Croatia

Germania, Norvegia, Marea Britanie, Belgia, Ungaria, Cehia, Serbia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, Polonia, Portugalia

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Joi Aug 30, 2018 6:21 pm

damblagiu scrie:
teo scrie:Nu dupa bani imi pare rau(50 euro/pers) ci dupa timpul pierdut

Arata-le placuta!


nope, o țin doar pentru lătrăii latrinaro-pesediști. că ăia o merită la greu. și îndesat.-ă :lol: :lol: :lol:
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Sâm Sep 01, 2018 12:30 pm

În Croația, mare parte din cazări încep și se termină sâmbăta. Astăzi a fost vânzoleală în marină, e sâmbătă, pleacă lumea, a început toamna, s-au predat vasele, parcarea marinei s-a golit aproape pe jumătate.
Azi toată ziua e cod portocaliu de furtună. Destul de ciudat, iasă soarele, e foarte cald, se întunecă instantaneu, trag vreo câteva tunete și fulgere cu reprize de ploaie, iasă din nou soarele.
Am dat o tură prin Sibenik în două mall-uri pentru cadouri, am făcut-o fericită pe Loua(i-am găsit, în sfârșit, o anumită marcă de recompense) și-am vrut să dăm o tură să vedem și Zadar-ul. Am amânat Zadar-ul pe mâine.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Sâm Sep 01, 2018 1:25 pm

Iar acum e un soare si o caldura infernala
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Dum Sep 02, 2018 12:50 pm

Zadar

IMG_2970.JPGIMG_2974.JPG
IMG_2958.JPGIMG_2945.JPG
IMG_2937.JPGIMG_2924.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Lun Sep 03, 2018 6:48 am

Liniștea dimineții după furtuna de azi noapte
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Lun Sep 03, 2018 12:07 pm

Tribunj

IMG_2999.JPGIMG_2994.JPGIMG_2990.JPGIMG_2986.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde April » Joi Sep 13, 2018 11:07 am

Ar fi interesanta o evaluare comparativa a vacantelor tale in Thassos, Albania, Croatia si Ungaria :idea:
Pentru la anul ce alegi?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28914 times

Re: Croatia

Mesaj necititde florin04 » Joi Sep 13, 2018 12:10 pm

April scrie:Ar fi interesanta o evaluare comparativa a vacantelor tale in Thassos, Albania, Croatia si Ungaria :idea:
Pentru la anul ce alegi?

A spus omu' unde se duce la anul ... :)
viewtopic.php?f=3&t=78&p=72580#p72436
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Joi Sep 13, 2018 2:01 pm

April scrie:Ar fi interesanta o evaluare comparativa a vacantelor tale in Thassos, Albania, Croatia si Ungaria :idea:

Skopelos? :D

nu prea poți compara insulele grecești între ele darămite țări.

Thassos a avut farmecul lui dar mie îmi pare că s-a românizat excesiv, a devenit noua Paralia. Mă uitam azi la live-ul lui Callatis și m-am îngrozit! Restaurant cu specific românesc în Thassos? Pe bune? Adică merg până în Grecia, plin de caracatiță uscată la soare și când ajung acolo zic "băete, doi mici cu muștar și-o zamă de burtă"? :sick: Ca și destinație de mare rămâne opțiunea cea mai ieftină prin care am trecut

Skopelos rămâne o amintire de neuitat dar se pare că se năvălește masiv și acolo și cred că o să-și piardă tot farmecul. Imi doresc să mă întorc pe Limnonari.

Albania e destinația în care aș vrea să o mai văd peste 10-15 ani. Să văd dacă s-a schimbat ceva. Ca să fiu corect asta a fost de fapt cea mai ieftină destinație.

Croația depinde mult de gustul dorințele și cheltuielile călătorului. Croația nu e o țară ieftină și-o simți de când intri și vezi prețul benzinei sau al autostrăzilor.
Plajele în Croația par din anii 80, lumea cu cearceafuri, salteluțe, umbreluțe de acasă, țâțe goale. Plajele cu nisip sunt o raritate. Domină plajele cu pietriș, umbrite de pinete, apoi cele de betoane sau cele cu bolovăniș.
Cazarea aici merge mai mult pe self-service și rămâi uimit când vezi cât de multe camper-uri există.
Chelnerii în localuri nu sunt "agresivi", nu insistă, nu-ți aduc totul deodată(asta am urât în Grecia!), "din partea casei" e răruț.
Parcurile naturale sunt superbe

Ungaria nu e destinație marină dar are locuri care merită să le vizitezi sau în care să stai. În zona Szentgotthard sunt dealuri înalte, pline de păduri de brazi care se continua în Austria și Slovenia.
Cu excepția a 2-3 locuri(Budapesta, câteva stațiuni de la Balaton, zone circulate) mâncarea în crâșme este foarte ieftină, de exemplu la restaurantul hotelului de 4 stele din Szentgotthard felul principal costa 7 euro și era mai mult decât suficient. La o crâșmă de la marginea unei păduri am mâncat cu 90 de lei(bacșiș inclus!): 2 porții de șnițel(porția avea 3 bucăți de șnițel cât palma) cu cartofi prăjiți și salată asortată, 2 șomloi-uri, o bere, o apă și-un espresso. Băutura(tăriile) sunt scumpe, cazarea poate fi scumpă în unele locuri și mai ales plătești pentru orice.

April scrie: la anul ce alegi?

păi sunt tentat de insula Vis, am o dorință mai veche cu Creta, plănuiesc de mult timp un circuit Polonia/Țările Baltice....nu știu încă. Mi-e tot mai greu la căldură mai e problema și cu locații pet friendly...greu de zis. studiem și vedem
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Dum Aug 25, 2019 4:09 pm

Ăn primu rînd vă salut dân birou meu iestival dăn Korcula dă supt kiwi care aștept sămi cadă în cap să mă dăștept să poț zîce căs telectual.

IMG_0889.jpeg

Aicișia ie treijdouă dă grade, ie fuarte cald și găzdoiu mo așteptat cu travarica rece, uo țuică mai slabă cu ceva rozmarin, cimbru, salvie și alte leușteane în ia. Crâșmele din satu ăsta deschid doar seara așa că noroc cu peroanele și cikișorurile d'acasă că altfel muream dă sete de făceam ură de slăbire.
Io liniște dă mormânt paicișia căi șun cimitir lângă șio biserică veche da care la fix trage clopotele nar avia noroc să aive clopotaru. Și maiie o crâșmă pă undeva picișia că cică face bere artizanală bună des înebuniți toți ienglejii după iea.
Două rate am schimbat sajung pă insulă demi venea să behăi. La insulă îi mai zice și Corfu ăl negru șiie plin dă muște dălea care și mușcă.

pe.se.: Loua după două ture dă piscină crede că cia mai bună metodă dă uscat ie tăvălitu în pământu roșu dân grădină. Acum ie cumva dinamovistă căi toată alb cu roșu. Da tră solas să duarmă căi uobosită!

IMG_0894.jpeg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Lun Aug 26, 2019 9:35 pm

Korcula, primele impresii

Azi am dat o tură prin vechiul oraș. Orașul trăiește efectiv de pe mitul lui Marco Polo, ei se laudă că s-a născut acolo, istoria le-o dă peste nas însă. Marco Polo și denumirea greacă a insulei, Korkyra sunt brandurile de top ale insulei. După Swarovski care are un magazin "pă centru".
Insula e scumpă, peste medie, în special în capitală, în Korcula. Asta deși în vechiul oraș găsești hosteluri iar în portul vechi există un soi de complex cu WC-uri, dușuri și mașini de spălat haine pentri turiștii amărășteni. Am dat pe o pălărie de paie 100kn(14 euro) în condițiile în care în Carrefour Sibiu o găsești la 10 lei!
Extrem de mulți turiști americani, în special tineri. Mulți italieni, germani, polonezi și cehi. Români n-am văzut, i-am auzit doar când el îi spunea, probabil, unei ei: Văleu, da ce scumpete!
Noi stăm înt-un sat la 3 km de Korcula, cocoțat pe dealuri, sat întins pe toată lățimea insulei în zonă. Satul Zrnovo e vestit în Croația pentru niște paste, Zrnovo makaruni. Au și un festival anual. La vreo 100m de casa pe care am închiriat-o este o cârciumă unde se și ține acest festival. Am fost aseară și-am înghițit în sec când am văzut în meniu că o porție costă undeva la 12 euro! Mi-a revenit zâmbetul fiindcă porția e de fapt un vailing plin de paste care ți-l lasă pe masă, 4 persoane se satură cu așa o porție!
În sat sunt o grămadă de taverne și de așa zise agroturizm(ceva gen local familial cu produse de casă) foarte căutate, vin turiștii cu taxiurile din Korcula, la unele trebie să faci rezervare cu zile înainte! Prețurile sunt undeva în medie la 400-500 kn în doi, o cină cu băuturi(50-70 euro)
Partea proastă e că sunt deschise doar seara, la amiază trebuie să mergi în Korcula sau Lumbarda. Mai poți să îți iei ceva gătit și dintr-un supermarket. Au două supermarketuri măricele, Konzum și Tommy, ultimul fiind într-un așa zis mini-mall.
Găzdoiul vine dimineața la 5-6, curăță piscina, udă florile și pomii și-mi lasă câte ceva pe masă. Azi mi-a lăsat smochine. Liniștea face toți banii deși mi-e întreruptă la fiecare juma de oră când bat clopotele la biserica din apropiere.

dYwEGC26Sn+yNPTEmS8WlQ.jpglFfNFymnTle7U8ygd01uDA.jpgziXx1RfHROaxEEctY8lPoA.jpgF8G0QW4nTj2gtqr1DU+Deg.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Mie Aug 28, 2019 8:06 am

Aseară am fost într-un sat la vreo 7 km de locația noastră, la o tavernă menționată în ghidurile Michelin și Gault&Millau. Fără rezervare mergi degeaba, noi am făcut ieri după amiază rezervarea online și seara când au deschis ne-au confirmat-o doar sub rezerva că acceptăm să mai stăm cu alții la masă.

IMG_0957.jpeg

N-am apucat să facem fotografii la mâncare că ne era cam târșă, am reușit doar să fac pe șestache o fotografie la felul care mi-a plăcut cel mai mult, smochine umplute cu ricotta de capră, învelite în pancetta și făcute la grătar.

36506F6E-D5A0-4366-981D-E61940A678A9.jpg

Mâncarea foarte bună, cu ingrediente locale, totul proaspăt. Ca starter am ales smochinele de mai sus, limbă fiartă de vită cu o salată de țelină cu ceva brânză în ea și-un sos de smochine și o porție de anșoa marinate(o raritate în Croația, ei le preferă sărate și cu capere). La felul principal am ales mușchi de vită și tuna steak(două hălci exagerate, aproape jumătate le-am lăsat în farfurie), cu legume la grătar iar ca desert un cheesecake cu ricotta de capră(extrem de aromat) și un creme caramel. De băut am luat o limonadă de casă(Aurica), o sticlă de apă(4 euro!) și eu două pahare de vin local, alb și roșu(4 euro paharul). Total cu bacșiș: 100 de euro

Dacă la startere nu ne-am uitat în farfuriile vecinilor noștri de masă, un cuplu de francezi, la felul principal cred că fiecare regreta că n-a luat ce avea vecinul. Ei se uitau la hălcile noastre de carne, noi ne uitam la ei: un fel de tocăniță de vită ce mirosea absolut demențial, cu un pireu de conopidă și usturoi copt și o porție de ravioli de casă, cu ricotta de capră, trasă în unt cu ceva ierburi.
Taverna full, toți străini, veniți cu taxiurile din Korcula Town.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Joi Aug 29, 2019 6:11 pm

Azi am dat o tură până în celălalt capăt al insulei, la Vela Luka.

IMG_0978.jpegIMG_0979.jpeg

La dus am ales o variantă care să ne ducă și prin satele de pe coasta de vest și pe lânga faimoasele vii cu posip, strugurele din care fac un vin alb de excepție. La întors am venit pe șoseaua principală, pe mijlocul insulei. Ce am văzut:
- satele din interior par înstărite, peste tot vedeai crame sau manufacturi de ulei de măsline
- terenurile erau lucrate și îngrijite, nimic lăsat în paragină
- drumurile de pe insulă sunt majoritatea asfaltate și bine marcate, o rețea întreagă de trasee special pentru biciclete sau pentru drumetii, marcate corespunzător
- angajații de la drumuri coseau iarba de pe margini iar unul cu o suflantă curăța carosabilul de resturi
- poliție cu radar în două locuri

Conceptul de "agroturizam" cam în toate satele - localuri familiale, gătesc doar cu ce produc ei sau cumpără de la alți producători locali(de pe o raza de x km), nimic industrial lucrează doar familia, au deschis doar câteva ore, singurul produs "industrializat" e apa minerală, apa plată trebuie să fie din puțurile proprii, bere doar dacă o produc ei. Unele dintre ele beneficiază de niște locații superbe. Aseară am fost într-una dintre ele, într-o livadă de măaslini, cu un superview spre peninsula Peljesac.
Ne-am dus la plezneală, fără rezervare, ne-au primit cu condiția să nu comandăm peka(carne sau peste sau caracatita, gătita cu cartofi, lent-min.4 ore, sub un clopot acoperit cu jar) fiindcă toate comenzile erau prenotate.

229E9473-3F03-460F-BB60-5895BE28148A.jpeg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Vin Aug 30, 2019 10:29 pm

Azi am fost pe o plajă mai pustie, mai greu de ajuns, soldată cu o mașină plină de praf roșu :evil: Caută Teo acum spălătorie auto! :evil:
Noi am ajuns în jur de 8:30-9:00, era pustiu, liniște, iar golful avea o acustică specială: în larg se vedea un fast ferry, noi îl auzeam ca și cum era lângă noi.
După 10 a început să vină lumea. Cu corturi, cu lăzi frigorifice, caiace, biciclete, câini..... Inițial am crezut că am nimerit pe o plajă de nudiști fiindcă toți se dezbrăcau, își schimbau slipurile fără jenă, una în curu gol se tot apleca după ceva, mie mi se abureau ochelarii...oameni fără stres, n-aveau nicio taină, copiii zburdau în kuru gol, înotau prin tot golful, nimeni nu-i striga, nu-i certa....era asa o atmosferă paradisiacă :D
La amiază noi am plecat, deja plaja era plină.


C667DF83-B9D7-4F40-9EFC-D726C8970B4F.jpegIMG_0990.jpegIMG_1002.jpeg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

Re: Croatia

Mesaj necititde teo » Sâm Aug 31, 2019 6:33 pm

Azi am schimbat coasta și am mers pe două plaje pustii, străbătând viile de posip și plantațiile de măslin, ocazie cu care am constatat că este adevărat că Korcula este cea mai bogată insulă în privința faunei. Este plin de fazani, iepuri și mistreți(pe ăștia nu i-am văzut, dar am înțeles că sunt efective mari pe insulă).

IMG_1029.jpeg

Prima plajă avea și o mică capelă dar nu avea pic de umbră plus era cam plină de alge uscate așa că am plecat la a doua.

23211390-BCED-4FF7-AB6C-8F6E42A6AA0F.jpegIMG_1005.jpeg

A doua plajă(Plavina Beach) era într-un golf, plin de pietre, umbră, loc de parcare în apropiere, nimeni pe plajă. În zare se putea vedea insula Latsovo
Ce era extrem de curios erau curenții din apă. Apa era destul de rece dar te loveau niște curenți foarte calzi și aveai parte de un fel de jacuzzi natural cu apă caldă. Și mai mișto e că dacă erai atent puteai vedea curenții de apă caldă, în locurile respective apa își pierdea din claritate.

64A61565-DF23-458B-8C29-0EEEA7C3F149.jpg75763658-1262-4A6E-968A-F0C80B8B80FA.jpgIMG_1015.jpeg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
...
Avatar utilizator
teo
Consilier
 
Mesaje: 3585
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:15 pm
Localitate: Sibiu
Has thanked: 6962 times
Been thanked: 10029 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Alte calatorii in Europa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori