OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Politica, evenimente etc.

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Oct 05, 2018 2:46 pm

Recunosc ca nu inteleg conceptul ... :crazy:
Ar rezulta sa admiti ca vin unii la vot, iau buletinele, fac ce fac cu ele in cabina dar pe urma pleaca fara sa le mai puna in urna. Ce sens ar avea? Si de ce trebuie facuta o asemenea prevedere cand singura situatie ce trebuie sa fie interzisa si cu consecinte penale e aia in care sunt mai multe voturi in urna decat participantii care au semnat in lista. E evident ca e doar o incercare de a deschide o portita pentru o marja de manevra care sa asigure cvorumul la o adica. O mizerie. Cred ca nu conteaza cati au venit la vot si au semnat, conteaza cati au lasat buletine de vot in urna. De aceea, masura aia mi se pare deja o tentativa de frauda electorala. Votul nul in adevaratul sens al cuvantului (adica bagat in urna si nu ala disparut din sectie dupa semnarea in lista) nu se inscrie in regula asta predispusa la frauda.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde damblagiu » Vin Oct 05, 2018 3:46 pm

pozeDECAT scrie:Recunosc ca nu inteleg conceptul ... :crazy:
Ar rezulta sa admiti ca vin unii la vot, iau buletinele, fac ce fac cu ele in cabina dar pe urma pleaca fara sa le mai puna in urna. Ce sens ar avea? Si de ce trebuie facuta o asemenea prevedere cand singura situatie ce trebuie sa fie interzisa si cu consecinte penale e aia in care sunt mai multe voturi in urna decat participantii care au semnat in lista. E evident ca e doar o incercare de a deschide o portita pentru o marja de manevra care sa asigure cvorumul la o adica. O mizerie. Cred ca nu conteaza cati au venit la vot si au semnat, conteaza cati au lasat buletine de vot in urna. De aceea, masura aia mi se pare deja o tentativa de frauda electorala. Votul nul in adevaratul sens al cuvantului (adica bagat in urna si nu ala disparut din sectie dupa semnarea in lista) nu se inscrie in regula asta predispusa la frauda.
Poze, treaba e simpla. Ori legiferam obligativitatea participarii la vot, ori acceptam ca cei ce se prezintă la vot să aleagă președintele, parlamentul, etc. Așa se întâmplă în toată lumea "civilizată" cum vă place vouă să spuneți. Procesul electoral e o acțiune costisitoare. Modalitatea menționată de tine duce la prelungirea lui pe o perioadă relativ îndelungată, cu costuri f mari. Nu trebuie să inventăm noi apa caldă. Au inventat o alții înaintea noastră. Trebuie doar să citim constituția. E o cartulie subțire, nu e un roman fluviu. Am auzit multe aberații despre alegeri, procente, coaliții parlamentare, etc în ultima perioadă de m am crucit.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Oct 05, 2018 5:28 pm

Constitutia o fi aia adusa de Moise de pe munte ca dar de la Dumnezeu? Adica asta spune, n-avem ce face, o urmam ever? Dar nu asta-i problema, ca oricum constitutia nu spune despre vot decat ca e direct, liber si secret si "conform legii". Autoritatile locale sunt alese si ele "conform legii". Vezi ca e scurta Constitutia si pot sa verifici repede si tu ca nu zice despre procentajele la vot. Eu chiar as fi vrut sa fie in Constitutie o prevedere legata de alegerea prin intrunirea a cel putin 50% +1 din voturi pentru persoanele care sunt alese in functii ce nu permit utilizarea de liste (primar, presedinte etc). N-ar mai fi aberatia asta actuala a legerii primarilor dintr-un singur tur, pe baza votului a trei oameni care sunt treji in ziua votului. Si da, ar trebui sa fie votul obligatoriu, din cauza costurilor. Adica vorba bancului aluia cu Stefan cel Mare care-si cheama ostenii a doua zi la ora 1 ca sa lupte cu turcii. Si le zice: ":Ba, da' sa veniti, ba, ca am vorbit ceva cu oamenii aia!".
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde damblagiu » Vin Oct 05, 2018 6:15 pm

Când spun constituție înțeleg și legile la care face ea referire. Președintele și primarii, în sistemul cu doua tururi la alegerile locale, sunt aleși cu peste 50+1 la sută din voturi.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Oct 06, 2018 9:12 am

damblagiu scrie:Când spun constituție înțeleg și legile la care face ea referire. Președintele și primarii, în sistemul cu doua tururi la alegerile locale, sunt aleși cu peste 50+1 la sută din voturi.

