SAMOTHRAKI

Lefkada, Corfu, Zakynthos, Cicladele etc.

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde April » Mie Aug 14, 2019 9:03 am

https://www.mediafax.ro/externe/turisti ... o-18279760
Autorităţile greceşti au închiriat o navă rapidă care începând de miercuri va evacua turiştii rămaşi blocaţi de mai multe zile pe insula Samothraki, după ce feriboturile care făceau legătura cu restul Greciei s-au defectat. Thanasis Vitsas, primarul localităţii Samothraki, estimează că pe insulă au rămas blocaţi aproximativ 1.000 de turişti. Printre aceştia se numără şi mai mulţi cetăţeni români.

Pentru a rezolva problema cauzată de întreruperea legăturilor cu restul Greciei, autorităţile locale au închiriat catamaranul Andros Jet, o navă rapidă alcătuită din două corpuri de plutire, care va efectua câteva curse între Samothraki şi oraşul Alexandroupolis din Grecia continentală, în cursul zilelor de miercuri şi joi.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde damblagiu » Mie Aug 14, 2019 9:04 am

Cică un român a fost reținut de polițiștii eleni în Samothraki pt ca a întrebat când sosește Ferry care nu mai sosește de patru zile. Să o dăm pă politică? Mai vreți bă rezistenților o țară ca afară!? Dar las o dracu de politică! Nu stiu ce manifestări o fi avut romanul, dar dacă au fost unele mai zeloase polițiștii ar fi trebuit să țină cont de situația în care se afla omul. Bravo românilor care manifestă în fața secției. Sper sa o facă cu hotărâre până e eliberat conationalul nostru.
Faptul că există un singur Ferry care face curse între insula si continent poate crea probleme, spuneam eu cu ceva timp în urmă. S a întâmplat mai grav decât gândeam eu. Patru zile. Lucrul ăsta nu se poate întâmpla în thassos unde traversarea se face cu 8-10 ferry.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde cornes » Mie Aug 14, 2019 9:10 am

Grecii de acolo mi se par cam tâmpiței, parca. Adica stai o saptamana blocat cu turismul din cauza unui cacat de vapor? Daca se intampla la Constanta inteleg dar in patria ferryboturilor? Nu gaseau unul de inchiriat de la alte insule/companii? Pana la urma fiind vorba de o chestie de forta majora putea interveni si armata elena presupun ca genistii lor stau bine pe partea asta de transport pe apa. Cred ca pe termen scurt vor pierde samotrakienii din cauza acestui episod.
cornes
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Mar 06, 2017 9:44 am
Has thanked: 51 times
Been thanked: 202 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde damblagiu » Mie Aug 14, 2019 9:20 am

cornes scrie:Grecii de acolo mi se par cam tâmpiței, parca.


În comparație cu cei din Thassos, grecii din Samothraki sunt mult mai reci.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde FlorinThassos » Mie Aug 14, 2019 10:10 am

damblagiu scrie:
cornes scrie:Grecii de acolo mi se par cam tâmpiței, parca.


În comparație cu cei din Thassos, grecii din Samothraki sunt mult mai reci.

Trimis folosind Tapatalk


Cred ca dupa acest episod nu prea vor mai avea cu cine sa isi mai manifeste "raceala", pentru ca insula va fi mult mai ocolita de turisti. Tot sub acest aspect, autoritatile lor par mult mai incompetente decat ale noastre, la noi macar de frica presei si a presiunii publice interveneau cu ceva, pe cand aici pare ca i-a durut fix in cur de situatie, ba pe deasupra mai si aresteaza si caftesc turistii isterizati de nepasarea lor :wtf: . Chiar luasem in calcul o vizita pe Samothraki insa dupa acest episod ... :wave:
Avatar utilizator
FlorinThassos
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iul 02, 2018 4:41 pm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 53 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde damblagiu » Mie Aug 14, 2019 10:58 am

Florin 04, nu sunt pescar si prea multe nu ti pot spune despre asta. Am văzut mai mulți pescari cu lansete trecând prin poarta marcată in poza. Erau localnici. Nu stiu dacă au prins ceva sau nu, dar faptul că se duceau zilnic acolo mă face să cred că prindeau. Locul respectiv e in partea dreaptă a plajei Pachia Ammos, cum privești spre mare. Plajă nu ai cum să o ratezi. Acolo se termină șoseaua. Imagine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde teo » Mie Aug 14, 2019 11:08 am

FlorinThassos scrie: Tot sub acest aspect, autoritatile lor par mult mai incompetente decat ale noastre, la noi macar de frica presei si a presiunii publice interveneau cu ceva, pe cand aici pare ca i-a durut fix in cur de situatie, ba pe deasupra mai si aresteaza si caftesc turistii isterizati de nepasarea lor :wtf: .


Greek style :mrgreen:
Grecia este o Românie cu mult mai multă mare și un articol în Constituție care îi face intangibili fiscal pe armatorii greci care sunt și principalii proprietari ai presei elene. De aia nu le pasă!
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde florin04 » Mie Aug 14, 2019 11:53 am

damblagiu scrie:Florin 04, nu sunt pescar si prea multe nu ti pot spune despre asta. Am văzut mai mulți pescari cu lansete trecând prin poarta marcată in poza. Erau localnici. Nu stiu dacă au prins ceva sau nu, dar faptul că se duceau zilnic acolo mă face să cred că prindeau. Locul respectiv e in partea dreaptă a plajei Pachia Ammos, cum privești spre mare. Plajă nu ai cum să o ratezi. Acolo se termină șoseaua.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Merci, daca raman ''sinistrat'' pe insula macar am ce face, dau la peste... :mrgreen:
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde teo » Mie Aug 14, 2019 3:18 pm

De la căpitanul feribotului venit pentru a transporta mașinile, turiștii au aflat că nu pot urca și ei deoarece așa au cerut cei de la Saos, compania care operează cursele între continent și Samothraki și ale cărei feriboturi erau acum defecte. “Probabil că cei de la Saos, în «lăcomia» lor nu voiau să piardă chiar totul în aceste zile și îi obligau ăasagerii să călătorească cu ei. Noi am negociat, am fost mai îndrăzneți și, până la urmă, am cumpărat alte bilete și am mers către continent precum regii: eram 50 de oameni pe un feribotul venit din Thassos, unul cu o capacitate de sute de persoane“
http://www.turnulsfatului.ro/2019/08/14 ... ie-totala/
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde April » Mie Aug 14, 2019 8:32 pm

Navele de transport pasageri şi autovehicule din insula Samothrakis au efectuat două curse, una pentru autovehicule în care s-au regăsit doar 25 de autoturisme înmatriculate în România şi una de pasageri în care nu s-au regăsit şi turişti străini, conform datelor comunicate de consulul român. Hotnews.
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde damblagiu » Dum Aug 18, 2019 7:34 am

Florin, ai ajuns? Tine ne si pe noi la curent, te rog.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde florin04 » Dum Aug 18, 2019 2:35 pm

damblagiu scrie:Florin, ai ajuns? Tine ne si pe noi la curent, te rog.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Inca n-am ajuns.
Sper sa va pot da vesti.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde florin04 » Mar Aug 20, 2019 12:17 pm

Salutari din Samothraki.
Am ajuns bine ;-)
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde April » Mar Aug 20, 2019 12:22 pm

Au intrat lucrurile in normal? Cusele la ferry, aprovizionarea, atmosfera de vacanta?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: SAMOTHRAKI

Mesaj necititde Tabby » Mar Aug 20, 2019 12:33 pm

Vacanță minunată să aveți @florin04 !!! :wave:
Aștept povești, poze și impresii când se poate :D
"... nu m-am născut în Grecia, ci cred că Grecia s-a născut în mine..."
Avatar utilizator
Tabby
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 642
Membru din: Mar Feb 21, 2017 2:03 pm
Localitate: Bacau
Has thanked: 5672 times
Been thanked: 4603 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia insulara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori