Spre Thassos prin Ormenio

Rute/ trasee spre Grecia in general si spre Thassos in special

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde coxxy » Lun Iun 23, 2014 10:34 am

Cu placere.Prin Elhovo este indicat prin oras din cauza centurii foarte denivelate.Drum bun!
coxxy
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 21, 2014 7:09 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde Malex » Lun Iun 23, 2014 9:12 pm

Salutare,
in ultimii 2 ani si noi am mers tot prin Svilegrad Ormenio spre Thassos. Dupa mai multe trasee incercate (prin Nova Zagora - Staro Zagora; Nova Zagora - Yambol) am ajuns la concluzia ca cel mai bun (dpdv al infrastructurii) este tot prin Stara Zagora-Haskovo-Harmanli-Svilengrad. Mai ales ca de la Haskovo pana la Svilengrad traseul este foarte bun si usor (chiar si vreo 30 km de autostrada - care ajunge fix in vama). Au facut anul trecut o deviere direct catre vama din autostrada. Diferenta de km prin Stara Zagora-Haskovo- Harmanli-Svilengrad fata de ruta prin Yambol nu este mare, insa stiu de la nasul meu care la intoarcere anul trecut a vrut sa experiementeze si a luat-o pe acolo ca mai sunt portiuni proaste. Asa ca la intoarcere am schimbat impresii si am ajuns la concluzia ca cel mai bun este tot traseul prin Haskovo. Se merge bine si fara probleme. problemele apar in Grecia pe portiunea pana la autostrada, care anu ltrecut in iunie cand am fost era destul de proasta (mult mai proasta decat anii precedenti). Atasez si un link cu traseul (refacut acum prin Shipka pana la refacerea Na Republika).

https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C ... !3e0?hl=ro
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde Alinuta » Mar Iun 24, 2014 6:53 am

Malex scrie: am ajuns la concluzia ca cel mai bun (dpdv al infrastructurii) este tot prin Stara Zagora-Haskovo-Harmanli-Svilengrad. Mai ales ca de la Haskovo pana la Svilengrad traseul este foarte bun si usor (chiar si vreo 30 km de autostrada - care ajunge fix in vama).

Cu siguranta cred ca e vorba de HARMANLI!
Cele doua variante de traseu se desparta la SREDETS si nu la Haskovo.
Scurtatura Sredets-Harmanli te scuteste de vreo 45 de min de sofat.

In rest, sustin si eu cu tarie aceasta varianta de traseu, chiar daca e mai "lunga" cu o ora decat cea prin Makaza. ;)
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde Malex » Mar Iun 24, 2014 7:06 am

Alinuta scrie:
Malex scrie: am ajuns la concluzia ca cel mai bun (dpdv al infrastructurii) este tot prin Stara Zagora-Haskovo-Harmanli-Svilengrad. Mai ales ca de la Haskovo pana la Svilengrad traseul este foarte bun si usor (chiar si vreo 30 km de autostrada - care ajunge fix in vama).

Cu siguranta cred ca e vorba de HARMANLI!
Cele doua variante de traseu se desparta la SREDETS si nu la Haskovo.
Scurtatura Sredets-Harmanli te scuteste de vreo 45 de min de sofat.

In rest, sustin si eu cu tarie aceasta varianta de traseu, chiar daca e mai "lunga" cu o ora decat cea prin Makaza. ;)


Da, ai dreptate Alinuta, dar noi pe la Haskovo am mers si apoi spre Harmanli-Svilengrad. La dus noi mergem noaptea ca sa doarma piticii, asa ca nu avem o ora la care trebuia sa ajungem la ferry. Stiu ca este mai scurt pe Sredets - Harmanli, dar la noi nu era nicio graba. Oricum, indiferent de varianta aleasa si mie imi place acest traseu prin Svilengrad. Mai putin portiunea pana la autostrada grecilor, care anul trecut era "in lucru" in stilul grecilor, adica rupta din loc in loc si marcata cu indicatoare...mai putin muncitorii care lucrau...dar deja asta stim si de la noi din Romania cum "merge" treaba.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde coxxy » Mar Iun 24, 2014 7:12 am

Malex scrie: Problemele apar in Grecia pe portiunea pana la autostrada, care anu ltrecut in iunie cand am fost era destul de proasta (mult mai proasta decat anii precedenti).


Are cineva idee cum se mai prezinta portiunea aceea intre Amorio si Lavarra?Parca incepuse sa faca un drum nou paralel cu acesta din cate imi aduc aminte..
coxxy
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 21, 2014 7:09 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde Malex » Mar Iun 24, 2014 7:16 am

coxxy scrie:
Malex scrie: Problemele apar in Grecia pe portiunea pana la autostrada, care anu ltrecut in iunie cand am fost era destul de proasta (mult mai proasta decat anii precedenti).


Are cineva idee cum se mai prezinta portiunea aceea intre Amorio si Lavarra?Parca incepuse sa faca un drum nou paralel cu acesta din cate imi aduc aminte..


Asa este, iti aduci bine aminte, pe alocuri era in lucru potiunea paralela, dar cand ne-am intors noi pe 23 iunie nu se lucra si nu stiu daca au continuat. Poate stie cineva care a fost pe acolo prin august, septembrie.
”Realitatea este o halucinație provocată de lipsa de alcool”
Avatar utilizator
Malex
Consilier
 
Mesaje: 332
Membru din: Joi Mai 15, 2014 9:02 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 6256 times
Been thanked: 2018 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde Alinuta » Mar Iun 24, 2014 7:22 am

Din pacate, si la sfarsitul lui august situatia era cam aceeasi:

"ROAD UNDER CONSTRUCTION" pe o portiunea de 15km (de dupa Didimoticho South).
E adevarat ca am observat si portiuni proaspat asfaltate (plus lucrari in paralel, la continuarea Egnatiei Odos spre Ormenio, cred), dar per total scade media de viteza (cu vreo 20-30kmph) pt o bucata de timp.
Noroc ca autostrada e super si iti scoti "parleala" acolo. :P
Avatar utilizator
Alinuta
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 1216
Membru din: Mar Ian 07, 2014 10:03 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 5456 times
Been thanked: 3982 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde Bosley » Mar Iun 24, 2014 9:13 am

Malex scrie:
coxxy scrie:
Malex scrie: Problemele apar in Grecia pe portiunea pana la autostrada, care anu ltrecut in iunie cand am fost era destul de proasta (mult mai proasta decat anii precedenti).


Are cineva idee cum se mai prezinta portiunea aceea intre Amorio si Lavarra?Parca incepuse sa faca un drum nou paralel cu acesta din cate imi aduc aminte..


Asa este, iti aduci bine aminte, pe alocuri era in lucru potiunea paralela, dar cand ne-am intors noi pe 23 iunie nu se lucra si nu stiu daca au continuat. Poate stie cineva care a fost pe acolo prin august, septembrie.



Eu am fost in zona pe 1 septembrie si m-am intors pe 8.
La dus se lucra asa in doru lelii .... La intoarcere a trebuit sa ocolesc pe o alta varianta in zona Didimotichico (parca am trecut chiar prin oras) din cauza lucrarilor.
Asta era anul trecut. Banuiesc ca pana acum poate au terminat lucrarile.
Probabil ca o sa verific anul asta in septembrie ( depinde de aglomeratia de pe Makaza ...)
Avatar utilizator
Bosley
Fan Thassos
 
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 09, 2014 9:45 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 576 times
Been thanked: 798 times

Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde ovideatza » Dum Iul 06, 2014 12:11 pm

Buna ziua

Pe 5 iulie am veni si eu din Thassos si am ales sa fac acest drum pe traseul Ruse - Razgrad - Targovishte - Omurtag - Kotel - ocolire Yambol - Elhovo - Topolovgrad - Svilengrad - Keramoti.

Singurele portiuni de drum mai problematice sunt :
- intre Razgrad si Targovishte sunt cativa KM de drum cu asfalt mai prost unde se poate merge cu 60 - 70 km/h.
- la ELHOVO, cum vii din oras si intri pe DN si pana la semnul de iesire din localitate sunt 200 - 300 m drum f valurit pe care-i faci cu 20-40 km/h

In rest drum bun si f bun la Bulgari.

Timpi scosi :
- Dus - 4.30 Ruse - 10.15 Vama Grecia - 15:30 eram la vila din thassos (timpul include pauzele : 45 min la OMW in BG, si inGR 2 pauze una de 10 si una de 30 min - pentru mancare + timpul pierdut in port la imbarcare + traversarea)
- Intors - ferry la 5.15 - 6.00 Keramoti - 8.50 Vama GR/BG - 14.30 pod Giurgiu (o pauza de 40 min la OMW in BG)

Nu am avut niciun radar in BG la dus. La intors in BG, era unul la intersectia DN 48 cu DN 4, dar nu am avut treaba cu el ca veneam de pe bretea, unul in Ruse pentru sensul opus si in RO era radar in 1 Decembrie si Calugareni.

O mentiune speciala pentru limitatoarele de viteza de la trecerile de pietoni din BG, mare atentie la ele.

Drumul este bine semnalizat, sunt indicatoare dar eu m-am pregatit cu documentul atasat + harta BG si nu au fost probleme.

Vacanta placuta tuturor va urez.
Ovidiu
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
ovideatza
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 03, 2014 7:05 pm
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde neaguionutu » Sâm Mai 09, 2015 7:42 am

4. A4 Maritsa(Harmanli-Capitan Andreevo,117 km, 51 km construiti, 66 km in constructie), marea noutate este deschiderea lotului 2 dintre Dimitrovgrad si Harmanli la sfarsitul acestei luni. Pe lotul 1 mai este de asteptat pana in octombrie, sunt probleme cu descarcarile arheologice.

Lot 1, se asteapta marcajele:

Imagine

Imagine

Imagine

Nodul Dimitrovgrad:

Imagine

Alt nod la km 67:

Imagine

Mai sunt de executat lucrari:

Imagine

Imagine

Imagine

Lot 1, km 5+250, inceputul;

Imagine

km 8+850

Imagine

km 13+280

Imagine

km 16+460

Imagine

km 21+780

Imagine

Santierul arheologic

Imagine

Informatiile si pozele sunt preluate de pe forum peundemerg.ro, SSC-ul bulgaresc, http://www.novinite.com , http://www.ncsip.bg si http://www.api.bg
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde neaguionutu » Lun Iun 01, 2015 5:33 am

Joi 28 Mai 2015 s-a deschis ciculatiei lotul 2 al autostrazii A4 Maritsa, intre Harmanali si Dimitrovgrad. Sectiunea are o lungime de 34,2 km, iar constructia ei a durat trei ani si jumatate. Costurile contructiei s-au ridicat la 146 mil. leva (73 mil euro), fiind folositi fonduri Europene din exercitiul financiar 2007-2013, plus fonduri guvernamentale.
Autostrada A4 Maritsa face parte din Coridorul IV ce leaga nordul Europei cu Turcia si Orientul Apropiat. De altfel aceasta ofera si conexiunea la autostrada A1 Trakia, ce asigura legatura intre granita Bulgariei cu Serbiei la Marea Neagra.

Lotul 1 al A4 Maritsa , in lungime de 31 km, dintre Orizovo si Dimitrovgrad, este in lucru si v-a fi finalizat in Octombrie, conform declaratiei Ministrului Transporturilor Ivaylo Moskovski.
Stirea este preluata dupa novinite.com

Poze de la deschiderea oficiala, de pe api.bg :

A4: Dimitrovgrad – Harmanli 34.2km (July 2011 to Early June 2015 --> Late May 2015) - s-a deschis circulatiei

A4: Svilengrad bypass --> Kapitan Petko Voyvoda – east of Svilengrad 8.9km (Spring 2011 to Spring 2015 --> Late May 2015) [2nd c/w] – ? - Svilengrad bypass - deschiderea celei a doua benzi de rulare a autostrazii in data de 5-6 iunie


Informatiile si pozele sunt preluate de pe , SSC-ul bulgaresc, http://www.novinite.com si http://www.api.bg .
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde neaguionutu » Dum Iun 07, 2015 4:03 am

A4 Maritsa (Orizovo-Kapitan Andreevo, 117 km din care 74 km construiti si 43 km in constructie) - marele eveniment al luni mai a fost deschiderea lotului 2 de 34.2 km.





O alta stire actuala este deschiderea in data de 7 iunie 2015 a sectiunii Svilengrad-Kapitan Andreevo, calea de rulare dreapta intre km 99 + 820 la km 108 + 510. Lungimea totală a sectiunii este 8.6 km.

Imagine

Lucrarile la lot 1 continua, iar contructorul si-a luat angajament ca pana la 30 octombrie sa termine lotul. Aici multe din lucrari sunt terminate, dar mai exista sectiuni intarziate, podul de peste raul Maritsa si sectiunile cu descarcari arheologice.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine



Informatii preluate de pe SSC-ul bulgaresc
Avatar utilizator
neaguionutu
Fan Thassos
 
Mesaje: 237
Membru din: Mie Ian 15, 2014 5:45 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 3 - Cazanesti,Ialomita
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 1353 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde danrogo2001 » Sâm Iun 11, 2016 8:30 pm

Vama Svilengrad-Ormenio este mai mare fata de Makaza, adica sunt mai multe ghisee la care se lucreaza simultan?

Pentru concediul de anul acesta ma gandeam sa mergem pe urmatorul traseu, sa mai evitam Makaza. Anul trecut au cam fost ceva cozi si pe acolo
Desi drumul per total este mai lung cu aproximativ 100 km fata de varianta Makaza, prin Bulgaria as avea de parcurs cu 100 km. mai putin, restul fiind prin Grecia, mai putin sinuos si cu o altitudine de nivel mai mica.

https://www.google.ro/maps/dir/Igoumeni ... !3e0?hl=ro
danrogo2001
 
Mesaje: 24
Membru din: Dum Iun 15, 2014 9:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 46 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde adriaticad » Dum Iun 12, 2016 12:47 pm

danrogo2001 scrie:Vama Svilengrad-Ormenio este mai mare fata de Makaza, adica sunt mai multe ghisee la care se lucreaza simultan?

Pentru concediul de anul acesta ma gandeam sa mergem pe urmatorul traseu, sa mai evitam Makaza. Anul trecut au cam fost ceva cozi si pe acolo
Desi drumul per total este mai lung cu aproximativ 100 km fata de varianta Makaza, prin Bulgaria as avea de parcurs cu 100 km. mai putin, restul fiind prin Grecia, mai putin sinuos si cu o altitudine de nivel mai mica.

https://www.google.ro/maps/dir/Igoumeni ... !3e0?hl=ro


Observ ca ai configurat traseul prin vama Silistra .Trebuie mentionat faptul ca bacul de la Chiciu nu circula pe timpul noptii si trecerea se face in intervalul orar 05.00 -23.00 ,pe timpul verii !!!Acum functioneaza in paralel cele doua bacuri ,dar niciunul dintre ele pe timp de noapte .Drumuri bune spre Insula ! :)
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Spre Thassos prin Ormenio

Mesaj necititde alexd » Dum Iun 12, 2016 4:30 pm

danrogo2001 scrie:Vama Svilengrad-Ormenio este mai mare fata de Makaza, adica sunt mai multe ghisee la care se lucreaza simultanro


Nu e mai mare. Tot 2 ghisee sunt. Diferenta e ca la Makaza poti s a dai documentele fara sa te dai jos din masina. Aici trebuie sa cobori ca sa ajungi la ghereta. In aceasta vama Nu i-am vazut niciodata in afara gheretei ( pe vamesi).
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rute/ Trasee

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori