărit când am citit despre Antena 3. Am crezut că mă face de rușine că sunt fan Mircea Badea. De unde o avea el ideea asta? M am liniștit însă repede. Ce te bagi băi si tu singur în seamă!? Crezi ca pt H ul ești mai mult decât un om conservă!?

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde HHR » Mar Ian 14, 2020 8:59 pm

Mă bucur că-ț place ! :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde April » Mie Ian 15, 2020 12:06 pm

damblagiu scrie:Începutul a fost greu. Mă apucam sa citesc si mă trezeam ca citisem o pagină dar nu înțelesesem nimic. ...Mă rog, o luam de la capăt încercând să rămân cu atenția la ce citeam.

April scrie:Acum ai ce face doi ani... :mrgreen:

Cum am zis...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde damblagiu » Mie Ian 15, 2020 1:02 pm

April scrie:Cum am zis...

Nu bre, ca mai am putin. Dar o voi mai citi o data, de două ori că e prea bună. Incerc să ghicesc care sunt capitolele scrise de prietenul nostru.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: Dresorul de Cactuși

Mesaj necititde HHR » Mie Ian 15, 2020 3:37 pm

Nu e vorba de capitole.
Amestecul coboară pînă la nivel de frază.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Următorul

Înapoi la Bloguri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron