Proprietar in Thassos

Vacanta mea/ impresii de vacanta

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Joi Apr 12, 2018 12:17 pm

pozeDECAT scrie:Ce-o mai face @alexd ca nimic n- a mai zis :?:


alexd face bine :)). Nu am mai intrat pentru ca forumul a luat o turnura evident comerciala, iar multe informatii sunt denaturate in scopul de a genera clientela pentru grecii care cotizeaza. Am prea multi prieteni pe acolo si vreau sa ii am in continuare....if you know what I mean.
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde demential » Joi Apr 12, 2018 1:40 pm

Faptul ca un turist a fost tratat altfel la una dintre tavernele din Thassos nu are nicio legatura cu prezenta ta pe forum :)
Sau cu informatiile tale extrem de valoroase :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde alexd » Vin Apr 13, 2018 12:18 pm

E, hai, sa nu fim copii. Nu e vorba de asta pt ca nu fac partizanat. Se simte clar ca acest forum nu mai este despre pasiunea si dragostea subita fata de o insula greceasca.
Anyway, spor la treaba!
alexd
Fan Thassos
 
Mesaje: 182
Membru din: Mar Iul 29, 2014 7:17 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1220 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde April » Vin Apr 13, 2018 1:41 pm

Ti-am simțit lipsa!
Esti exemplul real ca visul multora dintre noi, de a locui cateva luni bune pe an, in Thassos - este realizabil!
Ignora zonele de publicitate si dezbate cu noi cum e sa fii român, proprietar sau chirias a la long, in Thassos!
Si live -urile tale...
Avatar utilizator
April
Admin
 
Mesaje: 9335
Membru din: Mie Ian 08, 2014 11:42 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 31062 times
Been thanked: 28913 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde adriaticad » Vin Apr 13, 2018 8:05 pm

Lăsați ...din 2014 Alexd avea diferențe de opinie :

,,Nu vreau sa imi jignesc conationalii, dar in aceste muuulte drumuri facute anul acesta de mine in Thassos (daca cititi topicul cu proprietari in grecia va dati seama si de ce am facut atatea drumuri) am intalnit nenumarate specimene ce nu ar fi trebuit sa fie lasati sa treaca de Giurgiu. Unii crispa..."
Așa ceva ...
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Vin Apr 13, 2018 9:48 pm

adriaticad scrie:Lăsați ...din 2014 Alexd avea diferențe de opinie :

Erau pareri putin mai radical exprimate, nu inseamna ca erau diferente de opinie. Uite, am pozat si eu niste specimene. Cele mai tatuate, mai vizionate si mai audiate de pe plaja:
DSC_7158.JPG
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde adriaticad » Vin Apr 13, 2018 10:23 pm

. Uite, am pozat si eu niste specimene. Cele mai tatuate, mai vizionate si mai audiate de pe plaja:
DSC_7158.JPG[/quote]

Se pare că românii sunt în mod clar .... etc ....
Dar nimeni nu se poate pune de acord apropo de cum încheiem fraza!!
Adriatica
adriaticad
Fan Thassos
 
Mesaje: 248
Membru din: Mar Feb 11, 2014 12:01 pm
Has thanked: 2897 times
Been thanked: 2534 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde pozeDECAT » Sâm Apr 14, 2018 3:13 pm

Frazele pe care le-am spus eu atunci, in sinea mea, nu le pot reproduce. Dar pot spune ca le-am incheiat cu trei poze, dintre care una v-am prezentat-o si voua. Stiu ca erau romani pentru ca in linistea aia placuta de dinaintea intrarii lor in apa am putut sa disting dulcele nostru grai. Si rasul cristalin dar insistent isteric atat de specific unor astfel de baieti europeni ...
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
Mârlănia salvează România!
Avatar utilizator
pozeDECAT
Super Fan Thassos
 
Mesaje: 2558
Membru din: Joi Aug 21, 2014 12:11 am
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 14133 times
Been thanked: 12768 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde Sindrom » Mar Apr 17, 2018 9:12 am

Specimene de genul am intalnit peste tot si poti intalni la case mega mari din cauza ca baietii cu fuste din Middle East sunt peste tot.
Apoi, mai sunt cei wanna be.

Eu am invatat sa ignor, pentru ca nu te poti feri de ei, poate doar pe luna....momentan.

Cat despre publicitatea de pe site...eu o ignor linistit. Oricum voi manca in aceleasi locuri ca in anii trecuti, iar la cazare...tot cam la fel. Mai arunc un ochi asa ca nu strica.
Sindrom
Fan Thassos
 
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Apr 19, 2014 9:24 pm
Has thanked: 166 times
Been thanked: 1347 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde YaknowKT » Lun Sep 07, 2020 10:03 am

alexd scrie:
pozeDECAT scrie:Ce-o mai face @alexd ca nimic n- a mai zis :?:


alexd face bine :)). Nu am mai intrat pentru ca forumul a luat o turnura evident comerciala, iar multe informatii sunt denaturate in scopul de a genera clientela pentru grecii care cotizeaza. Am prea multi prieteni pe acolo si vreau sa ii am in continuare....if you know what I mean.
Salut! In primul rand multe multumiri pentru informatiile f utile pe care le-ai postat referitor la achizitie, proceduri, costuri.
Ma intereseaza si pe mine de ceva vreme sa cumpar o casuta in Thassos si am tot cautat pe mai multe site-uri, doar ca preturile mi se par un pic umflate. Ai putea sa imi tu ceva recomandari sau un pret de referinta (de genul: Casa in constructie (la gri/rosu) ar fi intre xx-xxEUR, casa darapanata ar fi atat...
Te intreb pt ca am vazut tot genul de preturi, cam toate prin agentii. Ex:sk.marion in constructie 60k, sk.kalirachis darapanata rau 22k, limenaria o gars/
25-30k.
Stiu ca cel mai bine este sa vin personal acolo, sa o iau la pas, ceea ce voi face, dar inainte as vrea sa fiu cat mai bine informat. De asemenea, cat de sigure sunt agentiile sau direct la proprietar ...stiu ca imi trebuie si un avocat (sau nu...?)
Multumesc pt timpul acordat. O toamna frumoasa tuturor !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
YaknowKT
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 18, 2020 3:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 172 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde demential » Mar Sep 08, 2020 10:52 am

S-au schimbat multe de atunci :)
Case gasesti de la 20.000 ne-amenajate pana la milioane. Important este sa iti cunosti bugetul si zona in care vrei sa iti cumperi. Ca oferte sunt. Si umflate si reale :)
Ca referinta chiar noi avem niste prieteni care vand in Astris cu 55.000, in Prinos cu 80.000 sau in Limenaria cu 220.000 ;) Detalii aici https://www.facebook.com/groups/4941078 ... 9591838663
Agentiile sau intermediarii sunt, teoretic, de incredere.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde YaknowKT » Mar Sep 08, 2020 12:13 pm

demential scrie:S-au schimbat multe de atunci :)
Case gasesti de la 20.000 ne-amenajate pana la milioane. Important este sa iti cunosti bugetul si zona in care vrei sa iti cumperi. Ca oferte sunt. Si umflate si reale :)
Ca referinta chiar noi avem niste prieteni care vand in Astris cu 55.000, in Prinos cu 80.000 sau in Limenaria cu 220.000 ;) Detalii aici https://www.facebook.com/groups/4941078 ... 9591838663
Agentiile sau intermediarii sunt, teoretic, de incredere.
Multumesc mult. Bugetul pentru achizitionarea proprietatii este undeva in jur de 20k plus cheltuielile ocazionate. Prefer sa o reamenajez eu... cred ca ies si mai ieftin si in primul rand pe placul meu. Inca o data multumesc pt info. Daca mai aveti ceva update-uri pe tema, va rog nu va sfiiti sa postati aici ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
YaknowKT
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 18, 2020 3:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 172 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde demential » Mie Sep 09, 2020 9:27 am

20.000 inseamna de fapt 18.000+ taxe :)
Cu siguranta gasesti "garsoniere" mici, extrem de darapanate (demolabile), prin oraselele de munte. Sau vreo camera, mai aproape de mare, evident fara utilitati.
Acest buget este pentru terenuri extravilane consistente sau vreo ocazie de MIC teren intravilan in vreo zona periferica :)
Am auzit (NU vazut) de astel de cazaturi prin Theologos. Dar nu te ajuta foarte mult - deoarece autorizatia de reamenajare (fiind localitate speciala ca si Panagia si parca si Kazaviti) dureaza 2-5 ani.
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde YaknowKT » Mie Sep 09, 2020 1:18 pm

Da, am observat. Multumesc pt confirmare. Exact ceva de genul asta am gasit și eu. 20k (fara taxe) este orientativ. Mai pot plusa daca e cazul. Uite un ex: https://en.spitogatos.gr/listing/detail ... =mobileApp. La asta ma refeream.
Si...app: ma poti ajuta cu ceva informatii legate de procedura de renovare? Costuri, autorizatii necesare, timp, mana de lucru... :) stii vb aia, “buna ziua mi-ai dat, belea ti-ai capatat” :))
Avatar utilizator
YaknowKT
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Aug 18, 2020 3:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 172 times

Re: Proprietar in Thassos

Mesaj necititde demential » Joi Sep 10, 2020 8:51 am

Buna casuta aia, pare un pret corect.
Nu cunosc costuri de renovare - dar nu sunt mari daca este o casa mica. Si ce vad acolo... n-ai nevoie de multe schimbari :)
Pentru Kalivia nu cred ca ai nevoie de autorizatii speciale. In general aici muncitorii sunt albanezi si sunt destul de putini - sunt echipe - pe zone. Cam depinzi de ei. Cel mai bine este sa gasesti un localnic (vorbitor de greaca) de incredere care sa te ajute in comunicarea cu ceilalti localnici care te pot ajuta cu diverse :)
Avatar utilizator
demential
Admin
 
Mesaje: 9329
Membru din: Mar Ian 07, 2014 5:18 pm
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 22407 times
Been thanked: 19845 times

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Insula Thassos

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori