PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Halkidiki, Peloponez, Macedonia, Meteorele, Atena si alte regiuni/ obiective

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde kerkyra » Joi Sep 15, 2016 8:20 am

M-am intors ieri din Parga, unde am ajuns pe 6 sept dimineata pe o ploaie torentiala, care a tinut pana spre dupa-amiaza si care m-a facut sa ma intreb daca am facut bine ca am asteptat vacanta pana in septembrie. A doua zi, insa, s-a facut vreme de plaja, pentru ca in ziua urmatoare sa ploua iar. Dupa aceea vremea s-a indreptat considerabil si am avut o relatie de iubire cu Parga: stradute inguste, in panta, insulita din fata falezei, animatia de seara (dupa ora 20.00 cu greu gaseai o masa libera la restaurante), atmosfera si platourile imense de la taverne, bazarul de pe stradute, castelul venetian si privelistea superba de acolo... Voi reveni cu poze cum le descarc.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde kerkyra » Dum Sep 18, 2016 11:24 am

Si ceva poze:
Sunt din Parga, de la Sarakiniko, de la castelul lui Ali Pasa, din croaziera Paxos-Antipaxos.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde April » Dum Sep 18, 2016 1:06 pm

Si o comparatie cu alte locuri din Grecia unde ai fost: Corfu, Thassos, Skiathos...?
Ca plaje, preturi, aglomeratie, peisaje?
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde kerkyra » Dum Sep 18, 2016 6:29 pm

Mi s-a parut o zona cosmopolita, multi englezi si nordici. Destul de aglomerat pentru aceasta perioada (prin comparatie, anul trecut in Nei Pori simteam ca e sfarsit de sezon), dupa ora 20 gaseai greu locuri la o taverna, a fost singurul caz in care am stat 20 minute sa asteptam o masa la Bachos, iar asta se intampla in fiecare seara acolo. Taverna e renumita pentru atmosfera, mancarea buna si la preturi mai mici ca cele din jur iar cireasa pe tort e dansul pe care-l fac chelnerii printre mese, animand astfel locul. Preturile nu mi s-au parut mari, pentru o masa de 2 persoane cu 2 feluri principale si o jumatate de litru de vin am platit de la 20 la 25 euro. Plaje in Parga nu sunt decat 3, Valtos-ul fiind cea mai importanta, insa sunt altele pe toata coasta, daca ai o masina sa te misti, la unele mergand si taxi boat-uri. Mie mi s-a parut frumos pentru ca sunt stradute inguste, in panta, casele colorate sunt asezate ca intr-un amfiteatru, este acea insulita cu biserica in fata uneia dintre plaje, seara era foarte animat, pe stradutele care urca la castelul venetian sunt multe magazine...
Avatar utilizator
kerkyra
Fan Thassos
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Ian 09, 2014 1:12 pm
Localitate: Craiova
Has thanked: 290 times
Been thanked: 1640 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde ralu_seby » Sâm Mar 25, 2017 12:33 am

Salutare! Am rezervat in aceasta seara un mini sejur in Parga, 5 zile/4 nopti pentru 1 Mai. Hotel pe plaja Valtos, sper sa revenim cu amintiri frumoase si sa mai cunoastem o bucatica din Grecia! Deja sunt cu gandul la vacanta :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
ralu_seby
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Apr 24, 2014 1:17 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 308 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Joi Iul 19, 2018 10:30 am

Deci... anul asta va fi Parga! :mrgreen:
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde dflc03 » Sâm Iul 21, 2018 9:48 pm

O panorama relativ fresh...de acu' doua saptamani. Aglomeratie mare, iar pranzul la taverna Bacchos sub asteptari. Preturi mai mari decat acum 5 ani (OK - inflatie, criza...), dar servirea deplorabila - timp mare de asteptare, cu incurcat comenzi si refuz de a defalca nota de plata pe cele trei comenzi separate (eram 3 familii si comenzile au fost notate de ospatar pe foi separate) :thumbdown: .

20180707 Panorama Parga.jpg
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Lun Iul 23, 2018 8:58 am

dflc03 scrie:...iar pranzul la taverna Bacchos sub asteptari. Preturi mai mari decat acum 5 ani (OK - inflatie, criza...), dar servirea deplorabila - timp mare de asteptare, cu incurcat comenzi si refuz de a defalca nota de plata pe cele trei comenzi separate (eram 3 familii si comenzile au fost notate de ospatar pe foi separate) :thumbdown:
Toate ca toate, dar au mai dansat ospatarii...?
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde dflc03 » Lun Iul 23, 2018 8:25 pm

florin04 scrie:Toate ca toate, dar au mai dansat ospatarii...?

Ohi. Cred ca programul de dans e numai seara.
Winter is Coming
dflc03
Consilier
 
Mesaje: 775
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 8:48 pm
Localitate: Larissa
Has thanked: 4569 times
Been thanked: 4137 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Joi Aug 23, 2018 9:36 pm

Almost fresh
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Mar Aug 28, 2018 7:00 pm

"Fata" din stanca... :wtf:
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Lun Sep 03, 2018 3:10 pm

M-am intors din Parga cu multe amintiri frumoase, a fost o vacanta scurta dar intensa...
Desi parte continentala a Greciei, atmosfera mi s-a parut ca in insule. M-a impresionat peisajul inconjurator, culmile impadurite care se "scurg" in mare, vegetatia bogata, pomii fructiferi, o multime de plante aromatice si flori care-si revarsa mireasma mai cu seama seara.
Plaja cea mai apropiata de cazare era Valtos, plaja lunga cu nisip si intrare abrupta in mare, destul de aglomerata in full-sezon.
Am mers cu taxi boats la plajele din apropiere Lichnos si Sarakiniko, dar si la alte plaje din zona cu ocazia excursiilor cumparate de la agentiile locale (Vrachos, Prapa Mali, Arilas, Pisina). Dintre toate astea mi-au placut Vrachos (4km lungime, nisip fin, apa extrem de limpede) si Pisina (zisa si Laguna Albastra), in largul careia am avut ocazia sa fac o partida exceptionala de snorkeling, intr-o apa de culoare albastru deschis, in genul celei de la Navagio (Zakynthos) si Lalaria (Skiathos).
In Parga, am aruncat decat o privire la plaja Krioneri si mi-a ajuns, am luat rapid distanta, riscam sa fiu calcat in picioare. La Piso Krioneri n-am mai vrut sa merg.
Statiunea Parga este pitoreasca vazuta de pe mare si de la castelul venetian, insa, privita din interior este inghesuita, putin murdara si super aglomerata.
Taverne cu scaune in mijlocul stradutelor inguste (n-am inteles niciodata placerea asta de-a te inghesui unul in altul si a manca la doar 10-15 cm distanta de trecatori si de scuterele localnicilor), lume cosmopolita, culori tipatoare, reclame, magazine cu tot felul de haine, produse alimentare, suveniruri, agentii de turism, etc.
Te cam ia senzatia de claustrofobie combinata cu oboseala atunci cand urci scarile spre castel si cobori spre plaja Valtos.
Noroc ca exista taxi boat din Parga spre Valtos din jumate in jumate de ora, de la 9.30 dimineata pana la 23.30 seara.
(va urma)
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Mar Sep 04, 2018 1:35 pm

Cat despre preturi, o masa la taverna cu sea view (Stefanos, Flisvos) a costat 40-45 euro/2 persoane (bere la sticla 500ml 3 euro, salata/cartofi prajiti 3-4 euro, fructe de mare 13 euro, vin 1/2 litru 5 euro). Unele dau si desert din partea casei, altele nu.
Un platou cu mix-fish pentru 2 persoane costa 28 euro, dar nu l-am putut dovedi.
Pe plaja, 8 euro setul de sezlonguri cu umbrela, gratis in unele zone daca faceai ceva consumatie la taverna/barul din dreptul lor (Valtos / Vrachos).
La supermarket 6 euro 4 doze 500ml bere, branza feta 400g 5 euro, ulei masline 5.5 euro/litru, apa 0.5 2 litri, samd.
Taxi boat din Parga la Lichnos 5 euro/persoana dus-intors. La Sarakiniko 12 euro/persoana dus-intors.
Excursii cu agentii de turism locale: Acheron River 18 euro/persoana + 6 euro rafting; Boat Trip to Sivota (Freedom Ship): 20 euro/persoana.
(va urma)
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Mie Sep 12, 2018 9:49 am

Putina istorie...
Parga este prima data semnalata ca asezare bizantina in sec. XII.
Urmeaza stapinirea venetiana pe timpul careia se ridica castelul (kastro) pe dealul din dreapta, fortareata care s-a lasat greu cucerita.
Cade insa la asediul turcilor (Barbarossa) in 1452, peste 2 ani este recuperata de venetieni, se fac fortificatii noi, castelul rezista in timp.
In cele din urma, este predat de britanici otomanului Ali Pasa, care se instaleaza in regiune in sec. 18 (Ioanina).
Merita o urcare la castel (intrarea este libera) pentru vizita, relaxare la umbra pinilor, poze cu orasul/plajele din jur sau un suc la cafeneaua din dotare.
Cladirea centrala mai gazduieste in sezon expozitii de arta, pictura, fotografie.
Atentie la incaltaminte, nu se recomanda vizita in slapi, unele portiuni sunt in panta si pietrele colturoase necesita atentie marita.
(va urma)
"Tα πάντα ρει"
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

Re: PARGA, AMMOUDIA, SIVOTA

Mesaj necititde florin04 » Mie Sep 12, 2018 8:44 pm

Si cateva poze de la castel.
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Avatar utilizator
florin04
Consilier
 
Mesaje: 885
Membru din: Joi Ian 09, 2014 10:12 pm
Localitate: Ploiesti
Has thanked: 6527 times
Been thanked: 6420 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Grecia continentala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


cron