Taxa aeroport corecta?

Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde kerkyra » Sâm Mai 23, 2015 8:33 pm

Tocmai m-am intors din vacanta din Toscana, a fost frumos, o sa va povestesc cand imi pun ordine in poze, sa pot ilustra, dar as vrea sa va cer un sfat in urmatoarea problema: am achizitionat sejurul printr-o agentie, cu transportul cu avion la dus, cu autocar la intoarcere. Pretul a fost de x euro, plus 95 euro taxa de aeroport. Cand am primit actele de la agentie am aflat ca vom fi un grup de 14 persoane in aeroportul din Craiova si vom calatori cu o cursa Wizz Air la un zbor din programul lor obisnuit Craiova-Bologna. As vrea sa va intreb daca a fost corecta incasarea acelei taxe de aeroport, in conditiile in care Wizz nu incaseaza aceste taxe la cumpararea biletelor, nu a fost un charter pentru grupul nostru (avionul a fost plin) si daca nu a fost corecta, ce ar trebui sa fac. Nu prea am calatorit cu avionul, am o oarecare teama cu care ma lupt, dar eu cred ca aceasta taxa se incaseaza in cazul charterelor, nu la zborurile low-cost.
Nu am stiut unde sa postez, daca nu e bine aici, poate fi mutat. Astept parerile voastre, va multumesc.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde Malex » Dum Mai 24, 2015 6:32 am

In ultimii 10 ani am zburat de cateva ori pe an, in interes de serviciu, dar si personal. Am zburat cu multe companii aeriene, atat cele considerate normale cat si low cost. De fiecare data am platit, sub o forma sau alta, taxa de aeroport..pana acum cativa ani, taxa era inclusa, acum se evidentiaza separat/inclusa in functie de companie si politica de marketing: daca spui 250 Euro la Tarom pe ruta Londra cu toate taxele suna ok, am platit si mult mai mult anii trecuti, daca spui de la 90 Euro La Wizz, zici tot ca este bine, dar adauga si taxele de aeroport, care am inteles ca se incaseaza tot timpul si reprezinta pretul serviciilor de manipulare bagaj, pregatirea aeronavei pentru decolare, securitate etc etc etc. Personal nu am auzit pana acum sa nu se plateasca taxele de aeroport.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde teo » Dum Mai 24, 2015 7:44 am

verifica mai intai in contract daca n-ai vreo clauza gen "agentia isi rezerva dreptul ca in cazul in care nu se intrunesc numarul de calatori sa......" "in caz de....agentia se obliga sa ......".
posibil ca agentia sa nu fi adunat numarul suficent de calatori pentru un charter si atunci a ales avionul de linie.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde kerkyra » Dum Mai 24, 2015 12:47 pm

Nu, este clar ca am zburat cu o cursa low cost Wizz Air, care avea zbor regulat la Bologna. Clauza cu numarul minim de turisti exista, dar se referea la alta suma, era altceva. Aici scria clar ca este inclus in cost bilet de avion si suplimentar taxa de aeroport - aceasta inte;leg ca se incaseaza la charter, corect? Sunt de acord ca si la Wizz sunt taxe de aeroport, dar ele sunt sint incluse in bilet si in niciun caz nu sunt 95 euro (am simulat rezervarea unui bilet la acea cursa - asa au rezervat si ei probabil biletele). Eu continui sa cred ca este un abuz (repet, nu e vorba de charter, e vorba de o cursa low cost regulata, in care grupul a avut 14 locuri din multe), cred ca voi merge intai la agentia intermediara de la care am luat biletele sa discut, apoi la OPC, macar sa stiu ca am incercat ceva.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde Ade » Dum Mai 24, 2015 4:41 pm

Cred ca e f bine cum vrei sa procedezi si mie mi se pare un mic abuz.
Nu ma pricep, dar mie mi se pare in general dubioasa taxa asta de 95 eur pe care am vazut-o la absolut toate pachetele cu avion de la toate agentiile. Nu ar trebui sa difere in functie de punctul de plecare si sosire?! :roll:

Ps: Kerkyra, abia astept impresiile de calatorie :thumbup:
Avatar utilizator
Ade
Consilier
 
Mesaje: 1335
Membru din: Dum Feb 23, 2014 5:54 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 9587 times
Been thanked: 9035 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde kerkyra » Dum Mai 24, 2015 8:43 pm

Ade, taxa mai variaza, de la 90 la 140, cam asa am vazut. E prima data cand iau pachet cu avion, mi-e cam teama si am zis ca e cazul sa infrang aceasta fobie :) De asta nu prea ma pricep cand se ia taxa, dar logic nu prea inteleg situatia. Cum pricep eu, poate e corect la un charter, dar aici... nu prea cred.
De-abia am descarcat pozele, nu le-am vazut, azi am fost cu despachetatul, a fost foarte frumos, Toscana e superba (Florenta, Siena - de vis), pacat ca m-a cam plouat. Dar voi reveni zilele urmatoare la topicul respectiv.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde teo » Lun Mai 25, 2015 8:03 am

kerkyra, se pare ca taxa de aeroport e in regula :( daca intrii pe diferite oferte, o sa gasesti specificat ca zbori cu wizz sau blue iar taxele de aeroport sunt X euro.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde kerkyra » Lun Mai 25, 2015 12:05 pm

Mie mi se pare tare ciudat sa apara asa o diferenta intre mine, cu bilet luat de agentie, sa platesc 95 euro in plus fata de bilet, si persoana Y, care ia bilet pe net la Wizz, aceeasi cursa si nu plateste taxa aceasta. Am sa incerc sa ma lamuresc, totusi.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde teo » Lun Mai 25, 2015 12:19 pm

mda, destul de ciudat, dar banuiesc ca undeva exista totusi o explicatie
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde kerkyra » Lun Mai 25, 2015 12:34 pm

Sigur e o explicatie, si o sa incerc sa o aflu :D Acum, daca ma uit in urma, am constatat ca nu mi-au dat nici contract si nici pe factura nu scrie clar ce cuprinde pachetul (cum primeam de la alte agentii). Daca mai pun la socoteala si faptul ca se ofereau sa ne duca in Florenta, 50 km, cu autocarul, cu 30 euro/persoana (aici insa eram pregatita, stiam cat e trenul si nu a mers), ma gandesc ca ceva chiar cinstit nu e. Cred ca daca fac totusi o sesizare la OPC ar trebui sa primesc un raspuns, nu?
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde teo » Lun Mai 25, 2015 12:52 pm

kerkyra scrie:Sigur e o explicatie, si o sa incerc sa o aflu :D Acum, daca ma uit in urma, am constatat ca nu mi-au dat nici contract si nici pe factura nu scrie clar ce cuprinde pachetul (cum primeam de la alte agentii). Daca mai pun la socoteala si faptul ca se ofereau sa ne duca in Florenta, 50 km, cu autocarul, cu 30 euro/persoana (aici insa eram pregatita, stiam cat e trenul si nu a mers), ma gandesc ca ceva chiar cinstit nu e. Cred ca daca fac totusi o sesizare la OPC ar trebui sa primesc un raspuns, nu?



acum la asta cu "taxa de aeroport" daca aparea in pachetul de servicii, nu stiu zau ce-ar putea face opc-ul.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde kerkyra » Lun Mai 25, 2015 6:37 pm

Am fost la agentia de unde am luat biletul, nu la tour operator, si mi-au explicat ca aceasta taxa apare si la low cost, ca e o rezervare pentru grupuri etc. Cand i-am intrebat daca toata aceasta se plateste aeroportului au zis ca probabil nu. Deci e si nu e ceva foarte corect. Eu am vrut sa stiu daca e valabila si in cazul in care nu e vorba de chartere, se pare ca da, desi chiar mi se pare cam mare. Dar asta e, vorba lui Teo, daca apare in pachet...
Asa ca inchei, zilele urmatoare promit poze din frumoasa Toscana.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde Bosley » Mar Mai 26, 2015 11:44 am

Am fost de curand cu BlueAir, deci tot low cost.
Taxa de aeroport am platit-o prin agentia care mi-a facut rezervarea si a fost evidentiata clar pe factura de servicii.
La aeroport teoretic nu ar trebui sa platesti nimic.
Dar, daca nu ai grija sa iti rezervi bagaj de cala (16-30E pe sens de mers) e posibil sa platesti in aeroport 50 E pe sens.
Daca nu iti faci (tu sau agentia) checkin online e posibil sa il platesti (nu stiu exact costul).
Toate platile acestea le faci la reprezentantul companiei aeriene (BlueAir ptr mine, Wizzair ptr tine) din aeroport.
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde kerkyra » Mar Mai 26, 2015 12:34 pm

In afara de taxa de aeroport, platita tot la agentie, nu am mai platit nimic. In bilet a fost inclus bagaj de cala. Desi mie mi se pare un pic cam mult, fetele de la agentie m-au lamurit ca aceasta taxa se plateste si la companiile low-cost, la curse regulate, nu doar la chartere cum ma gandeam eu.
Bosley vad ca ai fost in aceeasi situatie, adica ce mi-au spus la agentie, desi, repet, fata de rezervarea biletului pe cont propriu, parca mi se pare mult. Pot intreba pe ce destinatie, daca a fost pachet luat de la agentie cu cazare sau doar bilet de avion, cat au fost taxele?
Dar acestea probabil sunt regulile, mi-au spus ca se face o rezervare de grup, posibil ca si agentia sa-si ia o parte, asa ca asta e, m-am lamurit.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: Taxa aeroport corecta?

Mesaj necititde teo » Mar Mai 26, 2015 1:01 pm

kerkyra, taxa de aeroport e de fapt un cumul de taxe(taxa deservire pasageri, taxa utilizare instalatii, taxa stationare etc). ea este negociata de catre compania aeriana si aeroport, in cazul companiilor low-cost, in general, e mai redusa. probabil companiile low-cost isi fac un calcul total dupa care isi stabilesc strategia de vanzare a biletelor, la final costurile fiind compensate(teoretic). tot probabil, in cazul grupurilor stabilesc taxa de aeroport fixa, comparabila cu taxa perceputa de celelalte companii, avantajul fiind(la fel, cel mai probabil :lol: ) in costul strict al biletului de calatorie. cam multe probabilitati :P
oricum, singura chestie care mi s-a parut ciudata la cazul tau e faptul ca ai platit 95 de euro taxe de aeroport, in conditiile in care aveai doar un dus, nu si intors(sper ca am inteles bine: craiova-bologna cu avionul, bologna-craiova cu autocarul, nu?). de exemplu eu am platit 95 de euro taxe de aeroport pentru un dus-intors(otopeni-luqa). dar foarte probabil :P ca si asta are vreo explicatie :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Următorul

Înapoi la De-ale calatorilor / calatoriilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori