Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde eugenm » Mar Mar 11, 2014 10:30 pm

Iubitor al fenomenului aviatic sunt trist si intrigat de incidentul Malaysia Airline in care zborul MH370 a decolat Sambata 8 Martie din Kuala Lumpur catre Beijing unde, din pacate, nu a mai ajuns. De Sambata si pana acum urmaresc atent subiectul si stau cu sufletul la gura asteptand sa aflu ce a putut sa se intample ...

Nici pana in acest moment aeronava nu a putut sa fie localizata, pur si simplu a disparut !...

Intrucat am citit o gramada de informatii contradictorii si speculatii ieftine am sa incerc sa fac un scurt rezumat a ceea ce s-a intamplat pana acum, asa cum am perceput eu derularea evenimentelor :

1. MH370 este o cursa operata de aeronava Boeing 777-200, considerata cea mai sigura din lume avand in vedere faptul ca de 18 ani incoace nu a existat nici un incident aviatic in care acest avion sa "omoare" oameni (exceptand incientul de anul trecut cu Asiana Airlines in San Francisco) ;

2. Doi pasageri calatoreau cu pasapoarte furate, unul de la un cetatean Austriac si unul de la un cetatean Italian. Cele doua persoane au fost identificate, este vorba de doi pusti iranieni care se pare ca doreau sa "emigreze" in Europa ... Cu toate acestea scenariul terorist nu este scos din calcule ;

3. Fortele Aeriene Malaeziene confirma ca aeronava a efectuat o intoarcere, ultima pozitie fiind inregistrata deasupra stramtorii Malacca ;

4. S-a confirmat ca darele de combustibil observate de autoritatile Vietnameze in mare nu provin de la MH307 ;

5. Deasemenea, s-a confirmat ca acele corpuri plutitoare (presupusa usa de la aeronava) observate de echipele SAR (search and rescue) nu provin de MH307 ;

6. Nu a existat nici un apel radio SOS, iar transmisiile de date si radar s-au pierdut la circa 40 de minute de la momentul decolarii ;

7. NIMENI nu are nici cea mai vaga idee ce s-a putut intampla cu aceasta aeronava si cum de a putut sa dispara fara sa lase nicio urma ;

8. Aeronava a fost implicata acum doi ani intr-un accident in timp ce rula pe un aeroport din Shanghai, lovind o alta aeronava si distrugand astfel varful aripii drepte. Aripa a fost reparata, testata si aeronava a primit aprobare de zbor conform standardelor aviatice internationale ;

Momentan scenariile cele mai probabile sunt :

- Deturnarea zborului : Doar ca nimeni nu intelege cum de nu exista si nu a existat nici un contact radio, un apel telefonic, un mesaj de SOS, etc. ;

- Probleme mecanice : Singura problema este ca vorbim de cea mai sigura aeronava din lume, iar o problema mecanica care sa genereze o situatie atat de grava in care sa nu poti gasi aeronava este cel putin bizara ;

- Eroare de navigatie : Istoria a demonstrat ca acest lucru se poate intampla

... O sa mai revin si cu alte informatii ...
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde damblagiu » Mar Mar 11, 2014 10:50 pm

Zbor placut April. Nu baga in seama. Suntem alaturi de tine. Bafta
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde eugenm » Mar Mar 11, 2014 10:54 pm

damblagiu scrie:Zbor placut April...


April, am uitat ca esti in Luxembourg :( ...
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde April » Mar Mar 11, 2014 10:58 pm

Si eu urmăresc subiectul. Nu-mi dau cu părerea ca nu ma pricep.
Sper ca sunt unii care or știi ei ce este de făcut.
Din pacate, se tot dovedeste ca nenorocirile se întâmplă si ne tot iau pe nepregatite.

Black Swan,Nassim Nicholas Taleb - situațiile puțin probabile, cu consecințe catastrofice, asa-zise lebede negre, sunt caracterizate si de faptul ca, ulterior se dovedește ca puteau fi anticipate.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde April » Mar Mar 11, 2014 11:00 pm

damblagiu scrie:Zbor placut April. Nu baga in seama. Suntem alaturi de tine. Bafta


Vin prin Istanbul, sa știți urma, just in case :shh:
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde damblagiu » Mie Mar 12, 2014 7:13 am

Inot te caut toata marea neagra. :D Zbor placut.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21174 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde florin04 » Mie Mar 12, 2014 9:28 am

Conform ultimelor stiri, telefoanele mobile ale unor pasageri inca suna cand sunt apelate.
Acest lucru intareste ipoteza unei prabusiri accidentale a avionului in mare.
Telefoanele ramase deschise sunt in bagaje de cala sau de mana, care inca plutesc la suprafata apei...
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde April » Mie Mar 12, 2014 9:36 am

Si nici astia nu reușesc sa identifice de unde vin semnalele?!
Sa le dam niște pădurari.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde AdrianHH » Mie Mar 12, 2014 10:00 am

florin04 scrie:Conform ultimelor stiri, telefoanele mobile ale unor pasageri inca suna cand sunt apelate.
Acest lucru intareste ipoteza unei prabusiri accidentale a avionului in mare.
Telefoanele ramase deschise sunt in bagaje de cala sau de mana, care inca plutesc la suprafata apei...

Pot admite ca un mobil cazut de la o altitudine de X sute de metrii/km intr-o cutie,protejat de alte lucruri la impact poate "supravietui" impactului si eventual si sa ramana si deasupra apei in cutia/geanta/etc a lui insa mi se pare mult mai plauzibil urmatorul scenariu(cel de la stirile protv) in care a fost deturnat,i s-a oprit transponderul si transmisiile radio de la piloti si a fost intors din drum ,s-a zburat la "nivelul marii" pentru a evita detectia radar si apoi aterizat pe un aeroport mic,din ce am gasit pe net,ar putea opri in minim 800 metrii,maxim 1740metrii,deci ,nu cine stie ce aeroport(Otopeni are pista de 3500metrii).
Ori "catastrophic failure" in aer si mult succes la gasit resturi(aici ,problema ar fi ca in mod normal,resturile nu ar trebui sa fie prea departe de ultima locatie a transponderului).
Sunt convins ca inregistrarile radarelor militare sunt de N ori mai precise insa am impresia ca nu sunt informatii oferite publicului.E aproape imposibil sa cred ca in zona aia opera doar 1 singur radar militar care inregistra datele incat sa nu exista o a doua confirmare ca avionul si-a schimbat drastic directia de zbor(a.k.a deturnare).
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde teo » Mie Mar 12, 2014 11:32 am

AdrianHH scrie: mi se pare mult mai plauzibil urmatorul scenariu(cel de la stirile protv) in care a fost deturnat,i s-a oprit transponderul si transmisiile radio de la piloti si a fost intors din drum ,s-a zburat la "nivelul marii" pentru a evita detectia radar si apoi aterizat pe un aeroport mic,din ce am gasit pe net,ar putea opri in minim 800 metrii,maxim 1740metrii,deci ,nu cine stie ce aeroport(Otopeni are pista de 3500metrii).

am o rezerva ca un B777 ar putea opri in min 800m, e totusi ditamai magaoaia! presupunand totusi ca exista un aeroport mic, pe una din sutele de insule din zona(banuiesc ca se merge pe ideea ca in zona inca mai exista cazuri de piraterie), intervine problema configuratiei terenului. insulele de acolo sunt in majoritate muntoase, imi vine greu sa cred ca un B777 ar putea ateriza pe ele
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde AdrianHH » Mie Mar 12, 2014 1:33 pm

iuhas scrie:

am o rezerva ca un B777 ar putea opri in min 800m, e totusi ditamai magaoaia! presupunand totusi ca exista un aeroport mic, pe una din sutele de insule din zona(banuiesc ca se merge pe ideea ca in zona inca mai exista cazuri de piraterie), intervine problema configuratiei terenului. insulele de acolo sunt in majoritate muntoase, imi vine greu sa cred ca un B777 ar putea ateriza pe ele[/quote]
The demonstrated landing distance for a B777-200 is between 2800 feet and 5800 feet on a dry, level runway. The lower number represents a lightly loaded plane at sea level. The higher number represents a plane at its maximum landing weight at an airport 6000 feet above sea level.
800m cu franele la maxim si incarcare minima pt modelul asta.
In fine,cifre.Ideea care ma framanta e ca nu vad sa se agite cineva de locul unde a fost vazut pe radarul militar si tot cauta unde s-a intrerupt semnalul transponderului.
AdrianHH
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Ian 21, 2014 10:14 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 40 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde eugenm » Mie Mar 12, 2014 2:17 pm

Situatia este mult mai confuza iar intrebarile sunt evidente !

De ce este confuza situatia ? Pentru ca mai nou aviatia malaeziana nu mai confirma cu "toata gura" ca MH370 a fost reperat de catre radarele lor in stramtoarea Malacca ... Deja exista tensiuni intre oficialitatile vietnameze si cele malaeziene pe motivul ca primii considera cu sunt pusi sa caute "cai verzi pe pereti".

La capitolul intrebari sunt urmatoarele :

1. Daca intradevar aviatia malaeziana a reperat pe radarul lor aeronava MH370, de unde stiu ca este vorba de MH370, intrucat daca aceasta avea transponderele (ELT si celelalte sisteme) oprite radarul nu primeste si informatie de "identificare" primeste doar informatie de prezenta !

2. Daca vorbim de deturnare sau atac terorist chiar nu a existat nici un scurt moment in care echipajul sa declanseze o alarma ?
eugenm
Fan Thassos
 
Mesaje: 332
Membru din: Mie Ian 15, 2014 8:40 pm
Has thanked: 2265 times
Been thanked: 1585 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde florin04 » Mie Mar 12, 2014 4:15 pm

Alta ipoteza... de domeniul SF.
Se pare ca in zona s-ar afla un fel de "triunghi al Bermudelor", responsabil de multe disparitii de nave si avioane de-a lungul timpului.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde Maria » Mie Mar 12, 2014 9:58 pm

Avatar utilizator
Maria
Consilier
 
Mesaje: 1013
Membru din: Mie Ian 29, 2014 5:53 pm
Has thanked: 15870 times
Been thanked: 8914 times

Re: Malaysia Airline zborul numarul MH370 - disparut

Mesaj necititde April » Joi Mar 13, 2014 1:45 pm

Compania germana ALLIANZ este liderul consortiului de asiguratori al aeronavei Boeing 777 apartinand companiei aeriene Malaysia Airlines, disparuta in Oceanul Pacific saptamana trecuta.
Asigurarea a fost incheiata prin brokerul WILLIS, informeaza Reuters.
Suma asigurata a aeronavei ar putea ajunge la circa 100 milioane dolari, raspunderea civila a pasagerilor si despagubirile se vor ridica la o valoare mult mai mare.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Următorul

Înapoi la De-ale calatorilor / calatoriilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


cron