Trimis folosind Tapatalk

Se vede ca n-ai mai fost la vot. Primarii se aleg acum democratic, dintr-un singur tur.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Oct 06, 2018 11:02 am

pozeDECAT scrie:
damblagiu scrie:Când spun constituție înțeleg și legile la care face ea referire. Președintele și primarii, în sistemul cu doua tururi la alegerile locale, sunt aleși cu peste 50+1 la sută din voturi.

Trimis folosind Tapatalk

Se vede ca n-ai mai fost la vot. Primarii se aleg acum democratic, dintr-un singur tur.
M-ai citit. Nici nu voi calca curând p' acolo

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde damblagiu » Sâm Oct 06, 2018 7:21 pm

#intruprinfață. Voi faceți cum vreți, dar sa nu vă vadă careva.

Trimis folosind Tapatalk
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Oct 07, 2018 1:15 pm

fură ăștia la noapte referendumul? c-ar fi singura lor șansă ;)
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde HHR » Dum Oct 07, 2018 1:41 pm

Ar trebi să înceapă cursele cu autobuze la ce procent e pînă acum.
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Oct 07, 2018 1:47 pm

-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde iuliangrecu » Dum Oct 07, 2018 10:58 pm

Previziuni pentru primăvara 2019: CpF/BOR pun inundațiile pe seama eșecului la referendum
-Esti gay? -Nu. De ce? -Te-am văzut vorbind cu un gay. -Nu sunt nici retardat și totuși vorbesc cu tine
Avatar utilizator
iuliangrecu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 3040
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:52 pm
Has thanked: 15897 times
Been thanked: 11585 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde HHR » Lun Oct 08, 2018 7:31 am

Să-l bage pă ăla cu fără penali în funcţii publice :mrgreen:
HHR
Consilier
 
Mesaje: 4695
Membru din: Lun Iun 30, 2014 2:28 pm
Has thanked: 13980 times
Been thanked: 17547 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde cccccc » Lun Oct 08, 2018 9:45 am

quod erat demonstrandum

ca:
poporul este pasnic si pudic

si:
politicienii din alta tara

mai mult:
politicienii instiintati ca sunt de fapt de pe alt continent
cccccc
 
Mesaje: 145
Membru din: Lun Dec 04, 2017 6:12 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 357 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde damblagiu » Mar Oct 09, 2018 4:44 pm

Citesc un comentariu ce se tot repeta pe net, cum ca nu ar fi fost nevoie de referendumul asta pt o casatorie poate avea loc numai intre un barbat si o femeie deoarece asa e prevazut in codul civil. Codul civil se poate modifica de catre parlament sau prin ordonante de urgenta emisa de guvern, vezi OUG urile lui Pruna in guvernul Ciolos. O prevedere constitutionala se poate schimba mult mai greu, inclusiv cu consultarea populara prin referendum. Sa facem un exercitiu de imaginatie. Printr-un accident electoral, asa cum se zice ca s-a intamplat la parlamentarele trecute cu PSD-ul, ajung majoritari in parlament cei ce sustin LGBT ul. In momentul ala pot schimba codul civil intr-o noapte prin OUG sau intr-un interval de timp ceva mai lung prin parlament. Odata legea, sau OUG adoptate se pot casatori fara pb-e persoane de acelasi sex. Parlamentu ce va veni ulterior, chiar daca va modifica codul civil nu va putea anula casatoriile respective. Asta e motivul pt care ar fi fost bine sa se modifice articolul din constitutie. Cand a fost adoptata actuala constitutie, prin '92 manifestarile si revendicarile LGBT erau inexistente cea ce a facut ca legiuitorul sa nu specifice in mod expres casatoria intre un barbat si o femeie.
Ce crezi bre, că englejii ie proști!?
damblagiu
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 6884
Membru din: Mar Ian 07, 2014 9:28 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14827 times
Been thanked: 21175 times

Re: OPINAM DE 10 ORI INAINTE SA DECIDEM O DATA

Mesaj necititde pozeDECAT » Dum Oct 14, 2018 5:17 pm

Ramane deci sa tot opinam despre ce ne ... pe noi grija daca si ei/ele pot avea dreptul sa fie "soti". In principiu, prevederile constitutionale sunt acolo ca sa protejeze drepturi si sa previna abuzuri sau deranjuri din partea unora catre altii. Deci, cu cene deranjeaza pe "noi" ca "ei/ele" ar putea sa devina soti :?: :think: Caci daca nu ne produc niciun prejudiciu, atunci nu vad de ce trebuie sa li se interzica. Si daca li se poate permite acum o alternativa cu "parteneriatul civil" atunci de ce i-au dat in cap lui Remus Cernea cand a propus asta cu ani in urma, doar ca sa se lumineze astia acum ca o pot drege pe partea cu drepturile? :?
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12769 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Social

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori